איסלנד – לונה פארק למשפחות
מאת: נטע טרגל-שמואלי


אם בעקבות הכותרת אתם מחפשים לונה פארק למשפחות באיסלנד – סליחה שהטעיתי אתכם... אין באיסלנד לונה פארק, וגם לא פארק שעשועים. במשפחתנו, הכוללת שני ילדים בני 7 ו- 11, זכתה איסלנד לכינוי: "לונה פארק", כי היא כל כולה לונה פארק גדול ומפואר של הטבע.


רבות אני נשאלת: "האם איסלנד מתאימה כיעד לטיול משפחתי? מאיזה גיל כדאי לקחת ילדים לשם? זה לא נורא קר? נורא יקר...?". ובכן, איסלנד מתאימה לטיול עם ילדים הרפתקנים, סקרנים ונמרצים, אך לא הייתי ממליצה לטייל בה עם ילדים קטנטנים. היא יעד מעולה לטיולי בני ובנות מצווה, במיוחד אם הנער/ה הם חובבי הרפתקאות, ולכל חובבי הטבע באשר הם.
 
ילדים באיסלנד
איסלנד – לונה פארק לילדים הרפתקנים וחובבי טבע (צילום: CC Mirra)
 

יעדים בכתבה: הלגונה הכחולה (A), שמורת ת'ינגווליר (B), שמורת לנדמנלאוגר (C), שמורת לאקי (D)
קרחון סקפטפל (E),  
עיר הנמל הוסוויק (F), אגם מיוואטן (G), אסקיה (H), קווראווטליר (I), רייקיאוויק (J)  


טיולי אופנייםאיסלנד – לונה פארק גדול ומפואר של הטבע

כל הסופרלטיבים השחוקים שמהללים את איסלנד, לא יספיקו לתאר את יופייה, ייחודה והחוויה הבלתי נשכחת שמעניקה ארץ זו למבקרים בה. איסלנד היא אחד המקומות הבודדים בהם ניתן למצוא טבע מגוון ועשיר, על שטח קטן יחסית: הרי געש פעילים, בעלי חיים מעניינים, כגון לווייתנים, דולפינים ופאפינים (תוכי-ים), קרחונים, לגונות כחולות, מדבריות כפור, גייזרים, נהרות, מפלים, נביעות מים חמים ואנשים אוהבי טבע וחביבים להפליא.
 
לטיול משפחתי באיסלנד, כמו לכל לטיול במדינה קסומה זו, מומלץ להגיע לפרק זמן של שבועיים לפחות. כך ניתן להספיק להכיר את האי בצורה מעמיקה, להיכנס לפנים הארץ ולא רק לרוץ מהר בכביש הטבעת,  כדי להספיק ולהקיף את האי. גם בעשרה ימים ניתן לתכנן טיול יפה ומרתק עם מעט ויתורים.
 
טבע באיסלנד  קרחונים באיסלנד
ג'יפים באיסלנד  גייזרים באיסלנד
ארץ של הרפתקאות רכובות ורטובות, טבע עוצמתי ומראות מופלאים (צילומים: נטע טרגל-שמואלי)
 

הכנות לטיול עם ילדים באיסלנד

אחת העלויות הגבוהות בטיול היא מחיר השכרת הרכב, והיא יקרה עוד יותר במידה ותעדיפו ג'יפ (אני ממליצה). המחיר הסופי מושפע גם ממחירי הטיסות, שאף הן אינן זולות, מחירי הלינות, על פי הרמה בה בוחרים, ארוחות ולבסוף האטרקציות בהן בוחרים לבקר.
 
חשוב מאוד לתכנן את הטיול היטב, ולהזמין את מקומות הלינה ואת הרכב הרבה זמן מראש. מכיוון שעונת התיירות באיסלנד קצרה, מקומות הלינה הטובים נתפסים הרבה זמן מראש, ההיצע אינו רב, והמאחרים נאלצים להתפשר. מחירי הלינה באיסלנד אינם יקרים יותר ממקומות אחרים במערב אירופה, ואם ישנים בחוות, צימרים או בתי הארחה פשוטים, היא עשויה להיות אפילו זולה יותר. חשוב לציין כי רוב מקומות הלינה נקיים, נוחים ונעימים, והסכנה "ליפול" נדירה ביותר.
 
חשוב גם להיערך עם בגדים מתאימים: נעלי הליכה שאינן חדירות למים, גופיות ומכנסיים תרמיים, לימים קרים ולהליכה על קרחונים, מעיל פליס איכותי, מכנסיים ומעילי גשם אטומים למים. למידות של ילדים ניתן למצוא ציוד מעולה ובמחירים נמוכים. את הנעליים אני ממליצה לקנות מראש וללכת איתן לפני הטיול.
 
לבוש היטב בקור האיסלנדי   איסלנד - לונה פארק לילדים הרפתקנים וחובבי טבע
לבוש היטב בקור האיסלנדי (צילומים: נטע טרגל-שמואלי)
 

צחוקים עליזים בלגונה הכחולה

מהרגע בו נחתנו באיסלנד הרגשנו שהגענו למקום מוזר ומיוחד. אין כלל עצים באי, הבתים מכוסים בפח גלי והם מועטים ומפוזרים בין שדות רחבי ידיים. מהר מאוד נשבינו בקסמו של האי והתרגלנו לנוף המשונה והשונה.
 
ביום בו הגענו בחרנו ללון ליד הלגונה הכחולה (Blue Lagoon) ולא הרחק משדה התעופה. הביקור בלגונה הכחולה, מאתרי ה"חובה" לכל מטייל באיסלנד, מומלץ מאוד. המקום יפה, נקי ו"מתוקתק", המים חמים ונעימים, והאווירה פסטורלית. אפילו היציאה לבריכות החיצוניות עוברת דרך דלת מתוך מהבריכה הפנימית, כך שלא חייבים לצאת לקור. הקרם הלבן המחולק למתרחצים, כדי להתנסות במריחה על הפנים, גרר צחוקים עליזים מפי הילדים ואוירה נהנתנית.
 
בריכה תרמית באיסלנד
חוויה איסלנדית טיפוסית, הלגונה הכחולה (צילום: CC Gordon Cheung)
 משולש הזהב, הגייזר ושיעור בגאולוגיה

הפתיח לטיול ואחד הסיורים הפופולריים ביותר באיסלנד, הוא הסיור למשולש הזהב האיסלנדי  נקודת המפגש בין הלוחות הטקטוניים בת'ינגווליר (Tingvellir), מפל גולפוס (Gullfoss) והגייזר סטרוקור (Strokur), המתפרץ כל מספר דקות. גייזר נוסף, הנקרא גייזר (Geysir), ונתן את שמו לתופעה כולה, כבר אינו פעיל. הסיור יפה ומעניין ובמיוחד הגייזר השובב, המתפרץ כל כמה דקות וסוחט אנחות קריאה והתפעלות מפי כל הצופים. כמובן שהילדים התלהבו מהתפרצויות הגייזר, במיוחד מזו שהשפריצה מים על כל אותם בלתי זהירים שעמדו בכוון הרוח...
על משולש הזהב בכתבה איסלנד על המים (שם הוא מכונה מעגל הזהב...)
 
לשתי שמורות הטבע בדרום האי – לנדמנלאוגר (Landmannalauga) ולשמורת לאקאגאגיר (Lakagigar), המכונה לאקי, מומלץ להקדיש יומיים מהטיול. שתיהן מרשימות ומיוחדות בנוף ובגאולוגיה שלהן. באיסלנד קרום כדור הארץ דקיק ביותר ומגיע לעיתים לשני קילומטר בלבד. בשמורת הטבע של לאקי אפשר להכנס לתוך לועותיהם של הרי הגעש הטריים ולנגוע בסלעי הלבה שהתקשו לא מזמן (במונחים גאולוגיים, כמובן). הילדים מקבלים כאן שיעור בגאולוגיה ששום בית ספר לא יכול לתת!
 
גייזר באיסלנד
התפרצות גייזר סטרוקור, במשולש הזהב האיסלנדי (צילום: CC Vincent Chaigneau)


המלצה על מקום לינה בדרום איסלנד

מלון סליה (Hotel Selja) הוא מלון קטן ומשפחתי, הממוקם לא הרחק מכביש מספר 1, אך מיקומו שקט, כאילו רק אתם והטבע סביב. הוא קרוב למפלי סליאלנד (Seljalandsfoss) ומפלי סקוגפוס (Skógafoss), שמורת ת'ורסמורק, וארכיפלג וטסמןבדרום איסלנד, כשעתיים נסיעה מרייקיאוויק, ומתאים לבילוי 1-4 לילות וטיולי כוכב באזור. החדרים מתאימים ל- 2-4 מטיילים ויש בהם מקרר וקומקום, אבל בעיקר נוף קסום מהחלון.

מלון מומלץ בדרום איסלנד  מלון מומלץ בדרום איסלנד
מלון סליה בדרומה של איסלנד  מיקום נפלא ושקט לא הרחק מכביש מספר 1


מזחלות כלבים ואופנועי שלג

הנסיעה במזחלות כלבים היא חוויה מרגשת, במיוחד לילדים, ויכולה ללמד איך התנהלה התחבורה פעם ולהזכיר מסעות הרפתקניים של מגלי יבשות בקוטב הדרומי והצפוני. בדקנו את היחס לכלבים והוא נראה בהחלט סביר. בעלי הכלבים הסבירו שבשל היחס הטוב לכלבים ניתן וכדאי ללטף ולפנק אותם. זה אמנם בא על חשבון המשמעת הרופפת שלהם והעובדה שהם לא באמת כשירים לנהל מסעות, אך לנו, כחובבי בעלי חיים, חשוב היה יותר היחס ההוגן לכלבים.
 
טיול באופנועי שלג הפך להיות חוויית חובה לנוער בארצות הצפון. אני מודה שאחרי שראיתי אופנוע אחד נוטה ונשכב בכבדות על צידו, הורדתי הילוך למהירות מקסימלית של 15 קמ"ש, עובדה ששיגעה את הדור הצעיר, שדרש מהירות וביצועים טובים יותר. הפתרון הנכון היה להעביר את ההגה לידיו האמונות של מדריך הקבוצה, שסיפק את הסחורה, הן בביצועים והן במהירות...
 
מזחלות כלבים באיסלנד  מזחלות כלבים באיסלנד
מזחלות כלבים, מעודדים ללטף את הכלבים (צילום: נטע טרגל-שמואלי)
 

ללמוד את רזי הטיפוס בעולם של קרח

החוויה המומלצת מבחינת המשתתפים בטיול המשפחתי שלנו, מבוגרים כצעירים, הייתה הטיול על קרחון סקפטפל (Skaftafellsjökull), שהוא חלק מקרחון ואטנאיוקול (Vatnajökull), הקרחון הגדול ביותר באירופה. קשה לתאר את ההוד והעצמה של קרחון ענק זה. עולם ומלואו של נקיקים, שדות, נחלים, מפלי מים, צוקים ומערות. את הסיור ניתן לערוך עם קבוצה בלווי מדריך מנוסה, אך אנו בחרנו לקחת מדריך פרטי, כדי לנסות וללמוד את רזי הטיפוס על קרח ולאתגר את הנוער הנמרץ. ההשקעה הייתה כדאית והחוויה חד-פעמית!
 
טיפוס קרח באיסלנד  טיפוס קרח באיסלנד
טיפוס על קרחון, אתגר של עולם ומלואו (צילומים: נטע טרגל-שמואלי)
 

ילדים תצפיתני לווייתנים

ברשותכם אעשה "קפיצה" לא כל כך קטנה, אל צידו הצפוני של האי. בעיר הנמל הוסוויק (Húsavík) ניתן לצאת לשייט במטרה לצפות בלווייתנים. חוויית חובה לכל אחד ובמיוחד לילדים. ילדיי הקדימו אפילו את הצופה המנוסה של חברת השיט, אחרי שעלו על ה"פרנציפ". לווייתני מינקי (Minke) הנפוצים במפרץ זה לא קופצים באוויר ולא מבצעים אקרובטיקה כלשהי, אך עצם הימצאותם בסביבת האנייה ומראה קצה זנבם מעל המים מספיק כדי לרגש.
 
את השייט מציעות שתי חברות: Gentle Giants ו- North Sailing, אותן ניתן למצוא בנמל. מומלץ לרכוש כרטיסים יום קודם, מאחר ובשיא העונה הסיורים מתמלאים במהירות.
 
מובן שלא פסחנו כאן בצפון על התופעות הגאולוגיות המרשימות של אגם מיוואטן (Mývatn),שכל טיול לאיסלנד לא יהיה שלם בלעדיהן, ועל כניסה למרכזו של האי וטיול לנופי הירח של אסקיה (Askja), זוג אגמים בלועו של הר געש. בדרך חזרה לרייקיאוויק רבצנו במעיינות התרמיים של קווראווטליר (Hveravellir), ובנוסף לכיף זכו הילדים בעוד שיעור בגאולוגיה.


המלצות לינה בקרבת העיר הוסוויק ובקרבת אגם מיוואטן

וילות סווארטבורג (Svartaborg) ממוקמת ליד עיר הנמל הוסוויק, בלב אזור טבע בתולי, וכוללות חדר שינה, סלון, פינת אוכל ומטבח מאובזר בכל מה שצריך. ליד כל וילה יש אמבט מים חמים (Hot Tub) עם מים מנביעה טבעית, והיא יכולה להלין משפחה של עד 4 איש (אם יש לכם יותר ילדים, בקשו מיטה מתקפלת).

מלון לקסה (Hótel Laxá) ממוקם כ- 2 ק"מ מאגם מיוואטן המקסים, ובמרחק של כחצי שעה נסיעה ממפל גודפוס (Godafoss) והר הגעש קרפלה (Krafla). מקום נפלא למספר לילות וטיולי כוכב. המלון מציע בר ומסעדה, ובימים נעימים כיף לשבת בטרסה ובגן. ארוחת הבוקר עשירה וגם המסעדה טובה.

מלון בצפון איסלנד  מלון בצפון איסלנד
וילות סווארטבורג
 בקרבת עיר הנמל הוסוויק  אמבט מים חמים ליד כל וילה

מלון מומלץ ליד אגם מיוואטן, צפון איסלנד  מלון מומלץ ליד אגם מיוואטן, צפון איסלנד
מלון לקסה  מיקום נפלא ליד אגם מיוואטן ומתאים לטיולי כוכב באזור


עיר הבירה רייקיאוויק

כמעט כל טיול באיסלנד מתחיל ומסתיים בעיר הבירה החמודה רייקיאויק (Rejkjavik). עיר צפון-אירופאית, המשלבת קניות (בעיקר בגדי outdoor ב- North 66), מסעדות משובחות, כיכרות ונמל. על גבעת אוסקיוליד (Öskjuhlíð), בשולי העיר, נמצא מבנה הנקרא פרלן (Perlan), המשלב תצפית נהדרת על העיר, צפייה על הגייזר וביקור במוזיאון הסאגות האיסלנדיות.
 
מעיינות חמים באיסלנד
רחצה במעיינות תרמיים (צילום: CC El Coleccionista)

מלון דירות ליד רייקיאוויק

מלון דירות לונדור (Lundur Hotel Apartments) ממוקם במרחק 10 דקות נסיעה ממרכז רייקיאוויק, ליד חוף הים ושדה התעופה. כל הדירות כוללות חדר שינה אחד, מטבח, פינת אוכל, פינת ישיבה ומרפסת.

מלון דירות ליד רייקיאוויק, איסלנד
מלון דירות לונדור - דירות מעוצבות ומאובזרות
 

לינה עם ביצים סרוחות וטלטאביז

רבים מתלבטים היכן ללון בטיול משפחתי, שיתאים לילדים ולא יהיה יקר. אנחנו התנסינו בכל סוגי הלינה האפשריים  בתי מלון, חוות וצימרים, העיקר שיהיו נוחים, נעימים וקרובים לאטרקציות. אספר כאן על המיוחדים שבהם.
 
במלון קטן בכפר Skogar פתחנו את ברז המים החמים במקלחת, ולהפתעתנו משב של ריח ביצים סרוחות אפף את החדר. פנינו לפקידת הקבלה וביקשנו לבדוק האם הכל בסדר. "כמובן", היא ענתה, "אלו המים התרמיים". רק אז נזכרנו שבאיסלנד זו הדרך הזולה והאלגנטית לספק מים חמים, ללא צורך בחימום. בהמשך התרגלנו לריח הניחוח הקל.
 
אחת העובדות במלון התלהבה לשמוע שהגענו מישראל: "פגשתי רק פעם אחת ישראלים כאן בעבר", היא הסבירה, "דוגמנית מפורסמת בשם בר רפאלי והחבר שלה, ליאונרדו"...
 
הבקתה שקיבלנו בלאקי (Laki) היתה יפה ונעימה, ושכנה בלב שרשרת גבעות שמזכירה מאוד את הסדרה "טלטאביז". הגבעות מכוסות צמחייה ייחודית לאיסלנד – טחב איסלנדי רך ונעים, המגיע לעובי של עשרות סנטימטרים, וניתן להשתרע עליו כמו על המזרון המשובח ביותר. כך בילינו כל אחר הצהריים בקפיצות על הגבעות, במשחקי מחבואים ובתרגול עמידה על הראש.
 
הבקתה   טחב איסלנדי
הבקתה "שלנו בלאקי", גבעות מכוסות טחב רך ונעים (צילומים: נטע טרגל-שמואלי)
 

לינה לפתח הר הגעש

בצימר משפחתי בדרום איסלנד קיבלנו אירוח לבבי ביותר וארוחת ערב משובחת, שגם הבררנים הקטנים התלהבו ממנה. אך את עיקר הרושם הותירה עליהם העובדה שהמשפחה חיה לה בשלווה מול אחד מהרי הגעש הפעילים והאימתניים ביותר באירופה, הר הקלה (Hekla) הנורא. ההר זכה לכינוי "השער לגיהינום" והוא אחראי ליצירת אחד משדות הלבה הגדולים בעולם. המידע הזה לא הפריע לנו לאכול ארוחת בוקר מענגת ולדון בסיכויי ההתפרצות של ההר. ואכן, ב- 2010 מימש את פוטנציאל ההתפרצות שלו הר אחר, הר הגעש אייפיאטליוקול (Eyjafjallajokull), משבית הטיסות הידוע, הנמצא כ- 40 ק"מ מאותו צימר.
 
הבית שזכה בתואר "בעל הנוף היפה ביותר", היה בקתה למרגלות מפרץ הוסאוויק (Husavik), שם מכינה בעלת הבית ארוחת בוקר בחדר אוכל קטן ומהודר ומקרינה על הקיר צילומים של מסעות שטח ברחבי איסלנד, כשברקע שר זמר איסלנדי את השיר "Born under a wandering star", ששר לי מרווין במערבון המכורים לזהב (Paint your wagon). כשחזרנו, הילדים דרשו לשמוע את השיר שוב ושוב..
 
לסיום, אם תרצו לדעת מה חושב הדור הצעיר שלנו על הטיול, הם מסכמים אותו במשפט אחד קצר שאומר הכול: "זה היה אחד הָטיולים, אם לא הָ..." (בתרגום לעברית: אחד הטיולים היפים שעשינו, אם לא היפה שבהם).
 

מידע נוסףנטע טרגל שמואלי אודות הכותבת
נטע-טרגל שמואלי, יועצת ומתכננת טיולי משפחות לחו"ל, בהתאמה אישית, ליעדים באירופה ובדרום-אפריקה. אוהבת את יוון, תרבותה, השפה וההיסטוריה שלה. מאמינה בטיולים המשפחתיים כמקור לכיף והנאה, גיבוש, לימוד, הקניית סקרנות, רצון לדעת וזיכרונות משפחתיים משותפים. אתר הבית של נטע,

נטע עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר