אירוח מטיילים ישראלים בניו זילנד

אירוח מטיילים ישראלים בניו זילנד
מאת: מיקה אבירם-סגלי


קל למצוא מקומות לינה בדרכיה של ניו זילנד, אם כי לא תמיד זול. קשת של אפשרויות מציעה מלונות יוקרה ופאר, לאלו היכולים להרשות לעצמם, עד מיטה בחדר של שמונה אנשים ויותר, באכסניות מטיילים. אפשר גם ללון באוהל, בקמפינג מסודר, עם שירותים ומטבח מאובזר, לפחות חלקית.


לישראלים שבין התיירים מציעים המקומיים הכנסת אורחים מיוחדת. הם פועלים בשני ארגונים, האחד מקומי – HIT, והאחר עולמי – חיבורים, ובשני אלו תעסוק כתבה זו. שני הארגונים הם ארגונים ללא מטרות רווח, המשתפים משפחות נוצריות, בעיקר מזרם הנוצרים הבפטיסטים, המעוניינות לפגוש ולארח תיירים ומטיילים מישראל.

HIT בניו זילנד
אירוח בחווה  שלוש מטיילות ישראליות ומשפחה ניו זילנדית ברוכת ילדים (צילום: הילה וייס)


אוסטרליה ניו זילנד
HIT – אירוח מטיילים ישראלים

ארגון HIT (Hosting Israeli Travelers) הוא כאמור ארגון ניו זילנדי, שהוקם על ידי ישראלים לשעבר, החיים בניו זילנד, בשיתוף נוצרים מקומיים. מארחיו פזורים ברחבי ניו זילנד, ואף ניתן למצוא כמה מהם באוסטרליה, אם כי לא במספרים גדולים כמו בניו זילנד.
 
מה מביא אותם לרצות לארח אנשים זרים, על חשבונם, ללא תמורה כספית? רוב המשפחות המארחות משתייכות לזרם הנוצרים הבפטיסטים או האנגליקנים, המכבדים חופש דת ורצון לשוויון. הם מאמינים שהיהודים הם הצאצאים הישירים של ישו, מאחר שגם הוא היה יהודי. ארץ ישראל היא ארצו של ישו, בה הוא קבור ומכאן קדושתה. לכן כל ישראלי הדורך בביתם, מביא את הקדושה אליהם הביתה ומקדש בנוכחותו גם אותם. על פי אמונתם, התנ"ך אומנם נכתב שנים רבות לפני הברית החדשה, אך ישנם פסוקים ומראי מקום בתנ"ך המצביעים על המשכיות ההיסטוריה בצורת הברית החדשה. לכן, על פי תפיסתם, הם רואים את הנצרות כ"אח הקטן" של הדת היהודית.
 
באירוח ישראלים הם רואים ברכה וזכות גדולה, ולכן גם יתעניינו מאוד בנעשה בארץ, בפוליטיקה ובבעיות הביטחון. רבים מהם רואים במאבק ובסכסוך הישראלי-פלסטיני, את הצדק של הישראלים ולא ניתן לשכנעם אחרת. הם מציגים בגאווה אלבומי תמונות, בהם הם מצולמים עם מטיילים ישראלים, ואף שומרים על קשר עימם גם לאחר ששבו ארצה. רבים מהם אף טיילו בישראל, כדי לראות את "הפלא הגדול והקדוש" הקרוי מדינת היהודים – "האחים הגדולים", אחרי מאות שנות הנדודים של העם היהודי.

 
ניו זילנד, אירוח בחווה
אירוח אצל משפחה של אוהבי ישראל בניו זילנד (צילום: הילה וייס)
 

HIT – בית למטיילים "חסרי הבית"

מטייל ישראלי המצטרף לארגון HIT, מקבל תמורת סכום חד פעמי (כ- 30 דולר ניו זילנדי), כרטיס המקנה לו חברות בארגון. הכרטיס נותן גם הנחות שונות באטרקציות תיירותיות, מקומות לינה, מסעדות ועוד. עם הכרטיס מקבלים חוברת מפורטת, המסבירה על המארחים, כולל מספרי טלפון, מצבם המשפחתי, השירותים שהם מספקים, האזור בו הם גרים, וכיצד ניתן להגיע אליהם. את הכרטיס ניתן לרכוש אצל סוכני ארגון HIT, הפזורים בכמה ערים בניו זילנד, בשני האיים הגדולים, הצפוני והדרומי. ללא הכרטיס לא ניתן לקבל את החוברת ולכן לא ניתן ליצור קשר עם המשפחות.
 
רבים מהמטיילים המתארחים בארגון מטיילים זמן ארוך, וחלקם אף עוצרים לעבודות מזדמנות, לפני שהם ממשיכים במסע. תחושת ה"בית" והיציבות נדירה ביותר. משפחות HIT, מעבר למיטה חמה, מקלחת, שירותים פרטיים, כביסה ולפעמים גם ארוחות משותפות, מספקות מגע ותחושת בית ל"חסרי הבית". גם משפחות שאין להן הרבה יתנו בשמחה, לפעמים את המיטה שלהם עצמם, אך לרוב, ימצא האורח חדר פרטי, מסודר ונקי, לפעמים גם ממש דירה או קומה נפרדת, אשר מיועדים לשימוש האורחים בלבד. כל זאת במחיר סמלי בלבד, האמור לכסות את חשבון המים והחשמל.

אירוח מטיילים ישראלים, ניוו זילנד
תחושה של בית באמצע הטיול הארוך (צילום: מיקה אבירם סגלי)
 

מה נותנים בתמורה?

רוב המארחים יתעניינו במטיילים, במשפחותיהם, עיסוקם, מיקומם בארץ, דתם ויחסם לדת, דעותיהם הפוליטיות וכו'. הם ישמחו לארוחת ערב משותפת, או אפילו לטקס יהודי, כמו ארוחת ליל שישי וקידוש מסורתי. שיחה על כוס קפה, על סוגיות ישראל והעם היהודי, תתקבל בברכה, וכן עזרה בעבודות הבית או החווה, אם התמזל מזלכם והגעתם לחוות כבשים או בקר, גדולה וירוקה.
 
המארחים פזורים בכל רחבי ניו זילנד וישנן גם מספר משפחות מארחות באוסטרליה, אך רוב הפעילות של ארגון HIT היא בניו זילנד. כמעט שני-שליש מהמארחים מתגוררים באי הצפוני, בעיקר בערים הגדולות. מספר משפחות מארחות הן בעלות חוות גדולות, לרוב חוות בקר או כבשים, המשתרעות על פני קילומטרים רבים. הן שמחות לתת לאורחיהן סיור בשדות המרעה, ואף להצטרף לציד ארנבות או פוסומים (המזיקים לגידולים ולכן הדברתם היא ספורט לאומי אצל הניו זילנדים). הם שמחים כשהאורחים משתתפים בעבודות החווה, ולמטיילים זה יכול לתת ערך מוסף לחוויה המיוחדת והיכרות עם ניו זילנד "האמיתית".
על הפוסום בכתבה על שמירת טבע בניו זילנד

ניו זילנד, אירוח בחווה HIT
מטיילים רבים עוזרים למשפחות המארחות, למשל בעבודות החווה (צילום: הילה וייס)

 
לדוג עם מאורים

ישנן כמה משפחות HIT מאוריות, וכן משפחות מעורבות, בהן אחד ממוצא אירופאי והשני ממוצא מאורי. רבות מהמשפחות המארחות המאוריות ניתן למצוא בצפון המדינה, קרוב לקו החוף. רבים מהם מאמינים שיש קשר בן השבטים המאורים לשבטים האבודים של בני ישראל, ולכן רואים עצמם אחיהם האבודים של הישראלים. פעמים רבות הם ישמחו לצרף את אורחיהם לשייט או דיג דגים לארוחת הערב, ויזמינו את אורחיהם לשבת אתם במרפסת הצופה אל הים, בחלקת האלוהים הפרטית שלהם.
 
המשפחות המארחות בארגון HIT מתחלקות למספר קטגוריות: R – אירוח רגיל, B 
 משפחות המארחות מפעם לפעם, C  אירוח עם הנחה לחברי הארגון, S  אינם יכולים לארח, אך ישמחו אם יבואו אליהם לארוחה או לשיחה על כוס קפה, J  משפחות המעוניינות לארח ולהשתתף באירועי מסורת יהודית (קבלת שבת או חגים), W – מקום הנותן עבודה למעוניינים, O – מארגני אטרקציות שונות לאותו אזור.
אתר האינטרנט של ארגון HIT

אירוח מטיילים ישראלים, ניוו זילנד
אירוח בחלקת אלוהים הפרטית, הכותבת ומארחיה (צילום: מיקה אבירם סגלי)
 

חיבורים – אירוח ישראלים בעולם

ארגון חיבורים (Chiburim) הוקם על ידי ישראלים לשעבר, החיים בניו זילנד, בשיתוף נוצרים מקומיים, וגם  הוא מציע לינה ואירוח לחברים בו, בתנאי שהם יהיו יהודים-ישראלים או יהודים. גם בארגון זה רוב המשפחות המארחות אינן מבקשות תמורה עבור הלינה והאירוח, אך הן נוטות יותר לאירוח בסיסי ועצמאי מצד האורחים. הרבה משפחות מציעות לאורחים לבוא עם ציודם ולישון באוהל בחצר, כאשר שירותי הכביסה והמקלחות של הבית עומדים לרשותם, אך המארחים פחות מעורבים באירוח עצמו.
 
גם את ארגון חיבורים הקים בחור יהודי, לא ישראלי, בשיתוף עם נוצרים אוהבי ישראל, לאחר שביקר בישראל והתאהב בה. לארגון חיבורים הצלחה בין לאומית, וניתן למצוא מארחים במדינות שונות ברחבי העולם, כמו
ארצות הברית, דרום אפריקה, אוסטרליה ומדינות באירופה.
 
גם ארגון חיבורים עובד בשיטת קטגוריות אירוח: A, B, C. רוב המשפחות הן בקטגוריה A 
 בה האירוח ללא תשלום, בקטגוריה B  אירוח עבור תשלום סמלי, וקטגוריה C  שירותים שונים בתשלום מופחת לחברים בארגון.
חיבורים – אירוח מטיילים מישראל

אירוח מטיילים ישראלים, ניוו זילנד
נוצרים אוהבי ישראל, הכותבת עם מארחת ניו זילנדית ועץ חג המולד (צילום: מיקה אבירם סגלי)
 

שגרירי ישראל בניו זילנד

כיבוד המשפחות והמארחים הוא עניין בסיסי ובעל משקל רב בעידוד המארחים להמשיך בפרויקט רב ערך זה. ברוב המקומות הקטנים ו/או המרוחקים בניו זילנד, אין בילויים עד השעות הקטנות, דבר השמור לערים הגדולות כמו אוקלנד, קווינסטאון, וואנקה וכרייסטצ'רץ'. מסיבה זו, אצל רוב המשפחות כיבוי האורות והלינה יהיו בשעות מוקדמות ומטיילים אשר לא יבינו ויכבדו זאת, יתקשו לשמור על חוקי הבית ויאלצו לחפש להם אלטרנטיבות אחרות.
 
אופיים שלי הניו-זילנדים, המכנים עצמם "קיווים" על שמה של הציפור הלאומית האנדמית לאיי ניו זילנד, מושפע מהיותם צאצאים למהגרים אנגלים וסקוטים, שהגיעו לאיים לפני 230-250 שנים. הם אנשים פתוחים ונחמדים, פשוטים ובעלי רצון עז לעזור ולכוון. התושבים המאורים, הוותיקים מהם, שהגיעו מאיי פולינזיה כ- 400 שנה קודם לכן, מצטיינים גם הם בהכנסת אורחים ורוחב לב, אולי בהשפעת התרבות האנגלית השלטת במדינה. מטייל זר המגיע לניו זילנד ומתנסה באירוח אצל משפחות מקומיות, מקבל ערך מוסף לטיול ויבין טוב יותר את פישרה של הארץ הנפלאה והרחוקה הזו ואת תושביה המיוחדים ומכניסי האורחים.

ניו זילנד, אירוח ועבודה בחווה
אירוח ועבודה בחווה השייכת לארגון HIT, השתתפות בעבודות המשק (צילום: הילה וייס)
 

במסע אל ניו זילנד  ארץ חדשה, ירוקת עד ומטופחת להפליא, אופיים הסבלני והאוהב של אנשיה שבה אותי לגמרי. קשרים אתם עוד נשמרים מאז. פשוט לא לקחתי בחשבון שזה יהיה לתמיד. 


מידע נוסף

אתר האינטרנט של ארגון HIT
חיבורים – אירוח מטיילים מישראל

כתבות נוספות למטיילים בניו זילנד

ניו זילנד - המסלולים היפים ביותר
מידע וטיפים למטייל בניו זילנד
שמירת טבע בניו זילנד
ניו זילנד למשפחות

מיקה אבירם סגלי אודות הכותבת
מיקה אבירם סגלי, תרמילאית וחובבת צילום. פעמיים לקחה תרמיל ויצאה לבדה לטיול ארוך ועצמאי. טיילה בסקוטלנד, דרום אמריקה, הסתובבה במזרח הרחוק, ובניו זילנד. כעת מתרכזת בבלקן המסתורי ובמזרח אירופה. נוטה לחפש את המסלול הפחות ידוע ופופולרי.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר