www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:ניו זילנד - מסע טבע
מסלולי הטיול היפים ביותר באי
מאת: זאביק רילסקי


לניו זילנד מקום של כבוד ברשימה ההולכת ונעלמת של "גני העדן האחרונים עלי אדמות" - סביבות טבע בהן ההשפעה האנושית מועטה יחסית. לארץ האיים הקטנה מגוון ביולוגי ייחודי, בזכות הבידוד האקולוגי והריחוק ממרכזי התרבויות.


הדרך הטובה ביותר לחוש, להרגיש ולחוות את הנופים בניו זילנד היא ברגל. בכתבה זו נצא אל מסלולי הטיול וההליכה היפים ביותר באי, בשמורות הטבע והנוף, לאורך רכסי האלפים הדרומיים, מחופי הפסיפיק ועד ים טסמן.

קרחון פרנץ ג'וזף, ניו זילנד
קרחון פרנץ ג'וזף, ניו זילנד בין גני העדן האחרונים עלי אדמות  (צילום: זאביק רילסקי)
 
ניו זילנד, לחופש נולדה
טיול בניו זילנד מעניק היכרות מרגשת עם רכסי הרים נישאים ודרמטיים, חופי ים נקיים, פיורדים כחולים משכן ליונקים ימיים, נופי קרחונים ונהרות פראיים, יערות מגוונים, תופעות געשיות וצבעוניות ועופות חסרי כושר תעופה.
 
תיבת המואה[1], כך מכנים את החי של ניו זילנד, שנותר במאבק מאז ההיפרדות מיבשת האם גונדוונה[2]. אלו כוללים מיני עופות חסרי כושר תעופה, מיני עצי שרך, שהופיעו כבר בימי הדינוזאורים, יערות אשור ושרידי עצי הקאורי הענקיים. את כל אלו ניתן להכיר במסלולי ההליכה הרבים בשמורות ניו זילנד.  
__________________
[1] מואה - עופות אנדמיים לניו זילנד, שנכחדו בתחילת המאה ה-16 על ידי המאורים. משקלו של הגדול בהם כ-250 קילוגרם, הופך אותו לעוף הגדול ביותר על פני כדור הארץ.
[2] גונדוונה - הדרומית משתי היבשות שהרכיבו את פני כדור הארץ לפני 200 מיליוני שנים, לאחר שנפרדו מיבשת אחת ששמה פנגיאה.
 

יעדים בכתבה זו: חצי האי קורומנדל (A),רוטורואה (B),שמורת טונגרירו (C),
אזור מרלבורו (D), הפארק הלאומי הר קוק (E), שמורת ווסטלנד (F), שמורת פיורדלנד (G)
 

הפלגות גיאוגרפיות

חופים ויערות בקורומנדל
הנופים הדרמטיים של חצי האי קורומנדל (Coromandel) משלבים איים ואיונים, רכסי הרים וחופי זהב מצוקיים. השדרה המרכזית של ההר מחלקת את חצי האי לשני אגפים, המזרחי והמערבי, בהם מושבות של עופות ים, יערות מחטניים ורחבי עלים נדירים, שכיסו בעבר את חצי האי. חצי האי קורומנדל התפרסם בימי הבהלה לזהב, כשאלפי מתיישבים עברו לאזור, בחפשם אחר העורקים הזהובים. שרידי התישבות זו פזורים בחצי האי הדליל.
 
עצי הראטה האדומים צובעים את היערות בקורומנדל בצבעם העז. מוקדי העניין בחוף הם: שנירקול באזור פיטיאנגה (Whitianga), מפרצון קתדרל קוב (Cathedral Cove), ירידה רגלית לחוף הקסום בו קשתות אבן הפורצות אל המים התכולים, ואזור חוף המים החמים (Hot water Beach), ליד הכפר Hahei, בו פורצים מים חמים בשעות השפל. לאורך החופים משולבים עיירות חוף קטנות ומצודות, המכונות פה (Pa), ששימשו את ראשוני המתיישבים המאורים, וכיום הן נקודות תצפית.


קרומונדל, ניו זילנד
חוף בחצי האי קורומנדל, חופי זהב משובצי איים ואיונים  (צילום: הילה וייס)
 
שמורת הגעש ברוטורואה
בלב האי הצפוני ממוקמת העיר רוטורואה (Rotorua) וסביבה אחד האזורים הסיסמיים והפעילים געשית באי. העיר וסביבתה משלבים מסורות מאוריות של ילידי האי, שהגיעו לכאן בשייט במאה ה-10, והותירו את רישומם בנופים, בשמות ובמאבק עם הפאקהה (Pākehā), המתיישב הלבן. מלבד מפגש אקזוטי במופע תירותי עם ילידי ניו זילנד, רוטורואה וסביבתה מהוות מוקד משיכה לטיול בשמורות הגעשיות.
 
במרכז העיר רוטורואה נמצאת שמורת טפויה Ta Puia בה גייזרים פעילים, נחלי מים חמים וכפר המעיינות. במקום גם מרכז מאורי לשימור מורשת אמנויות העץ, המלווה את התושבים מאז הגעתם לאי בסירות ווקה (Waka), סירות קנו עשויות עץ.
 
במרחק קצר מחוץ לעיר רוטורואה מומלץ לטייל בשמורת המים הצבעוניים,
שמורת וואי-או-טאפו (Wai-O-Tapu), שבלבה בריכת השמפניה וסביבה מסלולי הליכה מסודרים בין הבריכות. אך ללא ספק היפה והמיוחדת מכולן היא שמורת העמק הגעשי וואימנגו (Waimangu), למרגלות הר הגעש טאראוורה (Tarawera), הר הגעש שהתפרץ התפרצות אלימה בשנת 1886 והותיר סדק וולקני עצום ושדרה של לועות משנה, אגמי לוע ובריכות צבעוניות. בתום הליכה של כשעתיים בין האתרים הוולקניים, סיימו את הסיור  בשייט באגם רוטומהאנה (Rotomahana), בו עדיין עולה קיטור משולי האגם, אזור שנקבר תחת ההתפרצות האלימה של הר הגעש, שעיצבה את כל האזור למן סוף המאה ה- 19.
שמורת וואי-או-טאפו


רוטורואה, ניו זילנד
רוטורואה, תופעות טבע מרהיבות באזור פעיל סיסמית  (צילום: הילה וייס)
 
טונגרירו, בצל הרי הגעש
לאורך השבר הגיאולוגי המרכזי החוצה את האי הצפוני, פזורים אתרי הרמה המרכזית. שניים מהבולטים שבהם, הם אגם טאופו (Taupo) ושמורת טונגרירו (Tongariro National Park) שהאגמים הפזורים בה כדמעות טורקיז למרגלות הענקים – שלושת הרי הגעש: רואפהו (Ruapehu), טונגרירו (Tongariro) ונגאורוהו (Ngauruhoe).
 
הדרך הטובה ביותר לחוות את האזור היא טרק טונגרירו קרוסינג, שאורכו 19 ק"מ, אך ניתן להכיר את השמורה גם במסלולי הליכה נוחים וקצרים יותר. שלושה הרי געש פעילים, בהם הגבוה בהרי הצפון - רואפהו (2,797 מ'), מטילים את צילם על השמורה הוותיקה ביותר בניו זילנד, שמורת טונגרירו. תצורות צומח שונות, בתה אלפינית, נופים געשיים, אגמים ואגמונים, מפלים ונחלים מתחתרים, יוצרים מרקם ייחודי ומשתנה של צבעים ונופים ברמה המרכזית. האזור האלפיני נראה מנצנץ בפרחי הבר שלו, בימות הקיץ הממוזגים.אגמי האיזמרגד, טרק טונגרירו קרוסינג   (צילום: הילה וייס)
 
לשונות ים במפרצי מרלבורו
לבירינט ענק של ים ויבשה, עוטף את אזור מרלבורו (Marlboroug) ומתגלה לראשונה בחציית המיצר בין וולינגטון (Wellington), באי הצפוני, לפיקטון (Picton), באי הדרומי. רצועות יבשה ארוכות גולשות ופורצות אל המים הכחולים, ומנגד לשונות-ים פולשות אל החוף, ויוצרות אשלייה של איים. לשונות הים נוצרו מבליית קרחונים, והן יוצרות רשת מסועפת של מעברי מים.
 
מסלול ההליכה המרכזי הוא טרק קווין שארלוט (Queen Charlotte Track), אך ניתן לטייל רק בקטעים מתוך המסלול המרכזי. שרות סירות מאפשר הגעה לנקודות חבויות, והן עומדות לרשות המטיילים לאיסוף מסוף המסלול. דרך נוספת להכיר את נתיבי המים היא בשייט קיאקים, המאפשר להתמזג בשקט הנפלא ולצפות בנוף בזווית לא שגרתית. דרך נופית מתפתלת בין עמק ראי (Rai valley) ובין כף קאנאפרו (Kenepuru), ומאפשרת הצצה בנופי המיצר והפיורד.


כלבי ים, ניו זילנד
כלבי ים מתחממים בשמש של חופי ניו זילנד  (צילום: זאביק רילסקי)
 
הר קוק, הנישא מכולם
קרחוני עד ואגמי טורקיז מקיפים את הפסגה הגבוהה בניו זילנד, בליבו של הפארק הלאומי הר קוק (Mount Cook National Park). משטחי ועמודי קרח בעמקים סגורים, נהרות שוצפים, המנקזים את מי ההפשרה אל אגמי טורקיז גדולים, בנופים אלפיניים דרמטיים. הגיאולוג האאסט כותב, כבר בשלהי המאה ה-19, תיאור מופלא של הפסגות האצילות, העולות ממרכז האלפים הדרומיים. המאורים, ילידי פולינזיה, קוראים לו אאוראקיי (Aoraki), "הענן בשמיים", כשמו של הבן הבכור של הבוראים המיתיים, פפה וראנגי.
 
מלון ארמיטג' הקולוניאלי, ממוקם בצל ההר הנשגב, ומהווה מוקד יציאה לטיולים באזור. מסלול קיאה (Kea) אל תצפית ההר, מאפשר היכרות עם הטונדרה ומפגש עם ציפור הקיאה (Kea), מין של תוכי אנדמי לאי הדרומי של ניו זילנד. מסלול עמק הוקר (Hooker Valley), מטפס מהלך 4 שעות (הלוך וחזור) דרך גשרים תלויים, מעל נהר שוצף, אל התצפית הדרמטית בהר קוק. השילוב של אגמי טורקיז באזורים יובשניים, עם השתקפויות הר קוק הנישא, הם מהמראות המרהיבים והייחודיים של ניו זילנד.


בקתת הרים, הר קוק, ניו זילנד
בקתת הרים למרגלות הר קוק  (צילום: הילה וייס)
 

אגמים וקרחונים בשמורת ווסטלנד
בדרום החוף המערבי, היפה בחופי ניו זילנד, בקצה רצועת החוף הצרה, ממוקמת שמורת ווסטלנד (Westland National Park), ובליבה הקרחונים פוקס (Fox) ופרנץ' ג'וזף (Franz Josef). 12 נהרות קרחוניים מנקזים את העמקים בדרכם אל הים, אגמי מראה יוצרים משחק של אורות וצללים, צמחי מים מעטרים את שולי האגמים והאגמונים, שרידים לפעילות קרחונית בעבר הלא רחוק. ניתן לשוט בקיאקים ולצפות בעופות באגם הקרחוני מפוריקה Mapourika)), שסביבו עצי קאהיקאטאה, ולגונת אוקריטו (Okarito), מושב לאנפיות ולבניות.
 
בלב השמורה אגם מטסון (Lake Matheson) המופלא. בטיול רגלי בן שעתיים  סביב האגם, תוכלו להכיר את היער על מרכיביו, את הפלאקס הצומח מתוך המים, להקשיב לציפורי השיר ולהינות מהטחבים והחזזיות, המכסים במרבדים את רצפת היער. אגם גולט (Lake Gault), אגם נוסף בשמורת ווסטלנד, עשיר יותר בעופות חוף ויער. מהעיירות פוקס (Fox) ופרנץ ג'וזף (Franz Josef), הקרויות על שם הקרחונים שלמרגלותיהם הן שוכנות, תוכלו לצאת לטיולי טרקטורונים, הליכה רגלית או הלי-הייק, טיול המשלב טיסה עם הליכה במורד הקרחון, או לשכשך במים הגיאותרמיים.


קרחון פוקס, ניו זילנד
קרחון פוקס, שמורת ווסטלנד בחוף המערבי  (צילום: זאביק רילסקי)
 
שמורת פיורדלנד
הפראית, הלחה והמבודדת ביותר מבין שמורות הטבע של ניו זילנד, היא שמורת פיורדלנד (Fiordland National Park). כאצבעות הנשלחות אל ים טסמן, חודרים הפיורדים, הקרחוניים ולשונות הים אל לב היבשת. השמורה הנופית חסומה ממזרח ברכסי האלפים, מכוסה ביערות עד עשירים של עצי אשור דרומי, ואגמים נושאי שמות מאוריים.
 
המרכז החשוב ונקודת המוצא לטיולים באזור זה היא העיירה הקטנה והידידותית למטיילים טה אנאו (Te Anau). מהעיירה יוצא הכביש היפה ביותר בניו זילנד, הכביש לעבר פיורד מילפורד (Milford sound), וכן מסלול ההליכה לטרק קפלר (Kepler track) ולנופי אגם טה אנאו. מכאן ניתן להתחיל בקטע הליכה לאורך טרק רוטברן (Routeburn track) המדהים, ביופיו או במסלול המפורסם של טרק מילפורד (Milford Track) שיש להירשם אליו כשנה מראש...


מילפורד סאונד, האי הדרומי, ניו זילנד
שייט בפיורד מילפורד סאונד  (צילום: זאביק רילסקי)
 
לחופי לאגם טה אנאו (Te Anau) נמצאת מערות התולעים הזוהרות (Te Anau Glowworm Caves), אליה מגיעים בשייט חוצה אגם, לסיור מרתק מתחת לפני האדמה. היפה בפיורדים באזור הוא פיורד דאוטפול (Doubtful Sound), אליו מגיעים בסיור מקומי מאורגן. הסיור חוצה את אגם מנאפורי (Lake Manapouri), יורד אל תחנת הכח ההידרואלקטרית וממנה חוצה את מעבר ווילמונט, בדרך יערות ענק סבוכים ולחים, אל הפיורד הנעלם – דאוטפול, הנקרא כך על שום הספק שהיה למגלה הארצות הנודע קפטן קוק, האם ייצלח לחדור אליו מן הים.סרט וידאו - שייט במערות התולעים הזוהרות
 
טיול לניו זילנד
לא נותר לנו אלא לבחור ולהחליט: מתי נוסעים, איך מטיילים, מהו אופי הטיול, כמה זמן עומד לרשותנו ואיזה מן המסלולים לבחור.
טיול נעים בגן העדן שבלב הפסיפיק.מידע נוסף
לינה בניו זילנד - השוואת מחירים והזמנות

כתבות נוספות 
קאיקורה - טבע במרחק נגיעה
טרק טונגרירו קרוסינג
שמורות טבע ושמירת טבע בניו זילנדזאב (זאביק) רילסקי אודות הכותב
זאב (זאביק) רילסקי, ארכיאולוג וגיאוגרף. מדריך בכיר, מתמחה בתרבויות העולם העתיק וטיולי תרבות וטבע. עוסק בארגון, הדרכה וייעוץ טיולים. בוגר החברה להגנת הטבע ומרצה באוניברסיטה הפתוחה ובמכללות לתיירות. מדריך ברבות מחברות התיירות הגיאוגרפית בישראל, ובחברת לגלות עולם שבניהולו.

זאביק עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות
לקריאת כתבות נוספות של זאביק
מספר צפיות: 7600
2445