טיול ג'יפים באיסלנד: ארץ הענקים

נפלאות ארץ הענקים:
טיול ג'יפים באיסלנד
מאת: עומר בריקמן


איסלנד היא ארץ הפלאות. יש בה תופעות מדהימות שאי אפשר לראות בשום מקום אחר על פני כדור הארץ: מפלי מים אדירים, גייזרים מתפרצים, מעיינות חמים, קרחוני ענק, הרי געש פעילים, לבה זורמת, ונופים מופלאים שאין כמותם בעולם. אל כל היופי הזה מגיעים בקיץ הקצר המוני תיירים. אז איך בכל זאת רואים יותר טבע בתולי?


בטיולי ג'יפים אנו מגיעים לאזורים המרוחקים והמבודדים של איסלנד, שהגישה אליהם קשה ולפיכך גם פחות תיירים מגיעים אליהם.
 
1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

קרחון לנגיוקל, כיפת הקרח השנייה בגודלה באיסלנד  (צילום: Steve Jurvetson)
מפלי סליאלנד  (צילום: Roland James)
גייזר, סילון אדיר של מים וקיטור  (צילום: adrivdm)
מפל האלים – גודפוס   (צילום: Nick)
מפלי סקוגפוס  (צילום: Pedro Plassen Lopes)
סוסים איסלנדיים גזעיים  (צילום: mariejirousek)
עיר הנמל הוסוויק  (צילום: Nick)
לגונת הקרחונים יוקולסרלון  (צילום: Raymond Ling)
קרחון ואטנאיוקול  (צילום: Diana Robinson)


מפת איסלנד ועליה האתרים והמקומות המוזכרים בכתבה
(להגדלה לחצו על הפינה העליונה)


טיולי אופנייםנפעמים מול איתני הטבע של איסלנד

לכל מקום שאליו מביטים באיסלנד רואים מים, המון מים. האוקיינוס האטלנטי מקיף את האי, ששטחו פי חמש משטח מדינת ישראל. ברחבי האי זורמים נהרות ונחלים, נובעים מעיינות חמים, מבטן האדמה מתפרצים גייזרים, לבה מעשנת, וחלקים ניכרים ממנו מכוסים קרחונים ענקיים, הרי געש ואגמי לוע רבים. למטייל לעומק השטח באיסלנד מחכה חוויית מפגש ייחודית, עוצמתית ומרגשת עם נופים ותופעות טבע שלא פגש כמותם בחייו.
 

" מה רבו נפלאותיך...", "כמה אנחנו קטנים לעומת איתני הטבע  לעומת המפלים הגדולים, הקרחונים האדירים, הרי הגעש העצומים...", אלו הן רק חלק מהתחושות ומהאמירות שחוזרות אינספור פעמים במהלך הטיול באיסלנד.
 
טיול ג'יפים באיסלנד
אפילו הג'יפים קטנים לעומת איתני הטבע  (צילום: Bill Wu)
 
 

מפלים מפלים ועוד מפלים

הביקור במפלי סליאלנד (Seljalandsfoss) ומפלי סקוגפוס (Skógafoss) הוא המפגש הראשון שלנו עם המפלים האדירים של איסלנד. כמפגש ראשון הוא משאיר אותנו פעורי פה. רק אחר כך נבין שהרף בהמשך עוד עולה. בימים שלאחר מכן נפגוש ונצפה במפלים עצומים וגדולים פי כמה. 
 
מפל האלים  גודפוס (Godafoss), מפלי סלפוס (Selfoss) ודטיפוס (Dettifoss), מפל הזהב (Gullfoss) ועוד רבים אחרים, מתחרים ביניהם מי מפיק מגרוננו קריאות התפעלות רמות יותר. קשה להחליט מי מביניהם היפה והמרשים ביותר (והאמת, גם לא צריך).
כתבה על תופעות טבע באיסלנד הקשורות במים
 
מפלי סליאלנד באיסלנד
מפלי סליאלנד - מפגש ראשון עם המפלים של איסלנד  (צילום: Richard Banton)

מפלי סקוגפוס באיסלנד
מפלי סקוגפוס - עוצמה בלתי נתפסת  (צילום: James Petts)
 

שייט בין קרחונים

אחד משיאיו היפים ביותר של הטיול באיסלנד הוא הביקור בלגונת הקרחונים יוקולסרלון (Jokulsarlon). גושי קרח ענקיים ותכולים צפים כאן במי הלגונה כקוביות קרח בכוס משקה. שייט ברכב אמפיבי מיוחד, מאפשר לנו לצפות בהם מקרוב, שעה קלה לאחר שהם ניתקים מהקרחון הגולש ועושים דרכם אל הלגונה.

לגונת הקרחונים יוקולסרלון
מראות לגונת הקרחונים יוקולסרלון (צילום: H. Raab)

לגונת הקרחונים יוקולסרלון
ואי אפשר בלי עוד תמונה - אמנותית במיוחד  (צילום: Arnar Valdimarsson)

קרחוני הענק של איסלנד

אותו קרחון גדול ממנו ניתקים גושי הקרח, הוא הקרחון הגדול ביותר באירופה – קרחון סקאפטאפל (Skaftafell), כ- 12 ק"מ אורכו, והוא גולש מכיפת הקרח הענקית של קרחון ואטנאיוקול (Vatnajökull). כיפת קרח ענקית זו, מכסה את דרום-מערב איסלנד וכן כמה לועות געשיים ענקיים הקבורים מתחת למעטה הקרח, בעומק של עשרות ומאות מטרים. שטחו יותר מ- 8,000 קמ"ר, קצת פחות ממחצית שטחה של ישראל, פשוט בלתי נתפס. גם עוביו בלתי נתפס והוא מגיע עד ל- 400 מ'. מדובר במעין שמיכת קרח ענקית, שמכסה כמעט עשירית משטחו של האי.
 
הנסיעה בג'יפים בעלי עבירות טובה, השייט בלגונה הקרחונית ועלייה למספר נקודות תצפית, מאפשרות לנו לצפות על הקרחון מקרוב ומכיוונים שונים ולהתרשם מעוצמתו. אנו חוצים את האי, הן צפונה והן דרומה, לאורכה של דרך שטח נהדרת. הדרך עוברת בנתיב המפריד בין הקרחון הענק לבין קרחונים נוספים, בהם קרחון הופסיוקל (Hofsjökul) וקרחון לאנג ((Langjokul.
 
קרחון ואטנאיוקול באיסלנד
קרחון ואטנאיוקול, כיפת קרח בגודל חצי מדינת ישראל  (צילום: Diana Robinson)
 

הרי געש ותופעות גאותרמיות באיסלנד

הרי הגעש הם חלק נכבד מן המשיכה שלנו לאיסלנד. בזכותם אנחנו יכולים ליהנות כאן משפע של תופעות געשיות היוצרות את המוזיאון הוולקני הפתוח המרשים בעולם. מעיינות חמים, לועות געש צבעוניים שבחלקם אגמים, מערות משושים, לבה מעשנת, תצורות סלע בעשרות גוונים, שמיכות וכריות געשיות ועוד. קשה לחשוב על חוויה נפלאה יותר מנסיעה בין הקרחונים, כאשר הטמפרטורה בחוץ נושקת לאפס, וגורמת לנו להתלבש בשכבות של לבוש טרמי, ואז הגעה למעיין חם, שאדים לוהטים עולים ממנו. טבילה כזו בעיצומו של יום וארוחת פיקניק בצידה, היא חוויה נפלאה ומרגשת, שנחרטת היטב בזיכרון.
 
איסלנד היא המקום הטוב בעולם להבין בו את כל מה שלמדנו פעם בשיעורי הגאוגרפיה. האי הוא חלק מן הרכס המרכז-אטלנטי, שרובו ככולו מתחת לפני המים ורק במספר קטן של איים רואים את פסגותיו בולטות מעל פני הים. כאן, באיסלנד, אחת מפסגות הרכס הזה, הלוח האירופי והלוח האמריקני נפגשים, נפרדים ומתרחקים אחד מהשני. באזור מסוים, אליו מגיעים במהלך הטיול, קרום כדור הארץ הוא דק ביותר וניתן לעמוד מעל סדק בקרקע, כשרגל אחת בצד אחד על יבשת אירופה והרגל השנייה – על יבשת אמריקה! 

כאן באיסלנד הרכס בולט מעל פני הים, ומסלול הטיול המיוחד באי מאפשר לראות ולהבין היטב את משמעות תנועת הלוחות הטקטוניים. הלוח האירופי מתרחק בכל שנה בשני סנטימטרים מן הלוח האמריקני, וכך במשך מיליון שנה ויותר נפער מרחב אדיר בין היבשות, כ- 25 ק"מ רוחבו, שיצרו את האוקיינוס האטלנטי.

במהלך הביקור באיסלנד, כאשר עומדים מול הרי הגעש והלוחות הטקטוניים, קל יותר להבין ואפילו להרגיש איך נוצר העולם. 

 
התפרצות הר הגעש פאגְרדאלסְפִיאטְלְ
עקבות התפרצות הר הגעש פאגְרדאלסְפִיאטְלְ (Fagradalsfjall), שהתפרץ בקיץ 2022  (צילום: Francesco Foianesi)
לחצות את איסלנד מדרום לצפון ובחזרה

היתרון הגדול ביותר של טיול ג'יפים באיסלנד, טמון בכך שהוא מאפשר לנו לחצות את האי מדרום לצפון, על דרך 26F. נסיעה זו היא למעשה מעבר דרך חלון גאולוגי ונופי מרתק. הנסיעה ברכבי השטח מספקת לנו מבט מרשים על קו השבר הגדול של הרכס, שבסופו מגיעים אל המפל המרשים - אלדייארפוס (Aldeyjarfoss), שמשושיי סלע מופלאים מקיפים אותו. כמה ימים לאחר מכן אנחנו שבים וחוצים את האי – הפעם דרומה בדרך F35 – כדי להגיע בדרכי השטח אל מעיינות חמים, תצורות געשיות בשלל צבעים וכן לתצפית מרשימה על קרחון לנגיוקל (Langjökull) – כיפת הקרח השנייה בגודלה באיסלנד.
 
החוויה אינה שלמה בלי הרפתקה שמזרימה מעט את האדרנלין, ולכן אנחנו דוהרים באופנועי השלג על הקרחון. הדרך היפה מובילה אותנו בסוף היום אל היעד הבא שלנו – גייזר (Geysir), סילון אדיר של מים וקיטור, שמתפרץ בכל עשר דקות, והוא שהעניק את שמו לתופעה זו ברחבי העולם כולו.

קרחון לנגיוקל באיסלנד
אופנועי שלג על קרחון לנגיוקל, כיפת הקרח השנייה בגודלה באיסלנד   (צילום: Steve Jurvetson)

הגייזר הגדול באיסלנד
גייזר, סילון אדיר של מים וקיטור, שמתפרץ בכל עשר דקות  (צילום: Carlos Perez)
 

מלון מומלץ בדרום איסלנד


מלון סליה (Hotel Selja) הוא מלון קטן ומשפחתי, הממוקם לא הרחק מכביש מספר 1, אך מיקומו שקט, כאילו רק אתם והטבע סביב. הוא קרוב למפלי סליאלנד (Seljalandsfoss) ומפלי סקוגפוס (Skógafoss), שמורת ת'ורסמורק, וארכיפלג וטסמן (ר' בהמשך), בדרום איסלנד, כשעתיים נסיעה מרייקיאוויק, ומתאים לבילוי 1-4 לילות וטיולי כוכב באזור. החדרים מתאימים ל- 2-4 מטיילים ויש בהם מקרר וקומקום, אבל בעיקר נוף קסום מהחלון.

מלון מומלץ בדרום איסלנד  מלון מומלץ בדרום איסלנד
מלון סליה בדרומה של איסלנד  מיקום נפלא ושקט לא הרחק מכביש מספר 1

מלון מומלץ בצפון איסלנד


מלון לקסה (Hótel Laxá) ממוקם כ- 2 ק"מ מאגם מיוואטן המקסים, ובמרחק של כחצי שעה נסיעה ממפל גודפוס (Godafoss) והר הגעש קרפלה (Krafla). מקום נפלא למספר לילות וטיולי כוכב. המלון מציע בר ומסעדה, ובימים נעימים כיף לשבת בטרסה ובגן. ארוחת הבוקר עשירה וגם המסעדה טובה, והמלון זוכה לחוות דעת מעולות.

מלון מומלץ ליד אגם מיוואטן, צפון איסלנד  מלון מומלץ ליד אגם מיוואטן, צפון איסלנד
מלון לקסה  מיקום נפלא ליד אגם מיוואטן ומתאים לטיולי כוכב באזור

חיים משוגעים

מעט במפתיע, למרות המיקום הצפוני מאוד באוקיינוס האטלנטי, רואים במהלך הביקור באיסלנד גם בעלי חיים רבים. אחת הסיבות היא שזרם הגולף החם חולף ליד חופי האי. עובדה זו מושכת לכאן עופות רבים, חלקם קבועים ואחרים נודדים. המלך הבלתי מוכתר של עופות איסלנד הוא הפאפין (Puffin) – תוכי ים, עוף קטן בצבעי שחור-לבן ומקור אדום בולט, המקנן על המצוקים מעל הים. צפרים רבים מרחיקים עד כאן רק כדי לצפות בו.
 
במי האוקיינוס שמקיפים את האי חיים כלבי ים ולווייתנים. כלבי הים שוהים בעיקר לאורך החוף הדרומי, ואילו הלווייתנים שוהים ברובם מצפון לאי. לנו ניתנת ההזדמנות לחפש אותם, ועם קצת מזל אפילו לברך אותם לשלום, במהלך הפלגה שיוצאת מאזור עיר הנמל הצפונית הוסוויק (Húsavík).

הוסוויק באיסלנד
אולי נזכה לפגוש לוויתנים, ספינות בעיר הנמל הוסוויק   (צילום: Brook Ward)
 
וילות סווארטבורג (Svartaborg) ממוקמת ליד עיר הנמל הוסוויק, בלב אזור טבע בתולי, וכוללות חדר שינה, סלון, פינת אוכל ומטבח מאובזר בכל מה שצריך. ליד כל וילה יש אמבט מים חמים (Hot tub) עם מים מנביעה טבעית, והיא יכולה להלין משפחה של עד 4 איש (אם יש לכם יותר ילדים, בקשו מיטה מתקפלת).
מקומות לינה נוספים בעיר הנמל הוסוויק  | עוד על הוסוויק בכתבה על איסלנד עם ילדים

מלון בצפון איסלנד   מלון בצפון איסלנד
וילות סווארטבורג
 בקרבת עיר הנמל הוסוויק - אמבט מים חמים ליד כל וילה

בעל החיים החביב ולדעת רבים גם היפה ביותר באיסלנד הוא הסוס. הוויקינגים הביאו את הסוסים לאי לפני כאלף שנים, ומאז הפכו סוסים אלה לייחודיים, בזכות הצעד החמישי שלהם. צעד זה מכונה כאן "ריצה מרחפת"  (flying pace), ואין לו מקבילה אצל סוסים שחיים במקומות אחרים. הרשויות באיסלנד מקפידות מאוד על שימור הגזע של הסוסים המקומיים ולכן סוס איסלנדי שיצא מהאי לא יחזור אליו.

אנחנו דווקא כן, וכמה שיותר פעמים.


קבלו הסברים והדגמות על הסוס האיסלנדי הכל כך מיוחד
 

 מידע נוסף

השכרת רכב באיסלנד
בתי מלון באיסלנד

כתבות נוספות על איסלנד

טיול בפיורדים המערביים של איסלנד
סיור ברייקיאוויק בירת איסלנד

טיול עם ילדים באיסלנד
יעדים מומלצים באיסלנד


עומר בריקמן
 
אודות הכותב
עומר בריקמן, סמנכ"ל מכירות בחברת MEDRAFT, המתמחה בטיולי טבע והרפתקאות. חובב צילום טבע וטייל בנשמתו.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר