הזמנות לחופשה שלך
ניו זילנד - פני הארץ ותושביה

ניו זילנד - פני הארץ ותושביה
מאת: כרמית וייס 


ניו זילנד שוכנת בדרום-מערב האוקיינוס השקט, בחצי הכדור הדרומי. היא מורכבת משני איים גדולים – האי הצפוני והאי הדרומי, ועוד מספר רב של איים קטנים.


שכנותיה הקרובות ביותר של ניו זילנד הן קלדוניה החדשה, פיג'י וטונגה, המרוחקות 1,000 קילומטר צפונה, ואוסטרליה המרוחקת 1,500 ק"מ לכיוון דרום-מזרח, מעברו השני של ים טסמן.

קיה KEA, ציפורי ניו זילנד האנדמיות
קיה, ציפור אנדמית לניו זילנד שעושה הרבה "צרות"  (צילום: הילה וייס)

 
בשל המרחק הרב מיבשות אחרות ניו זילנד היא אחד המקומות על פני כדור הארץ בהם התישב האדם הכי מאוחר. במהלך 65 מיליון שנות בידוד משאר יבשות העולם, התפתחו בניו זילנד מגוון צורות חיים ייחודיות של חי וצומח. ראויים במיוחד לציון מיני הציפורים הנדירות, שרבות מהן נכחדו עם בוא האדם, שהביא עמו לאי גם אויבים נוספים והפר את האיזון האקולוגי. כיום עדיין חיות בניו זילנד ציפורים רבות אנדמיות לאי, בהן קיה (Kea), שני זנים של אלבטרוס (Albatross) והקיוי (Kiwi) המפורסם, שנתן את שמו לכינוי של תושבי ניוזילנד.

עוף הקיווי, הסמל הלאומי של ניו זילנד
עוף הקיווי, הסמל הלאומי של ניו זילנד  (צילום: Department of Conservation)


צלילה
ניו זילנד – מגילוי ועד עצמאות

ניו זילנד נמצאת בתחומי אזור פולינזיה,  שהוא חלק מאוקיאניה.  תושבי איי פולינזיה, המכונים מאורים, הגיעו לניו זילנד במאה ה- 13, ופיתחו בה תרבות ייחודית. האירופאים הגיעו לאי לראשונה רק בשנת 1642, עם משלחת בראשו של אבל טסמן (Abel Tasman) ההולנדי, שלא הצליחה לעגון בשל ההתנגדות המאורית.
רק בשנת 1769 הגיע לניו זילנד שוב האדם הלבן. הפעם היה זה ג'יימס קוק (James Cook), שגם נתן לאיים את שמם – ניו זילנד, על שם מחוז זילנד שבהולנד.

רובי המוסקט שהביא עמו האדם הלבן, שימשו נשק קטלני בעימותים בין השבטים המאורים, שנקראו על שמם - מלחמות המוסקט (Musket Wars). מעל 20 אלף מתושביה המאורים של ניו זילנד נהרגו בעימותים אלו, שהסתיימו עם חתימת הסכם ואיטנגי (Treaty of Waitangi) ב-1840. ההסכם הסדיר את היחסים שבין המאורים למתיישבים האירופאים בניו זילנד, את המחלוקות בנוגע לבעלות על קרקעות ואת מעמדה של ניו זילנד כמושבה בריטית.

הפרלמנט הבריטי העניק לניו זילנד עצמאות מלאה ב-1931, אך רק 16 שנה לאחר מכן, בנובמבר 1947, הכריז הפרלמנט הניו זילנדי על ניו זילנד כמדינה עצמאית.

שמורת אבל טסמן, החוף המערבי
שמורת אבל טסמן, החוף המערבי של האי הדרומי, מיושב בדלילות (צילום: נטע טרגל-שמואלי)
 

האי הצפוני, האי הדרומי, ומה שבינהם

ניו זילנד מורכבת משני איים גדולים ואיים קטנים רבים. בין שני האיים המרכזיים מפריד מיצר קוק, שרוחבו כ- 40 קילומטר.

האי הצפוני הוא המיושב יותר מבין שני האיים המרכזיים, ומתגוררים בו 76% מתושבי ניו זילנד. רוב הערים הגדולות נמצאות באי הצפוני, בהן גם עיר הבירה וולינגטון (Wellington), בקצהו הדרומי, והעיר אוקלנד (Auckland), העיר הגדולה ביותר בניו זילנד, בקצהו הצפוני.

האי הדרומי גדול מעט  מהצפוני, והוא האי ה- 12 בגודלו בעולם. העיר הגדולה ביותר באי הדרומי היא קרייסטצ'רץ' (Christchurch). רכס הרי האלפים הדרומיים חוצה את האי הדרומי לאורכו, ובו נמצאת הנקודה הגבוהה ביותר בניו זילנד – הר קוק (Mount Cook), שגובהו 3,754 מטר. ההר נקרא על שם מגלה הארצות האנגלי ג'יימס קוק, שכאמור, היה האירופאי הראשון שעלה על האי. החוף המערבי של האי הדרומי נושק לרכס האלפים הדרומיים, ויש בו מפרצים ופיורדים מרהיבים.

30  קילומטרים דרומה לאי הדרומי נמצא האי השלישי בגודלו מבין איי ניו זילנד, האי הקטן סטיוארט (Stewart), שהוא למעשה הדרומי מבין האיים. רק כ- 400 תושבים מתגוררים בו דרך קבע, בעיירה אחת, ורוב שטחו הוכרז פארק לאומי.
האי סטיוארט בכתבה על שמורות הטבע של ניו זילנד


אוקלנד (A), וולינגטון (B), קרייסטצ'רץ (C), הר קוק (D), האי סטיוארט (E), ניו זילנד 

מילפורד סאונד, האי הדרומי, ניו זילנד
שייט בפיורד מילפורד סאונד, האי הדרומי  (צילום: זאביק רילסקי)

 

תושבי ניו זילנד

4.1 מיליון תושבי ניו זילנד (כמחצית ממספר תושבי ישראל), פזורים על פני שטח של 268,680 קמ"ר (גדול פי 10 מישראל). עובדה זו הופכת את ניו זילנד לאחת המדינות הפחות צפופות בעולם – מקום 197 מתוך 236, עם צפיפות של 15 תושבים לקמ"ר.
 
מעל 70% מתושבי ניו זילנד הם ממוצא אירופאי, עם חלק נכבד לבריטים, ששלטו באי עד אמצע המאה ה-20. המאורים, תושביו הראשונים של האי, מהווים כיום רק 7.9% מכלל תושבי המדינה, לצד מיעוט אסייתי (6%) ופולינזים שאינם מאורים (6%).
השפה המאורית היא אחת משלוש השפות הרשמיות בניו זילנד, לצד האנגלית, אותה דוברים רוב התושבים (96%), ו'שפת הסימנים של ניו זילנד', שהיא שפתם של החירשים.
לינה בניו זילנד - השוואת מחירים והזמנות

HIT בניו זילנד
אירוח מטיילים ישראלים אצל משפחה ניו זילנדית מרובת ילדים  (צילום: הילה וייס)

ממשל וחלוקה פנימית

ניו זילנד היא מונרכיה חוקתית ודמוקרטיה פרלמנטרית. הפרלמנט של ניו זילנד מורכב מבית אחד, בית הנבחרים, המונה 120 חברים שנבחרים בבחירות המתקיימות אחת לשלוש שנים.
הסמכויות השלטוניות נתונות בידי הקבינט, המנוהל ע"י ראש הממשלה וחברים בו נציגי הממשלה.
באופן רשמי בראש המדינה עומדת מלכת אנגליה.
 
ניו זילנד מחולקת ל-11 חבלים (Regions) ו- 67 רשויות אזוירות (Territorial Authorities). בירתה של ניו זילנד היא וולינגטון, והעיר הגדולה ביותר היא אוקלנד עם כ-1.3 מיליון תושבים.

מידע נוסף

לינה בניו זילנד - השוואת מחירים והזמנות

כתבות נוספות למטיילים בניו זילנד

מידע וטיפים למטייל בניו זילנד
שמורות טבע בניו זילנד

מפרץ קאיקורה - טבע במרחק נגיעה
טרק טונגרירו קרוסינג

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


מספר צפיות: 9302
56520
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
טיולים וחופשות באפריקה
חוויה אפריקאית בעיצוב אישי
כן, זה מעניין אותי!