הזמנות לחופשה שלך
טיול ג'יפים בארמניה    

וודקה בצל עצי התות:
טיול ג'יפים בארמניה
מאת: גלעד תלם    


חוצים את הערוץ המרכזי של הנהר ועוצרים בצל בוסתן עצי תות עצומים. בלב הבוסתן מחסה צל מאולתר, תחתיו שרועה משפחה. בראותם אותנו הם מזנקים ממקומם ומפצירים בנו להיכנס דרך השער. מתחת לעצים מונחות על הקרקע יריעות אריג, מדי פעם הבן הצעיר מכה על העץ ופרי בשל ואדום נופל על היריעה. הוא נאסף לדוד גדול, שם הוא תוסס ומורתח על האש. בסופו של התהליך זורמת וודקה, המופקת מפרי התות, אל דלי עצום ממדים. יש כל כך הרבה תות וכל כך הרבה וודקה, שפשוט זורמת ונשפכת על האדמה. לאף אחד זה לא מפריע. מדי פעם מישהו ניגש וממלא כוסית - מה שמסביר מדוע כולם שרועים על הקרקע ודי מבסוטים.


רגע אחד משלל רגעים נפלאים, שלא לומר הזויים (תחליטו לבד אחרי שתקראו עד הסוף...), המרכיבים טיול ג'יפים בארמניה, אותו ניתן לעשות בקבוצה מאורגנת או באופן עצמאי, עם מכשיר GPS מיוחד.
 
1 / 7
2 / 7
3 / 7
4 / 7
5 / 7
6 / 7
7 / 7

פסגות האררט המושלגות נשקפות כמעט מכל נקודה בארמניה  (צילום: גלעד תלם)
הסמין ודרבסג' - בעלי המלון בסיסיאן - בלב שדה נטוש שכוסה בפרחי בבונג
במעלה האוחטאסר - שלוגיות של חודש יולי  (צילום: גלעד תלם)
כנסיה במבצר אמברד, למרגלות פסגת רכס ארגטס, ההר הגבוה ביותר בארמניה   (צילום: גלעד תלם)
פסגות האררט המושלגות  (צילום: גלעד תלם)
בלב מטע עצי אגוזי מלך, לא רחוק מהכפר נקוב, צפון ארמניה  (צילום: גלעד תלם)
דגים תלויים לייבוש בשמש בצידי הכביש המקיף את אגם סוואן  (צילום: גלעד תלם)
 
ארמניה מחלון הג'יפ
בסוף הירידה התלולה, עוצרים ומחכים ל"זנב השיירה". קצת תמונות והחלפת חוויות, בעזרת תנועות ידיים המדגימות זוויות בלתי אפשריות של השיפוע בו בלמו הג'יפים. הציר מוגבל על ידי שיחים ועצים, כרוחבו של הג'יפ, פלוס וגם מינוס... בשלב מסוים הדרך נחסמת בערימת סלעים, עליה זורמים מים ממעיין סמוך. אין ברירה - מטפסים על הבולדרים ונעזרים במכוון מבחוץ.

בכלל, מבחוץ זה נראה יותר טוב. שילוב צבעים מעניין - ירוק של שיחי נענע, שחור של בזלת וצבעוני של ג'יפים והולכי רגל.

ג'יפים בארמניה
טיול ג'יפים בארמניה, לבד או בקבוצה  (צילום: גלעד תלם)

הפתעות מארמניה הגדולה
ארמניה היא חלק קטן מארצם ההיסטורית של הארמנים. בעבר השתרעה ממלכתם על פני חלקים נרחבים מטורקיה ואזרבייג'ן, וגם שטחים מגאורגיה ואירן. לארמנים היסטוריה ארוכה ומרשימה, המונצחת באמנות ובכתיבה בצורה יפה מאוד. 
 
ביקור במוזיאון ההיסטוריה הארמנית (History Museum of Armenia), סתם כדי להעביר קצת זמן מיותר בעיר ירוואן, הפך לסיור מרתק. מודרכים על ידי מדריכה מקומית מלומדת, אנחנו עוברים בין עשרות חדרים גדושים בממצאים היסטוריים מעברה של ארמניה. בכל פעם שאנו חושבים שתש כוחנו – אנו מגלים פריט מדהים ביופיו, שעולה על כל מה שראינו קודם - כלי בישול, תכשיט, פריט קודש או ציור -  ואנחנו בכלל באנו לטייל בג'יפים...
 

יעדים מרכזיים במסלול טיול ג'יפים בארמניה: ירוואן (A), הר ארגטס (B), 
גיומרי (C), 
סנאהין (D), אגם סוואן (E), מעבר סלים (F), ג'רמוק (G), גוריס (H), מנזר טאטב (I)
 

מדרפט ג





הבירה ירוואן ופסגות הר אררט
הנחיתה בעיר הבירה ירוואן (Yerevan) משאירה רושם הפכפך. שדה התעופה מודרני ומעוצב באופן שיקי, ומצד שני הכניסה לארמניה דורשת ויזה, ונוהל ההוצאה - רק לאחר הנחיתה בארמניה (או במעבר הגבול היבשתי) - בירוקרטי להכאיב.
 
יראוון עצמה היא עיר ססגונית ונאה. הרבה פסלים, מבנים בעלי ארכיטקטורה מרשימה ושדרות דולב יפות. הבתים בנויים מלבני טוף לא מסויידות, וכך קיבלה העיר את כינויה "העיר הוורודה". בלב העיר מדרחוב מודרני, המוביל אל הכיכר המרכזית, אל מול מוזיאון ההיסטוריה, הפרלמנט ומלון מריוט. כל חלון הפונה דרומה משקיף אל עבר פסגות הר אררט - הר געש עצום, שאמנם נמצא כיום מעבר לגבול הטורקי, אך זה לא מפריע לארמנים להתייחס אליו כאילו הוא שלהם. בעבר הוא אכן היה שלהם, וקשה שלא להבין אותם.

ג'יפים בארמניה, הר אררט
הג'יפים במרומי רכס אוחטאסאר, ברום 3000 מ'  (צילום: גלעד תלם)

ג'יפים בארמניה, הר אררט
ברקע פסגות האררט, המרוחקות כ- 300 ק"מ בקו אוירי, עם ראות מעולה של חודש נובמבר  (צילום: גלעד תלם)
 
מרבדי פריחה למרגלות ההר הגבוה בארמניה
אנחנו הגענו כדי לראות את הטבע הארמני, ולכן יוצאים במהירות האפשרית אל המרחבים. הג'יפים מתחילים בטיפוס לאורך קניון בזלת צר, שערוצו מכוסה עצי ערבה. המים זורמים ושוצפים. עולים אל מעל הגדה ועוצרים לתצפית על מבצר שבנוי מסלעים שחורים, הניצב בלב פריחת אביב מרהיבה של פרגים אדומים וכתומים. סיור במבצר מגלה לנו לראשונה את צורת הבניה של כנסייה ארמנית טיפוסית, על צריחיה וגגה המשופע.
 
הארמנים הם האומה הראשונה בעולם שקיבלה על עצמה את הנצרות כדת מדינה, בשנת 301 לספירה - רק שלוש שנים לפני שהגאורגים, השכנים מצפון, עשו זאת. עוד נושא לפולמוס בין העמים.
ממשיכים בכביש המתפתל מתחת לפסגות הר ארגטס (Aragats), ההר הגבוה ביותר בארמניה (4,090 מ'). ביציאה לכביש הראשי אנו מבחינים בפסלי ענק, בצורת אותיות הכתב הארמני, אחד העתיקים בעולם כולו. ממשיכים צפונה ללינה בעיר גיומרי (Gyumri), העיר השנייה בגודלה בארמניה.

ג'יפים בארמניה, הר אררט  ג'יפים בארמניה, הר אררט
פריחה אביבית של קחוון ופרג, הפרח הלאומי של ארמניה  (צילום: גלעד תלם)

ג'יפים בארמניה, הר אררט
פריחה מרהיבה גולשת אל קניון בזלת, נוף ארמני טיפוסי  (צילום: גלעד תלם)
 
פריחה ריחנית ואופטימיות קוסמית
היומיים הבאים מוקדשים  לרכסי הקווקז הנמוך, מעל ומתחת קו יער האלונים והאורנים הצפוף. באביב, המסתיים באזור זה בסוף יוני -  אמצע יולי, הפריחה כאן בשיאה ומרהיבת עין. גם אלו שאינם אוהבים להבחין בין כלנית לנורית ובין חרצית לאירוס, אינם יכולים להישאר אדישים לכמות הפרחים, לצבעוניות ולמגוון. ה כ ל פורח, ריחני וממלא לבבות באופטימיות קוסמית...
 
בהמשך יורדים לתוך קניוני בזלת עצומים, המתחתרים לאחור ויוצרים מפלים ובריכות מרהיבות. מגיעים למנזר סנאהין (Sanahin)  ולאחיו - מנזר אגפאט (Haghpat) - סיפור מעניין על אב ובנו ועל קנאת אדריכלים ששררה בינהם. שני המנזרים גדולים ומשרים אוירה שונה על החוסים בצילם.
כתבה על טיול הליכה בארמניה
 
ג'יפים בארמניה, הר אררט
מנזר אגפאט, קנאה בין שני כפרים שכנים ושני מנזרים  (צילום: גלעד תלם)
 





החיים הטובים נוסח ארמניה
אל היאילה (מילה מושאלת מטורקית, המתארת בארמניה בקתת קיץ קטנטנה בהרים) עולים הארמנים בתחילת הקיץ, על הנשים, הטף, הצאן והבקר. בדרך כלל במשאית, אך גם ברגל, תלוי כמה זה רחוק. יופי של דרך להימלט מהשגרה, מהחום ועומס החיים למטה. מגדלים בחצר קצת ירקות, הילדים יוצאים עם העדר לאחו שמסביב, מכינים גבינות ויוגורט, יש כאלה שרודים דבש מהכוורות שהוצבו בגן (אפילו הדבורים נרגעות ברום 2,000 מ' מעל פני הים... ). לה דולצ'ה ויטה נוסח ארמניה.
 
אורחים המגיעים מארץ רחוקה מתקבלים פה בזרועות פתוחות. קצת עניין, הרבה מסורת של אירוח והמון חום בלב. פעם דפקתי בדלת של בקתה קטנה, בה היכרתי מטיול קודם זוג קשישים חייכנים. לא היתה תשובה. התאכזבנו והסתובבנו לג'יפים. פתאום ראיתי את הזוג מגיע בריצה במורד הגבעה המיוערת. הם לא ויתרו והכניסו אותנו לבקתה. זה קרה בסתיו, כבר היה קר, והבקתה די ריקה. הם הוציאו קצת יין שנשאר, חריצי גבינה ו...זהו. לא היה להם עוד כלום. רק תנור שחימם את החלל הזעיר בו נדחקו כל המטיילים.
 
כשאמרתי להם שמאז הכרותינו בטיול הקודם רק חיכיתי לפגוש אותם שוב, ולהראות למטיילים מהי הכנסת אורחים ארמנית, הם השיבו בכנות - שהם ממש לא מבינים מה יש לאנשים מארץ כל כך רחוקה לחפש אצל זוג זקנים בבקתה נידחת. אני חושב שאני יודע בדיוק מה חיפשנו ומצאנו שם. דברים שקשה יותר למצוא ביום-יום שלנו - תמימות, פשטות ואהבה אמיתית.

ג'יפים בארמניה, הר אררט
בקיץ עולים הכפריים לבתי הקיץ המכונים יאילות, ותמיד שמחים לאורחים בגן העדן שלהם  (צילום: גלעד תלם)

ג'יפים בארמניה, הר אררט
מטיילת שזכתה להצעת נישואין מתושב מקומי, קבלת פנים חמה... כבר אמרנו...  (צילום: גלעד תלם)
 
האגם הכחול והחאן על דרך המשי
נוסעים עוד קצת דרומה ובבת אחת הנוף משתנה. אגם סוואן (Sevan) הוא אגם גדול, כחול, מוקף הרי געש, בצידו האחד, ורכס הרים מתמשך בצידו השני. לרוב קר מדי כדי להיכנס למים, אבל לא כדי ליהנות מהנופים שהוא מייצר למצלמה ולעין. הפסקת קפה בראש מצוק, ממש מעל המים, עם כנסייה טיפוסית ברקע. לא צריך יותר. אבל אם מתעקשים - אפשר לקנות דגים מיובשים שנמכרים לאורך הכביש.
 
כשמתרחקים מהאגם, מטפסים לרמות הבזלתיות. חרוטי געש מתנשאים מעלינו. גבוה פה - סביב 2,000 מטר מעל פני הים. הנופים פתוחים, כמעט שאין יערות. בצידי הדרך ילדים מוכרים פטריות טריות שאספו בבוקר. כל הדרך אנחנו רואים שלטים שמזכירים לנו שבעצם אנחנו לא הראשונים פה - מערכת של דרכים המכונה דרך המשי יצרה את התשתית לסיירים, מגלים ובעיקר סוחרים, שנעו בעיקר מזרחה ומערבה. חלון יפה לתקופה ההיא הוא קראוון סריי (Caravanserai), חאן מרשים הממוקם במעבר סלים (Selim), מעבר הרים בגובה 2400 מ'. מכאן גולשים לתוך קניון אבן חול, בין מטעי דובדבן, תפוח ומישמש.

ג'יפים בארמניה, אגם סוואן
הפסקת קפה לצידי מנזר המשקיף על אגם סוואן, באמת לא צריך יותר כלום  (צילום: גלעד תלם)
 
לקפוץ מעל הקניון - הדרך בה נסענו בתחילת הכתבה
אל אזור סיוניק (Syunik), המחוז הדרומי ביותר של ארמניה, אנו מטפסים בכביש מתפתל. מזדחלים מאחורי משאיות אירניות ישנות, המפזרות ענן של פיח מאחוריהן. יש כאן הרבה מה לראות.
 
מנזר טאטב (Tatev) מדגיש את האימרה הנדלניסטית הידועה - "לוקיישן, לוקיישן, לוקיישן!". מנזר גדול אך סטנדרטי, לפחות ביחס למה שראינו עד עכשיו בארמניה, רק שהוא נבנה על שפת המצוק של קניון וורוטן (Vorotan) העצום בגודלו. אפשר להגיע אליו ברכבל מודרני, ש"קופץ" מעל הקניון בנוף עוצר נשימה. אפשר גם לרדת אל תוך הקניון ברכב ולטפס בגדה השנייה לכפר ולמנזר. שתי הדרכים מדהימות.
אנחנו בחרנו כמובן להגיע למנזר עם הג'יפים, בדרך המאתגרת לקניון וורוטן, עליה סיפרתי בפתיחה לכתבה זו.
 
ליד העיר גוריס (Goris) אפשר לבקר ב"עיר מערות" מיוחדת – חרדזונסק (Khndzoresk). אנחנו חגגנו שם את גיוסם של בני האזור בהרמת כוסית וודקה מתפוחים, ושיפוד כבש שמתפוצץ בפה מרוב טעם.
 
הטיפוס להר אוחטסאר הוא משהו שונה לגמרי. דרך העפר דורשת מהג'יפים להתאמץ, מעלה אותנו לרום של מעל 3,000 מ'. הנוף שומם, אבל ירוק, מנוקד בשלוגיות ששרדו את השמש ה"שקרנית" ברום זה. על ההר ניתן למצוא ריכוזים של ציורי סלע מרהיבים מהעת העתיקה, כנראה של נוודים שעלו בקיץ להתיישב על ההר. מסוג המקומות שקשה להסביר למה - אבל פשוט לא רוצים לרדת משם. אבל זה הזמן להתחיל לחזור לעבר ירוואן. ועוד לא סיפרתי על "סימפוניית האבנים", על עיירת המרפא ג'רמוק (Jermuk), המעינות החמים והמפל, על הארוחות בבתים מקומיים בכפרים ועוד.

ג'יפים בארמניה, הר אררט
מנזר טאטב על שפת המצוק ומעבר לקניון, אפשר להגיע בג'יפים ואפשר גם ברכבל מודרני  (צילום: גלעד תלם)

ג'יפים בארמניה, הר אררט
כפר המערות בקנין וורוטן, כמו יצא מתוך ציור  (צילום: גלעד תלם)
 
אפשרויות טיול בארמניה
טיול ג'יפים כזה ניתן לבצע בקבוצה, עם מדריך ישראלי או עם מדריך מקומי.
ואפשר גם ללכת "עם" ולהרגיש "בלי". זוג, משפחה או קבוצת חברים, שרוצים לבד, אבל אין להם זמן או רצון להמציא את הגלגל מחדש. בטיול עצמאי אתם מחליטים לאן, כמה, איפוא ומתי, אבל נשענים על המערכת המנוסה והמיומנת של חברת הטיולים MEDRAFT. במקרים של תקלות ושאלות, משרד מקומי זמין 24 שעות, וגם הצוות בארץ נותן תמיכה במידת הצורך.
 
חבילה כזו כוללת בתי מלון ובתי הארחה (שכבר ניסינו ואנחנו אוהבים), ג'יפים מתוחזקים ומטופלים ברמה המוכרת פה בארץ, ומפגש ייעוץ מקדים עם מדריך מנוסה המכיר את ארמניה. אבל לב העניין והחידוש הגדול הוא מכשיר GPS עם תוכנה ייחודית, הכוללת את מסלולי השטח שלנו, והרבה הסברים, המלצות ואזהרות:
"פה לשלב להילוך כח"
"לא להיכנס כשרטוב"
"תצפית מדהימה מימין! לא לוותר"
"ה-מסעדה באזור אגם סוואן. לתת לשף להמליץ על התפריט, ולמסור ד"ש ונשיקה למלצר"

 
 
מידע נוסף

טיולי ג'יפים בארמניה למידע נוסף לחצו כאן >>
טיול עצמאי-מאורגן עם GPS מיוחד למידע נוסף לחצו כאן >>

כתבות נוספות על טיולי ג'יפים
טיול ג'יפים באיסלנד
טיול ג'יפים באתיופיה
טיול ג'יפים בבולגריה
טיול ג'יפים בגאורגיה
טיול ג'יפים ביוון ההררית
טיול ג'יפים במונטנגרו
טיול ג'יפים במרוקו
טיול ג'יפים בסרי לנקה
טיול ג'יפים בפורטוגל
טיול ג'יפים בפירנאים
טיול ג'יפים בקוסטה ריקה
טיול ג'יפים בקירגיזסטן
טיול ג'יפים ברומניה
טיולי ג'יפים עם GPS
טיול ג'יפים - כל התשובות נכונות

כתבות נוספות על ארמניה
מידע וטיפים למטייל בארמניה
ארמניה - מידע כללי למטייל
טיול הליכה בארמניה

גלעד תלם, מדרפט
 
אודות הכותב
גלעד תלם, מדריך ראשי בחברת MEDRAFT, המתמחה בטיולי טבע והרפתקאות. במסגרת תפקידו אחראי גלעד על מספר יעדים, בהם מונטנגרו, גיאורגיה ועוד.
לאתר חברת הטיולים MEDRAFT







מספר צפיות: 14972
6605



0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
טיולים וחופשות באפריקה
חוויה אפריקאית בעיצוב אישי
כן, זה מעניין אותי!