המסלולים היפים ביותר בניו זילנד

מסע טבע בניו זילנד:
מסלולי הטיול היפים ביותר
מאת: זאביק רילסקי


לניו זילנד מקום של כבוד ברשימה ההולכת ונעלמת של "גן עדן אחרון עלי אדמות" – סביבות טבע בהן ההשפעה האנושית מועטה יחסית. לארץ האיים הקטנה מגוון ביולוגי ייחודי, בזכות הבידוד האקולוגי והריחוק ממרכזי התרבויות.


הדרך הטובה ביותר לחוש ולחוות את הנופים בניו זילנד היא ברגל. בכתבה זו נצא אל מסלולי הטיול וההליכה היפים ביותר באיים, בשמורות הטבע והנוף, לאורך רכסי האלפים הדרומיים, מחופי הפסיפיק ועד ים טסמן.

1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

הנופים הדרמטיים של הפארק הלאומי הר קוק (צילום: Kamchatka)
מפרצון קתדרל קוב בחצי האי קורומנדל (צילום: David P. Hiss)
טרק טונגרירו קרוסינג - מהמסלולים המיוחדים ביותר במדינה (Kamchatka)
מילפורד סאונד בשמורת פיורדלנד (צילום: Kamchatka)
המפרצים של אזור מרלבורו (צילום: renelo)
טרק סילי טרנס בפארק הלאומי הר קוק (צילום: Maridav)
טיפוס על קרחון פרנץ ג'וזף (צילום: Jackman Chiu)
בריכות גאותרמיות בשמורת וואי-או-טאפו באזור רוטורואה (צילום: DmitryPichugin)
טרק רוטברן, מהפופולריים ביותר בניו זילנד (צילום: Maridav)

שמורות הטבע של ניו זילנד

טיול בניו זילנד מעניק היכרות מרגשת עם רכסי הרים נישאים ודרמטיים, חופי ים נקיים, פיורדים כחולים, שהם משכן ליונקים ימיים, נופי קרחונים ונהרות פראיים, יערות מגוונים, תופעות געשיות וצבעוניות ועופות חסרי כושר תעופה.
 
"תיבת המואה[1], כך מכנים את החי של ניו זילנד, שנותר במאבק מאז ההיפרדות מיבשת האם גונדוונה [2]. אלו כוללים מיני עופות חסרי כושר תעופה, מיני עצי שרך, שהופיעו כבר בימי הדינוזאורים, יערות אשור ושרידי עצי הקאורי הענקיים. את כל אלו ניתן להכיר במסלולי ההליכ
ה הרבים בשמורות ניו זילנד.
כתבה על שמירת הטבע בניו זילנד
__________________
[1] מואה 
 עופות אנדמיים לניו זילנד, שנכחדו במאה ה-16 על ידי המאורים. משקלו של הגדול בהם כ-250 קילוגרם, הופך אותו לעוף הגדול ביותר על פני כדור הארץ.
[2] גונדוונה 
 הדרומית משתי היבשות שהרכיבו את פני כדור הארץ לפני 200 מיליון שנים, לאחר שנפרדו מיבשת פנגיאה.
 

יעדים בכתבה זו על מפת ניו זילנד, מצפון לדרום:
חצי האי קורומנדל (
A),רוטורואה (B),שמורת טונגרירו (C), אזור מרלבורו (D),
הפארק הלאומי הר קוק (
E), שמורת ווסטלנד (F), שמורת פיורדלנד (G)
 

אוסטרליה ניו זילנד
חופים ויערות בחצי האי קורומנדל

הנופים הדרמטיים של חצי האי קורומנדל (Coromandel), בצפון האי הצפוני, משלבים איים ואיונים, רכסי הרים וחופי זהב מצוקיים. השדרה המרכזית של ההר מחלקת את חצי האי לשני אגפים  המזרחי והמערבי, בהם מושבות של עופות ים, יערות מחטניים ורחבי עלים נדירים, שכיסו בעבר את חצי האי. חצי האי קורומנדל התפרסם בימי הבהלה לזהב, כשאלפי מתיישבים עברו לאזור, בחיפוש אחר העורקים הזהובים. שרידי התישבות זו פזורים בחצי האי המיושב בדלילות.
 
עצי הראטה האדומים צובעים את היערות בקורומנדל בצבעם העז. מוקדי העניין בחוף הם: שנירקול באזור פיטיאנגה (Whitianga), מפרצון קתדרל קוב (Cathedral Cove), ירידה רגלית לחוף קסום שבו קשתות אבן הפורצות אל המים התכולים, ואזור חוף המים החמים (Hot Water Beach), ליד הכפר Hahei, בו פורצים מים חמים בשעות השפל. לאורך החופים עיירות חוף קטנות ומצודות, המכונות פה (Pa), ששימשו את ראשוני המתיישבים המאורים, וכיום הן נקודות תצפית.

חצי האי קורומנדל בניו זילנד
מפרצון קתדרל קוב בחצי האי קורומנדל (צילום: Uwe Moser)
 

שמורות הגעש של אזור רוטורואה

בלב האי הצפוני ממוקמת העיר רוטורואה (Rotorua) וסביבה אחד האזורים הסיסמיים והפעילים געשית באי. העיר וסביבתה משלבים מסורות מאוריות של ילידי האי, שהגיעו לכאן בשייט במאה ה-10, והותירו את רישומם בנופים, בשמות ובמאבק עם הפאקהה (Pākehā), המתיישב הלבן. מלבד מפגש אקזוטי במופע תירותי עם ילידי ניו זילנד, רוטורואה וסביבתה מהוות מוקד משיכה לטיול בשמורות הגעשיות.
 
במרכז העיר רוטורואה נמצאת שמורת טפויה 
(Ta Puia) בה גייזרים פעילים, נחלי מים חמים וכפר המעיינות. במקום גם מרכז מאורי לשימור מורשת אמנויות העץ, המלווה את התושבים מאז הגעתם לאי בסירות ווקה (Waka), סירות קנו עשויות עץ.
 
במרחק קצר מחוץ לעיר רוטורואה מומלץ לטייל בשמורת המים הצבעוניים 
– שמורת וואי-או-טאפו (Wai-O-Tapu), שבליבה "בריכת השמפניה" וסביבה מסלולי הליכה מסודרים בין הבריכות. אך ללא ספק היפה והמיוחדת מכולן היא שמורת העמק הגעשי וואימנגו (Waimangu), למרגלות הר הגעש טאראוורה (Tarawera), הר הגעש שהתפרץ התפרצות אלימה בשנת 1886 והותיר סדק וולקני עצום ושדרה של לועות משנה, אגמי לוע ובריכות צבעוניות. בתום הליכה של כשעתיים בין האתרים הוולקניים, סיימו את הסיור בשייט באגם רוטומהאנה (Rotomahana), בו עדיין עולה קיטור משולי האגם, אזור שנקבר תחת ההתפרצות האלימה של הר הגעש, שעיצבה את כל האזור למן סוף המאה ה-19.

פעילות סיסמית באזור רוטורואה
אזור רוטורואה, תופעות טבע מרהיבות באזור פעיל סיסמית  (צילום: 
EvelynDutra)


המלצת לינה בעיר רוטורואה

לודג' קורה (Koura Lodge) שוכן על שפת אגם רוטורואה, מוקף בירוק, ומציע 9 יחידות אירוח – חדרים, סוויטות ודירות – כולן מרווחות וממוזגות עם נוף לאגם. הלודג' מציע לאורחיו חניה חינם, דק גדול משותף עם ריהוט גן אליו יש יציאה ישירה מהחדרים, מדשאה גדולה על שפת האגם, סאונה, ג'קוזי, קיאקים לשייט באגם, בופה ארוחת בוקר ועוד. הלודג' מרוחק כ-5 דקות נסיעה ממרכז העיר, עם שפע של מסעדות, ברים ובתי קפה.
אפשרויות לינה נוספות באזור העיר רוטורואה
 
לודג' קורה, רוטורואה
לודג' קורה על שפת אגם רוטורואה, 5 דקות נסיעה ממרכז העיר


שמורת טונגרירו – בצל הרי הגעש

לאורך השבר הגיאולוגי המרכזי החוצה את האי הצפוני, פזורים אתרי הרמה המרכזית. שניים מהבולטים שבהם, הם אגם טאופו (Taupo) ושמורת טונגרירו (Tongariro National Park), שאגמים פזורים בה כדמעות טורקיז למרגלות שלושת הענקים – הרי הגעש רואפהו (Ruapehu), טונגרירו (Tongariro) ונגאורוהו (Ngauruhoe).
 
הדרך הטובה ביותר לחוות את האזור הי
א טרק טונגרירו קרוסינג, שאורכו 19 ק"מ, אך ניתן להכיר את השמורה גם במסלולי הליכה נוחים וקצרים יותר. שלושה הרי געש פעילים, בהם הגבוה בהרי הצפון  רואפהו (2,797 מ'), מטילים את צילם על השמורה הוותיקה ביותר בניו זילנד, שמורת טונגרירו. תצורות צומח שונות, בתה אלפינית, נופים געשיים, אגמים ואגמונים, מפלים ונחלים מתחתרים, יוצרים מרקם ייחודי ומשתנה של צבעים ונופים ברמה המרכזית. האזור האלפיני נראה מנצנץ בפרחי הבר שלו, בימות הקיץ הממוזגים.


אגמי האזמרגד, טרק טונגרירו קרוסינג (צילום: הילה וייס)
 

לשונות ים במפרצי מרלבורו

לבירינת ענק של ים ויבשה, עוטף את אזור מרלבורו (Marlborough) ומתגלה לראשונה בחציית המצר בין וולינגטון (Wellington) באי הצפוני, לפיקטון (Picton) באי הדרומי. רצועות יבשה ארוכות גולשות ופורצות אל המים הכחולים, ומנגד לשונות-ים פולשות אל החוף, ויוצרות אשלייה של איים. לשונות הים נוצרו מבליית קרחונים, והן יוצרות רשת מסועפת של מעברי מים.
 
מסלול ההליכה המרכזי הוא טרק קווין שארלוט (Queen Charlotte Track), אך ניתן לטייל רק בקטעים מתוך המסלול המרכזי. שרות סירות מאפשר הגעה לנקודות חבויות, והן עומדות לרשות המטיילים לאיסוף מסוף המסלול. דרך נוספת להכיר את נתיבי המים היא בשייט קיאקים, המאפשר להתמזג בשקט הנפלא ולצפות בנוף בזווית לא שגרתית. דרך נופית מתפתלת בין עמק ראי (Rai valley) ובין כף קאנאפרו (Kenepuru), ומאפשרת הצצה בנופי המצר והפיורד.

כלבי ים, ניו זילנד
כלבי ים מתחממים בשמש של חופי ניו זילנד (צילום: זאביק רילסקי)
 

הר קוק – הנישא מכולם

קרחוני עד ואגמי טורקיז מקיפים את הפסגה הגבוהה בניו זילנד, בליבו של הפארק הלאומי הר קוק (Mount Cook National Park). משטחי ועמודי קרח בעמקים סגורים, נהרות שוצפים, המנקזים את מי ההפשרה אל אגמי טורקיז גדולים, בנופים אלפיניים דרמטיים. הגיאולוג האאסט כותב, כבר בשלהי המאה ה-19, תיאור מופלא של הפסגות האצילות, העולות ממרכז האלפים הדרומיים. המאורים, ילידי פולינזיה, קוראים לו אאורקי (Aoraki), "הענן בשמיים", כשמו של הבן הבכור של הבוראים המיתיים, פפה וראנגי.
 
הפארק הלאומי הר קוק בניו זילנד

נופים אלפיניים דרמטיים בפארק הלאומי הר קוק (צילום: Prototype)


מלון הרמיטג' מאונט קוק (The Hermitage Hotel Mt Cook) הקולוניאלי, ממוקם בצל ההר הנשגב, ומהווה מוקד יציאה לטיולים באזור. מסלול קיאה (Kea) אל תצפית ההר, מאפשר היכרות עם הטונדרה ומפגש עם ציפור הקיאה (Kea), מין של תוכי אנדמי לאי הדרומי של ניו זילנד. מסלול עמק הוקר (Hooker Valley), מטפס מהלך 4 שעות (הלוך וחזור) דרך גשרים תלויים, מעל נהר שוצף, אל התצפית הדרמטית בהר קוק. השילוב של אגמי טורקיז באזורים יובשניים, עם השתקפויות הר קוק הנישא, הם מהמראות המרהיבים והייחודיים של ניו זילנד.

מלון הרמיטאג' הר קוק, ניו זילנד
מלון הרמיטג' מאונט קוק הקולוניאלי ממוקם בצל ההר הנשגב, ומהווה מוקד יציאה לטיולים באזור


מלון מומלץ בשמורת הר קוק

למבקשים לטייל באזור הר קוק יותר מיום אחד, המיקום של מלון הרמיטג' מאונט קוק (The Hermitage Hotel Mt Cook) הוא מושלם, בצמוד למרכז המבקרים של השמורה, כשכל הנוף מלא ההוד הזה למולכם. הלובי, המסעדה והבר צופים כולם לעבר ההר, וכך גם חלק מהחדרים. בכל החדרים יש מיזוג אוויר, פינת ישיבה, שולחן עבודה, אמצעים להכנת שתיה חמה, והם יכולים לארח עד 4 אורחים. למלון יש חניה צמודה.

מלון הרמיטאג' הר קוק, ניו זילנד
מלון הרמיטג' מאונט קוק – נופי ההר המושלג ניבטים מכל פינה


אגמים וקרחונים בשמורת ווסטלנד

בדרום החוף המערבי, היפה בחופי ניו זילנד, בקצה רצועת החוף הצרה, ממוקמת שמורת ווסטלנד (Westland National Park), ובליבה הקרחונים פוקס (Fox) ופרנץ' ג'וזף (Franz Josef). 12 נהרות קרחוניים מנקזים את העמקים בדרכם אל הים, אגמי מראה יוצרים משחק של אורות וצללים, צמחי מים מעטרים את שולי האגמים והאגמונים, שרידים לפעילות קרחונית בעבר הלא רחוק. ניתן לשוט בקיאקים ולצפות בעופות באגם הקרחוני מפוריקה Mapourika)), שסביבו עצי קאהיקאטאה, ולגונת אוקריטו (Okarito), מושב לאנפיות ולבניות.
 
בלב השמורה אגם מתסון (Lake Matheson) המופלא. בטיול רגלי בן שעתיים  סביב האגם, תוכלו להכיר את היער על מרכיביו, את הפלאקס הצומח מתוך המים, להקשיב לציפורי השיר ולהינות מהטחבים והחזזיות, המכסים במרבדים את רצפת היער. אגם גולט (Lake Gault), אגם נוסף בשמורת ווסטלנד, עשיר יותר בעופות חוף ויער. מהעיירות פוקס (Fox) ופרנץ ג'וזף (Franz Josef), הקרויות על שם הקרחונים שלמרגלותיהם הן שוכנות, תוכלו לצאת לטיולי טרקטורונים, הליכה רגלית או הלי-הייק, טיול המשלב טיסה עם הליכה במורד הקרחון, או לשכשך במים הגיאותרמיים.

כתבה על החוף המערבי של האי הדרומי

קרחון פרנץ ג'וזף בניו זילנד
קרחון פרנץ ג'וזף, אחד מהקרחונים בשמורת ווסטלנד (צילום: Matthew Merlin Newkirk)
 
שמורת פיורדלנד – ארץ הפיורדים

הפראית, הלחה והמבודדת ביותר מבין שמורות הטבע של ניו זילנד, היא שמורת פיורדלנד (Fiordland National Park). כאצבעות הנשלחות אל ים טסמן, חודרים הפיורדים, הקרחוניים ולשונות הים אל לב היבשת. השמורה הנופית חסומה ממזרח ברכסי האלפים, מכוסה ביערות עד עשירים של עצי אשור דרומי, ואגמים נושאי שמות מאוריים.
 
המרכז החשוב ונקודת המוצא לטיולים באזור זה היא העיירה הקטנה והידידותית למטיילים טה אנאו (Te Anau). מהעיירה יוצא הכביש היפה ביותר בניו זילנד, הכביש לעבר פיורד מילפורד (Milford Sound), וכן מסלול ההליכה לטרק קפלר (Kepler Track) ולנופי אגם טה אנאו. מכאן ניתן להתחיל בקטע הליכה לאורך
טרק רוטברן (Routeburn Track) המדהים, ביופיו או במסלול המפורסם של טרק מילפורד (Milford Track), שיש להירשם אליו כשנה מראש!
כתבה על שמירת הטבע של ניו זילנד  | על טרק רוטברן בכתבה על טיול משפחתי

מילפורד סאונד בשמורת פיורדלנד
נופי מילפורד סאונד בשמורת פיורדלנד (צילום: 
Gareth Payne Visual Impact NZ)
 

לחופי אגם טה אנאו (Te Anau) נמצאת מערות התולעים הזוהרות (Te Anau Glowworm Caves), אליה מגיעים בשייט חוצה אגם, לסיור מרתק מתחת לפני האדמה.

היפה בפיורדים באזור הוא פיורד דאוטפול (
Doubtful Sound), אליו מגיעים בסיור מקומי מאורגן. הסיור חוצה את אגם מנאפורי (Lake Manapouri), יורד אל תחנת הכח ההידרואלקטרית וממנה חוצה את מעבר ווילמונט, בדרך יערות ענק סבוכים ולחים, אל הפיורד הנעלם – דאוטפול, הנקרא כך על שום הספק שהיה למגלה הארצות הנודע קפטן קוק, האם ייצלח לחדור אליו מן הים.

 
סרטון וידאו קצר על שייט במערות התולעים הזוהרות


המלצת לינה בעיירה טה אנאו

רדפורדס על האגם (Radfords on the Lake) הוא מוטל מצוין השוכן מטרים ספורים מאגם טה אנאו. החדרים גדולים ומרווחים, ומצוידים במטבחון מאובזר, מתקני ברביקיו, פטיו או מרפסת עם נוף לאגם או להרים, טלוויזיה בלוויין ואינטרנט אלחוטי בחינם. תמצאו כאן גם חניה בחינם וצוות ידידותי מאוד שזוכה להערכה רבה.
אפשרויות לינה נוספות בעיירה טה אנאו
 
רדפורדס על האגם, טה אנאו
רדפורדס על האגם – מוטל נהדר על שפת אגם טה אנאו


טיול לגן העדן של הפסיפיק

אחרי שהכרנו את האטרקציות המרכזיות של ניו זילנד, לא נותר לנו אלא לבחור ולהחליט: מתי נוסעים, איך מטיילים, מהו אופי הטיול, כמה זמן עומד לרשותנו ואיזה מן המסלולים לבחור.

טיול נעים בגן העדן שבלב הפסיפיק!


מידע נוסף

בתי מלון בניו זילנד
השכרת רכב בניו זילנד

כתבות נוספות 

חצי האי קאיקורה - טבע במרחק נגיעה
טרק טונגרירו קרוסינג
שמירת טבע בניו זילנד
 

זאב (זאביק) רילסקי אודות הכותב
זאב (זאביק) רילסקיארכיאולוג ואנתרופולוג. מרצה, חוקר, מדריך ומומחה לתרבויות אסיה ודרך המשי. מרצה באוניברסיטה הפתוחה, בסינמטק, במכון אבשלום, בפקולטה לחקלאות ובמכללות ברחבי הארץ בנושאי אתנוגרפיה וגיאופוליטיקה של תרבויות.

זאביק עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר