ג'יפים באיסלנד: המדבר הארקטי

אל המדבר הארקטי:
טיול ג'יפים באיסלנד
מאת: ארנון רומן 


טיול באיסלנד מאפשר היכרות עם תופעות ייחודיות מתחום הגיאולוגיה, תוך כדי נסיעה בנופים מרהיבים, בינות מפלי מים אדירים, גייזרים מתפרצים, קרחוני ענק וטבע שאינו מוכר לנו. טיול ג'יפים באיסלנד מאפשר הגעה לאזורים בתוליים ומדבריות ארקטים, תוך כדי התרחקות מהמוני המטיילים, הפוקדים את האי בעונת הקיץ הקצרה.


כמדריך טיולי ג'יפים באיסלנד, אני רוצה לקחת גם אתכם לנופים הבתוליים הללו, אליהם אנו מגיעים עם הג'יפים. הפעם ללא הסברים ארוכים, כי התמונות מדברות טוב ממני.
 
1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

תופעות ייחודיות מתחום הגיאולוגיה (צילום: ארנון רומן)
מפל סקוגפוס  (צילום: ארנון רומן)
מפל האלים (צילום: ארנון רומן)
גושי קרח צפים בלגונת הקרחונים  (צילום: ארנון רומן)
המשושים המרשימים של מפל אלדייארפוס  (צילום: ארנון רומן)
תצפית על אחד המפלים הרבים של איסלנד (צילום: ארנון רומן)
מרחבים אינסופיים בחציית האי מדרום לצפון ובחזרה  (צילום: ארנון רומן)
ה"לשון" של קרחון סקפטפל יורדת מכיפת הקרח ואטנאיוקול  (צילום: ארנון רומן)
פאפין - תוכי ים המקנן על המצוקים  (צילום: ארנון רומן)


מפת איסלנד ועליה חלק מהיעדים אליהם מגיעים בטיול ג'יפים באיסלנד  להגדלה לחצו למעלה-משמאל


 ברירת מחדל


תופעות המים של איסלנד
מים, בכל צורותיהם - מפלים, נחלים, גייזרים, מעיינות חמים, קרחונים וחופים -  מלווים אותנו לאורך כל הטיול באיסלנד. עוצמת המפלים וכמויות המים האדירות, מגמדות את העומד לצידם וממחישות את הטבע הפראי שמסביבנו.
 
מפל סקוגפוס  (Skógafoss) פותח לנו את התיאבון כבר ביום השני לטיול. במהלך הימים הבאים ימשיך ויעלה רף החוויה, כאשר המפלים הולכים והופכים לעוצמתיים יותר ויותר. מפל האלים (Goðafoss), מפל הזהב (Gullfoss), וגם מפל דטיפוס (Dettifoss), מתחרים ומשלימים זה את זה בעוצמה וביופי.
כתבה על תופעות טבע הקשורות במים באיסלנד
 
טיול ג'יפים באיסלנד
מפל גולפוס - מפל הזהב, אחד מהמפלים העוצמתיים הרבים של איסלנד  (צילום: ארנון רומן)

בעלי החיים המיוחדים של איסלנד
בעלי חיים רבים ומגוונים, גם הם מלווים אותנו בכל ימי הטיול באיסלנד. לאורך חופי האי, המושפעים מזרם הגולף החם יחסית, חיים בעלי כנף מסוגים רבים - ברווזים, אווזים ומינים רבים נוספים, חלקם קבועים וחלקם נודדים. הם מקננים באי ומהווים אטרקציה לכל צפר חובב. המפורסם שבהם הוא פאפין (Puffin) – תוכי ים, עוף קטן בצבעי שחור-לבן ומקור אדום בולט, המקנן על המצוקים מעל הים.

כלבי ים ולווייתנים חיים באוקיינוס המקיף את האי. את כלבי הים אנו זוכים לראות בחוף הדרומי, ואילו את הלווייתנים, החיים במי האוקיינוס מצפון לאי, אנו רואים בהפלגה היוצאת מעיר הנמל הקטנה הוסוויק (Húsavík).
לינה בעיר הוסוויק
 
טיול ג'יפים באיסלנד
פאפין - תוכי ים המקנן על המצוקים מעל הים  (צילום: ארנון רומן)


המלצה על לינה בקרבת העיר הוסוויק

וילות סווארטבורג (Svartaborg) ממוקמת ליד עיר הנמל הוסוויק, בלב אזור טבע בתולי, וכוללות חדר שינה, סלון, פינת אוכל ומטבח מאובזר בכל מה שצריך. ליד כל וילה יש אמבט מים חמים (Hot tub) עם מים מנביעה טבעית, והיא יכולה להלין משפחה של עד 4 איש (אם יש לכם יותר ילדים, בקשו מיטה מתקפלת).

מלון בצפון איסלנד   מלון בצפון איסלנד
וילות סווארטבורג
 בקרבת עיר הנמל הוסוויק - אמבט מים חמים ליד כל וילה

 
אי אפשר לטייל באיסלנד ולא להבחין בסוסים האיסלנדיים, שהובאו לכאן על ידי הוויקינגים, ומאז במשך 1000 שנים של בידוד הפכו לייחודיים לאי. סוסים אלו הם בעלי צעד חמישי המייחד אותם. למרבית הסוסים 4 צעדים - הליכה ריצה, דהירה וטרוט – ואילו לסוס האיסלנדי צעד נוסף המייחד אותו - הקרוי "ריצה מרחפת"  (flying pace) . סוס איסלנדי שיצא מהאי לא יחזור אליו, מאחר ויש הקפדה גדולה מאוד למניעת שינויים בגזע או מחלות מבחוץ.
 
טיול ג'יפים באיסלנד
הסוסים האיסלנדים, גזע ייחודי שהתפתח באי המבודד  (צילום: ארנון רומן)

טיול ג'יפים באיסלנד
קוטון גראס, צמח מקומי שהפריחה שלו נראית כמו גושי כותנה.
משטחים אלו מלווים אותנו בנסיעה לאורך הכביש ההיקפי של האי - כביש מספר 1,
לצד הטחב הפרוס על סלעי הבזלת ומרחבי הטורמוסים, שנזרעו על מנת לייצב את הקרקע  
(צילום: ארנון רומן)קרחוני הענק של איסלנד
הקרחון הגדול ביותר באירופה – קרחון ואטנאיוקול (Vatnajökull) – הוא כיפת קרח ענקית, המכסה את חלקו הדרום-מערבי של האי. שטחו למעלה מ- 8,000 קמ"ר, כמעט מחצית משטחה של מדינת ישראל, עם עובי ממוצע של 400 מטר. אנו צופים עליו בעת חציית האי צפונה, בדרך שטח מרשימה, העוברת בינו לבין קרחון הופסיוקל (Hofsjökul).
 
טיול ג'יפים באיסלנד
תצפית על "לשון" של קרחון סקפטפל היורדת מכיפת הקרח ואטנאיוקול   (צילום: ארנון רומן)

קרחונים נוספים מעטרים את האי בכיפות של קרח, ומשתרעים על פני 11% (11,400 קמ"ר) משטחה של איסלנד (103,125 קמ"ר). ביקור בלגונת הקרחונים - יוקולסרלון (Jokulsarlon), הוא ביקור חובה, המאפשר הפלגה בין גושי הקרח הניתקים מהקרחון הגולש מהרמה לכיוון הלגונה.
לינה בקרבת לגונת הקרחונים

טיול ג'יפים באיסלנד
לגונת הקרחונים, שייט בין גושי קרח עצומים שניתקו מהקרחון  (צילום: ארנון רומן)
 

הפעילות הוולקנית של איסלנד
פעילות וולקנית מהווה אחת האטרקציות העיקריות של האי של איסלנד. החל משפע מעיינות חמים, המאפשרים באמצע היום, לאחר נסיעה בינות קרחונים, לעצור לצד מעיין חם, כשבחוץ 10 מעלות ופחות, ולטבול במימיו החמים, בעוד הצוות מכין ארוחת צהרים.
 
האי של איסלנד הוא חלק של הרכס המרכז-אטלנטי, המפריד בין הלוח האירופאי ללוח האמריקאי, והוא אחד המקומות הבודדים בו הרכס בולט מעל פני הים. כך אנו יכולים לראות במו עיננו את המשמעות של תנועת הלוחות הטקטוניים – כאשר אנו עומדים עם רגל אחת על הלוח האירופאי והשניה על האמריקני. תנועה זו באה לידי ביטוי בהתרחקות של כ-2 ס"מ בשנה, או 25 ק"מ במיליון שנים - תקופה קצרצרה במונחים גיאולוגיים.
 
לועות הרי געש מלאים במים, לצד פומרלות* ("עשן" בלטינית), המעשנות אדי קיטור וקילוחי לבה ישנים וטריים מהשנים האחרונות, מספרים לנו חלק מהתהליכים של הווצרות האי. שילוב של התופעות הללו ונוספות, במקום כה קטן כמו איסלנד, מספק חוויה מדהימה ומספר את סיפור היווצרות העולם ממש מולנו.
 

* פומרלה - פתח המשחרר לחץ של קיטור, הנוצר עקב מגע של מים בשכבת מגמה לוהטת, פורץ אל פני השטח כקיטור, מלווה בגופרית ומינרלים ונוספים.
 
טיול ג'יפים באיסלנד
פומרלה מעשנת אדי קיטור ולבה, מספרת לנו את סיפור הווצרות האי  (צילום: ארנון רומן)

חציית האי בדרכי השטח
גולת הכותרת של טיול ג'יפים באיסלנד, היא חציית האי מדרום לצפון, על כביש 26. נסיעה זו ניתנת לביצוע ברכבים המותאמים לכך בלבד. אנו עוברים כבתוך חלון גיאולוגי – החל באזורים בהם הכיסוי הוא חזזיות בלבד, דרך מדבר וולקני ומשטחי אפר אינסופיים. סופו של יום חציית האי, מביא אותנו אל מפל אלדייארפוס (Aldeyjarfoss), מפל אדיר עם תצורות משושים מרהיבות, שהעין אינה מפסיקה לספוג ולהתפעל מהמורכבות והיופי שלהן. בשעות הצהריים, על מנת לנוח ולעכל את עוצמות הנוף שמסביבנו, אנו עוצרים לטבילה במעיין חם. 
טיול ג'יפים באיסלנד
מפל אלדייארפוס, תצורות משושים מרהיבות בדומה לבריכת המשושים שלנו (אך יפה יותר)  (צילום: ארנון רומן)

טיול ג'יפים באיסלנד
משטחים של אפר וולקני בינות קרחונים אדירים, דרכי השטח של איסלנד  (צילום: ארנון רומן)

את חציית האי דרומה נעשה מספר ימים לאחר מכן, על דרך 35, שתביא אותנו בדרכי השטח אל קרחון לנגיוקול (Langjökull) וחוויה של רכיבה של אופנועי שלג על הקרחון עצמו. יום זה וחציית האי מסתיימים בביקור בגייזר ששמו... גייזר (Geysir), שהתפרצות שלו היא אירוע המתרחש כל 5-10 דקות, ועל שמו נקראת תופעת הגייזרים.
 
טיול ג'יפים באיסלנד
הגייזר "גייזר", מתפרץ כל 5-10 דקות לקול תקתוק המצלמות  (צילום: ארנון רומן)
 

מלון מומלץ בדרום איסלנד


מלון סליה (Hotel Selja) הוא מלון קטן ומשפחתי, הממוקם לא הרחק מכביש מספר 1, אך מיקומו שקט, כאילו רק אתם והטבע סביב. הוא קרוב למפלי סליאלנד (Seljalandsfoss) ומפלי סקוגפוס (Skógafoss), שמורת ת'ורסמורק, וארכיפלג וטסמן (ר' בהמשך), בדרום איסלנד, כשעתיים נסיעה מרייקיאוויק, ומתאים לבילוי 1-4 לילות וטיולי כוכב באזור. החדרים מתאימים ל- 2-4 מטיילים ויש בהם מקרר וקומקום, אבל בעיקר נוף קסום מהחלון.

מלון מומלץ בדרום איסלנד  מלון מומלץ בדרום איסלנד
מלון סליה בדרומה של איסלנד  מיקום נפלא ושקט לא הרחק מכביש מספר 1

מלון מומלץ בצפון איסלנד


מלון לקסה (Hótel Laxá) ממוקם כ- 2 ק"מ מאגם מיוואטן המקסים, ובמרחק של כחצי שעה נסיעה ממפל גודפוס (Godafoss) והר הגעש קרפלה (Krafla). מקום נפלא למספר לילות וטיולי כוכב. המלון מציע בר ומסעדה, ובימים נעימים כיף לשבת בטרסה ובגן. ארוחת הבוקר עשירה וגם המסעדה טובה, והמלון זוכה לחוות דעת מעולות.

מלון מומלץ ליד אגם מיוואטן, צפון איסלנד  מלון מומלץ ליד אגם מיוואטן, צפון איסלנד
מלון לקסה  מיקום נפלא ליד אגם מיוואטן ומתאים לטיולי כוכב באזור
בזכות הג'יפים, שלקחו אותנו לדרכים פחות עמוסות בתיירים, הצלחנו להגיע למקומות נפלאים, שלא רבים מהמטיילים באי פוקדים אותם, ולחוות את העוצמות הכה מרשימות של הטבע.

מידע נוסף

השכרת רכב באיסלנד
בתי מלון באיסלנד

כתבות נוספות על איסלנד
סיור ברייקיאוויק בירת איסלנד
איסלנד – לונה פארק למשפחות
יעדים מומלצים באיסלנד


ארנון רומן
 
אודות הכותב
ארנון רומן, מורה דרך בישראל ומדריך טיולים גיאוגרפיים בחו"ל, בדגש על טיולי גיפים. סקיפר, חובב צילום וריצות ארוכות. 
 סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר