ארמניה דרך הרגליים: מסלולי הליכה

ארמניה דרך הרגליים:
מסלולי הליכה בארמניה
מאת: עומר בריקמן   


צעדנו מוקסמים. רק הרגע יצאנו מכפר קטן, חצינו גשר מעל ערוץ נחל ולאחר כמה מטרים של הליכה אנו מעל קניון עצום, החותר בתוך שכבות בזלת כאילו היו פרוסת עוגת שכבות... המדרונות מעל המצוק התלול כוסו בפריחה מדהימה של קחוונים. משטח ירוק-לבן-צהוב. מה נותר לנו לעשות? פשוט השתרענו בתוך הים הפורח והריחני ולא רצינו לקום.


זהו רגע קטן, מתוך אינספור רגעים קסומים אותם חווינו בטיול המבוסס על מסלולי הליכה – קרוב לטבע, קרוב לאנשים וקרוב לפריחה המדהימה של ארמניה.
 
1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

מסלול בין עצי היער (צילום: עומר בריקמן)
פריחת קחוונים מרהיבה (צילום: גלעד תלם)
שדה פרג סורי  (צילום: גלעד תלם)
טעימות דגים מיובשים (צילום: עומר בריקמן)
בקתה צנועה בכפר קלאבאן (צילום: עומר בריקמן)
מופע פולקלור מקומי (צילום: עומר בריקמן)
מפגשים קרובים על המקומיים (צילום: עומר בריקמן)
מנזר אגפאט מדגים ארכיטקטורה ארמנית מימי הביניים  (צילום: Narek Hovas)
מנזר נורואנק על גבעה נישאה  (צילום: torcaciu)

 
יעדי טיול בארמניה אליהם מגיעים במסלולי הטרקים המוזכרים בכתבה 
 

לטייל על בטן מלאה

להגנתנו נאמר שלא רק העצלות שלטה בנו. השעה הייתה שעת צהריים מאוחרת, לפני רגע קט נפרדנו ממארחינו בכפר קורטן (Kurtan‏)  משפחה חביבה שבביתה סעדנו ארוחת צהריים על טהרת הצמחונות. תבשילים מירקות שצמחו בגינת הבית, סלטים מצמחי בר שנאספו בשדה הסמוך, ריבות שנרקחו מדובדבנים, תותי בר, תפוחים, חבושים וגם עלי כותרת של ורדים... אפילו הקרניבורים האדוקים ביותר בקבוצה שכחו להתלונן.
 
האמת שלא באמת היה להם על מה להתלונן  ארוחת "על האש" שערכו לכבודנו ערב קודם, היתה שווה במיוחד. חתיכות בשר כבש ובקר צלויות על גחלים, ולידן  חצילים, פלפלים ועגבניות – מהן עשו גבצ' מעולה, וגם תפוחי אדמה עשויים היטב.
כתבות נוספות על ארמניה
 
מסלול הליכה בארמניה
גזלן מקומי – בכל פינה נמצא מקומיים שמוכרים את מרכולתם (צילום: עומר בריקמן)
 

טריפולוגשירה ענוגה ומרטיטה

אבל אין ברירה! "לא באנו ליהנות פה...", כמאמר המדריך. קמים, על גבינו תיק קטן עם מים ומצלמה, ואנחנו יוצאים לדרך במורד הקניון. מדי פעם נעצרים לשאוף את הנוף המדהים לריאות. למטה, על גדת הנחל (יותר סדר גודל של נהר  במושגי ארץ ישראל...), נעצרים בצל אלון גדול ופותחים את ערכת הקפה, שהמדריך נשא כל הדרך על גבו. "איזו מין שלווה?", אני שואל את עצמי.
 
קצת מעלינו מנזר נורואנק (Noravank על גבעה נישאה בולט צריח כנסייה עתיקה, מהמאה האחת עשר לערך. ראינו כבר כמה מנזרים כאלה עד כה, כך שיכולתי לדמיין את המראה מבפנים. חדר אפלולי, תקרתו גבוהה מאוד, ריח מתוק של קטורת ונרות שרופים, קרן אור שחודרת דרך אחד החלונות הצרים  ומאירה באורח פלא תמונה של ישו או של אמו. בכנסייה אחרת בה ביקרנו, הכומר בדיוק ניהל תפילה, ובצד עמדה חבורת נשים שליוותה אותו בשירה ענוגה, שהרטיטה גם את ליבי הציניקן משהו בעניינים אלה שברומו של עולם.
 
מסלולי הליכה בארמניה, מנזר נורואנק
מנזר נורואנק – על גבעה נישאה בולט צריח כנסייה עתיקה, מהמאה האחת עשר לערך  (צילום: christophe cerisier)
 

הכנסת האורחים הארמנית

הארמנים – אם אפשר לדבר על עם בהכללה גורפת  גאים מאוד בהיסטוריה שלהם, שנמשכת כבר 3,500 שנה. שושלות מלכים אדירות ששלטו ברחבי הקווקז וקיליקיה (חבל ארץ בקצה הדרומי של אסיה הקטנה), עמוק לתוך טורקיה ועד לחופי הים התיכון. היום נותרה רק "ארמניה הקטנה", שבירתה ירוואן (Yerevan) מכונה "העיר הוורודה", על שום לבני הבניינים העשויות טוף ורדרד. 
 
הם גאים בתרבותם, בשפה העתיקה והמיוחדת ועוד. גם בכפרים הכי נידחים יש בית ספר והוא תמיד המבנה הכי מטופח בסביבה. בתי התושבים בדרך כלל נראים פחות טוב מבחוץ, אך מפתיעים מאוד מבפנים. ראינו הרבה כאלה מבפנים, אכלנו צהריים בכמה כאלה, ולאחד אף הוזמנו להיכנס במאור פנים, בגלל גשם ש"תפס" אותנו במפתיע. בכלל, הארמנים מאוד שמחים לארח, ומכל הלב. אם היינו נענים לכל הזמנות האירוח שקיבלנו במהלך טיולנו  כנראה שלא היינו מספיקים לצעוד יותר מדי...

בגלל שצעדנו בשבילים ובמקומות אליהם לא מגיעים תיירים רבים, אם בכלל, המקומיים שהופתעו לראות אותנו שמחו מאוד וכאמור, אירחו אותנו מכל הלב.
כתבות נוספות על ארמניה
 
מלון מאריוט, ירוואן, ארמניה
העיר ירוואן מכונה "העיר הוורודה", על שום לבני הבניינים העשויות טוף ורדרד.
בתמונה:
 מלון מריוט ירוואן המשקיף לעבר הכיכר המרכזית

(צילום: Armenia Marriott Hotel Yerevan)

טיול הליכה בארמניה, אירוח ביתי
ייצור לדר ביתי בחלקה קטנה של חקלאות אוטרקית  (צילום: עומר בריקמן)
 
 

פריחה בכל גווני טמבור

נושא הפריחה בטיול היה בעייתי מאוד. אני מחשיב את עצמי כאחד שמבין ומכיר שמות בוטניים, ואצלנו בארץ יש מגוון מרשים של צומח, אך אין מה להשוות מול מה שראו עינינו במהלך הטיול בארמניה.
 
זה כמו ללכת עם כרטיסיית אינדקס הצבעים של טמבור! מי ידע שיש כל כך הרבה גוונים בטבע... חלק מהפרחים זיהיתי מיד - דומים למה שאני מכיר מהארץ, אם כי בכמויות ובגדלים אחרים לחלוטין  קחוונים, מגוון סחלבים, אירוסים, נוריות ועוד. חלקם דומים, אך בצבעים שונים, כמו תגית או שושן (שבארץ נדירים מאוד ופה רואים חלקות שלמות פורחות!), ואחרים – לא ראיתי כאלה... וגם לא זיהיתי, אבל שחררתי, הרחתי, צילמתי ורוויתי  בעיקר נחת.
 
ארמניה, פריחה
פרחי פרג על רקע פסגות ארמניה המושלגות בחודש יוני  (צילום: דורית ברקוביץ)

עונת הפריחה בארמניה
פרחי הקחוון מתאימים לצבע הפסגות, עם כתמי השלג שנותר עליהן באביב  (צילום: דורית ברקוביץ)
 
זווית אחרת של ארמניה

במהלך הטיול נסענו בין מספר אזורים וביקרנו במקומות מוכרים לכל מטייל בארמניה, אבל הגענו אליהם בטוויסט אחר ומגניב – במסלולי הליכה. המסלולים אינם קשים והלינה בבתי מלון משפחתיים קטנים ונעימים, בכל זאת אנחנו קצת מפונקים...
 
זוכרים את התיאור מתחילת הכתבה? ובכן, רק 23 ק"מ מירוואן אנו מטפסים ברגל מכיוון קניון גרני (Garni Gorge) אל תופעת טבע מרשימה, המכונה "סימפוניית האבנים" - קיר משושי בזלת תלת מימדי. לא הרחק מכאן נמצא מקדש גרני (Temple of Garni) - שחזור מרהיב של מקדש בסגנון הלניסטי קלאסי מהמאה ה- 1. המקדש הוא עדות לאמונות הפגאניות שרווחו כאן, טרם עברה ארמניה לנצרות, במאה ה- 4. לאחר הטיול עוד נותר לנו זמן לחזור לעיר ירוואן, להיכרות עם פינותיה הנסתרות של בירת ארמניה.
בתי מלון בעיר ירוואן
 
מסלול הליכה בארמניה, קניון גרני
קניון גרני - תופעת טבע מרשימה המכונה "סימפוניית האבנים"   (צילום: demerzel21)

מקדש גרני - שחזור מרהיב של מקדש בסגנון הלניסטי קלאסי
מקדש גרני - שחזור מרהיב של מקדש בסגנון הלניסטי קלאסי   (צילום: ose Coso Zamarreño)
 
 

בין שני מנזרים

למחרת אנו יוצאים מהעיר לעבר שמורת אנקוון (Hankavan), ברכסים הגבוהים שמצפון לעמק בו ממוקמת ירוואן. אנו צועדים לאורך נהר דזורגט (Dzoraget), שחתר קניון בעומק של כמה מאות מטרים, ומעליו מבחינים מידי פעם במבצר או מנזר עתיק. ארוחת הצהריים מוגשת לנו בביתם של תושבי כפר קטן, מוקפים בנוף הרים יפהפה.
 
נהר דזורגט, לאורכו צעדנו, נשפך אל נהר דבד (Debed), הממשיך וזורם אל גאורגיה. נסיעה לאורכו מביאה אותנו לכפר אגפאט (Haghpat), בו מחכה לנו מלון משפחתי קטן ונוח. הכפר מושך אליו מטיילים רבים, בזכות מנזר אגפאט (Haghpat), שנבנה במאה ה- 10 ומדגים ארכיטקטורה ארמנית מימי הביניים.  
בתי מלון בכפר אגפאט
 
מלון מומלץ בכפר אגפאט, ליד מנזר אגפאט
תצפית ממרפסת מלון Kayanberd Resort ליד הכפר אגפאט לעבר קניון נהר דבר
 (צילום: Kayanberd Resort

מנזר אגאפט, רמניה
מנזר אגפאט שנבנה במאה ה- 10, מדגים ארכיטקטורה ארמנית מימי הביניים  (צילום: takepicsforfun)
 
מנזר נוסף, גם הוא מעל ערוץ אותו נהר, הוא מנזר סנהין (Sanahin), אחד מהמנזרים היפים בארמניה. את הדרך בין שני המנזרים אנו צועדים ברגל, דרך יער אלונים יפהפה, כפרים ציוריים ויאילות - בקתות הקיץ של המקומיים. משתדלים לא להפריע את מנוחתן של הפרות והכבשים הרועות בשלווה באחו, שעד כה דמיינו שקיים רק בשוויץ. שני המנזרים השכנים, מנזר סנהין ומנזר אגפט, זכו להיכלל ברשימת אתרי המורשת העולמית של אונסק"ו. המדריך מספר לנו סיפור מעניין על שני המנזרים  על אב ובנו ועל קנאת אדריכלים ששררה ביניהם.

ארמניה, מנזר סנאהין
מנזר סנהין, אחד מהמנזרים היפים בארמניה  (צילום: nicolasdecorte)
 
 

שני אגמים קטנים ואחד גדול

שביל הררי ויפה, בלב יער עבות, בו אנו צועדים ביום המחרת, מחזיר אותנו "הביתה" אל הכפר אגפט. השביל מטפס מהכפר הקטנטן טשקקשט (Tsaghkashat) ויורד אל הכפר שכבר הפך לביתנו. אחרי לילה נוסף אנחנו נפרדים מהכפר אגפט ומהמארחים הנהדרים שלנו, ועולים בנסיעה אל אגם פארז (Parz), אגם קטן בלב הפארק הלאומי דיליג'אן (Dilijan National Park). מכאן אנו צועדים לעבר הכפר גוש (Gosh) ואגם גוש, אותו אנו מקיפים כחולמים, ויורדים לעבר מנזר גושבנק.
 
יעדנו הבא הוא אגם סוואן (Sevan), הגדול באגמי ארמניה, השוכן ברום 1900 מ'. גודלו כמו ים המלח, הוא מתוק כמו הכנרת, ומפלסו כמעט כגובה המפלס העליון של אתר הסקי בחרמון... אנו מטפסים דרך היערות, לעבר מעבר ההרים. אך לא חוצים אותו בדרך המלך  מנהרה החצובה בהר, אלא מטפסים לכפר שמעל המנהרה, וממנו צועדים לתצפית מרהיבה על האגם. לאחר שהעין והמצלמה שבעו מהנוף אפשר להמשיך לעבר חצי-אי באגם, לארוחת דגים "על האש" בסגנון ארמני.
בתי מלון סביב אגם סוואן
 
טיול הליכה בארמניה, אגם בלוע הר געש
אגם קטן בלוע הר געש (צילום: גלעד תלם)

מלון לחוי אגם סוואן, ארמניה

ארוחת ערב עם שקיעה על אגם סוואן, מלון Tufenkian Avan Marak Tsapatagh 
(צילום: Tufenkian Avan Marak Tsapatagh Hotel)
 
 

שעתיים טיסה לגן עדן בוטאני

הטיול בארמניה, שהיה מבוסס על מסלולי הליכה, קרוב קרוב אל השטח, איפשר לי ליהנות מהנוף, מהמפגש עם האנשים ומהפריחה הנפלאה. ההליכה הותאמה בקצב ובאורך לקבוצה, שלא היתה גדולה מדי. הקצב היה נינוח וכיפי, ולא ניסינו להספיק קילומטראז' (אם כי נראה היה לי שהמדריך מסוגל ללכת עוד מיילים רבים, וגם מכיר היטב את השטח  לא רק את השביל).
 
בקיצור – מעט יותר משעתיים טיסה הביאו אותנו לגן עדן בוטאני, למפגש עם אנשים שונים, אבל גם כל כך דומים, לחוויות קולינריות מעניינות ומענגות (בדרך כלל) ולנופים עוצרי נשימה. מה צריך יותר?
 
טול הליכה בארמניה, פרג סורי
פרג סורי. ארמניה היא גן עדן בוטאני (צילום: גלעד תלם)

 

מידע נוסף

כתבות נוספות על ארמניה

טיול ג'יפים בארמניה
מידע למטייל בארמניה
ארמניה - מידע כללי למטייל

עומר בריקמן
 
אודות הכותב
עומר בריקמן, סמנכ"ל מכירות בחברת MEDRAFT, המתמחה בטיולי טבע והרפתקאות. חובב צילום טבע וטייל בנשמתו.
0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר