סיור ברייקיאוויק – בירת איסלנד

סיור ברייקיאוויק – בירת איסלנד המפתיעה
מאת: ד"ר רמי דברת


בירת איסלנד היא למעשה כפר שהתרחב לכדי עיר, הממשיך לקיים בו מסורות עתיקות לצד טכנולוגיה מפותחת ובניינים מרשימים. מעבר למוזיאונים מעניינים, כנסייה ייחודית ונמל מקסים שהוקם במפרץ, העיר מציעה גם חוויה קולינרית במסעדת מישלן ומי אגם חמים עם בוץ מינרלי שמרפא את כל תחלואי העור.


איך נראית עיר בירה של מדינה אירופית בת 200 אלף תושבים? פחות תושבים מאשר בעיר תל אביב–יפו, בה אני מתגורר. שאלה זו מסקרנת אותי כבר שנים רבות. 
 
1 / 7
2 / 7
3 / 7
4 / 7
5 / 7
6 / 7
7 / 7

המגדלור שבקצה המזח (צילום: CC Sarah Ackerman)
מבט על העיר הקסומה (CC Werner Bayer)
אולם הקונצרטים "הרפה" (צילום: CC Sarah Ackerman)
בוקר טוב עולם, יש ברווזים באגם (צילום: CC Sarah Ackerman)
גרפיטי ואמנות רחוב בסגנון מקומי (צילום: CC Sarah Ackerman)
מתקני הלגונה הכחולה (צילום: CC Sarah Ackerman)
הלגונה הכחולה, איסלנד (צילום: CC Bryan Pocius)

מפת איסלנד והאתרים המתוארים בכתבה בעיר רייקיאוויק: עמק ת'ינגווליר (I), הלגונה הכחולה (J)
להגדלה יש ללחוץ על הפינה העליונה של המפה
 

 ברירת מחדל
 
קיץ אחד זכיתי סוף-סוף להגשים את חלומי ולבקר באיסלנד ובבירתה  העיר רייקיאוויק (Reykjavík). כאשר צעדתי רגלית משדה התעופה של העיר, המשמש לטיסות פנימיות, מהלך של לא יותר מ- 30 דקות הליכה למרכז העיר, התבהרה לי בהדרגה התמונה: למרות מיעוט התושבים, רייקיאוויק הצליחה להפוך לציר מרכזי הן מבחינה היסטורית והן מבחינה פונקציונלית, בזכות הנמל הקטן והקשר החזק שהיא משמרת עם הים. בכתבה  טעימות מן העיר שכל חובב תרבות חייב להכיר.
בתי מלון בעיר רייקיאוויק


האיסלנדי הראשון ונמל רייקיאוויק

בשנת 874 הגיע למפרץ רייקיאוויק ויקינג נורווגי בשם אינגולפיר ארנרסון (Ingólfur Arnarson), אשר נחשב בעיני רבים לאיסלנדי הראשון. בקצה המפרץ הוא ראה קיטור, אשר נבע ממעיינות חמים, ולכן הוא קרא למקום "מפרץ מלא עשן" (בחושבו בטעות את האדים לעשן), "רייקיאוויק"  בנורווגית עתיקה.

מאמינים כי ממש במקום בו נמצאת היום אחת הכיכרות המרכזיות של העיר העתיקה, כיכר אוסטרווטלור (Austurvöllur), ניצבה חוותו של ארנסון, בה הוא גידל בין השאר שעורה. כיום לא נותר מהחווה דבר. לזכר התקופה בה הגיעו אררנסון וחבריו בספינות מנורווגיה והתיישבו בקרבת הים, בנקודות שונות באיסלנד, הוקם על קו החוף של רייקיאוויק, פסל כסף מבריק בדמות ספינה ויקינגית. 
 
פסל הספינה הוויקינגית, רייקיאוויק
פסל הספינה הוויקינגית על קו החוף של רייקיאוויק  (צילום: CC Chris Yunker)
 

בסוף המאה ה- 19, החל להתחזק מעמדה של רייקיאוויק כעיר מסחר ונמל, שנשלטה על ידי הכתר הדני. לאחר שאיסלנד הפכה אוטונומית, בתחילת המאה העשרים, עיקר צי הדיג הגדול של המדינה הפליג מנמל רייקיאוויק. עד עצם היום הזה, למרות היחלשות ענף הדיג באי כולו, מדובר בנמל פעיל המשרת אוניות גדולות כקטנות רבות במשך כל השנה.

תנאי האקלים בעיר נוחים יחסית למדינה ומי הנמל שלה אינם קופאים בדרך כלל. מעניין לציין כי במאה ה- 20 הורחבה הקרקע באופן מלאכותי על חשבון הים, כך שרחוב הנמל נמצא כיום כ- 200-300 מ' דרומית לקו הנמל החדש. בשטח אשר "נלקח" מהים ממוקמים בין השאר: מרכז חדש ומפואר לתרבות וכנסים בשם הרפה (Harpa), מוזיאון ימי מרשים וטיילת חדשה, אשר לאורכה פסלים הקשורים לחיים בצל הים.

העיר רייקיאוויק
רייקיאוויק בירת איסלנד, כמו כפר שגדל לעיר (צילום:  CC Chris Yunker)
 

בית עץ ישן ופרלמנט מאבני בזלת

המחפש כיכרות מפוארות ובניינים מרשימים, הבנויים במיטב סגנונות האדריכלות האירופאית, גורדי-שחקים מודרניים או שפע של קניונים נוחים, לא ימצא אותם ברייקיאוויק. זאת מאחר שהעיר התפתחה מאוחר יחסית ומאחר שהפאר אינו הולם את המסורת הלותרנית, הצנועה עד סגפנית, של האיסלנדים.
 
כך, הבית הישן ביותר הקיים בעיר הוא בית עץ פשוט למראה משנת 1752 (רח' Aðalstræti מס' 10). באזור נמצאים בתי עץ נוספים מסוף המאה ה- 18, כמו זה המשמש כיום את לשכת המידע המרכזית לתיירים. גדול יותר, אך עדיין פשוט מאוד ביחס לבניין מסוגו, הוא בניין הפרלמנט, האלת'ינג (Althing), אשר נחנך ב- 1881 והוא בנוי אבני בזלת אשר נחצבו לא רחוק מהעיר.
 
אם הזכרנו את הפרלמנט, זהו המקום להזכיר כי האלת'ינג האיסלנדי נחשב לוותיק מבין כל הפרלמנטים הקיימים כיום בעולם. תחילתו ב"אסיפה כללית" של כל המתיישבים, אשר החלה להתכנס בשנת 930 בעמק ת'ינגווליר (Thingvellir), מהלך כשעה נסיעה צפון-מזרחית לעיר.
כתבת היכרות עם איסלנד
 
בניין האלת'ינג, הפרלמנט האיסלנדי
בניין האלת'ינג, הפרלמנט האיסלנדי (צילום: CC Ben Kucinski)
 

כנסייה בצורת טיל והאיש שגילה את אמריקה

המבנה המרשים ביותר ברייקיאוויק הוא ללא ספק כנסיית הדלגרים (Hallgrímskirkja), הקרויה על שם המשורר ואיש הכנסייה האיסלנדי בן המאה ה- 17, הדלגרימיר פייטירסון. מראה הכנסייה בולט כמעט מכל נקודה בעיר. המבנה המרשים נראה כמו טיל לפני שיגור לחלל, כצינורות של עוגב ענק או כעמודי בזלת משושים. בנייתו הושלמה ב- 1974, לאחר כשלושים שנות עבודה. החלל הפנימי ענק, אך צנוע, כיאה לכנסייה לותרנית. בולט בו העוגב הענק, אשר בנוי מלמעלה מחמשת אלפים צינורות מתכת. אם נטפס במעלית למגדל הכנסייה נוכל לצפות מגובה 73 מ' ביופיה של העיר, אך נשוב וניווכח במידותיו הצנועות של הכפר, שגדל לכדי עיר.
 
מחוץ לכנסייה  "הפתעה" נוספת  פסלו של האיש אשר גילה את אמריקה. לא, אין זה פסלו של קולומבוס. זוהי דמותו של ליפור (לייף או לייוו) אריקסון, האיש שככל הנראה היה האירופאי הראשון אשר כף רגלו דרכה על יבשת אמריקה, בשנת 1000 לספירה. אריקסון היה איסלנדי ממוצא נורווגי, שהפליג מגרינלנד לכיוון לברדור (קנדה של ימינו). יש אמנם ויכוח האם האירופאי הראשון אשר ביקר בעולם החדש היה איסלנדי או נורווגי, אך אין ויכוח היסטורי אמיתי, אם מגלי אמריקה היו הוויקינגים או כריסטופר קולמבוס, אמריגו וספוצ'י ושותפיהם.
כתבה על גילוי אמריקה
 
כנסיית הדלגרים, רייקיאוויק   טיול באיסלנד
כנסיית הדלגרים, המבנה המרשים ביותר ברייקיאוויק (צילום ימני: רמי דברת, שמאלי: CC Rob Young)
פלאי הטכנולוגיה וסאגות עתיקות

האתר שמבחינתי מייצג נאמנה את איסלנד המודרנית, הוא המתחם העתידני שבדרום העיר, הקרוי אסיקיוהלידי (Öskjuhlíð). על גבעה נישאה בוהקים מכלי ענק, המלאים במיליוני ליטרים של מים חמים (טבעיים), המוזרמים אליהם באמצעות צינורות . מים אלה משמשים לאספקת מים חמים לעיר הבירה, והם מוזרמים במשאבות ענק לרשת תת קרקעית של צינורות, המונעים הצטברות שלג וקרח על מדרכות העיר.
 
פלאי הטכנולוגיה חיים במקום זה בשלום עם אחד המייצגים המובהקים של המסורת האיסלנדית ההיסטורית – מוזיאון הסאגה (Saga Museum). הסאגות הם סיפורי עם מורכבים, אשר הועלו על הכתב במאות ה- 12 עד ה- 15, ומתארים את קורות המתיישבים הראשונים באי. הסאגות מבוססות על דמויות אמיתיות, אשר פעלו במקומות מוגדרים וידועים באיסלנד. הסאגות המרכזיות, כעשר במספר, מהוות עד לימינו בסיס היסטורי ופולקלוריסטי חשוב בתרבות האיסלנדית. באיסלנד מספר מוזיאונים המוקדשים לסאגות, ועל גבעת אסיקיוהלידי נמצא את אחד הטובים שבהם.
 
על גבעת אסיקיוהלידי נמצא גם גייזר מלאכותי, אשר נותן מושג כלשהו מה מצפה לנו כאשר נראה את ה"דבר האמיתי". בעיני רבים גולת הכותרת במתחם אסיקיוהלידי היא המסעדה הצרפתית המשובחת, מסעדת פרלן (Perlan), הממוקמת על פסגת מכלי הענק. המסעדה מסתובבת על צירה, כך שהיא משלימה סיבוב מלא במשך כשעתיים, ונשקף ממנה נוף מרהיב של העיר וסביבותיה (ניתן לעלות למפלס התצפית גם מבלי לסעוד).
כתבה על איסלנד: לונה-פארק למשפחות
 
גבעת אסיקיוהלידי, איסלנד
גבעת אסיקיוהלידי, מכלי ענק מלאים במיליוני ליטרים של מים חמים (צילום: CC Werner Bayer)
 

דגים טריים ומעצבים מודרניים

למי שכיסיו לא מספיק עמוקים בכדי לסעוד במסעדת פרלן, מזומנות ברחבי העיר מסעדות רבות אחרות. בהן בולטות מסעדות הדגים, המספקות מגוון רחב של אוכל ים טרי לכל דורש. המחפשים הרפתקאות קולינריות, יוכלו לטעום בחלק מהמסעדות הללו בין היתר בשר לווייתן, אשר טעמו הזכיר לי טעם כבד בקר, שלא לדבר על מגוון המליחים המרשים המוצע בכל ארוחת מזנון ממוצעת. אם מדובר על אוכל, או ליתר דיוק על מזון מהיר, מוזר כי דווקא הנקניקייה, אשר אינה נחשבת מאכל פופולרי בארצות הצפון הרחוק, "מככבת" במספר לא מועט של ביתנים, בתוספת רוטב מיוחד.
 
חוויית הקניות בעיר יכולה להיות נעימה מאוד, במיוחד אם חפצה נפשכם במוצרי צמר איכותיים או במפגש בלתי-אמצעי עם מעצבים מודרניים. העיר אמנם קטנה, אך יש בה סצינת אופנה ועיצוב תוססת ומעניינת. ראיתי אישה שרכשה נעלי מעצב עשויות מעור דג, כך שניתן לומר עליה כשהיא נועלת אותן, שהיא "הולכת על המים"...
 
אהילים מעוצבים מעור דג, איסלנד
אהילים מעוצבים מעור דג (צילום: רמי דברת)
 

להירגע באגם ולשכשך במי הלגונה הכחולה

אם חשקה נפשכם לנוח משאונה של עיר (אשר בעצם אינו קיים...), הרי שתוכלו להירגע עוד יותר לגדות אגם תירנין (Tjörnin), הנמצא ממש בטבורה של העיר. ביום שמש יפה (תופעה לא שכיחה בעיר), אין כמו טיול בטיילת ברחוב הראשי שלאורך האגם, בו ניתן לצפות בבתים עתיקים, מצד אחד, בבית העירייה המודרני (ולדעת רבים - המכוער), מצדו השני של האגם, ובתווך  ברווזים וברבורים משייטים באגם.
 
רגיעה עמוקה יותר, מסוג אחר, מזומנת למבקר באחד מאתרי התיירות הידועים באיסלנד – הלגונה הכחולה (Blue Lagoon, באיסלנדית: Bláa lónið). מדובר בבריכה רחבת ידיים של מים מינרלים חמים, הממוקמת כ- 45 ק"מ דרום-מערבית לרייקיאוויק. הבריכה, 1.50 מ' עומקה, מסוגלת להכיל בכל רגע נתון מאות רוחצים. חום המים נע סביב 38 מעלות לאורך כל השנה.

בשולי הבריכה, דליים מלאים בבוץ מינרלי, אשר מריחתו על הגוף היא סגולה להקלה בבעיות עור שונות. הלגונה נוצרה ממי הפסולת של תהליך ייצור החשמל בתחנת הכח ההידרותרמית הסמוכה (באיסלנד מפיקים חשמל באמצעות תחנות כח המופעלות על ידי מים חמים טבעיים, הנמצאים בה בשפע). המים עוברים תהליך קירור בכדי שאפשר יהיה לרחוץ בהם.
 
שכשוך במים החמים, בצוותא עם עשרות רוחצים אחרים, על רקע נופי סלעי הלבה ותחנת הכוח, היא חוויה ייחודית אשר לא תישכח במהרה, בייחוד כאשר סביבת הלגונה מושלגת.
 
הלגונה הכחולה, איסלנד  טיול באיסלנד
הלגונה הכחולה, בילוי חובה לכל מבקר באיסלנד (צילום רמי דברת, Sarah Ackerman)


מלון מומלץ ברייקיאוויק

מלון מידגרדור (Midgardur by Center Hotels) הוא מלון 4 כוכבים הממוקם במרכז רייקיאוויק, ברחוב הקניות הראשי (Laugavegur) במרחק הליכה מכל אתרי העיר. המלון מציע אינטרנט אלחוטי חינם, שירות הסעות מ/אל שדה התעופה, מרכז בריאות וספא, בר ומסעדה (בקרבתו הרבה בתי קפה ומסעדות, אבל לא תמיד מתחשק לצאת בערב...). המלון זוכה לחוות דעת מצוינות ונותן תמורה טובה למחיר.
 
מלון מומלץ ברייקיאוויק בירת איסלנד  מלון מומלץ ברייקיאוויק בירת איסלנד
מלון מומלץ ברייקיאוויק בירת איסלנד  מלון מומלץ ברייקיאוויק בירת איסלנד
מלון מידגרדור ברייקיאוויק
 – מיקום מצוין ותמורה טובה למחיר

מלון דירות ליד רייקיאוויק

מלון דירות לונדור (Lundur Hotel Apartments) ממוקם במרחק 10 דקות נסיעה ממרכז רייקיאוויק, ליד חוף הים ושדה התעופה. כל הדירות כוללות חדר שינה אחד, מטבח, פינת אוכל, פינת ישיבה ומרפסת.

מלון דירות ליד רייקיאוויק, איסלנד
מלון דירות לונדור - דירות מעוצבות ומאובזרות


 
ביקור ברייקיאוויק מותיר את הגוף רגוע ואת הנפש מלאה בהשראה. על רקע העיר הקסומה, נופים מרהיבים של הרים, היסטוריה מרתקת וצבעונית ותרבות מפוארת. עוד לפני בחירתה כבירת תרבות אירופאית היו בה את כל הרכיבים הללו, אך אין ספק שההכרזה העלתה אותה על המפה והיא הפכה אבן שואבת למטיילים שמחפשים חוויה עירונית עם עוקץ כפרי, ועם מגוון אפשרויות לטיול בטבע ולשלווה אמיתית. 
 

מידע נוסף

כתבות נוספות


רמי דברת אודות הכותב
ד"ר רמי דברת, חורש את העולם עם מצלמה ומעביר הרצאות חוויתיות על מסעות, תרבויות וטיולים בעולם. ניסיון עשיר בהרצאות למגוון של קהלים, מוסדות וגופים. מעביר קורסים בבית הספר המרכזי להשתלמויות של הסתדרות המורים. דוא"ל: ramidov@zahav.net.il

רמי עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר