מורשת יהודית על מישורי הדנובה
מאת: כרמית וייס


סיפורו של צ'אבה קיס, סלובקי צנוע ופשוט למראה מהעיירה שאמורין, מרגש אותי עד דמעות. למרות גילו הצעיר, הוא הבין שהמצבה היהודית שהתגלתה מתחת לסמל הקומוניסטי אותו ניפץ, מספר ימים לפני עזיבת הקומוניסטים את סלובקיה, היא בעלת ערך ולא סתם עוד אבן. מאוחר יותר הוא שיפץ את בית הכנסת הקטן בעיירה ואת המצבה הציב בחצר.


בית הכנסת האורתודוקסי בטרנבה, נגינת עוגב מרגשת
בית הכנסת האורתודוקסי בטרנבה, נגינת עוגב מרגשת (צילום: כרמית וייס)
 
סיור בעקבות אתרי המורשת היהודית של סלובקיה מזמן לא מעט רגעים מרגשים ונוגעים ללב. שניים מהיותר מרגשים אירעו במהלך ביקורנו במישורי הדנובה שממזרח לברטיסלבה. האחד יפתח כתבה זו, השני יסיים אותה, ובין לבין – מראות אחרים שגם הם נגעו בלבי.
 
בית הכנסת של ניטרה, תחרות עם כנסיות העיר­
בית הכנסת של ניטרה, תחרות על הגובה עם כנסיות העיר (צילום: כרמית וייס)

מיקום בתי הכנסת בעיירות שאמורין (A), סנץ (B), ניטרה (C) וטרנבה (D)


 ברירת מחדל
 

העיירה שאמורין על גדות הדנובה

נסיעה של 25 קילומטר מברטיסלבה בירת סלובקיה, במורד נהר הדנובה, מביאה אותנו לעיירה שאמורין (Šamorín) שעל גדות הנהר. היא ממוקמת על מישורי הדנובה, מצפון לנהר רחב הידיים, המסמן כאן את הגבול עם הונגריה, ומדרום לדנובה הקטנה (Malý Dunaj), פלג של הדנובה הנשפך בהמשך לנהר ואך. בשל קרבתה לגבול ההונגרי, כשני שליש מ- 12 אלף תושביה הם ממוצא הונגרי.
 
קהילה יהודית נוסדה בשאמורין רק ב- 1860, מאחר ולפני כן יהודים לא הורשו להתיישב במקום. בית הכנסת נבנה בשנת 1912, בפרבר מזרחי של העיירה. הקהילה היהודית, שמנתה בתחילת המאה העשרים כ- 300 איש, נכחדה בשואה, וכיום לא מתגוררים יהודים בשאמורין, שרוב תושביה הם נוצרים קתולים.
 
בשאמורין בית קברות יהודי קטן ובו 56 מצבות, רובן של יהודי המקום וחלקן של לוחמים יהודים-רוסים שנהרגו במלחמת העולם השנייה. בית הקברות הוקם בשנת 1860, אך כיום המצבה העתיקה ביותר בו היא משנת 1898. בולטות מספר מצבות מאבן גרניט, השייכות כולן למשפחות יהודית עשירות: גרינוואלד, שטיינר ופרטוש. על רבות מהמצבות כיתוב בעברית, ועל אחרות כיתוב בגרמנית, הונגרית ורוסית, וכן הסמלים הכל כך מוכרים של מגן דוד וברכת הכוהנים. למרות שאין קהילה יהודית במקום, בית הקברות מוקף גדר ושמור היטב.
לינה בעיירה שאמורין
 
בית הכנסת בשאמורין שזכה לחיים חדשים
בית הכנסת בשאמורין שזכה לחיים חדשים (צילום: כרמית וייס)
 

בית כנסת גלריית "הבית"

בית הכנסת של שאמורין נמצא בלבו של רובע שאת בתיו הישנים מאפיינת ארכיטקטורה מסורתית. הרובע הוכרז כאתר שימור, כדי שבתי קומות לא יבנו במקום הבתים הישנים. בית הכנסת הקטן והפשוט למראה, ניצל פעמיים מחורבן. הצבא הגרמני, שהשתמש בו כמאגר תחמושת, רצה להרוס אותו עם נסיגתו, אך התוכנית לא בוצעה. בימי השלטון הקומוניסטי עמד בית הכנסת מוזנח ומתפורר, עד שאנשים טובים לקחו אותו תחת חסותם, שיפצו והכניסו בו חיים.
 
בשנת 1990 החליט צ'אבה קיס (Csaba Kiss), המתגורר עם משפחתו בבית הצמוד לבית הכנסת, לשפץ את המקום ולהפוך אותו לגלריה לאמנות. שמה של הגלריה "בבית" (At Home), משקף את יחסו של צ'אבה למקום, המארח תערוכות של אמנות עכשווית, לצד עבודות של אחיו של צ'אבה. במקום מתקיימים גם קונצרטים ומופעים שונים, וכך זוכה בית הכנסת למבקרים רבים ולחיים חדשים, גם אם אחרים מאלו אליהם ייעדו אותו מקימיו.
 
בית הכנסת בשאמורין, לפני ואחרי השיפוץ
בית הכנסת בשאמורין, לפני ואחרי השיפוץ (צילום: כרמית וייס)
 
בחצר בית הכנסת הניח צ'אבה את המצבה, אותה הוא גילה כאשר ניפץ את סמל הקומוניזם בכיכר המרכזית של העיירה, בהיותו בן 23. את סיפורו מספר לנו צ'אבה בחיוך מבויש וצנוע, לא מבקש לעצמו זרי תהילה. הוא נזכר שסיפר בחשש גדול לאביו על מעשהו הלא חוקי, שגם הכניס אותו לארבעה ימים לכלא, ולהפתעתו אביו היה גאה בו מאד.
 
בית הכנסת, אותו שוכרים צ'אבה ומשפחתו מהקהילה היהודית של סלובקיה, שופץ ברגישות ואהבה רבה. בתוך בית הכנסת הושארו בכוונה סימני השנים, עובדה המעניקה לו יופי רב. בית הכנסת הוא אחד מ- 24 האתרים על נתיב המורשת היהודית של סלובקיה (Slovak Jewish Heritage Route), שכולם אתרים שיש להם "אבא" (או אמא...) הדואג לתחזוקה השוטפת.
 
צ'אבה קיס ליד המצבה היהודית עליה הוצב סמל קומוניסטי
צ'אבה קיס ליד המצבה היהודית עליה הוצב סמל קומוניסטי (צילום: כרמית וייס)
 

מגן דוד בראש בית הכנסת המתפורר של סנץ

30 קילומטר צפונה לשאמורין, לא הרחק מהכביש המהיר 1D, נמצאת העיירה סֶנֶץ (Senec). זוהי עיירת נופש פופולרית, בזכות קרבתה לברטיסלבה ובזכות שני אגמי השמש (Slnečné jazerá) הנושקים לה ממזרח. האגמים נוצרו באמצע המאה ה-19, כתוצאה מחציבה מסיבית לצורך הקמת מסילת רכבת. נופשים ותיירים רבים באים למקום כדי לתפוס שמש ולעסוק בכל סוגי הספורט הימי. ספק אם מי מהם נותן את דעתו למבנה הקטן והמוזנח, הניצב ממש לצד הכביש הראשי החוצה את העיירה, שקירותיו וחלונותיו מתפוררים.
 
מבנה קטן ומוזנח, ספק אם מי מהתיירים הרבים מבחין בו   מבנה קטן ומוזנח, ספק אם מי מהתיירים הרבים מבחין בו
מבנה קטן ומוזנח, ספק אם מי מהתיירים הרבים מבחין בו (צילום: כרמית וייס)
 
אנחנו עצרנו במקום ומראה המבנה המתפורר נגע ללבנו. החלונות מנופצים, דלת העץ רקובה, הקירות סדוקים והטיח מתקלף, אך בראש הבניין מתנוססים בגאון לוחות הברית ומגן דוד, המעידים על ימים אחרים. בית הכנסת נבנה על ידי הקהילה היהודית הקטנה של סנץ, בסוף המאה ה-19, בשילוב סגנונות רומנסק ומורי. בחזית המבנה חלון רוזטה מרשים, שבוודאי היה מרהיב כשהזכוכיות הצבעוניות עוד היו שלמות.
מאז מלחמת העולם השנייה אין יהודים בסנץ, אך תוכניות לשיפוץ בית הכנסת קורמות עור וגידים. אני דווקא התרשמתי ממנו במצבו הנוכחי, כשסימני הגיל שולטים בו. רק כך ניתן להבין כמה עבודה נדרשת לשיפוץ מבנה עתיק ויקר ערך שכזה.
 
בית הכנסת המתפורר בעיירה סנץ, סימני הגיל ניכרים
בית הכנסת המתפורר בעיירה סנץ, סימני הגיל ניכרים (צילום: כרמית וייס)
 
 

5,000 מצבות יהודיות בעיר ניטרה

מזרחה לסנץ, ממש למרגלות הרי הטטרה, שוכנת העיר ניטרה (Nitra), העיר החמישית בגודלה בסלובקיה עם 85 אלף תושבים. החל מהמאה ה-12 התקיימה בעיר אחת הקהילות היהודיות החשובות בסלובקיה, שבסוף המאה ה-19 (לאחר קונגרס בודפשט) התפצלה לשתי קהילות נפרדות: אורתודוקסית ונאולוגית. בשנת 1940 חיו בניטרה 4,358 יהודים, שהיוו כרבע מכלל אוכלוסיית העיר, אך רובם לא שרדו את השואה.
 
בתי הקברות של שתי הקהילות היהודיות של ניטרה – האורתודוקסית והנאולוגית, שוכנים זה לצד זה בשכונת Klokočina בניטרה. מספר מרשים של 5,000 מצבות, באחד מבתי הקברות היהודיים השמורים ביותר בסלובקיה. במלחמת העולם השנייה שימש בית הקברות בסיס לצבא הגרמני, ולאחר מכן הוא סבל מהזנחה מתמשכת, עד שזכה לשיפוץ. על הקברים ניתן להבחין במוטיבים רבים מהעולם היהודי, בהם גם ציור של הכותל המערבי בירושלים. בבית הקברות גם קיר הנצחה לשואה, לזכרם של 6,000 יהודי ניטרה והאזור שנרצחו באושוויץ, מאיידנק, טרבלינקה ומחנות השמדה נוספים.
 
מצבות בבית הקברות היהודי של ניטרה     מצבות בבית הקברות היהודי של ניטרה
מצבות בבית הקברות היהודי של ניטרה (צילום: Project Synagoga Slovaca)
 

שרגא ווייל בבית הכנסת של ניטרה

בית הכנסת של הקהילה הנאולוגית של ניטרה, שנבנה בשנים 1908-1911, הוא תערובת מרשימה של סגנון מורי ואר-נובו. הוא תוכנן על ידי האדריכל היהודי-הונגרי ליפוט באומהורן (Lipót Baumhorn), האחראי לבנייתם של למעלה מ-20 בתי כנסת בסרביה, סלובניה, קרואטיה, רומניה, סלובקיה והונגריה, בהם בית הכנסת המרהיב בעיר סגד (Szeged) שבהונגריה.
בניטרה מתקיימת עדיין קהילה יהודית קטנה של 30-40 איש, אך בית הכנסת שופץ על ידי העירייה והיא גם שמתחזקת אותו. בית הכנסת של ניטרה, כמו זה של שאמורין, הוא אחד מ-24 אתרי נתיב המורשת היהודית של סלובקיה.
 
חזית בית הכנסת גבוהה, כמו מתריסה אל מול הכנסיות הרבות של העיר, ובראשה ניצבים לוחות הברית. פנים בית הכנסת נעים לעין, בצבעו הלבן ובשחזור המוקפד. כיום בית הכנסת כבר אינו משמש לייעודו המקורי, אלא לאירועי תרבות שונים, החושפים את המקום לקהלים רחבים. בעזרת הנשים תצוגה על גורלם של יהודי סלובקיה בשואה, המזכירה בצורה מוחשית מה קרה לרבים מהמתפללים בבית הכנסת. ציוריו של הצייר בן העיר שרגא ווייל, מקשטים את קירות חדרי המדרגות. ווייל נולד בניטרה בשנת 1918, חי בה עד שנת 1931, אז הוא עבר לברטיסלבה, שרד את השואה בבודפשט ומאוחר יותר עלה לישראל.
 
בית הכנסת של ניטרה, לבן ומאיר עיניים
בית הכנסת של ניטרה, לבן ומאיר עיניים (צילום: כרמית וייס)
 

למרגלות הרי הטטרה

אם הגעתם לניטרה, בדרככם להרי הטטרה או לביקור בבית הכנסת, בהחלט מומלץ להקדיש זמן מה לביקור בעיר ובסביבתה. במיוחד ראויים לביקור העיר העתיקה (Staré Mesto), מבצר ניטרה (Nitriansky hrad) החולש עליה, וגבעת זובור (Zobor) המשקיפה על העיר מצפון. מבצר ניטרה ניבנה במאה ה-11 ובמרכזו קתדרלה מרשימה בסגנון רומנסק, שהיא מקום מושבו של הבישופ של האזור. בקו הרקיע של העיר שולטים צריחיהן של מספר כנסיות נוספות.
 
כנסיות בקו הרקיע של ניטרה, מבט מהטירה
כנסיות בקו הרקיע של ניטרה, מבט מהטירה (צילום: Wizzard)
 

עוגב בבית הכנסת האורתודוקסי של טרנבה

בעיר טרנבה (Trnava) מזומן לי שיא נוסף של התרגשות, לסיומו של היום הכל-כך מרגש. בעיר המקסימה ביקרתי לפני שנה בדיוק, וחשבתי לעצמי "מה עוד ניתן לחדש לי?". מסתבר שניתן גם ניתן, ולא צריך בשביל זה הרבה.
 
עם סיום ביקורי הקודם בבית הכנסת המשופץ של קהילת סטוס-קוו, עברנו ליד מבנה קטן ולא מרשים במיוחד. מארוש, הרוח החיה של מורשת יהדות סלובקיה, מספר שזהו בית הכנסת האורתודוקסי של העיר, הנקרא גם בית הכנסת הקטן (Malá synagóga). "בית הכנסת שייך לאיש עסקים פרטי ומשמש כבניין משרדים. אין אפשרות לבקר בו", הוא משיב לבקשתי לבקר במבנה, הנעול מאחורי גדר גבוהה.
לינה בעיר טרנבה  |  כתבה על הביקור הקודם בטרנבה
 
בית הכנסת האורתודוקסי בטרנבה בביקורי הקודם, נעול מאחורי גדר גבוהה
בית הכנסת האורתודוקסי בטרנבה בביקורי הקודם, נעול מאחורי גדר גבוהה (צילום: כרמית וייס)
 
ובכן, מסתבר שזמן קצר לאחר מכן, החליט אותו איש עסקים להפוך את הפנינה הארכיטקטונית שבידיו למוקד תרבותי, המארח תערוכות אמנות, מופעים והרצאות. ברגישות רבה הוא שיפץ את המבנה, תוך שמירה על צביונו המיוחד, ופתח במקום גלריה מקסימה בשם MAX Gallery.
 
את הנשים בעזרת הנשים מחליפות יצירות אמנות מודרנית, לצד ארון הקודש אוסף תקליטי ויניל ישנים להנאת המבקרים. העוגב הקטן, שהובא במיוחד עבורנו מהכנסייה הסמוכה, לנגן קונצרט חגיגי עבור האורחים היהודים, ממחיש יותר מכל איך יכולים לשכון זה לצד זה ישן וחדש, יהודי ונוצרי, ואדם באשר הוא אדם!
 
נגינת עוגב בבית הכנסת האורתודוקסי של טרנבה
נגינת עוגב בבית הכנסת האורתודוקסי של טרנבה (צילום: כרמית וייס)
 

מידע נוסף

מומלץ לבדוק כתובות ושעות פתיחה בהאינטרנט, ולתאם כל ביקור חריג עם האחראי.

כתבות נוספות 

* הכותבת היתה אורחת לשכת התיירות הסלובקית.
 

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר