היכרות עם ניו זילנד לפני תכנון טיול
מאת: כרמית וייס 


ניו זילנד שוכנת בדרום-מערב האוקיינוס השקט, בחצי הכדור הדרומי. היא מורכבת משני איים גדולים – האי הצפוני והאי הדרומי, ועוד מספר רב של איים קטנים.


שכנותיה הקרובות ביותר של ניו זילנד הן קלדוניה החדשה, פיג'י וטונגה, המרוחקות 1,000 קילומטר צפונה, ואוסטרליה המרוחקת 1,500 ק"מ לכיוון דרום-מזרח, מעברו השני של ים טסמן.

קיה KEA, ציפורי ניו זילנד האנדמיות
קיה, ציפור אנדמית לניו זילנד שעושה הרבה "צרות" (צילום: הילה וייס)

 

בשל המרחק הרב מיבשות אחרות, ניו זילנד היא אחד המקומות על פני כדור הארץ בהם התיישב האדם הכי מאוחר. במהלך 65 מיליון שנות בידוד משאר יבשות העולם, התפתחו בניו זילנד מגוון צורות חיים ייחודיות של חי וצומח. ראויים במיוחד לציון מיני הציפורים הנדירות, שרבות מהן נכחדו עם בוא האדם, שהביא עימו לאי גם אויבים נוספים והפר את האיזון האקולוגי. כיום עדיין חיות בניו זילנד ציפורים רבות אנדמיות לאי, בהן קיה (Kea), שני זנים של אלבטרוס (Albatross) והקיווי (Kiwi) המפורסם, שנתן את שמו לכינוי של תושבי ניו זילנד.

עוף הקיווי, הסמל הלאומי של ניו זילנד
עוף הקיווי, הסמל הלאומי של ניו זילנד (צילום: Department of Conservation)


אוסטרליה ניו זילנד
ניו זילנד – מגילוי ועד עצמאות

ניו זילנד נמצאת בתחומי אזור פולינזיה, שהוא חלק מאוקיאניה. תושבי איי פולינזיה, המכונים מאורים, הגיעו לניו זילנד במאה ה-13, ופיתחו בה תרבות ייחודית. האירופאים הגיעו לאי לראשונה רק בשנת 1642, עם משלחת בראשו של אבל טסמן (Abel Tasman) ההולנדי, שלא הצליחה לעגון בשל ההתנגדות המאורית. רק בשנת 1769 הגיע לניו זילנד שוב האדם הלבן. הפעם היה זה ג'יימס קוק (James Cook), שגם נתן לאיים את שמם – ניו זילנד, על שם מחוז זילנד שבהולנד.

רובי המוסקט שהביא עימו האדם הלבן, שימשו נשק קטלני בעימותים בין השבטים המאורים, שנקראו על שמם  מלחמות המוסקט (Musket Wars). מעל 20 אלף מתושביה המאורים של ניו זילנד נהרגו בעימותים אלו, שהסתיימו עם חתימת הסכם ואיטנגי (Treaty of Waitangi) ב-1840. ההסכם הסדיר את היחסים שבין המאורים למתיישבים האירופאים בניו זילנד, את המחלוקות בנוגע לבעלות על קרקעות ואת מעמדה של ניו זילנד כמושבה בריטית. הפרלמנט הבריטי העניק לניו זילנד עצמאות מלאה ב-1931, אך רק 16 שנה לאחר מכן, בנובמבר 1947, הכריז הפרלמנט הניו זילנדי על ניו זילנד כמדינה עצמאית.

הפארק הלאומי הר קוק בניו זילנד
הפארק הלאומי הר קוק, הקרוי על שמו של מגלה הארצות הבריטי ג'יימס קוק (צילום: 
Sorajack)
 

האי הצפוני, האי הדרומי, ומה שבינהם

ניו זילנד מורכבת משני איים גדולים ואיים קטנים רבים. בין שני האיים המרכזיים מפריד מצר קוק, שרוחבו כ-40 קילומטר. האי הצפוני הוא המיושב יותר מבין שני האיים המרכזיים, ומתגוררים בו 76% מתושבי ניו זילנד. רוב הערים הגדולות נמצאות באי הצפוני, בהן גם עיר הבירה וולינגטון (Wellington), בקצהו הדרומי, והעיר אוקלנד (Auckland), העיר הגדולה ביותר בניו זילנד, בקצהו הצפוני.

האי הדרומי גדול מעט מהצפוני, והוא האי ה-12 בגודלו בעולם. העיר הגדולה ביותר באי הדרומי היא קרייסטצ'רץ' (Christchurch). רכס הרי האלפים הדרומיים חוצה את האי הדרומי לאורכו, ובו נמצאת הנקודה הגבוהה ביותר בניו זילנד – הר קוק (Mount Cook), שגובהו 3,754 מטר. ההר נקרא על שם מגלה הארצות האנגלי ג'יימס קוק, שכאמור, היה האירופאי הראשון שעלה על האי.
 החוף המערבי של האי הדרומי נושק לרכס האלפים הדרומיים, ויש בו מפרצים ופיורדים מרהיבים.

כ-30 קילומטרים דרומה לאי הדרומי נמצא האי השלישי בגודלו מבין איי ניו זילנד, האי הקטן סטיוארט (Stewart), שהוא למעשה הדרומי מבין האיים. רק כ-400 תושבים מתגוררים בו דרך קבע, בעיירה אחת, ורוב שטחו הוכרז פארק לאומי.
עוד על האי סטיוארט בכתבה על שמירת הטבע של ניו זילנד


אוקלנד (A), וולינגטון (B), קרייסטצ'רץ' (C), הר קוק (D), האי סטיוארט (E), ניו זילנד 
 

תושבי ניו זילנד

5.1 מיליון תושבי ניו זילנד (כמחצית ממספר תושבי ישראל), פזורים על פני שטח של 268,680 קמ"ר (גדול פי 10 מישראל). עובדה זו הופכת את ניו זילנד לאחת המדינות הפחות צפופות בעולם – מקום 197 מתוך 236, עם צפיפות של 15 תושבים לקמ"ר.
 
מעל 70% מתושבי ניו זילנד הם ממוצא אירופאי, עם חלק נכבד לבריטים, ששלטו באי עד אמצע המאה ה-20. המאורים, תושביו הראשונים של האי, מהווים כיום רק 7.9% מכלל תושבי המדינה, לצד מיעוט אסייתי (6%) ופולינזים שאינם מאורים (6%). השפה המאורית היא אחת משלוש השפות הרשמיות בניו זילנד, לצד האנגלית, אותה דוברים רוב התושבים (96%), ו"שפת הסימנים של ניו זילנד".

HIT בניו זילנד
אירוח מטיילים ישראלים אצל משפחה ניו זילנדית מרובת ילדים (צילום: הילה וייס)

ממשל וחלוקה פנימית

ניו זילנד היא מונרכיה חוקתית ודמוקרטיה פרלמנטרית. הפרלמנט של ניו זילנד מורכב מבית אחד, בית הנבחרים, המונה 120 חברים שנבחרים בבחירות המתקיימות אחת לשלוש שנים. הסמכויות השלטוניות נתונות בידי הקבינט, המנוהל על ידי ראש הממשלה וחברים בו נציגי הממשלה. באופן רשמי בראש המדינה עומד מלך אנגליה. ניו זילנד מחולקת ל-11 חבלים (Regions) ו-67 רשויות אזוריות (Territorial Authorities). בירתה היא וולינגטון, והעיר הגדולה ביותר היא אוקלנד עם כ-1.6 מיליון תושבים.

מידע נוסף

בתי מלון בניו זילנד
השכרת רכב בניו זילנד

כתבות נוספות למטיילים בניו זילנד

מידע וטיפים למטייל בניו זילנד
שמירת טבע בניו זילנד
מפרץ קאיקורה - טבע במרחק נגיעה
טרק טונגרירו קרוסינג

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר