חגיגות דצמבר במקסיקו וגואטמלה

פיאסטות בדצמבר –
חודש החגיגות במרכז אמריקה
מאת: דפנה אשכול


במרכז אמריקה, אתם אף פעם לא רחוקים מפיאסטה – לא במונחי זמן ולא במונחי גיאוגרפיה. ממסתורין קתולי לחגיגות ילידיות לפסטיבלים מודרניים של מוזיקה או קולנוע, תושבי מרכז אמריקה חוגגים בסגנון מיוחד, עם צבעים וטעמים משלהם.


מרכז אמריקה הוא אזור עם מסורות קדומות שורשיות, ולאורך השנה נחגגים החיים, המתים, הקדושים והיבולים שוב ושוב. הפיאסטות משלבות השפעות ילידיות וספרדיות, מסורות דתיות, פסטיבלים אזרחיים וחגיגות עממיות. בחרתי להתרכז בחגיגות של חודש דצמבר במקסיקו ובגואטמלה, כי אין כמו חודשי החורף האפרוריים שלנו כדי לארוז מזוודה ולטוס אל הצד השני של העולם, לשתיים מהמדינות הצבעוניות והמרתקות ביותר בעולם. שתי המדינות הללו הן, בין היתר, מהדתיות ביותר באמריקה הלטינית, והדת השולטת היא הנצרות הקתולית.
 
1 / 7
2 / 7
3 / 7
4 / 7
5 / 7
6 / 7
7 / 7

חגיגות סוף השנה בגואטמלה סיטי (צילום: Hernán Piñera)
חוגגים את יום החג של גבירתנו מגואדלופה – הקדושה הפטרונית של מקסיקו (צילום: katiebordner)
לקראת חג המולד בונות משפחות בגואטמלה סצנות מולד המכונות "נאסימיינטו" (צילום: Roberto Urrea)
פסטיבל שריפת השטן בגואטמלה התפתח לטקס טיהור פולחני לפני השנה החדשה (צילום: Conred Guatemala)
בעיירה סנטיאגו אטיטלן מתקיים פולחנו של משימון – קדוש עממי חשוב לבני המאיה בגואטמלה (צילום: Ralf Steinberger)
השיא של פסטיבל סנט תומאס הוא הפאלו וולאדור – בו קופצים רקדנים מעמוד בגובה 30 מטר (צילום: Alfonso Jiménez)
תהלוכות לאס פוסאדאס מנציחות את מסעם של מריה ויוסף לבית לחם ואת חיפושם אחר מקום לינה (צילום: Hacsss)

מפת מקסיקו וגואטמלה עם היעדים המוזכרים בכתבה


דרום אמריקהפיאסטות קדושות

המסורת הקתולית היא מרובת קדושים. כמעט לכל יום יש קדוש, כמעט כל אדם נקרא על שם קדוש כלשהו, לכל מדינה ולכל עיר המכבדות את עצמן יש קדוש, וכאשר הקדושים הללו "מתובלים" במסורות פגאניות מקומיות – החגיגה כפולה ומכופלת. בחודש דצמבר נחגגות במקסיקו ובגואטמלה מספר פיאסטות (Fiestas, "חגיגות") חשובות, שאת חלקן אנחנו מכירים וחלקן מפורסמות פחות.
 

שורפים את השטן לקראת השנה החדשה

ב- 7 בדצמבר בכל שנה נחגג בגואטמלה פסטיבל שריפת השטן (La Quema del Diablo). במהלך הערב תושבי גואטמלה שורפים תצלומי נייר של השטן יחד עם אשפה ביתית ברחובות מחוץ לבתיהם. הריטואל הזה נטוע עמוק במסורות קדם-היספניות, והפסטיבל התפתח לטקס טיהור פולחני לפני עונת חג המולד. שריפת השטן לפני טקסי חג המולד נועדה להיות דרך להוציא "דברים רעים" מהדרך כדי להיות מוכנים לשנה החדשה.

תצוגות ציבוריות של שריפת השטן מועלות גם על ידי הרשויות העירוניות ומפוקחות על ידי כבאים. הגדולה ביותר מבין שריפות השטנים האלה מתרחשת באנטיגואה גואטמלה (Antigua Guatemala), הבירה הישנה של המדינה, וכוללת אוכל רחוב, מוסיקה חיה וכמובן הצתה של דמות ענקית של השטן לאחר השקיעה. כמו חגיגות רבות אחרות, אנטיגואה גואטמלה היא המקום הנכון להיות בו.
כתבה על חגיגות הפסחא באנטיגואה
 

פסטיבל שריפת השטן באנטיגואה, גואטמלה
 

מלון מומלץ באנטיגואה הוא קאסה סנטו דומינגו (Hotel Museo Spa Casa Santo Domingo). מדובר במלון שהוא גם מוזיאון, שהוקם על חורבותיו של מנזר שנחרב בשנת 1773, כאשר רעידת אדמה הרסנית פקדה את אנטיגואה. במחצית השנייה של המאה העשרים רכש את האדמה איש עסקים מקומי שלא רק חילץ אלמנטים מקוריים של המבנה שעדיין עמדו, אלא גם הפך אותו למגורים יוקרתיים המתמזגים עם ההיסטוריה בכל חלל.
 
מלון קאזה סנטו דומינגו באנטיגואה, גואטמלה  מלון קאזה סנטו דומינגו באנטיגואה, גואטמלה
קאסה סנטו דומינגו באנטיגואה גואטמלה  מלון, ספא ומוזיאון במקום אחד
(צילום: Hotel Museo Spa Casa Santo Domingo)
 

חוגגים את נס העיבור

חג העיבור ללא חטא (Inmaculada Concepción) מתקיים ב- 8 בדצמבר לזכר התעברותה של חנה (Anne), אמה של מריה, שהייתה עקרה במשך שנים רבות. עיבורה של מריה ברחם אמה נעשה כמעשה נס הנחגג בתאריך זה.

בכנסיות רבות מתקיימות תפילות המוניות מיוחדות המוקדשות למריה. זהו אירוע מיוחד בעיקר בעיירה סן חואן דה לוס לאגוס (San Juan de los Lagos) בצפון מזרח חליסקו (Jalisco) שבמרכז מקסיקו. החגיגות כוללות פסטיבלי רחוב, דוכני אוכל, מוסיקה, תערוכות ומשחקים.
לינה בעיירה סן חואן דה לוס לאגוס
 
כנסיית העיבור ללא חטא בקורדובה, מקסיקו
כנסיית העיבור ללא חטא בקורדובה, מקסיקו (צילום: Anwar Vazquez)
 

חגיגת הקדושה הפטרונית של מקסיקו

ה- 12 בדצמבר הוא יום החג של גבירתנו מגואדלופה (Día de la Virgen de Guadalupe) – הקדושה הפטרונית של מקסיקו. מסופר כי הבתולה מריה נגלתה לאיכר בשם חואן דייגו בתאריך זה בשנת 1531. לאחר מכן הופיע דיוקן של הבתולה על גבי גלימה התלויה עד היום בקתדרלה שעל שמה במקסיקו סיטי.

המסירות לבתולה מגואדלופה נעוצה עמוק בתרבות המקסיקנית והחגיגה היא אחת המסורות החשובות והפופולריות במקסיקו. אף כי הבתולה מגואדלופה ידועה בעיקר במקסיקו, היא נערצת גם בגואטמלה. המאמינים בשתי המדינות חוגגים את היום בו הופיעה לראשונה בשנת 1531 על ידי הקמת מקדשים מעוטרים בפרחים ובנרות המוקדשים לבתולה בבתיהם, בשכונותיהם ובכנסיותיהם.

האירוע החשוב ביותר שקשור לחג במקסיקו סיטי הוא העלייה לרגל לבזיליקה של גבירתנו מגואדלופה, ומשתתפים בה מאות אלפי אנשים הבאים לחלוק כבוד לבתולה. במהלך החג יש גם תהלוכות, להקות נשיפה, זיקוקים ואוכל רחוב מסורתי. ילדים מתלבשים בלבוש מסורתי ומשחזרים מחדש את הדרמה של המפגש בין חואן דייגו למריה.
כתבה על יעדי טיול במקסיקו סיטי
 

תהלוכות וריקודים בבזיליקה של גבירתנו מגואדלופה, מקסיקו סיטי
 

מבין מאות המלונות בבירה המקסיקנית אמליץ על מלון הבוטיק סטארה המבורגו (Stara Hamburgo), הנמצא במרחק צעדים ספורים מהרובע הפיננסי ומשדרת פסאו דה לה רפורמה (Paseo de la Reforma). במלון חדר כושר וספא, והאורחים יכולים ליהנות מגינה, טרקלין משותף וחדר משחקים.
אפשרויות לינה נוספות במקסיקו סיטי
 
מלון הבוטיק סטארה המבורגו, הממוקם באזור הרובע הפיננסי במקסיקו סיטי (צילום: Stara Hamburgo)
 

בעקבות מריה ויוסף

במקסיקו ובגואטמלה חוגגים בין התאריכים 24-16 בדצמבר את לאס פוסאדאס (Las Posadas, בתרגום מספרדית – "האכסניות"), המנציח את מסעם של מריה ויוסף לבית לחם ואת חיפושם אחר מקום לינה. כמעט בכל עיר, עיירה או כפר, משפחה וחברים מבקרים אחד את השני בבתיהם ונהנים משיחות, מאכלים מסורתיים, ושירת מזמורים. במשך למעלה מ-400 שנה החגיגה הייתה מסורת מקסיקנית שכללה דרמטיזציה של האירועים המקוריים, כפי שהוצגו סצנות מכתבי הקודש במשך מאות שנים קודם לאוכלוסיות אנאלפביתיות.

תהלוכות הערב הנקראות Las Posadas Navideñas צועדות בליווי שירה, נרות ולעיתים להקת נשיפה מלאה. התהלוכות – לעיתים קרובות בהשתתפות ילדים לבושים כמו מריה ויוסף – עוצרות בבתים לאורך מסלול המצעד ומבקשות באופן סמלי לשהות ללילה. בכל פעם הם מסורבים כמו שמריה ויוסף סורבו בסיפור המולד. כאשר התהלוכות מגיעות ליעד המיועד – ל"פונדק" המארח את מסיבת הלילה, מוגשים אוכל ושתייה מסורתיים, כשגולת הכותרת של הלילה היא בדרך כלל שבירת הפיניאטה (Piñatas) – מיכל נייר (או חרס) מעוטר בצבעים בהירים ומלא בממתקים וצעצועים.

ה- Posadas Piñatas הן לעתים קרובות בצורת כוכבים בעלי שבע פינות. הילדים עוטים כיסויי עיניים ומכים את הפיניאטה במקל. כשהיא נשברת והתכולה נשפכת, כולם ממהרים לאסוף את הדברים הטובים.
 

המחזה של סיפור ה"לאס פוסאדאס", המנציח את מסעם של מריה ויוסף לבית לחם
 

שמאניזם וקתוליות נפגשים

פסטיבל סנט תומאס (Fiesta de Santo Tomás) נחגג בעיירת המאיה הידועה צ'יצ'יקסטננגו (Chichicastenango) בגואטמלה בתאריכים 22-13 בדצמבר. בכל יום חמישי וראשון לאורך השנה כולה, הילידים בני הקיצ'ה (Quiché) מכפרי האזור הופכים את הכפר הקטן צ'יצ'יקסטננגו (שנקרא בקיצור צ'יצ'י) באזור ההר של גואטמלה לשוק סוער מלא באריגים צבעוניים, פרחים, תיקים, תרנגולות חיות וירקות. אך החל מה- 13 בדצמבר, העיירה הופכת למוקד חגיגות של שבוע המכבדות את פטרון העיר, תומאס הקדוש.

במהלך הפיאסטה של ​​סנטו תומאס, המקומיים החברים בקופרדיאס השונים (Cofradías, אחוות המייצגות את 14 קדושות העיירה) מפקחים על הכנת ריקודים שבהם המשתתפים לבושים בתלבושות המייצגות כובשים ספרדים ורוקדים ברחובות בליווי מוסיקה, עידוד וזיקוקים.

הגמר הגדול של החגיגה הוא הפאלו וולאדור (Palo Volador) – טקס המורכב ממחול ומטיפוס על עמוד של 30 מטר שממנו משגרים את עצמם ארבעה מתוך חמשת המשתתפים קשורים בחבלים כדי לרדת לקרקע. החמישי נותר על גבי המוט, רוקד ומנגן על חליל ותוף. מקורו של הטקס בעמים הקדומים של מרכז אמריקה והוא נוצר כדי לבקש מהאלים לסיים בצורת קשה.
כתבה על ביקור באגם אטיטלן וסביבתו
 

טקס הפאלו וולאדור  השיא של חגיגות פסטיבל סנט תומאס
 

חוויית לינה מיוחדת תמצאו במלון מאיה אין (Hotel Museo Mayan Inn) בעיירה צ'יצ'יקסטננגו (Chichicastenango). זהו מלון ייחודי שהוא גם מוזיאון המציג בכל החדרים, האזורים הציבוריים והפאטיו את מיטב האומנות המקומית. המלון הוקם בשנות השלושים של המאה ה-20 ונועד מלכתחילה לשמש כמלון ומוזיאון.

מלון מאיה אין הייחודי בעיירה צ'יצ'יקסטננגו בגואטמלה
בנוי בשילוב 
מוזיאון המציג את מיטב האומנות המקומית (צילום: Maya Inn)
 

חגיגות המולד

בתאריכים 24 ו- 25 בדצמבר חוגגים את ערב חג המולד (Nochebuena, "הלילה הטוב") וחג המולד (Navidad). בשתי המדינות, מקסיקו וגואטמלה, אנשים משתתפים במיסת חצות בערב חג המולד. הכנת מאכלים מסורתיים גם היא חלק בלתי נפרד מהחג. מקסיקנים נפגשים ל"טמלאדה" (Tamaleada) המסורתית ומכינים יחד טמלה (Tamale) העשוי בדרך כלל מאורז, בשר חזיר ותירס. ערב חג המולד במקסיקו יסמן את סיום הפוסאדות, והילדים מקבלים מתנות מישו התינוק.

מרבית הגואטמלים, כמו במדינות לטינו-אמריקאיות אחרות, מתכננים ובונים עם כל המשפחה סצנת מולד המכונה "נאסימיינטו" (Nacimiento) או "בלן" (Belén). למרות שבמקור מדובר במסורת ספרדית, משתמשים כיום באלמנטים ילידיים בעיצוב ובניית סצנות המולד. את הנאסימיינטו מציבים בדרך כלל מתחת לעץ חג המולד.

אחד המאפיינים הייחודיים לסצנות המולד של גואטמלה הוא השימוש בנסורת הצבועה בצבעים בהירים רבים. לעומת חגיגות ערב חג המולד, חג המולד הוא יום שקט בהרבה עם אוכל פשוט כגון קאלדו דה גאיו (Caldo de Gallo, מרק עוף). זהו יום להתאושש מחגיגות הפוסאדות והנוצ'ה בואנה ולבלות עם המשפחה.
 

אורות השנה החדשה זוהרים ברחבי גואטמלה סיטי
 

תעלולים ביום התמימים

במרכז אמריקה ובמדינות קתוליות נוספות, ה- 28 בדצמבר הוא יום התמימים (Día de los Santos Inocentes) – יום לתעלולים וטריקים שניתן לדמותו לאחד באפריל. היום מציין את סיפורו של המלך הורדוס המופיע בברית החדשה. לפי הסיפור, המלך הורדוס ביקש להשמיד את מי שלפי דברי חכמי המזרח יהיה למלך היהודים, ולכן טבח את כל הילדים שמתחת לגיל שנתיים בבית לחם, המקום שבו נולד ישו לפי המסורת הנוצרית.
סוגרים את השנה עם ענבים וזיקוקים

כמו בכל העולם הנוצרי, גם במקסיקו ובגואטמלה חוגגים ב- 31 בדצמבר את ערב השנה החדשה (Fin del Año, "סוף השנה"). הכיכר המרכזית פלאסה מאיור (Plaza Mayor) בגואטמלה סיטי היא המרכז לחגיגת ערב השנה החדשה בגואטמלה.

במקסיקו, השנה החדשה מתקבלת בברק של מפץ וצבע. מופעי זיקוקים מתקיימים ברחבי הארץ, כולל בבירה מקסיקו סיטי, ומלווים בהרבה פיאסטות ומסיבות רחוב. מנהג ידוע הוא אכילת 12 ענבים בחצות. נאמר שאם תצליחו לסיים את תריסר הענבים שלכם בפחות מ- 60 שניות, תוכלו להגשים 12 משאלות.
כתבה על מקסיקו סיטי  עיר ללא הפסקה
 

השנה החדשה מתקבלת בברק של מפץ וצבע. זיקוקים במקסיקו סיטי
 

ווסטין קמינו ריאל (Westin Camino Real) הוא בין המלונות הטובים ביותר בגואטמלה סיטי. הוא נמצא בלב הבירה התוססת כשסביבתו אין-סוף מסעדות, מוזיאונים ואטרקציות נוספות, ובתוכו בריכת שחייה נהדרת.

ווסטין קמינו ריאל – בין המלונות הטובים בגואטמלה סיטי (צילום: Westin Camino Real)

 
מלון מומלץ נוסף בגואטמלה סיטי הוא מלון ברסלו (Barceló) המצוין, הממוקם באזור העסקים, רק 15 דקות משדה התעופה הבינלאומי. באזור המלון תמצאו מסעדות רבות ומרכזי קניות ובילויים. המלון מציע אינטרנט מהיר, חמש מסעדות שונות, בריכה מחוממת, חדר כושר, ספא ועוד.
לאפשרויות לינה נוספות בגואטמלה סיטי

מלון ברסלו בגואטמלה סיטי  קרוב מאוד לשדה התעופה ולמרכזי קניות ובילויים (צילום: Barceló)
 

תעשו מקום למשימון

ועוד קדוש מקומי אחד, שלא שייך דווקא לחגיגות דצמבר. בסנטיאגו אטיטלן (Santiago Atitlán), אחד הכפרים שסביב אגם אטיטלן שברמה של גואטמלה, מתקיים פולחנו של משימון (Maximón) הידוע גם בשם סן סימון (San Simón) – קדוש עממי חשוב לבני המאיה בגואטמלה, המעשן סיגרים ושותה אלכוהול. משימון מקבל את כולם – גברים ונשים, תושבי הכפר ותושבי העיר, זונות ויזמים – שמגיעים עם הרבה מנחות, כולל טבק, משקאות חריפים, כסף וטורטיות.

משימון הוא דוגמה מצוינת לסנכרון שהתרחש מאז הכיבוש הספרדי של הרמה הגואטמלית בשנת 1524. אוכלוסיות ילידיות שילבו אלמנטים מסורתיים של התרבות הטרום-קולומביאנית עם היבטים של הקתוליות כדי לסייע בשמירה על דתם. בהקשר של דת משולבת חדשה זו קיים הקדוש העממי, למרות שהפולחן שלו הוא לרוב בשוליו של הפולחן הנוצרי-קתולי.

בכל שנה נבחר בית לארח את משימון, ומוקם לו מקדש. בדרך כלל, הוא מתואר כנמוך מאוד, ולעתים קרובות חסר רגליים או זרועות. תושבי הכפר מבקרים אותו באופן קבוע לאורך כל השנה ואפשר לפגוש בו גם במהלך חגיגות דצמבר.
כתבה על טיול באגם אטיטלן
 

פולחן הקדוש משימון בסנטיאגו אטיטלן, גואטמלה (צילום: Melissa Delzio)


בפנחצ'ל (Panajachel), העיירה הגדולה על שפת אגם אטיטלן, מצויים עשרות בתי מלון מקסימים. האהוב עליי ביותר הוא מלון פוסאדה דון רודריגו (Posada de Don Rodrigo), עם גן מטופח המגיע עד האגם המאפשר כמה מהנופים הטובים ביותר של האגם. בחדרים עושים שימוש בבדים ארוגים ביד מהקהילות המקומיות. במקום יש כמה חדרים חדשים יותר, הנמצאים ממש על החוף, ובהם מתקנים קצת יותר מודרניים ונופים טובים יותר. אפשר להירגע ליד הבריכה או באחד הערסלים התלויים לאורך המסדרון הפתוח. במלון יש מוזיאון קטן המציג את ההיסטוריה של המאיה.

מלון פוסאדה דון רודריגו בעיירה פנחצ'ל, על שפת אגם אטיטלן (צילום: Posada de Don Rodrigo)
 

ביקור במדינה חדשה הוא תמיד חוויה מרתקת, בעיקר במדינות שעדיין שומרות על מאפיינים מסורתיים. ביקור במדינה חדשה במהלך חג הוא חוויה מיוחדת במינה, המאפשרת הכרה עמוקה יותר של תרבות מקומית. ביקור במרכז אמריקה במהלך חגיגות חודש דצמבר הוא חוויה מהממת, הפותחת לנו צוהר להכיר את עולם האמונות המקומיות על כל גווניו.
 

מידע נוסף

כתבות נוספות


דפנה אשכול Daphna Eshkol אודות הכותבת
דפנה אשכול, מזה שנים רבות שהיא חורשת את העולם ועובדת כאופריטורית בחברות טיולים גיאוגרפיים, מתמחה בטיולים לדרום אמריקה ויעדים נוספים בחברת עולם נסתר.דפנה עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר