כתבות העשרה על בוסניה והרצגובינה

כתבות העשרה על בוסניה והרצגובינה
צילום: Luke Vodellבוסניה והרצגובינה שוכנת בליבה של אירופה, בצפון-מערב חבל הבלקן, על התפר שבין מזרח למערב. אירועים רבים שהתרחשו במהלך המאות האחרונות עיצבו את נופה התרבותי של המדינה, את הארכיטקטורה שלה ואת זהות תושביה. במדור זה תמצאו כתבות עומק על בוסניה והרצגובינה ועל נושאים הקשורים אליה.


כיכר היונים בסרייבו בירת בוסניה
כיכר היונים בסרייבו, בירת בוסניה (צילום: CC Clark & Kim Kays)

בלקןימי השלטון העות'מאני, מלחמות העולם, עלייתה ונפילתה של יוגוסלביה, מאבקי דת – כולם השפיעו וממשיכים להשפיע על "הארץ דמוית הלב", כפי שהיא מכונה בפי תושביה. על המורכבות הדתית הגדולה במדינה ועל תחושות הזהות של תושביה תוכלו לקרוא בכתבה המתארת פגישות עם אנשי בוסניה.

המלחמות באזור הבלקן, ובפרט במדינות יוגוסלביה לשעבר, הביאו לכך שבוסניה והרצגובינה לא נתפסה כיעד פופולרי אצל המטייל הישראלי. הכתבה על הסכסוכים במדינות הבלקן והשפעתם על התיירות צוללת לעומק סוגיה זו. להרחבה על ההשפעות העות'מאניות ועל המוסלמים במדינה, קראו בכתבה האסלאם בארצות הבלקן
 

מדינות יוגוסלביה לשעבר, בוסניה והרצגובינה בירוק

במדינה מתגוררים כיום 4.6 מיליון תושבים, והם נחלקים לשלוש קבוצות אתניות עיקריות, או נכון יותר לשלושה לאומים: בוסנים (ברובם מוסלמים ומכונים בוסניאקים); קרואטים (ברובם נוצרים קתולים); וסרבים (ברובם נוצרים אורתודוקסים). קבוצות אלו עמדו במרכז מלחמת האזרחים בבוסניה והרצגובינה.
 
בוסניה והרצגובינה
את הקריאות "לא לשכוח" את מלחמת האזרחים האכזרית שהשתוללה במדינה ניתן למצוא בפינות רבות (צילום: CC Dennis Jarvis)
להרחבה בנושא - בכתבה: סרייבו – שיעור בטיהור אתני
 
שטחה של המדינה מקיף מעט יותר מ- 50 אלף קמ"ר, ומאז מלחמת האזרחים היא מחולקת לשתי פדרציות: בוסניה והרצגובינה (כשם המדינה כולה) ורפובליקה סרפסקה (Republika Srpska). עוד על החלוקה בין הפדרציות בכתבה רפובליקה סרפסקה – הסרבים של בוסניה.
 
החלוקה בין בוסניה והרצגובינה לבין רפובליקה סרפסקה
החלוקה הגאוגרפית בין שתי הפדרציות: בוסניה והרצגובינה ורפובליקה סרפסקה (מתוך d-maps).
האזור המסומן בצהוב הוא מחוז ברצ'קו הנמצא בריבונות משותפת של שתי הפדרציות.
 
סרייבו בירת בוסניה
ישן מול חדש, סרייבו בירת בוסניה (צילום: CC Marco Fieber)
 
 

מידע נוסף

כתבות נוספות
סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר