טיול ג'יפים - כל התשובות

טיול ג'יפים - כל התשובות נכונות
מאת: ירדן גור 


רבים משתעשעים ברעיון לצאת לטיול ג'יפים בחו"ל, להגיע לאזורים בתוליים ובלתי נגישים ברכב פרטי, ולהציץ אל "מאחורי הקלעים" של כפרים נידחים ועיירות קסומות. איך, כמה ולמה, למי מתאים טיול שכזה, האם זה גדול עלינו, והאם זה מתאים כטיול עם ילדים? - אלו הן שאלות נפוצות שצצות במקביל, ובצדק - שהרי מדובר בטיול לא שגרתי, שכדאי לדעת כיצד להתכונן אליו וכיצד לתכנן אותו בקפידה, על מנת להפיק ממנו את מירב ההנאה.


החדשות הטובות הן שלכל השאלות יש תשובות, החדשות הטובות יותר - שהתשובות הן המפתח לחוויית חיים עוצמתית מכל הבחינות, מגבשת, מסעירה, מלאת אדרנלין, המאפשרת הפוגה נעימה וחופשה מהנה בדרכים הצדדיות והיפות. בכתבה ראיון עם עומר פלום, מנכ"ל חברת MEDRAFT המתמחה בטיולי טבע וג'יפים, שיענה על כל השאלות.

1 / 6
2 / 6
3 / 6
4 / 6
5 / 6
6 / 6

להגיע למקומות אליהם לא ניתן להגיע ברגל, קירגיזסטן  (צילום: אשחר יופה)
מפגשים מקומיים, טיול ג'יפים במרוקו  (צילום: תיקו מאיר)
להתחבר אל הטבע, טיול ג'יפים באיסלנד  (צילום: ארנון רומן)
טיול ג'יפים בפורטוגל (צילום: צחי גלובין)
קבוצות מטיילים איכותיות וקטנות, בהדרכה ישראלית (צילום: גלעד תלם)
ג'יפ יחיד או קבוצה? (צילום: גלעד תלם)

למה ג'יפים? ייחודו של הטיול

השאלה הראשונה שמתעוררת, וכנראה החשובה ביותר, היא למה בכלל טיול ג'יפים? מהו הייחוד והערך המוסף, שמתאפשר בהחלפת הרכב המשפחתי ברכב 4X4? ובכן, אפשר לענות על כך בתיאורי הנוף ובמילים רבות, אבל האמת היא שכאשר נמצאים בשטח מקבלים את התשובה הברורה ביותר.

הרווח הוא בשני היבטים עיקריים:
ראשית, הג'יפים מאפשרים הגעה לאזורים שלא נגישים בדרך כלל (למעט למי שעושים טרקים רגליים אליהם). כך מתאפשרת חוויית טבע בלתי נגוע, באזורים מבודדים החולשים על נופים מרהיבים.
היבט נוסף הוא נקודת המפגש עם האוכלוסייה המקומית. בטיול ג'יפים מגיעים לכפרים ועיירות שאינן על מסלול התיירות השחוק, ותושביהם נהנים מהמפגש האקראי עם המטיילים, משוחחים איתם באופן טבעי ובתקשורת בלתי אמצעית ומזמינים אותם להכיר את תרבותם ואת ביתם. בנוסף, פעמים רבות משולבים מפגשים ואירוח בבתי המקומיים, באופן מובנה כחלק מתוכנית הטיול.

טיול ג'יפים באתיופיה
מפגשים על אם הדרך - טיול ג'יפים חווייתי באתיופיה  (צילום: אלי גולן)
 


טריפולוג
 

כיצד נראה יום טיול ג'יפים טיפוסי?

אם בדימיונכם טיול ג'יפים הוא כזה ש"נוסעים בו כל היום", תחשבו שוב. בתכנון נכון ומקצועי, מגבשים מסלול שבו מבלים במהלך היום רק כ- 50% מהזמן בתוך הג'יפ, בנסיעה בדרכי נוף יפהפיות, וכ- 50% (ואפילו יותר, אם המטיילים מעוניינים בכך), בטיולים רגליים, בביקור באתרים, באטרקציות ובחוויות שונות.
הכל עניין של ניסיון ומינונים - חשוב למצוא את האיזון הנכון בין נהיגת השטח לבין ביקורים וסיורים בדרך, והכלל המנחה הוא שבין כל תחנה לתחנה תהיה נסיעה של לא יותר משעה וחצי ברצף. באופן זה חווים את מקסימום החוויות באזור, נהנים מכמה שיותר מראות, אך לא מתישים את עצמנו - לא בנהיגה ולא בטיולים רגליים ובסיורים.

טיול ג'יפים בפירנאים
עוצרים לסיור רגלי, בטיול ג'יפים בפירינאים  (צילום: עומר בריקמן)
 

למי מתאים טיול הג'יפים ומהו טווח הגילאים?

בטיול יש מינון טוב של חוויות טבע עוצמתיות, מפגשים עם מקומיים וסדנאות ביתיות, תרבות, אוכל ופעילויות אקטיביות, מכאן שהוא מתאים לכל מי שחובב אחד או יותר מהתחומים הללו, כאשר תמיד ניתן להרחיב את אחד מהם על חשבון האחר - במידה שלמטיילים העדפה מסוימת.

מאחר שהטיול איננו באוריינטציה "ג'יפאית" לשמה, כלומר - הוא אינו מיועד למי שמתמקד בנהיגה טכנית בלבד, הוא מיועד למי שאוהב חוויות מיוחדות ומחפש טיול מעמיק יותר, עשיר וצבעוני יותר. מאחר שכך, הטיול מתאים גם למשפחות עם ילדים, קטנים וגדולים. טווח הגילאים הוא רחב - כבר היו טיולים שיצאו עם תינוק בן שנה וסבא שלו, בן ה- 75. מה שכן, במידה שבקבוצה יש גילאי קצה שכאלו - צעירים מ- 6 שנים ומבוגרים מ- 65, חובה להתייעץ לפני כן עם המומחים, שיעזרו בבחירת היעד שיענה לצרכים, ובהתאמת המסלול - יורידו חלקים שלא מתאימים ויוסיפו דרכים עבירות יותר, למען הפקת טיול חלק ומוצלח לכולם.

מגלשת ההרים הארוכה בעולם, אנדורה פארק האטרקציות נטורלאנדיה, אנדורה
שילוב אטרקציות במסלול הטיול - הפיכתו לאטרקטיבי ולאקטיבי עבור הדור הצעיר  (צילומים: צחי גלובין)

 

רמת הנהיגה - מי מחזיק בהגה?

לא צריך להיות ג'יפאי מדופלם כדי לצאת לטיול ג'יפים. למעשה, כל מי שיש לו רישיון נהיגה מורשה ויכול לנהוג בג'יפ בטיול. הג'יפים הם האמצעי, כלי הרכב שיכול להחדיר אותנו אל המקומות הנידחים והמיוחדים ביותר, אך הם לא מטרת הטיול. אין ספק שעבור מטיילים רבים, החלק של הנהיגה השונה, מהנה לא פחות מיתר חלקי הטיול, אך מי שנהיגת שטח לא מושכת אותו - יוכל תמיד להשתלב בג'יפ אחר בקבוצה. בטיולים המודרכים, תמיד ניתן למצוא פתרונות יצירתיים כמו נהג שמצטרף לג'יפ שאין בו נהג או מטיילים שמצטרפים לג'יפ המדריך וכו'.

מבחינת אופי ורמת המסלולים - בוודאי שיש מסלולים שהם טכניים יותר וברמת קושי גבוהה יותר מאחרים, זאת בהתאם לגיאוגרפיה של המדינה שבה מטיילים ולדרמטיות של הטבע. יש קשר ישיר בין המסלול שייבחר לבין העדפות המטיילים, כך שאם מתכננים את המסלול מראש, ומדברים על הדברים - אף אחד לא מגיע לטיול ו"מופתע" מרמת הנהיגה.
כתבה על טיול ג'יפים ברומניה
 
טיול ג'יפים באיסלנד
כל מי שיש לו רישיון נהיגה מורשה ויכול לנהוג בג'יפ בטיול, טיול ג'יפים באיסלנד  (צילום: ארנון רומן)
 

דברו אלי במספרים - כמה עולה טיול ג'יפים לעומת טיול רגיל?

מבחינת תמחור הטיול - טיול ג'יפים יקר יותר מטיול ברכב רגיל, אך אין בסיס טוב להשוואה, שכן עם רכב רגיל פשוט לא ניתן לקיים טיול שווה ערך - לא ניתן להגיע לאותן תמונות נוף ולאותם אזורים מיוחדים. באופן טבעי, חוויות עשירות יותר, ושימוש בכלי רכב מתוחכם יותר - יקרות יותר. ההפרש נע בין 10%-15%, כך שהוא אינו דרמטי, אך יש לקחת אותו בחשבון. כמו כן, טיול עם מדריך בשר ודם, על כל יתרונותיו, יקר יותר מטיול עצמאי.

הבחירה האם לשכור רכב רגיל או ג'יפ, שמשפיעה על המחיר, היא ברוב המקרים גורפת, גם אם יש חלקים מהטיול שניתן בקלות לצלוח עם רכב פרטי. בטיולים המאורגנים והמודרכים כולם שוכרים ג'יפים מתחילת הטיול ועד לסופו.
כתבה על טיול ג'יפים במרוקו

טיול ג'יפים למרוקו
משאירים אבק... טיול ג'יפים במרוקו (צילום: תיקו מאיר)

החוויה המושגת בטיול בג'יפים, בשבילים נסתרים ואל הפינות הסמויות מהעין, למקומות בהם הנוף שמור ומטיילים אחרים לא נשמעים או נראים במשך שעות ארוכות, היא עוצמתית ובלתי נשכחת. אם טרם יצא לכם לתכנן טיול שכזה, אמליץ לכם בחום להכניס זאת לרשימה, במקום גבוה ומכובד. ההנאה מובטחת. 

כתבות על טיולי ג'יפים


ירדן גור
 
אודות הכותבת
ירדן גור - אוהבת ים וטבע, מדריכת צלילה וטיולים בעולם. בעבר התגוררה במקסיקו ובארה"ב. כיום משתדלת להגיע ולטייל בכל מקום שבו ניתן לצלול.
0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר