הזמנות לחופשה שלך
טיול ג'יפים - כל התשובות

טיול ג'יפים - כל התשובות נכונות
מאת: ירדן גור 


רבים משתעשעים ברעיון לצאת לטיול ג'יפים בחו"ל, להגיע לאזורים בתוליים ובלתי נגישים ברכב פרטי, ולהציץ אל "מאחורי הקלעים" של כפרים נידחים ועיירות קסומות. איך, כמה ולמה, למי מתאים טיול שכזה, האם זה גדול עלינו, והאם זה מתאים כטיול עם ילדים? - אלו הן שאלות נפוצות שצצות במקביל, ובצדק - שהרי מדובר בטיול לא שגרתי, שכדאי לדעת כיצד להתכונן אליו וכיצד לתכנן אותו בקפידה, על מנת להפיק ממנו את מירב ההנאה.


החדשות הטובות הן שלכל השאלות יש תשובות, החדשות הטובות יותר - שהתשובות הן המפתח לחוויית חיים עוצמתית מכל הבחינות, מגבשת, מסעירה, מלאת אדרנלין, המאפשרת הפוגה נעימה וחופשה מהנה בדרכים הצדדיות והיפות. בכתבה ראיון עם עומר פלום, מנכ"ל חברת MEDRAFT המתמחה בטיולי טבע וג'יפים, שיענה על כל השאלות.

1 / 6
2 / 6
3 / 6
4 / 6
5 / 6
6 / 6

אטרקציות נוספות 'על הדרך' (צילום באדיבות MEDRAFT)
טיול ג'יפים בפורטוגל (צילום: צחי גלובין)
קבוצות מטיילים איכותיות וקטנות, בהדרכה ישראלית (צילום: גלעד תלם)
רמת הקושי נקבעת בהתאם לטופוגרפיה (צילום באדיבות MEDRAFT)
ג'יפ יחיד או קבוצה? (צילום: גלעד תלם)
דרכי ההרים היפות ברומניה (צילום באדיבות MEDRAFT)

למה ג'יפים? ייחודו של הטיול

השאלה הראשונה שמתעוררת, וכנראה החשובה ביותר, היא למה בכלל טיול ג'יפים? מהו הייחוד והערך המוסף, שמתאפשר בהחלפת הרכב המשפחתי ברכב 4X4? ובכן, אפשר לענות על כך בתיאורי הנוף ובמילים רבות, אבל האמת היא שכאשר נמצאים בשטח מקבלים את התשובה הברורה ביותר.

הרווח הוא בשני היבטים עיקריים:
ראשית, הג'יפים מאפשרים הגעה לאזורים שלא נגישים בדרך כלל (למעט למי שעושים טרקים רגליים אליהם). כך מתאפשרת חוויית טבע בלתי נגוע, באזורים מבודדים החולשים על נופים מרהיבים.
היבט נוסף הוא נקודת המפגש עם האוכלוסייה המקומית. בטיול ג'יפים מגיעים לכפרים ועיירות שאינן על מסלול התיירות השחוק, ותושביהם נהנים מהמפגש האקראי עם המטיילים, משוחחים איתם באופן טבעי ובתקשורת בלתי אמצעית ומזמינים אותם להכיר את תרבותם ואת ביתם. בנוסף, פעמים רבות משולבים מפגשים ואירוח בבתי המקומיים, באופן מובנה כחלק מתוכנית הטיול.

טיול ג'יפים באתיופיה
מפגשים על אם הדרך - טיול ג'יפים חווייתי באתיופיה  (צילום: אלי גולן)
 


מדרפט ג
 

כיצד נראה יום טיול ג'יפים טיפוסי?

אם בדימיונכם טיול ג'יפים הוא כזה ש"נוסעים בו כל היום", תחשבו שוב. בתכנון נכון ומקצועי, מגבשים מסלול שבו מבלים במהלך היום רק כ- 50% מהזמן בתוך הג'יפ, בנסיעה בדרכי נוף יפהפיות, וכ- 50% (ואפילו יותר, אם המטיילים מעוניינים בכך), בטיולים רגליים, בביקור באתרים, באטרקציות ובחוויות שונות.
הכל עניין של ניסיון ומינונים - חשוב למצוא את האיזון הנכון בין נהיגת השטח לבין ביקורים וסיורים בדרך, והכלל המנחה הוא שבין כל תחנה לתחנה תהיה נסיעה של לא יותר משעה וחצי ברצף. באופן זה חווים את מקסימום החוויות באזור, נהנים מכמה שיותר מראות, אך לא מתישים את עצמנו - לא בנהיגה ולא בטיולים רגליים ובסיורים.

טיול ג'יפים בפירנאים
עוצרים לסיור רגלי, בטיול ג'יפים בפירינאים  (צילום: עומר בריקמן)
 

טיול ג'יפים עצמאי או עם קבוצה?

מסלול הטיול עבור המטיילים העצמאיים (המלווים במדריך וירטואלי, המכיל את המפה, תוכנת הניווט וכל המידע הנחוץ לטיול מוצלח) ועבור המטיילים בקבוצה מודרכת, הוא זהה מכל הבחינות. ההמלצות על אותם בתי מלון מיוחדים, אותן עצירות ואותן פעילויות. המדריך הווירטואלי יודע אפילו לתת טיפים לאופן הנהיגה בחלקים שונים של המסלול... אז מה בכל זאת עושה את ההבדל?

לשני סגנונות הטיול יתרונות שונים. מי שבוחרים להצטרף לטיול מאורגן, עם קבוצה ומדריך, נהנים מחברותא מגוונת - קבוצה הטרוגנית של אנשים שמתגבשים ומכירים בטיול, או לחלופין - קבוצה שהתגבשה עוד "מהבית", ויצאה לטייל יחד. בנוסף, בטיול המודרך ישנו מדריך ישראלי מקצועי שמכיר את השטח כאת כף ידו, ומלווה את הקבוצה החל מהמפגש בשדה התעופה ועד החזרה הביתה. הנסיעה בטיול היא תמיד אחרי ג'יפ המדריך, שמסייע בכל עניין ודבר ומוודא שכולם מסתדרים. המדריך מעשיר את הטיול בידע שלו, באנקדוטות וסיפורים מניסיונו ובקשריו האישיים עם המקומיים - חוויה שאין לה תחליף.

טיול עצמאי, אותו מתכננים בארץ ומזינים למדריך וירטואלי, הוא בדרך כלל מצומצם יותר מבחינת כמות המשתתפים, ובאופן טבעי - אינטימי וגמיש יותר. טיול כזה מאפשר להתאים את אורך ומועד הטיול לצרכים האישיים ומזמין הכנסת רכיבים נוספים לטיול, מעבר לג'יפים, כמו כמה ימים עירוניים או חופשת חופים. טיו הג'יפים יכול להיות חלק מטיול גדול יותר ולהוות מקפצה לחוויה השלמה. 
כתבה על טיול עצמאי עם מדריך וירטואלי

gps trip, MEDRAFT
מפגש הכנה והדרכה על המדריך הוירטואלי - מסלול מותאם באופן אישי למטיילים  (צילום באדיבות MEDRAFT)
 

למי מתאים טיול הג'יפים ומהו טווח הגילאים?

בטיול יש מינון טוב של חוויות טבע עוצמתיות, מפגשים עם מקומיים וסדנאות ביתיות, תרבות, אוכל ופעילויות אקטיביות, מכאן שהוא מתאים לכל מי שחובב אחד או יותר מהתחומים הללו, כאשר תמיד ניתן להרחיב את אחד מהם על חשבון האחר - במידה שלמטיילים העדפה מסוימת.

מאחר שהטיול איננו באוריינטציה "ג'יפאית" לשמה, כלומר - הוא אינו מיועד למי שמתמקד בנהיגה טכנית בלבד, הוא מיועד למי שאוהב חוויות מיוחדות ומחפש טיול מעמיק יותר, עשיר וצבעוני יותר. מאחר שכך, הטיול מתאים גם למשפחות עם ילדים, קטנים וגדולים. טווח הגילאים הוא רחב - כבר היו טיולים שיצאו עם תינוק בן שנה וסבא שלו, בן ה- 75. מה שכן, במידה שבקבוצה יש גילאי קצה שכאלו - צעירים מ- 6 שנים ומבוגרים מ- 65, חובה להתייעץ לפני כן עם המומחים, שיעזרו בבחירת היעד שיענה לצרכים, ובהתאמת המסלול - יורידו חלקים שלא מתאימים ויוסיפו דרכים עבירות יותר, למען הפקת טיול חלק ומוצלח לכולם.
כתבה על טיול ג'יפים משפחתי בסלובקיה

מגלשת ההרים הארוכה בעולם, אנדורה פארק האטרקציות נטורלאנדיה, אנדורה
שילוב אטרקציות במסלול הטיול - הפיכתו לאטרקטיבי ולאקטיבי עבור הדור הצעיר  (צילומים: צחי גלובין)

 

רמת הנהיגה - מי מחזיק בהגה?

לא צריך להיות ג'יפאי מדופלם כדי לצאת לטיול ג'יפים. למעשה, כל מי שיש לו רישיון נהיגה מורשה ויכול לנהוג בג'יפ בטיול. הג'יפים הם האמצעי, כלי הרכב שיכול להחדיר אותנו אל המקומות הנידחים והמיוחדים ביותר, אך הם לא מטרת הטיול. אין ספק שעבור מטיילים רבים, החלק של הנהיגה השונה, מהנה לא פחות מיתר חלקי הטיול, אך מי שנהיגת שטח לא מושכת אותו - יוכל תמיד להשתלב בג'יפ אחר בקבוצה. בטיולים המודרכים, תמיד ניתן למצוא פתרונות יצירתיים כמו נהג שמצטרף לג'יפ שאין בו נהג או מטיילים שמצטרפים לג'יפ המדריך וכו'.

מבחינת אופי ורמת המסלולים - בוודאי שיש מסלולים שהם טכניים יותר וברמת קושי גבוהה יותר מאחרים, זאת בהתאם לגיאוגרפיה של המדינה שבה מטיילים ולדרמטיות של הטבע. יש קשר ישיר בין המסלול שייבחר לבין העדפות המטיילים, כך שאם מתכננים את המסלול מראש, ומדברים על הדברים - אף אחד לא מגיע לטיול ו"מופתע" מרמת הנהיגה.

מבחינת הדרכת הנהיגה בשטח - כאשר יוצאים לטיול מודרך, פשוט עוקבים אחר ההוראות של הג'יפ המוביל, וכאשר מדובר בטיול עצמאי עם מדריך וירטואלי - כאשר יש צורך בשילוב 4X4, למשל, או הנחיות מיוחדות אחרות - הן יופיעו על המסך בפירוט.
כתבה על טיול ג'יפים ברומניה
 
טיול ג'יפים באיסלנד
ויש גם חציות כאלה... חוויה מטורפת בטיול ג'יפים באיסלנד  (צילום באדיבות MEDRAFT)
 

דברו אלי במספרים - כמה עולה טיול ג'יפים לעומת טיול רגיל?

מבחינת תמחור הטיול - טיול ג'יפים יקר יותר מטיול ברכב רגיל, אך אין בסיס טוב להשוואה, שכן עם רכב רגיל פשוט לא ניתן לקיים טיול שווה ערך - לא ניתן להגיע לאותן תמונות נוף ולאותם אזורים מיוחדים. באופן טבעי, חוויות עשירות יותר, ושימוש בכלי רכב מתוחכם יותר - יקרות יותר. ההפרש נע בין 10%-15%, כך שהוא אינו דרמטי, אך יש לקחת אותו בחשבון. כמו כן, טיול עם מדריך בשר ודם, על כל יתרונותיו, יקר יותר מטיול עצמאי עם מדריך וירטואלי.

הבחירה האם לשכור רכב רגיל או ג'יפ, שמשפיעה על המחיר, היא ברוב המקרים גורפת, גם אם יש חלקים מהטיול שניתן בקלות לצלוח עם רכב פרטי. בטיולים המאורגנים והמודרכים כולם שוכרים ג'יפים מתחילת הטיול ועד לסופו. עם המדריך הווירטואלי, ניתן לתכנן גם טיולים ברכבים פרטיים בלבד, שלוקחים למסלולים מרתקים. את המסלול מכינים עוד בארץ, לפי העדפות המטיילים.
כתבה על טיול ג'יפים במרוקו

טיול ג'יפים לסלובקיה
טיול ג'יפים חווייתי - מחוץ למסלול השחוק, בסלובקיה (בתמונה) ובמדינות רבות נוספות (צילום באדיבות MEDRAFT)

החוויה המושגת בטיול בג'יפים, בשבילים נסתרים ואל הפינות הסמויות מהעין, למקומות בהם הנוף שמור ומטיילים אחרים לא נשמעים או נראים במשך שעות ארוכות, היא עוצמתית ובלתי נשכחת. אם טרם יצא לכם לתכנן טיול שכזה, אמליץ לכם בחום להכניס זאת לרשימה, במקום גבוה ומכובד. ההנאה מובטחת. 

כתבות על טיולי ג'יפים במדינות שונותירדן גור
 
אודות הכותבת
ירדן גור - אוהבת ים וטבע, מדריכת צלילה וטיולים בעולם. בעבר התגוררה במקסיקו ובארה"ב. כיום משתדלת להגיע ולטייל בכל מקום שבו ניתן לצלול.מספר צפיות: 5634
49600
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!