טיול ג'יפים בארמניה    

וודקה בצל עצי התות:
טיול ג'יפים בארמניה
מאת: גלעד תלם    


חוצים את הערוץ המרכזי של הנהר ועוצרים בצל בוסתן עצי תות עצומים. בלב הבוסתן מחסה צל מאולתר, תחתיו שרועה משפחה. בראותם אותנו הם מזנקים ממקומם ומפצירים בנו להיכנס דרך השער. מתחת לעצים מונחות על הקרקע יריעות אריג, מדי פעם הבן הצעיר מכה על העץ ופרי בשל ואדום נופל על היריעה. הוא נאסף לדוד גדול, שם הוא תוסס ומורתח על האש. בסופו של התהליך זורמת וודקה, המופקת מפרי התות, אל דלי עצום ממדים. יש כל כך הרבה תות וכל כך הרבה וודקה, שפשוט זורמת ונשפכת על האדמה. לאף אחד זה לא מפריע. מדי פעם מישהו ניגש וממלא כוסית – מה שמסביר מדוע כולם שרועים על הקרקע ודי מבסוטים.


רגע אחד משלל רגעים נפלאים, שלא לומר הזויים (תחליטו לבד אחרי שתקראו עד הסוף...), המרכיבים טיול ג'יפים בארמניה.
 
1 / 10
2 / 10
3 / 10
4 / 10
5 / 10
6 / 10
7 / 10
8 / 10
9 / 10
10 / 10

במעלה הר אוחטאסר - שלוגיות של חודש יולי  (צילום: גלעד תלם)
מנזר טאטב נבנה על שפת מצוק מרשים  (צילום: Ekaterina)
הגשר התלוי ל"עיר המערות" חרדזונסק (צילום: Bruce Touron)
מנזר אגפאט, קנאה בין שני כפרים שכנים ושני מנזרים  (צילום: Narek Hovas)
מנזר אגפאט במבט מבפנים  (צילום: Narek Hovas)
מלון מאריוט ירוואן והכיכר המרכזית (צילום: Marriott Hotel Yerevan)
העיר ירוואן - כל חלון הפונה דרומה משקיף אל עבר פסגות הר אררט (צילום: Makalu)
מנזר סנאהין, סיפור מעניין על אב ובנו ועל קנאת אדריכלים ששררה בינהם (צילום: takepicsforfun)
דגים תלויים לייבוש בשמש בצידי הכביש המקיף את אגם סוואן  (צילום: גלעד תלם)
מנזר טאטב מדגיש את האימרה הנדלניסטית "לוקיישן, לוקיישן, לוקיישן!" (צילום: Marko Ukkola)
 

ארמניה מחלון הג'יפ

בסוף הירידה התלולה, עוצרים ומחכים ל"זנב השיירה". קצת תמונות והחלפת חוויות, בעזרת תנועות ידיים המדגימות זוויות בלתי אפשריות של השיפוע בו בלמו הג'יפים. הציר מוגבל על ידי שיחים ועצים, כרוחבו של הג'יפ, פלוס וגם מינוס... בשלב מסוים הדרך נחסמת בערימת סלעים, עליה זורמים מים ממעיין סמוך. אין ברירה - מטפסים על הבולדרים ונעזרים במכוון מבחוץ.

בכלל, מבחוץ זה נראה יותר טוב. שילוב צבעים מעניין 
 ירוק של שיחי נענע, שחור של בזלת וצבעוני של ג'יפים והולכי רגל.

רכס אוחטאסאר, הר אררט
ברקע פסגות האררט, המרוחקות כ- 300 ק"מ בקו אוירי, עם ראות מעולה של חודש נובמבר (צילום: גלעד תלם)
 

הפתעות מארמניה הגדולה

ארמניה היא חלק קטן מארצם ההיסטורית של הארמנים. בעבר השתרעה ממלכתם על פני חלקים נרחבים מטורקיה ואזרבייג'ן, וגם שטחים מגאורגיה ואירן. לארמנים היסטוריה ארוכה ומרשימה, המונצחת באומנות ובכתיבה בצורה יפה מאוד. 
 
ביקור במוזיאון ההיסטוריה הארמנית (History Museum of Armenia), סתם כדי להעביר קצת זמן מיותר בעיר ירוואן, הפך לסיור מרתק. מודרכים על ידי מדריכה מקומית מלומדת, אנחנו עוברים בין עשרות חדרים גדושים בממצאים היסטוריים מעברה של ארמניה. בכל פעם שאנו חושבים שתש כוחנו – אנו מגלים פריט מדהים ביופיו, שעולה על כל מה שראינו קודם  כלי בישול, תכשיט, פריט קודש או ציור  ואנחנו בכלל באנו לטייל בג'יפים...
כתבות נוספות על ארמניה
 

יעדים מרכזיים במסלול טיול ג'יפים בארמניה: ירוואן (A), הר ארגטס (B), 
גיומרי (C), 
סנאהין (D), אגם סוואן (E), מעבר סלים (F), ג'רמוק (G), גוריס (H), מנזר טאטב (I)
 

טריפולוגהבירה ירוואן ופסגות הר אררט

הנחיתה בעיר הבירה ירוואן (Yerevan) משאירה רושם הפכפך. שדה התעופה מודרני ומעוצב באופן שיקי, ומצד שני הכניסה לארמניה דורשת ויזה, ונוהל ההוצאה  רק לאחר הנחיתה בארמניה (או במעבר הגבול היבשתי) – בירוקרטי להכאיב.
 
יראוון עצמה היא עיר ססגונית ונאה. הרבה פסלים, מבנים בעלי ארכיטקטורה מרשימה ושדרות דולב יפות. הבתים בנויים מלבני טוף לא מסוידות, וכך קיבלה העיר את כינויה "העיר הוורודה". בלב העיר מדרחוב מודרני, המוביל אל הכיכר המרכזית, אל מול מוזיאון ההיסטוריה, הפרלמנט ומלון מריוט ירוואן (Armenia Marriott Hotel Yerevan). כל חלון הפונה דרומה משקיף אל עבר פסגות הר אררט  הר געש עצום, שאמנם נמצא כיום מעבר לגבול הטורקי, אך זה לא מפריע לארמנים להתייחס אליו כאילו הוא שלהם. בעבר הוא אכן היה שלהם, וקשה שלא להבין אותם.

מלון מאריוט, ירוואן, ארמניה
הכיכר המרכזית של ירוואן, אל מול מוזיאון ההיסטוריה, הפרלמנט ומלון מריוט ירוואן 
(צילום: Armenia Marriott Hotel Yerevan)
 

מרבדי פריחה למרגלות ההר הגבוה בארמניה

אנחנו הגענו כדי לראות את הטבע הארמני, ולכן יוצאים במהירות האפשרית אל המרחבים. הג'יפים מתחילים בטיפוס לאורך קניון בזלת צר, שערוצו מכוסה עצי ערבה. המים זורמים ושוצפים. עולים אל מעל הגדה ועוצרים לתצפית על מבצר שבנוי מסלעים שחורים, הניצב בלב פריחת אביב מרהיבה של פרגים אדומים וכתומים. סיור במבצר מגלה לנו לראשונה את צורת הבניה של כנסייה ארמנית טיפוסית, על צריחיה וגגה המשופע.
 
הארמנים הם האומה הראשונה בעולם שקיבלה על עצמה את הנצרות כדת מדינה, בשנת 301 לספירה  רק שלוש שנים לפני שהגאורגים, השכנים מצפון, עשו זאת. עוד נושא לפולמוס בין העמים.
ממשיכים בכביש המתפתל מתחת לפסגות הר ארגטס (Aragats), ההר הגבוה ביותר בארמניה (4,090 מ'). ביציאה לכביש הראשי אנו מבחינים בפסלי ענק, בצורת אותיות הכתב הארמני, אחד העתיקים בעולם כולו. ממשיכים צפונה ללינה בעיר גיומרי (Gyumri), העיר השנייה בגודלה בארמניה.
לינה בעיר גיומרי

ג'יפים בארמניה, פריחה
פריחה אביבית של קחוון ופרג, הפרח הלאומי של ארמניה (צילום: גלעד תלם)

ג'יפים בארמניה, פריחה
פריחה מרהיבה גולשת אל קניון בזלת, נוף ארמני טיפוסי  (צילום: גלעד תלם)
 
פריחה ריחנית ואופטימיות קוסמית
היומיים הבאים מוקדשים לרכסי הקווקז הנמוך, מעל ומתחת קו יער האלונים והאורנים הצפוף. באביב, המסתיים באזור זה בסוף יוני  אמצע יולי, הפריחה כאן בשיאה ומרהיבת עין. גם אלו שאינם אוהבים להבחין בין כלנית לנורית ובין חרצית לאירוס, אינם יכולים להישאר אדישים לכמות הפרחים, לצבעוניות ולמגוון. ה כ ל פורח, ריחני וממלא לבבות באופטימיות קוסמית...
 
בהמשך יורדים לתוך קניוני בזלת עצומים, המתחתרים לאחור ויוצרים מפלים ובריכות מרהיבות. מגיעים למנזר סנאהין (Sanahin) ולאחיו  מנזר אגפאט (Haghpat סיפור מעניין על אב ובנו ועל קנאת אדריכלים ששררה בינהם. שני המנזרים גדולים ומשרים אוירה שונה על החוסים בצילם.
בתי מלון בכפר אגפאט
כתבה על מסלולי הליכה בארמניה
 
ארמניה, מנזר אגפאט
מנזר אגפאט, קנאה בין שני כפרים שכנים ושני מנזרים (צילום: takepicsforfun)

ארמניה, מנזר סנאהין
מנזר סנאהיןסיפור מעניין על אב ובנו ועל קנאת אדריכלים ששררה בינהם (צילום: takepicsforfun)
 החיים הטובים נוסח ארמניה

אל היאילה (מילה מושאלת מטורקית, המתארת בארמניה בקתת קיץ קטנטנה בהרים) עולים הארמנים בתחילת הקיץ, על הנשים, הטף, הצאן והבקר. בדרך כלל במשאית, אך גם ברגל, תלוי כמה זה רחוק. יופי של דרך להימלט מהשגרה, מהחום ועומס החיים למטה. מגדלים בחצר קצת ירקות, הילדים יוצאים עם העדר לאחו שמסביב, מכינים גבינות ויוגורט, יש כאלה שרודים דבש מהכוורות שהוצבו בגן (אפילו הדבורים נרגעות ברום 2,000 מ' מעל פני הים... ). לה דולצ'ה ויטה נוסח ארמניה.
 
אורחים המגיעים מארץ רחוקה מתקבלים פה בזרועות פתוחות. קצת עניין, הרבה מסורת של אירוח והמון חום בלב. פעם דפקתי בדלת של בקתה קטנה, בה היכרתי מטיול קודם זוג קשישים חייכנים. לא היתה תשובה. התאכזבנו והסתובבנו לג'יפים. פתאום ראיתי את הזוג מגיע בריצה במורד הגבעה המיוערת. הם לא ויתרו והכניסו אותנו לבקתה. זה קרה בסתיו, כבר היה קר, והבקתה די ריקה. הם הוציאו קצת יין שנשאר, חריצי גבינה ו...זהו. לא היה להם עוד כלום. רק תנור שחימם את החלל הזעיר בו נדחקו כל המטיילים.
 
כשאמרתי להם שמאז הכרותינו בטיול הקודם רק חיכיתי לפגוש אותם שוב, ולהראות למטיילים מהי הכנסת אורחים ארמנית, הם השיבו בכנות  שהם ממש לא מבינים מה יש לאנשים מארץ כל כך רחוקה לחפש אצל זוג זקנים בבקתה נידחת. אני חושב שאני יודע בדיוק מה חיפשנו ומצאנו שם. דברים שקשה יותר למצוא ביום-יום שלנו  תמימות, פשטות ואהבה אמיתית.

ג'יפים בארמניה, הר אררט
מטיילת שזכתה להצעת נישואין מתושב מקומי. קבלת פנים חמה, כבר אמרנו... (צילום: גלעד תלם)
 

האגם הכחול והחאן על דרך המשי

נוסעים עוד קצת דרומה ובבת אחת הנוף משתנה. אגם סוואן (Sevan) הוא אגם גדול, כחול, מוקף הרי געש, בצידו האחד, ורכס הרים מתמשך בצידו השני. לרוב קר מדי כדי להיכנס למים, אבל לא כדי ליהנות מהנופים שהוא מייצר למצלמה ולעין. הפסקת קפה בראש מצוק, ממש מעל המים, עם כנסייה טיפוסית ברקע. לא צריך יותר. אבל אם מתעקשים  אפשר לקנות דגים מיובשים שנמכרים לאורך הכביש.
 
מלון לחוי אגם סוואן, ארמניה
ארוחת ערב עם שקיעה על אגם סוואן, מלון Tufenkian Avan Marak Tsapatagh 
(צילום: Tufenkian Avan Marak Tsapatagh Hotel)
 
כשמתרחקים מהאגם, מטפסים לרמות הבזלתיות. חרוטי געש מתנשאים מעלינו. גבוה פה  סביב 2,000 מטר מעל פני הים. הנופים פתוחים, כמעט שאין יערות. בצידי הדרך ילדים מוכרים פטריות טריות שאספו בבוקר. כל הדרך אנחנו רואים שלטים שמזכירים לנו שבעצם אנחנו לא הראשונים פה – מערכת של דרכים המכונה דרך המשי יצרה את התשתית לסיירים, מגלים ובעיקר סוחרים, שנעו בעיקר מזרחה ומערבה. חלון יפה לתקופה ההיא הוא קראוון סריי (Caravanserai), חאן מרשים הממוקם במעבר סלים (Selim), מעבר הרים בגובה 2400 מ'. מכאן גולשים לתוך קניון אבן חול, בין מטעי דובדבן, תפוח ומישמש.
לינה בקרבת אגם סוואן

ג'יפים בארמניה, אגם סוואן
הפסקת קפה לצידי מנזר המשקיף על אגם סוואן, באמת לא צריך יותר כלום (צילום: גלעד תלם)
 

לקפוץ מעל הקניון  הדרך בה נסענו בתחילת הכתבה

אל אזור סיוניק (Syunik), המחוז הדרומי ביותר של ארמניה, אנו מטפסים בכביש מתפתל. מזדחלים מאחורי משאיות אירניות ישנות, המפזרות ענן של פיח מאחוריהן. יש כאן הרבה מה לראות.
 
מנזר טאטב (Tatev) מדגיש את האימרה הנדלניסטית הידועה  "לוקיישן, לוקיישן, לוקיישן!". מנזר גדול אך סטנדרטי, לפחות ביחס למה שראינו עד עכשיו בארמניה, רק שהוא נבנה על שפת המצוק של קניון וורוטן (Vorotan) העצום בגודלו. אפשר להגיע אליו ברכבל מודרני, ש"קופץ" מעל הקניון בנוף עוצר נשימה. אפשר גם לרדת אל תוך הקניון ברכב ולטפס בגדה השנייה לכפר ולמנזר. שתי הדרכים מדהימות.
אנחנו בחרנו כמובן להגיע למנזר עם הג'יפים, בדרך המאתגרת לקניון וורוטן, עליה סיפרתי בפתיחה לכתבה זו.
 
ג'יפים בארמניה, מנזר טאטב
מנזר טאטב על שפת המצוק ומעבר לקניון, אפשר להגיע בג'יפים ואפשר גם ברכבל מודרני (צילום: Ozbalci)

ג'יפים בארמניה, הר אררט
כפר המערות בקנין וורוטן, כמו יצא מתוך ציור (צילום: גלעד תלם)
 
ליד העיר גוריס (Goris) אפשר לבקר ב"עיר מערות" מיוחדת – חרדזונסק (Khndzoresk). אנחנו חגגנו שם את גיוסם של בני האזור בהרמת כוסית וודקה מתפוחים, ושיפוד כבש שמתפוצץ בפה מרוב טעם.
בתי מלון בעיר גוריס


חרדזונסק, ארמניה
הגשר התלוי ל"עיר המערות" חרדזונסק  (צילום: frantic00)
 
הטיפוס להר אוחטסאר (Ukhtasar) הוא משהו שונה לגמרי. דרך העפר דורשת מהג'יפים להתאמץ, מעלה אותנו לרום של מעל 3,000 מ'. הנוף שומם, אבל ירוק, מנוקד בשלוגיות ששרדו את השמש ה"שקרנית" ברום זה. על ההר ניתן למצוא ריכוזים של ציורי סלע מרהיבים מהעת העתיקה, כנראה של נוודים שעלו בקיץ להתיישב על ההר. מסוג המקומות שקשה להסביר למה  אבל פשוט לא רוצים לרדת משם.

הג'יפים במרומי רכס אוחטאסאר
הג'יפים במרומי רכס אוחטאסאר, ברום 3000 מ' (צילום: גלעד תלם)

 
אבל זה הזמן להתחיל לחזור לעבר ירוואן. ועוד לא סיפרתי על "סימפוניית האבנים", על עיירת המרפא ג'רמוק (Jermuk), המעינות החמים והמפל, על הארוחות בבתים מקומיים בכפרים ועוד.
 
מסלולי הליכה בארמניה

גלעד תלם, מדרפט
 
אודות הכותב
גלעד תלם, מדריך ראשי בחברת MEDRAFT, המתמחה בטיולי טבע והרפתקאות. במסגרת תפקידו אחראי גלעד על מספר יעדים, בהם מונטנגרו, גיאורגיה ועוד.
0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר