אתרי מורשת יהודית על נתיב התיירות של סלובקיה
מאת: כרמית וייס 


אם אתם מתכננים טיול לנופי סלובקיה, שאינו טיול שורשים, כנראה שלא אמליץ לכם לסטות מהמסלול עבור בית כנסת עתיק, מרשים ככל שיהיה. יחד עם זאת, למרבה המזל, חלק ניכר מבתי הכנסת הללו נמצאים בעיירות וערים הנמצאים על מסלול התיירות, באזורים היפים ביותר של סלובקיה, וזו כבר סיבה נפלאה לביקור.


בית הכנסת בעיירה ליפטובסקי מיקולש שבהרי הטטרה 
בית הכנסת בעיירה ליפטובסקי מיקולש שבהרי הטטרה המערביים  (צילום: כרמית וייס)
 
לא אחת יוצא לי לשוחח עם מטיילים ששבו מטיול בסלובקיה ושמעו על אהבתי הרבה למדינה זו. הם מספרים לי על מסלול הטיול, וכשאני שואלת האם ביקרו בבית הכנסת בעיירה זו או אחרת, הם מסתכלים עלי בתימהון. הם כמובן לא שיערו שבמקום כה נידח בהרים יש בית כנסת עתיק, ואני מצרה על ההחמצה.
 
ליפטובסקי מיקולאש, בית כנסת הנראה כמו היכל יווני   בית הכנסת במלצ'קי
כמו לא שייכים לסביבה, בתי הכנסת בליפטובסקי מיקולאש ומלצקי  (צילום: כרמית וייס)

היכן נמצאות אותן נקודות של מורשת יהודית על נתיב התיירות של סלובקיה


 ברירת מחדלבתי כנסת כגלריות לאמנות...

הרשו לי וידוי קטן. בימים כתיקונם אני חילונית למדי, ובית כנסת בארצנו לא ראיתי מבפנים כבר זמן רב... אבל כשאני מגיעה לחו"ל, בעיקר למקומות בהם היו קהילות יהודיות והן אינן עוד, מעורר בי כל זכר להן התרגשות ועניין. כך קרה לי בטיוליי בסלובקיה, בהם שולבו במסלול בתי כנסת עתיקים ומרשימים ובתי קברות עצובים ועזובים, זכר לקהילות מפוארות שהיו חלק מהחיים המקומיים.
 
התפעלותי גברה לאחר שהכרתי את הסיפורים מאחורי השימור של אותם אתרים, שבחלק גדול מהם מעורבים תושבים מקומיים שאינם יהודים, כי יהודים כבר לא מתגוררים במקום. יתכן וחלק מכם ירימו גבה, מכיוון שכמה מאותם בתי כנסת הם כיום גלריות לאמנות מודרנית או אפילו בתי ספר לאמנות, אבל כשמבינים שזו הדרך היחידה לגייס תקציבים לשימור המבנים המתפוררים, מקבלים זאת באהבה.
 
בית הכנסת המפואר של פרשוב, עיטורים מרהיבים בסגנון מורי
בית הכנסת המפואר בעיירה פרשוב, עיטורים מרהיבים בסגנון מורי  (צילום: כרמית וייס)
 

היכן נמצאים אתרי המורשת היהודית בסלובקיה?

בסלובקיה כמאה בתי כנסת עתיקים וקרוב ל- 700 בתי קברות יהודיים, שרוב מצבותיהם נותרו מיותמות ומוזנחות, וכן אנדרטאות לשואה. 24 מהיפים והשמורים שבהם נבחרו להיות חלק בפרויקט נתיב המורשת היהודית של סלובקיה (Slovak Jewish Heritage Route). מטרת הפרויקט לגייס תקציבים לשיפוץ ושימור ולתרום לחשיפת המורשת היהודית, הן לתיירים והן למקומיים, במקומות בהם כבר כמעט לא נותרו יהודים.
כתבה על נתיב המורשת היהודית של סלובקיה
 
במפה המצורפת תוכלו לראות את כל היעדים בהם ניתן לבקר באתרים השייכים לנתיב המורשת. חלק ניכר מהם בוודאי יהיו חופפים לטיול שלכם באזור ברטיסלבה או בהרי הטטרה הנפלאים.
 
באתר האינטרנט של נתיב המורשת היהודית בסלובקיה תוכלו לקבל פרטים על כל אחד מ- 24 היעדים, ולמצוא את פרטי איש הקשר ושעות הביקור. גם בישובים רבים אחרים בסלובקיה, שאינם כלולים ברשימת "24 הנבחרים", ניתן עדיין לראות מורשת יהודית. פרויקט אדיר של תיעוד בכל רחבי סלובקיה נעשה לפני שנים אחדות, וחלק ניכר ממנו ניתן למצוא באתר אינטרנט זה.
 
אני מאד מקווה שתקבלו את המלצתי החמה לבקר באחדים מאתרי המורשת היהודית בסלובקיה, ולוואי וגם לכם יזומנו שם חוויות מרגשות כמו אלו שאני עברתי. על אותם אתרים, שכולם על נתיב התיירות, תוכלו לקרוא בכתבותיי באתר זה.
 
בית הקברות בברטיסלבה    דרך ללא חזרה, אנדרטה לנספים שנשלחו אל מותם ממחנה המעצר בז'ילינה
בית הקברות בברטיסלבה ואנדרטה לנספים בשואה בז'ילינה, עדות אילמת (צילום: כרמית וייס, TIO Žilina)

 

מידע נוסףכרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר