אוכל יפני:
המטבח של איי אוקינאווה
מאת: דני אורבך


המטבח באיי אוקינאווה שבדרום יפן דומה מאוד למטבח היפני הרגיל, מדרך הטבע, מכיוון שספג השפעות רבות מאוד מאז סיפוח האיים ליפן ועד היום. עם זאת, יש בו גם השפעות מהמטבח הסיני כמו גם מהתרבות המקומית.


להלן סקירה קצרה של המטעמים שאסור לכם לפספסץ
כתבה על איי אוקינוואה ואיי יפן הדרומיים

פירות באיי אוקנאווה
אוקינאווה – גן עדן של פירות (צילום: דני אורבך)
 
מנה אוקינאווית מסורתית (צילום: דני אורבך)
 

המזרח הרחוקצָ'מְפּוּלוּ - תבשיל מטוגן ומאכל מספר 1

המאכל מספר 1 של אוקינאווה ללא שום ספק, בסלנג המקומי פירושו גם "בלגן" (אולי חובבי האנימה שביניכם מכירים את הסדרה, הלא מוצלחת כל כך לטעמי, סמוראי צ'מפולו). צ'מפולו הוא תבשיל מטוגן שמרכיביו משתנים: בדרך כלל מדובר בקוביות חביתה מתובלות, ירקות טריים (ובמיוחד גויה – מלון מריר האופייני לאוקינאווה), בשר, דגים ופירות ים, וכל זה עם רוטב סויה מרענן. לכל המבקרים באוקינאווה – אסור להחמיץ!

הצ'מפולו עשוי להשתנות מאי לאי, מכפר לכפר, ואפילו ממסעדה למסעדה. נפוץ מאוד במסעדות ופונדקים כפריים, כמו גם במסעדות עירוניות, בכל רחבי אוקינאווה. במקומות מסוימים מצרפים לצ'מפולו גם חתיכות של פירות טרופיים כבננות ומנגו.
 
צ'מפולו
צ'מפולו, תבשיל מטוגן שמרכיביו משתנים  (צילום: דני אורבך)
  

הכל עם אננס

אננס גדל בנדיבות בכל אוקינאווה  והמקומיים עושים איתו כל מה שרק אפשר: עוגות אננס מסוגים שונים ומגוונים, יין אננס מתוק ומשגע, גלידת אננס, אפילו חמוצים מאננס – ועוד היד נטויה.
 
חמוצי אננס, יפן
חמוצי אננס, כי יש ממנו המון  (צילום: דני אורבך)
 

קנה סוכר

הגידול החקלאי הנפוץ ביותר של אוקינאווה משמש בסיס לגלידות מתוקות להפליא, וגם מיץ ערב לחיך הנמכר בדרכים כפריות באי המרכזי.
 

גן עדן לחובבי גלידה

אוקינאווה היא גן עדן לחובבי גלידה, ומלבד טעמים טרופיים כאננס, מנגו, פפאיה, וקנה סוכר, תמצאו שם גם גלידת עוגת גבינה נהדרת, גלידה בסגנון סן פרנסיסקו, וכל הטעמים האפשריים האחרים. תיירים מתים על גלידה, ומכאן אפשר להסביר את שגשוג הענף בכל רחבי המחוז.
 
 
כותב הכתבה מתענג על גלידה היישר מגן עדן 
 

אוקינאווה סוֹבָּה

הגרסה המקומית למאכל האטריות הנפוץ בכל יפן, עם דגים טריים ולפעמים גם פירות ים, טעים למדי.
 
אוקינאווה סוֹבָּה
אוקינאווה סוֹבָּה, גירסה מקומית למאכלי איטריות  (צילום: דני אורבך)
 

בקר אישיגאקי

האי אישיגאקי (Ishigaki Island), האי המרכזי מבין איי יפן הדרומיים, מפורסם בבקר המשובח שלו, שמוגש בסלטי ירקות טריים ורטבים מדהימים – חובה לנסות!
הבקר הזה מתחרה בקלות במקביליו המצוינים מחבל הידָה ומקומות אחרים ביפן.
 
בקר אישיגאקי
בקר אישיגאקי, סטייק שחייבים לטעום  (צילום: gypsyhirano)אוואמורי - יין אורז

יין אורז מיוחד, חזק למדי, האופייני לאוקינאווה. לא אהבתי אותו במיוחד, אבל יש כאלה שמשתגעים עליו. גרסאות הטוניק של האוואמורי נמכרות עם נחש האבו ארסי, מכורבל מת בתחתית הבקבוק. 
דרך הכנה והגשה זו אופיינית לדרום סין ווייטנאם, ומקובל שככל שהנחש/עקרב ארסי יותר כך נחשב המשקה לחזק יותר.
 
 
יין אורז אוומורי (צילום: דני אורבך)
 

סרטון וידאו קצר עם המון מידע מעשי על המנהגים במסעדות ביפן
 
 

מידע נוסף

כתבות נוספות 


דני אורבך
 
אודות הכותב
ד"ר דני אורבך, בעל תואר דוקטור להיסטוריה מאוניברסיטת הרווארד וחוקר הפיכות, התנקשויות פוליטיות, התנגדות צבאית ביפן, סין, גרמניה ושאר העולם. מחבר הספר ואלקירי - ההתנגדות הגרמנית להיטלר פוסט-דוקטורנט בתוכנית ללימודי יפן-ארה"ב באוניברסיטת הרווארד. בעל הבלוג "הינשוף".סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר