הזמנות לחופשה שלך
טיול ג'יפים באיסלנד    

נפלאות ארץ הענקים:
טיול ג'יפים באיסלנד
מאת: עומר בריקמן


איסלנד היא ארץ הפלאות. יש בה תופעות מדהימות שאי אפשר לראות בשום מקום אחר על פני כדור הארץ: מפלי מים אדירים, גייזרים מתפרצים, מעיינות חמים, קרחוני ענק, הרי געש פעילים, לבה זורמת, ונופים מופלאים שאין כמותם בעולם. אל כל היופי הזה מגיעים בקיץ הקצר המוני תיירים. אז איך בכל זאת רואים יותר טבע בתולי?


טיולי ג'יפים הם ההתמחות שלנו בחברת MEDRAFT, ואיתם אנו מגיעים לאזורים המרוחקים והמבודדים של איסלנד, שהגישה אליהם קשה ולפיכך גם פחות תיירים מגיעים אליהם.
 
1 / 7
2 / 7
3 / 7
4 / 7
5 / 7
6 / 7
7 / 7

מפל בקניון פיאדרה (צילום באדיבות: MEDRAFT)
קניון יוקולסה – סימפוניית המשושים (צילום באדיבות: MEDRAFT)
אגם לוע געשי בצבעים בוערים (צילום באדיבות: MEDRAFT)
נופיו של קניון פיאדרה (צילום באדיבות: MEDRAFT)
עיר הנמל הצפונית הוסוויק (צילום באדיבות: MEDRAFT)
הקלדרות של אסקיה – ליבה הפועם של איסלנד (צילום באדיבות: MEDRAFT)
טיול בגני פסלים טבעיים, עשויים לבה (צילום באדיבות: MEDRAFT)


מפת איסלנד ועליה האתרים והמקומות המוזכרים בכתבה
(להגדלה לחצו על הפינה העליונה)


מדרפט גנפעמים מול איתני הטבע של איסלנד

לכל מקום שאליו מביטים באיסלנד רואים מים, המון מים. האוקיינוס האטלנטי מקיף את האי, ששטחו פי חמש משטח מדינת ישראל. ברחבי האי זורמים נהרות ונחלים, נובעים מעיינות חמים, מבטן האדמה מתפרצים גייזרים, לבה מעשנת, וחלקים ניכרים ממנו מכוסים קרחונים ענקיים, הרי געש ואגמי לוע רבים. למטייל לעומק השטח באיסלנד מחכה חוויית מפגש ייחודית, עוצמתית ומרגשת עם נופים ותופעות טבע שלא פגש כמותם בחייו.
 

" מה רבו נפלאותיך...", "כמה אנחנו קטנים לעומת איתני הטבע  לעומת המפלים הגדולים, הקרחונים האדירים, הרי הגעש העצומים...", אלו הן רק חלק מהתחושות ומהאמירות שחוזרות אינספור פעמים במהלך הטיול באיסלנד.
 
טיול ג'יפים באיסלנד
דרכי שטח בנופי בראשית (צילום באדיבות: MEDRAFT)
 
 

מפלים מפלים ועוד מפלים

הביקור במפלי סליאלנד (Seljalandsfoss) ומפלי סקוגפוס (Skógafoss) הוא המפגש הראשון שלנו עם המפלים האדירים של איסלנד. כמפגש ראשון הוא משאיר אותנו פעורי פה. רק אחר כך נבין שהרף בהמשך עוד עולה. בימים שלאחר מכן נפגוש ונצפה במפלים עצומים וגדולים פי כמה. 
 
מפל האלים  גודפוס (Godafoss), מפלי סלפוס (Selfoss) ודטיפוס (Dettifoss), מפל הזהב (Gullfoss) ועוד רבים אחרים, מתחרים ביניהם מי מפיק מגרוננו קריאות התפעלות רמות יותר. קשה להחליט מי מביניהם היפה והמרשים ביותר (והאמת, גם לא צריך).
כתבה על תופעות טבע באיסלנד הקשורות במים
 
טיול ג'יפים באיסלנד
"מפל האלים" – גודאפוס (צילום באדיבות: MEDRAFT)
 

שייט בין קרחונים

אחד משיאיו היפים ביותר של הטיול באיסלנד הוא הביקור בלגונת הקרחונים יוקולסרלון (Jokulsarlon). גושי קרח ענקיים ותכולים צפים כאן במי הלגונה כקוביות קרח בכוס משקה. שייט ברכב אמפיבי מיוחד, מאפשר לנו לצפות בהם מקרוב, שעה קלה לאחר שהם ניתקים מהקרחון הגולש ועושים דרכם אל הלגונה.

טיול ג'יפים באיסלנד
שייט ברכב אמפיבי בלגונת הקרחונים יוקולסרלון (צילום באדיבות: MEDRAFT)
 

קרחוני הענק של איסלנד

אותו קרחון גדול ממנו ניתקים גושי הקרח, הוא הקרחון הגדול ביותר באירופה – קרחון סקאפטאפל (Skaftafell), כ- 12 ק"מ אורכו, והוא גולש מכיפת הקרח הענקית של קרחון ואטנאיוקול (Vatnajökull). כיפת קרח ענקית זו, מכסה את דרום-מערב איסלנד וכן כמה לועות געשיים ענקיים הקבורים מתחת למעטה הקרח, בעומק של עשרות ומאות מטרים. שטחו יותר מ- 8,000 קמ"ר, קצת פחות ממחצית שטחה של ישראל, פשוט בלתי נתפס. גם עוביו בלתי נתפס והוא מגיע עד ל- 400 מ'. מדובר במעין שמיכת קרח ענקית, שמכסה כמעט עשירית משטחו של האי.
 
הנסיעה בג'יפים בעלי עבירות טובה, השייט בלגונה הקרחונית ועלייה למספר נקודות תצפית, מאפשרות לנו לצפות על הקרחון מקרוב ומכיוונים שונים ולהתרשם מעוצמתו. אנו חוצים את האי, הן צפונה והן דרומה, לאורכה של דרך שטח נהדרת. הדרך עוברת בנתיב המפריד בין הקרחון הענק לבין קרחונים נוספים, בהם קרחון הופסיוקל (Hofsjökul) וקרחון לאנג ((Langjokul.
 
טיול ג'יפים באיסלנד
לגונת יוקולסרלון המקסימה (צילום באדיבות: MEDRAFT)
 

הרי געש ותופעות גאותרמיות באיסלנד

הרי הגעש הם חלק נכבד מן המשיכה שלנו לאיסלנד. בזכותם אנחנו יכולים ליהנות כאן משפע של תופעות געשיות היוצרות את המוזיאון הוולקני הפתוח המרשים בעולם. מעיינות חמים, לועות געש צבעוניים שבחלקם אגמים, מערות משושים, לבה מעשנת, תצורות סלע בעשרות גוונים, שמיכות וכריות געשיות ועוד. קשה לחשוב על חוויה נפלאה יותר מנסיעה בין הקרחונים, כאשר הטמפרטורה בחוץ נושקת לאפס, וגורמת לנו להתלבש בשכבות של לבוש טרמי, ואז הגעה למעיין חם, שאדים לוהטים עולים ממנו. טבילה כזו בעיצומו של יום וארוחת פיקניק בצידה, היא חוויה נפלאה ומרגשת, שנחרטת היטב בזיכרון.
 
איסלנד היא המקום הטוב בעולם להבין בו את כל מה שלמדנו פעם בשיעורי הגאוגרפיה. האי הוא חלק מן הרכס המרכז-אטלנטי, שרובו ככולו מתחת לפני המים ורק במספר קטן של איים רואים את פסגותיו בולטות מעל פני הים. כאן, באיסלנד, אחת מפסגות הרכס הזה, הלוח האירופי והלוח האמריקני נפגשים, נפרדים ומתרחקים אחד מהשני. באזור מסוים, אליו מגיעים במהלך הטיול, קרום כדור הארץ הוא דק ביותר וניתן לעמוד מעל סדק בקרקע, כשרגל אחת בצד אחד על יבשת אירופה והרגל השנייה – על יבשת אמריקה! 

כאן באיסלנד הרכס בולט מעל פני הים, ומסלול הטיול המיוחד באי מאפשר לראות ולהבין היטב את משמעות תנועת הלוחות הטקטוניים. הלוח האירופי מתרחק בכל שנה בשני סנטימטרים מן הלוח האמריקני, וכך במשך מיליון שנה ויותר נפער מרחב אדיר בין היבשות, כ- 25 ק"מ רוחבו, שיצרו את האוקיינוס האטלנטי.

במהלך הביקור באיסלנד, כאשר עומדים מול הרי הגעש והלוחות הטקטוניים, קל יותר להבין ואפילו להרגיש איך נוצר העולם. 

 
טיול ג'יפים באיסלנד
נשיפות מבטן האדמה... (צילום באדיבות: MEDRAFT)
לחצות את איסלנד מדרום לצפון ובחזרה

היתרון הגדול ביותר של טיול ג'יפים באיסלנד, טמון בכך שהוא מאפשר לנו לחצות את האי מדרום לצפון, על דרך 26F. נסיעה זו היא למעשה מעבר דרך חלון גאולוגי ונופי מרתק. הנסיעה ברכבי השטח מספקת לנו מבט מרשים על קו השבר הגדול של הרכס, שבסופו מגיעים אל המפל המרשים - אלדייארפוס (Aldeyjarfoss), שמשושיי סלע מופלאים מקיפים אותו. כמה ימים לאחר מכן אנחנו שבים וחוצים את האי – הפעם דרומה בדרך F35 – כדי להגיע בדרכי השטח אל מעיינות חמים, תצורות געשיות בשלל צבעים וכן לתצפית מרשימה על קרחון לנגיוקל (Langjökull) – כיפת הקרח השנייה בגודלה באיסלנד.
 
החוויה אינה שלמה בלי הרפתקה שמזרימה מעט את האדרנלין, ולכן אנחנו דוהרים באופנועי השלג על הקרחון. הדרך היפה מובילה אותנו בסוף היום אל היעד הבא שלנו – גייזר (Geysir), סילון אדיר של מים וקיטור, שמתפרץ בכל עשר דקות, והוא שהעניק את שמו לתופעה זו ברחבי העולם כולו.

טיול ג'יפים באיסלנד
חציית נהרות בדרך למרכז האי (צילום באדיבות: MEDRAFT)

טיול ג'יפים באיסלנד
מפל המשושים בדרך "חוצה איסלנד" (צילום באדיבות: MEDRAFT)
 

חיים משוגעים

מעט במפתיע, למרות המיקום הצפוני מאוד באוקיינוס האטלנטי, רואים במהלך הביקור באיסלנד גם בעלי חיים רבים. אחת הסיבות היא שזרם הגולף החם חולף ליד חופי האי. עובדה זו מושכת לכאן עופות רבים, חלקם קבועים ואחרים נודדים. המלך הבלתי מוכתר של עופות איסלנד הוא הפאפין (Puffin) – תוכי ים, עוף קטן בצבעי שחור-לבן ומקור אדום בולט, המקנן על המצוקים מעל הים. צפרים רבים מרחיקים עד כאן רק כדי לצפות בו.
 
במי האוקיינוס שמקיפים את האי חיים כלבי ים ולווייתנים. כלבי הים שוהים בעיקר לאורך החוף הדרומי, ואילו הלווייתנים שוהים ברובם מצפון לאי. לנו ניתנת ההזדמנות לחפש אותם, ועם קצת מזל אפילו לברך אותם לשלום, במהלך הפלגה שיוצאת מאזור עיר הנמל הצפונית הוסוויק (Húsavík).
לינה בעיר הנמל הוסוויק  | עוד על הוסוויק בכתבה על איסלנד עם ילדים
 
טיול ג'יפים באיסלנד
שמורת לאקי המרהיבה  (צילום באדיבות: MEDRAFT)


סרטון וידאו קצר עם נופי איסלנד המרהיבים  (צילום: Dor Abuhassera)


בעל החיים החביב ולדעת רבים גם היפה ביותר באיסלנד הוא הסוס. הוויקינגים הביאו את הסוסים לאי לפני כאלף שנים, ומאז הפכו סוסים אלה לייחודיים, בזכות הצעד החמישי שלהם. צעד זה מכונה כאן "ריצה מרחפת"  (flying pace), ואין לו מקבילה אצל סוסים שחיים במקומות אחרים. הרשויות באיסלנד מקפידות מאוד על שימור הגזע של הסוסים המקומיים ולכן סוס איסלנדי שיצא מהאי לא יחזור אליו.

אנחנו דווקא כן, וכמה שיותר פעמים.

 מידע נוסף


טיולי ג'יפים באיסלנד למידע נוסף לחצו כאן >>
טיול עצמאי-מאורגן עם GPS מיוחד למידע נוסף לחצו כאן >>


כתבות נוספות על טיולי ג'יפים

טיול ג'יפים - כל התשובות נכונות
טיול ג'יפים בארמניה
טיול ג'יפים באתיופיה
טיול ג'יפים בבולגריה
טיול ג'יפים בגאורגיה
טיול ג'יפים ביוון ההררית
טיול ג'יפים במונטנגרו
טיול ג'יפים במרוקו
טיול ג'יפים בסרי לנקה
טיול ג'יפים בפורטוגל
טיול ג'יפים בפירנאים
טיול ג'יפים בקוסטה ריקה
טיול ג'יפים בקירגיזסטן
טיול ג'יפים ברומניה
טיולי ג'יפים עם GPS

כתבות נוספות על איסלנד

טיול בפיורדים המערביים של איסלנד
סיור ברייקיאוויק בירת איסלנד

טיול עם ילדים באיסלנד
יעדים מומלצים באיסלנד


עומר בריקמן
 
אודות הכותב
עומר בריקמן, סמנכ"ל מכירות בחברת MEDRAFT, המתמחה בטיולי טבע והרפתקאות. חובב צילום טבע וטייל בנשמתו.
לאתר חברת הטיולים MEDRAFTמספר צפיות: 9942
66560
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
טיולים וחופשות באפריקה
חוויה אפריקאית בעיצוב אישי
כן, זה מעניין אותי!