הזמנות לחופשה שלך
טיול ג'יפים במרוקו     

טיול ג'יפים במרוקו
אל הערים, ההרים והמדבר

מאת: טל לוי 


מי שמבין את מרוקו ויודע להתאים את הקצב לאווירת הטיול, מקבל חוויה מיוחדת, המפגישה בין מערבי לערבי, בין אירופאי מעודכן לאפריקאי קדום, בין ערים מודרניות ותוססות למרבצי חול ודיונות ענק, הרים נישאים וחופי ים מעוררי זיכרונות, על ימי התום של להקות מיתולוגיות. בתוך כל אלה, מתערבבים ה"אמאזיר" - הברברים ה"חופשיים", שהינם מרכיב חשוב ומעניין ב"אל מגאר'ב" – מרוקו.


אנסה לשלב כאן את מסלול הטיול אותו אני עובר עם המטיילים, כמדריך בחברת MEDRAFT, יחד עם טיולי הפרטיים במרוקו, ארץ שממש לא קשה להתאהב בה.
 
1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

הלו, אתם עם הג'יפ, נא להרגיע... (צילום: תיקו מאיר)
נשים מכבסות (צילום: תיקו מאיר)
בתי הבוץ בהרי האטלס  (צילום: תיקו מאיר)
נשים במדבר (צילום: תיקו מאיר)
מצבעת העורות בפס  (צילום: תיקו מאיר)
מכלאת כבשים בלב המדבר  (צילום: תיקו מאיר)
בתים עתיקים בקסבת איית בן חדו  (צילום: תיקו מאיר)
טיול ג'יפים במרוקו  (צילום: תיקו מאיר)

מדרפט ג
 
יהודים במרוקו – הרגל של אלפי שנים
גברת חוני אכברינק, הולנדית שחיה במרוקו, היא לא אחרת מאשר חמותי (בינתיים, לשעבר...). כך יצא שאת אישורי המעבר במרוקו קיבלתי עוד בהיותי צעיר, ויכולתי לנוע ברחבי הממלכה חופשי ומאושר.
 
מהומות אוקטובר 2000 בארץ תפסו אותי בג'מע אל פנע, הכיכר הכי במרקש, העיר האדומה במרוקו. כבר התיישבנו לאכול שיפודים עם צלעות כבש, כשידידיי המרוקאים מספרים לי על הנעשה במולדת. בין בציעת הלחם למשיכת הבשר מהשיפוד, כשסביבי המוני בני אדם בצבעים שונים, עוד הרהרתי לרגע האם לקפל זנב ולחזור למלון, כהמלצות משרד החוץ, או כמו המלצות החבר מהארץ שהיה איתי להזמין עוד סיבוב צלעות....
החבר'ה ממרקש נתנו את התשובה - כאן במרוקו פחות מעניין מה הבעיות שלכם במזרח התיכון, כאן אנחנו רוצים לחיות חופשיים. יהודים איתנו זה הרגל של אלפי שנים.
הוחלט: עוד צלעות.
 
טיול ג'יפים למרוקו, רבאט
רובע מלאח ברבאט, הרובע היהודי האופייני לכל ערי מרוקו  (צילום: תיקו מאיר)

מתי ואיך לטייל במרוקו?
עונות השנה המומלצות להגיע לטיול במרוקו, שאם אפשר לקרוא לו "מקיף" (מכיוון שנדרשים מספר חודשים על מנת לבקר ממש במרוקו), הן מאי-יוני וספטמבר-אוקטובר. אז ניתן לטייל על רכס הרי האטלס העצום (בתקווה שהשלג אכן הפשיר במעברי ההרים), וגם להיכנס אל תוך הסהרה בטמפרטורות "שפויות".
 
בשני שדות תעופה עיקריים נוחתים המטיילים מישראל, האחד בעיר קזבלנקה (Casablanca) והשני בעיר מרקש (Marrakesh). מסלול הטיול הקלאסי במרוקו נוח כל כך, שרוב הישראלים עוברים את אותו מסלול, בדגש שונה והרחבות כאלה ואחרות. אני, כאמור מנסה להביא משהו קצת אחר.
כתבה על מרקש ושווקיה
 

חלק מהיעדים בהם מבקרים בטיול ג'יפים למרוקו


קזבלנקה והערים המלכותיות
נחיתה בבירה הכלכלית של מרוקו - קזבלנקה, מחייבת ביקור במספר אתרים שנעים לתור בהם. הטיילת החדישה, הנקראת קורניש, על שלל המסעדות הנהדרות והווילות הצופות לאוקיאנוס האטלנטי. מומלץ בהחלט לשוטט בתוך המדינה (al-madīnah), העיר העתיקה, ולו לזמן קצר. אל מסגד חסן השני, אביו של המלך הנוכחי, ניתן להגיע מכל כיוון והוא בולט בכל העיר ובטח על קו החוף. זהו המסגד המפואר ביותר בעולם כולו ויופיו מזמן אותנו להתבונן בו עוד ועוד, בטח לצלם.
 
אנו מטיילים אל שלושת הערים הקרובות לקזאבלנקה (קאזהבפי המרוקנים). הראשונה היא רבאט (Rabat), בירת מרוקו, עם עברה המפוקפק כנקודת מוצא לשודדי ים ונהר בו רגרג (Bou Regreg), עם המלאח (melach), הכינוי לרובע היהודי בכל ערי מרוקו, המוזוליאום המרשים ועתיקות שאלה (Chellah), אתר ארכיאולוגי מעניין.
 
העיר המלכותית השנייה (משמע הייתה בירה ובה נקבע מושבו של המלך), היא מקנס (Meknes). מומלץ מאוד לבקר באסמים ובאורוות המלכותיות, שלצידן מאגר המים שבנה המלך מולאי איסמעיל. אין מצב לבקר במקנס ולא להקצות מספר רגעים, עדיף ארוכים, לשער מנצור (Bab El Mansuor) וכיכר לאדים (Lahdim Square), שם אפשר לאכול, ליהנות ממופעי רחוב (הכל בתשלום...) ובמרוקו, כוס תה מתוק הולך בכל שלב של היום - "ויסקי לה ברבר".
 
טיול ג'יפים למרוקו, רבאט
נגן ברחובות רבאט  (צילום: טל לוי)

העיר פס ומסעדות הכבש
בבירתה הדתית של מרוקו - פס (Fes), נזכרים במשפחת אלפסי, שנכון, הם מ... פס (שמות המשפחה של יהודי מרוקו הם בעיקר של מקצועות בהם עסקו ומקום מושבם). בביקור בפס, כדאי לתת דגש על החיבור היהודי ארוך השנים - המקום הראשון בו הוקם המלאח. בבית הקברות המקומי מצוי קברה של סוליקה חטואל, הנחשבת על-פי מסורת יהודי המאגרב למלכת אסתר האמיתית, ובעיר נמצא ביתו של רבי משה בן מימון (הרמב"ם). גם אתרים נבחרים שאינם "משלנו", השוק הצפוף ומלא כל טוב, מצבעת העורות, בתי מלאכה לריקוע, קדרות, אריגה ותפירה.
 
זיכרונותיי ממרוקו מחזירים אותי בדרך כלל אל אותן מסעדות בהן הכבש תלוי להנאתו (למרות שכבר מת מזמן...) באוויר הפתוח. בעזרת האצבע מסבירים לקצב היכן לחתוך, ואז היישר לגריל שממש ליד ובאורח פלא, כבר מוכן! סלט ירקות, צ'יפס טעים והכל מעולה. אחרי הכל, כמה קוסקוס וטאג'ין (תבשיל קדירה טעים של ירקות עם בשר או בלי) אפשר לאכול...
מסתבר שגם בקרב הקבוצות שיוצאות איתי לטיול מאורגן, יש רוב מכריע שהולך אחרי לאותם מקומות ולאחר מכן מלקק את האצבעות. אחרי, איך לא, כוס תה מתוק.
 
טיול ג'יפים למרוקו, רבאט
מצבעת העורות של פס, צבעים עזים וריח חריף  (צילום: תיקו מאיר)

בג'יפים אל הרי האטלס
מצפון לפס נמתח רכס הרי הריף ( Rif), מקור הגידול והייצור העיקרי של החשיש המרוקאי הידוע (וכן, המצוין...). בערים הצפוניות, ובעיקר בפס, יציעו לכם לקנות מן החום החום הזה. הישמרו לנפשותיכם - הכלא במרוקו אינו חוויה מומלצת ואחזקה ושימוש בסמים במרוקו אסורים.
 
כאן מתחיל טיול השטח שלנו - חוויה העולה בדרגתה מיום ליום. לאחר שהאוטובוס מתחלף בג'יפים, ליד העיר בני מלל (Beni Mellal), אפשר לצאת לדרכים הנידחות ולטפס אל הרי האטלס. מאגם בין איל ווידאן, הנחבא בין הואדיות, ממשיכים אל הכפר אימלשיל, בגובה של למעלה מ- 2000 מטר מעל פני הים. הדרך רצופה כפרי בוץ וילדים יחפים, שכאלו אין אבנים חדות, רצים אל הרכבים שלנו, אולי לקבל משהו. בוועידת פיסגה עם מדריכים מחברות אחרות מהארץ, הוחלט שהדבר הכי נכון להביא לילדים הללו הם בגדים ונעליים, ובכך גם לרוקן את המזוודה לקראת ה"שופינג" במרקש בסיום הטיול. כסף יוביל בדרך כלל לשתי סטירות ולקיחת הכסף מאותם ילדים, וממתקים הם עונש איום, מכיוון שכאשר יגיעו כאבי השיניים, אין מי שיושיע אותם כאן.
 
בכפר אימלשיל מציע מלון אוברג' באסו (מלון דרכים משפחתי במרוקו נקרא אוברג', ונושא גם את שמו של ראש המשפחה), אוכל נהדר ומקום בסיסי ונוח להעביר את הלילה, לאחר שיטוט נעים בכפר. מעל הכפר המתוק הזה שני אגמים בשם איסיל ותיסליט, שפירושו ארוס וארוסה. כאן אני מספר את הסיפור על שני הנאהבים משבטים יריבים, אשר בכו כל כך הרבה עד שנוצרו האגמים הללו. כל שנה מתקבצים כאן השבטים ואלפי בני אדם לפסטיבל האירוסין של אימלשיל.
 
טיול ג'יפים למרוקו, אגם בין איל ווידאן
הרי האטלס, אגם בין איל ווידאן נחבא בין הוואדיות  (צילום: תיקו מאיר)


קניונים ומראות מכוכב אחר
מאימלשיל אנו עושים דרכנו אל פיתחו של קניון דאדס. הדרך גולשת במתינות, במשך יום שלם, אל הקניון המיוחד, שכנו ומקבילו של קניון טודרה, הידוע מהשיר "אצלנו בכפר טודרה". עם הכניסה לקניון אפשר לעצור את הרכבים ולצעוד ברגל, כשאוויר נעים ונוף מיוחד משלימים את האווירה. כדאי להעביר את הלילה בתוך הקניון באחד האוברג'ים, שהם כאמור, מלונות קטנים ונעימים בדרכים. באופן אישי כבר מזמן נקשרו הנפשות עם פאטימה וחאג' מאוברג' Ait Oudinar, ממש בלב הקניון.
 
את הדרך מקניון דאדס לכיוון העיר זאגורה (Zagora), אנו עושים דרך ג'אבל סהרו. למרגלותיו נחבא הכפר טאגאדילת (Tagadilt), שתושביו מעבדים את ענפי עץ העדעד לשלל מזכרות, עם ריח עץ משכר. הטיפוס אל ג'אבל סהרו קשה והרכבים מנעימים לנו את היום עם מיזוג אוויר ומוזיקה - חופשה לא? המראות כמו נלקחו מכוכב אחר - גושי לבה קדומים, שפרצו מהאדמה ונותרו חשופים לאורך מאות אלפי שנים לרוחות ושחיקת המים. נוף קדומים, המותיר את נפח האיחסון במצלמה קטן מתמיד.
 
גלישה מג'אבל סהרו מובילה אותנו אל העיירה נקוב (Nkob)  וממנה אל עמק דרע'. הראשון שעולה לראש הוא מכובדנו מר אריה דרע'י, שהסיפור עליו ועל הקשר האמיץ בין יהדות מרוקו דווקא לחצרות הליטאים ה"מתנגדים" מעניין כשלעצמו.
 
טיול ג'יפים למרוקו, ג'אבל סהרו
ג'אבל סהרו, נוף קדומים של סלעי לבה  (צילום: טל לוי)

טיול ג'יפים למרוקו, רבאט
עמק הדרע', בתי בוץ טובעים בים של עצי דקל  (צילום: תיקו מאיר)

שירים אל תוך הלילה תחת שמי המדבר
לעת ערב אנו מגיעים לעיר המדברית זאגורה, ללינה והתארגנות לקראת הכניסה למדבר. עוד אבטיחים, לחם, מים ודלק, ואנו בדרכנו אל העיר האחרונה ליד הכביש המסומן על המפה – מחמיד (Mhamid). עצירה קלה לעוד סיבוב של צלעות כבש עם משקה קר ואנו נפרדים מהכביש לתוך המדבר, ארבע על ארבע ואנו שועטים בדיונות אל אום לאלג (Oum laaleg), נווה מדבר באמצע הישימון, מקום טוב לאבטיח קריר ומים קרירים עם דקלים.
 
בדרך אל דיונות שיגאגא, או ליתר דיוק ארג שיגאגא (Erg Chigaga), הג'יפים מרימים ענני אבק וחול והדיונות העצומות מתקרבות במהירות. מאהל (כן מאהל!) מפנק ונוח ממתין לנו כאן, עם צוות שתמיד כייף איתו. אחרי התארגנות קלה אנו מטפסים אל הדיונות וממתינים כל אחד בדרכו לשקיעה הארוכה שתעטוף אותנו, ולמרבד הכוכבים שנפרש ממעל. כל פעם מחדש המראה הזה מרגש - בשנות העשרים ובשנות הארבעים פלוס שלי.
 
עם רדת החשיכה אנו מתקבצים לתוך המאהל, סועדים ארוחת ערב מצויינת ונכנסים לאווירה מדברית טוארגית (טוארג - השבט שחי באזור זה). תופים וכלי נגינה, תה שנמזג לכוסות קטנות, סיגריות עם או בלי, מועברות בין החבר'ה, שירים לתוך הלילה ועל פי רוב לא כולם נכנסים לתוך האוהל לישון... המרבד מלמטה ומרבד הכוכבים מלמעלה, זהו המלון עם הכי הרבה כוכבים שאני מכיר. אם החולות היו יודעים לספר....
 
טיול ג'יפים למרוקו, דיונות שיגאגא
ארבע נשים עליזות במיוחד על דיונות שיגאגא   (צילום: תיקו מאיר)

טיול ג'יפים למרוקו, דיונות שיגאגא
מאהל מפנק למרגלות הדיונות ושירים אל תוך הלילה  (צילום: תיקו מאיר)

לדהור על ימת המלח
הבוקר מזמן לנו מסע זריחה עם גמלים או טרקטורונים, ולאחר ארוחת בוקר מפתיעה, אנו יוצאים לסיבוב על הדיונות. מכאן ממשיכים לעבר ימת איריקי, ימת מלח, המתמלאת במעט הגשמים של החורף לגובה של כעשרה סנטימטר. כאשר המים מתאדים או מחלחלים נותר המלח. יופי של עבודה של הטבע, המאפשרת לנוו ל"ישר קו" עם הג'יפים ולנסוע ללא חשש במרחבים העצומים, מותירים ענני אבק מאחור.
 
במלון נחמד מזמינים אצל נאג'י, הבעלים שכבר מכיר אותי היטב, שיפודים וצ'יפס (איך לא?...), ובנתיים קופצים ראש לבריכת השחייה, לנקות את החול ולהתרענן. לפנינו דרך שטח מנוקדת קאסבות יפהפיות, בגוון חום אדמדם, שילוו אותנו עד לעיר הסרטים ווארזאזאת (Ourzazat). העיר שקטה ונעימה והלילה בציוויליזציה (עם WIFI) גורם לכולם נחת רוח.
 
הכביש מטפס אל מעבר הרים מהיפים במרוקו ובעולם כולו - מעבר ההרים טיזי א טישקה (Tizi n'Tichka). דוכני מאובנים (מקוריים ומזוייפים), כבשים עירומות תלויות ומוכנות לצלייה, מיץ תפוזים סחוט טרי ונוף. אוי אוי אוי איזה נוף, כל סיבוב הוא גלויה, רק בסבלנות ובזהירות מעקיפות מיותרות של חסרי סבלנות.
 
טיול ג'יפים למרוקו, איית בן חדו
איית בן חדו, כפר מבוצר בסהרה שבתיו העתיקים הוכרזו אתר מורשת עולמית של אונסק"ן  (צילום: תיקו מאיר)

מסע שמותיר רושם עז והרבה מזכרות...
נפרדים מרכס הרי אטלס ואנו כבר בשערי מרקש (Marrakesh). פרידה מהג'יפים ואנו יוצאים לבקר בכיכר המחוסלים - ג'מע אל פנע. המוני בני אדם, דוכני מזון, קופים, נחשים, מספרי סיפורים ומה לא. מרקש מזמנת אווירה מיוחדת של הכל מהכל - שווקים, כיכרות, שדירות נאות, מבנים מרשימים, עבר יהודי עשיר ובתי מלון נהדרים.
 
חופשה מצוינת וקצרה, בדיוק בזמן, אחרי מסע ארוך במרוקו, שהותיר בנו רושם עז. האנשים הלבביים, המראות והנופים המשתנים, מהאטלס הגבוה והפסגות עטורות הלבן, המדבר הצהוב, הקאסבות האדומות, סלעי הבזלת, הערים המקסימות לחוף האוקאינוס האטלנטי. עבר המחובר ליהודים עוד מימי מלכות שלמה, דרך האימפריה הרומית, גירוש ספרד ותחנות חופפות ביהסטוריה. האוכל הטעים והמעניין, תבשילים בקדירה (טאג'ין), קוסקוס מצויין עם ירקות ובשר, "על האש" טרי טרי, לחם מצויין היישר המתנור, פירות וירקות טעימים כמו פעם, דוכנים עמוסי כל טוב, והכל במחיר מצחיק.
פשוט חוויה.
טיול ג'יפים למרוקו
הג'יפים בדרכים של הרי האטלס  (צילום: תיקו מאיר)
 
מידע נוסף

טיולי ג'יפים במרוקו  למידע נוסף לחצו כאן >>
טיול עצמאי-מאורגן עם GPS מיוחד  למידע נוסף לחצו כאן >>

 כתבות נוספות על טיולי ג'יפים
טיול ג'יפים - כל התשובות נכונות
טיול ג'יפים באיסלנד
טיול ג'יפים בארמניה
טיול ג'יפים באתיופיה
טיול ג'יפים בבולגריה
טיול ג'יפים בגאורגיה
טיול ג'יפים ביוון ההררית
טיול ג'יפים במונטנגרו
טיול ג'יפים בסרי לנקה
טיול ג'יפים בפורטוגל
טיול ג'יפים בפירנאים
טיול ג'יפים בקירגיזסטן
טיול ג'יפים ברומניה
טיולי ג'יפים עם GPS

כתבות נוספות על מרוקו
מרוקו בזווית אישית
מרקש ושווקיה
נשות מרוקו בעת החדשה


טל לוי, מדריך טיולים אודות הכותב
טל לוימדריך ומנכ"ל בחברת DOUBLE COMPASS – המתמחה בטיולים לקבוצות סגורות וטיולי תמריץ אינסנטיב. את מרוקו חרש כתרמילאי והוביל אין ספור פרויקטים וטיולים בארץ המאגרב, היא מרוקו.
ליצירת קשר עם טל tal-l@double-compass.comמספר צפיות: 9405
40680
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!