הזמנות לחופשה שלך

לחיות בשמורת טבע:
החוף המערבי באי הדרומי
מאת: דורי פרצ'יג 


כמעט כל תמונה מרהיבה של ניו זילנד שתראו בספר, לוח שנה, מגזין או פוסטר, צולמה בחוף המערבי של האי הדרומי. זהו אזור הטבע המוגן הגדול ביותר בניו זילנד, עם חמש מתוך 13 שמורות הטבע הרשמיות במדינה.


החוף המערבי של האי הדרומי של ניו זילנד, הוא ביתי בעשר השנים האחרונות, ולאזור זה אני רוצה לקחת אתכם בכתבה זו.

ראפטינג, החוף המערבי, ניו זילנד
ראפטינג בנהרות החוף המערבי של האי הדרומי (צילום: Wild West Adventures)
 

לחיות בשמורת טבע

החוף המערבי באי הדרומי של ניו זילנד, מתייחס לרצועת החוף הצרה שבין רכס האלפים הדרומיים, ממזרח, לבין ים טסמן, המפריד בין ניו זילנד לאוסטרליה, ממערב.

ניו זילנד מחולקת ל- 16 חבלים גאוגרפיים ומינהלתיים, וחבל החוף המערבי (West Coast) הוא אחד מהם. זה החבל הארוך ביותר בניו זילנד, 600 ק"מ אורכו, ומתגוררים בו קצת יותר מ- 30,000 תושבים, בצפיפות הנמוכה ביותר במדינה. במקום כזה גדול יש תמיד את ההרגשה שאתה חי בתוך שמורת טבע גדולה, ושכל מי שחי שם לצדך אוהב מאוד את המקום וחי בו מתוך בחירה. אפשר לומר שמי שבחר לחיות שם עושה זאת בעיקר בגלל איכות החיים.
 
החוף המערבי, ניו זילנד
החיים בתוך שמורת טבע אין סופית, קייפ פולווינד בחוף המערבי   (צילום: Iris Liu)
 

בכל החוף המערבי אין רמזור אחד, אין בעיות חנייה וחיי הקהילה עשירים מאוד. זה איזור פראי שנודע ביופיו, בנהרות הגדולים הזורמים בשטחו, יערות גשם, קרחונים ואוצרות טבע (זהב, פחם, אבני ירקן ועוד).

המאורים היו הראשונים שגילו את החוף המערבי, כשהגיעו לחפש בו את אבני הירקן המפורסמות. קדחת הזהב בשנות השישים של המאה ה-19, הביאה לאזור הרבה אירופאים, שרבים מתוכם בחרו להישאר ולהקים חוות חקלאיות ותעשיית יערנות.
 

נקודות בחוף המערבי המתוארות בכתבה זו:
ווסטפורט (
A),פונקייקי (B), גריימאות' (C), הוקיטיקה (D), קרחון פרנץ ג'וזף (E),
קרחון פוקס (
F), החוף המערבי של האי הדרומי של ניו זילנד
 

צלילה
אנשים וטבע בחוף המערבי של ניו זילנד

גולת הכותרת של החוף המערבי הם הטבע והנופים, הנשקפים מכל עבר  פסגות הרים מושלגים, קרחוני ענק, סלעי אבן גיר מרשימים, אגמים מסתוריים, מעיינות חמים, עשרות נהרות ונחלים גועשים, יערות גשם מפוארים וקו חוף פראי ומדהים ביופיו.
 
עם ממוצע משקעים של למעלה מ- 2,000 מ"מ, ובחלק מהמקומות אפילו פי 3 מכך, אין פלא שהאזור ירוק כל כך ושופע מים. מסיבה זו זכה האזור לכינוי Wet Coast  "החוף הרטוב", כמשחק מילים לשמו West Coast.
 
התושבים באזור זה מאוד מיוחדים מעניינים, בעלי חוש הומור מפותח, אוהבים את הטבע ופעילויות בטבע ויכולים לספר הרבה על האזור. רבים מהם אינם דור ראשון במקום ותמיד ישמחו לספר סיפורים על ההיסטוריה של האזור. אנו זוכים לשמוע הרבה סיפורים מרתקים, רק צריך סבלנות ואפשר להעביר שעות בהאזנה לסיפורים מלאי הומור.

קרחון פרנץ יוזף, החוף המערבי, ניו זילנד
גולת הכותרת של החוף המערבי הם הטבע והנופים, מטיילים על קרחון פרנץ ג'וזף (צילום: Eli Duke)
 

אטרקציות תיירותיות בחוף המערבי

החוף המערבי כולל את אזור שמירת הטבע המוגן הגדול ביותר בניו זילנד, עם 5 שמורות טבע רשמיות, מתוך 13 שמורות הטבע בניו זילנד. החלק הדרומי של החוף המערבי הוכר כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו, בתור אתר טבע ייחודי, לצד אתרים כמו הגראנד קניון, הר אוורסט ועוד.
 
בחוף המערבי אפשר לשוט עם אבובים במערה תת קרקעית, ליהנות מראפטינג מדהים בנהרות גועשים, לטפס על קרחונים, לשוט באגם ברונר או בלגונת הוקריטו, וכמובן לטייל ברגל. ניתן להשתתף בחיפוש זהב, למרות שהמקומות הטובים הם סודיים, אפשר להתנסות בחוויה במקום שנקרא שנטי-טאון, מעין מוזיאון פתוח, כ- 12 ק"מ מגריימאות'. גם מכרות פחם רבים יש באזור, ואחד מהם, בשם דניסטון, שאינו פעיל, הפך לאטרקציה תיירותית מאוד מעניינת.
 
בצד הקולינרי אפשר ליהנות ממאכל הנחשב למעדן בניו זילנד, דגיגוני Whitebait, שהדייג שלהם מותר על פי חוק רק כחודשיים בשנה. דגים אותם ברשתות מיוחדות, הדומות לרשתות ללכידת פרפרים, רק הרבה יותר גדולות, אך מותר לדוג כמות אישית בלבד ואסור להשתמש ברשתות בגודל מסחרי. הדייג בנהרות החוף המערבי מותר רק בספטמבר-אוקטובר, אבל "חביתת דגיגונים" ניתן להזמין במסעדות מקומיות גם בשאר ימות השנה.

האזור משופע במבשלות בירה מקומיות, שהמפורסמת שבהן היא מבשלת מונטי'ס (Monteiths), הנמצאת בעיר גריימאות'. סיורים של כשעה מתקיימים מספר פעמים ביום, ובסופם יש טעימות של 6-7 סוגי בירות.
כתבה על שמורות הטבע בניו זילנד


ראפטינג, החוף המערבי, ניו זילנד
ראפטינג בנהרות החוף המערבי של האי הדרומי (צילום: Wild West Adventures)
 
גריימאות' – העיר הגדולה של החוף המערבי

העיר המרכזית והגדולה בחוף המערבי של האי הדרומי, היא העיירה גריימאות' (Greymouth), בה אני מתגורר עם משפחתי. מתוך 30 אלף התושבים החיים בחוף המערבי, מעל 10,000 חיים בגריימאות', ועוד כ- 3,000 בפרברים מסביב לה. העיירה ממוקמת ליד שפך נהר גריי (Grey) אל הים, ומכאן שמה. מבחינה תיירותית מהווה העיירה מרכז לחוף המערבי, בזכות השירותים שהיא מציעה, מגוון פעילויות, מרכזי קניות וקירבה לכביש הראשי המוביל לכרייסטצ'רץ'. כל שנה בחודש אוקטובר מתקיים ברחובות העיירה פסטיבל מרוצי אופנועים.
 
גריימאות' משמשת נקודת יציאה לאחת מנסיעות הרכבת המדהימות בעולם  הרכבת הטרנס-אלפינית (TranzAlpine), המקשרת אותה לכרייסטצ'רץ' (Christchurch), במסע בין החוף המערבי לחוף המזרחי, כולל מעבר הרים בתוך שמורת הטבע ארתור'ס פאס (Arthur's Pass).
לינה בעיירה גריימאות'
 

ווסטפורט – מושבת כלבי ים

100 קילומטר צפונה מגריימאות', גם היא ליד החוף, נמצאת העיירה ווסטפורט (Westport– העיירה הראשית בחלק הצפוני של החוף המערבי, עם כ- 4,000 תושבים. ווסטפורט שוכנת לצדי שפך נהר בולר (Buller), מהנהרות הארוכים בניו זילנד, הנשפך לים טסמן.
 
לא הרחק מהעיר ווסטפורט נמצאות שתי אטרקציות תיירותיות חשובות: מושבת כלבי הים הגדולה של קייפ פולווינד (Cape Foulwind), וקניון נהר בולר, בו יש ראפטינג, אומגה מעל הנהר ושייט בסירות ג'ט.
לינה בעיירה ווסטפורט

קייפ פולווינד, החוף המערבי, ניו זילנד
כלב ים חמוד במושבת כלבי הים על הסלעים של קייפ פולווינד  (צילום: Iris Liu)
 

פונקייקי – פנקייק של סלעים

פונקייקי (Punakaiki) הוא כפר קטן, או נכון יותר קהילה קטנה, הממוקמת בין ווסטפורט לגריימאות', ממש בסמוך לשמורת הטבע פאפארואה (Paparoa National Park). בשמורה, ממש בסמוך לכביש 6, נמצאים סלעי הפנקייק (Pancake Rock) המפורסמים. אלו הם סלעי אבן גיר, המונחים זה על גבי זה, ונראים כשכבות של פנקייק. מחזה מרהיב שאליו מתווספים Blowholes  תעלות אנכיות, המובילות מים מהים אל מתחת לסלעים, ובשעות של גאות יוצרות מראה מרהיב, הדומה להתפרצות גייזרים.

סלעי הפנקייק, החוף המערבי, ניו זילנד
סלעי הפנקייק, תצורות סלע של אבן גיר  (צילום: Richard)
 

הוקיטיקה – אבני ירקן ופסטיבל אוכל

40 ק"מ דרומית לגריימאות' נמצאת העיירה הוקיטיקה (Hokitika), גם היא, איך לא, לצידי שפך נהר הוקיטיקה. בעיירה מתגוררים כ- 3,000 תושבים. היא ממקומת ממש על החוף ומפורסמת בתעשיית אבני הירקן. את אבני הירקן אפשר לראות ולקנות בכמה חנויות בגריימאות' ובהוקיטיקה, ואפשר אפילו לעצב ולגלף תליון אישי, מאבן ירקן ומעצמות של פרה.
 
פסטיבל אוכל שנתי בשם WILDFOODS, מתקיים בהוקיטקה כל שנה בתחילת מרץ. זהו פסטיבל ענק, המתקיים כבר למעלה מעשרים שנה. דוכני אוכל ושתייה, שהמרשימים שבהם מוכרים אוכל "פראי", כמו תולעים שמנות, ביצי שור, צואת ארנבים מצופה בשוקולד... ועוד.

הוקיטיקה, החוף המערבי, ניו זילנד
גשר תלוי מעל קניון הוקיטקה, ליד העיירה הוקיטיקה   (צילום: Steve Gardner)
 

הקרחונים פוקס ופרנץ ג'וזף

שתי עיירות קטנטנות וציוריות – פוקס ופרנץ ג'וזף  משמשות בסיס יציאה לטיול על הקרחונים למרגלותיהם הן שוכנות  קרחון פוקס (Fox Glacier) וקרחון פרנץ ג'וזף (Franz Josef Glacier). שני הקרחונים מיוחדים בכך שהם יורדים מרכס האלפים הדרומיים ועד מתחת לגובה של 300 מטר מעל פני הים. בעקבות התחממות כדור הארץ, המרחק אל הקרחונים הולך וגדל.
 
בכל אחד מהכפרים יש חברה המפעילה אינספור אטרקציות סביב הקרחונים – החל בטיפוס רגלי, דרך טיפוס קרח, טיסות במסוק או במטוס קטן לתצפיות מעל הקרחונים, ועד טיסות שמשלבות נחיתה בפסגות ואפילו צניחה חופשית.
עוד על הקרחונים פוקס ופרץ ג'וזף בכתבה על המסלולים היפים בניו זילנד

קרחון פוקס, החוף המערבי, ניו זילנד
טיפוס על קרחון פרנץ ג'וזף, למטיילים פחות אתגריים... אפשר גם במסוק (צילום: Eli Duke)
 

אנשי החוף המערבי

תושבי החוף המערבי של האי הדרומי מכונים Coasters (מהמילה Coast, חוף), כלומר "אנשי החוף", למרות שניו זילנד כולה מורכבת מאיים ורבים מתושביה מתגוררים ליד חוף הים. תושבי האזור ידועים כמכניסי אורחים. הם מרגישים מבודדים משאר תושבי ניו זילנד (הנסיעה לעיר הגדולה הקרובה ביותר – כרייסטצ'רץ', אורכת כ- 4 שעות), ולכן יש להם תרבות מקומית, המבוססת על ערכי חלוציות ונאמנות, שנשמרים מהמאה ה 19 ועד היום.
 
החוף המערבי הוא אזור מיוחד מאוד, שיש לו הרבה מה להציע למטיילים. אם הגעתם לניו זילנד ולא הקדשתם זמן לחוף המערבי  הביקור לא יהיה שלם.


מידע נוסף

לינה בעיירה גריימאות'
בתי מלון בניו זילנד
השכרת רכב בניו זילנד

כתבות נוספות

ניו זילנד - מסלולי הטבע היפים ביותר
מפרץ קאיקורה - טבע במרחק נגיעה
טרק גילספי פאס

דורי פרציג, ניו זילנד
 
אודות הכותב
דורי פרצ'יג ז"ל, הגיע בשנת 2000 עם אשתו שושי לטיול בניו זילנד ומייד התאהב. בשנת 2002 פתחו אכסנייה בשם Duke Hostel בעיר גריימאות', בחוף המערבי של האי הדרומי, וחיו במקום יחד עם שלושת ילדיהם.  מספר צפיות: 12604
57890
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!