הנופים הירוקים של העיר ג'ניואן

מחוז גוויג'ואו: 
הנופים הירוקים של העיר ג'ניואן
מאת: קובי לוי, רדיו סין


ג'ניואן היא אחת העיירות העתיקות הגדולות והיפות בדרום-מערב סין. חיים בה בערבוביה סינים בני האן ובני המיעוט האתני מיאו. הסביבה הטבעית של ג'ניואן עוצרת נשימה – הבתים העתיקים נושקים לנהר ובנויים לאורך גדות הנהר ובמורדות ההרים, והם משתקפים במי הנהר הצלולים יחד עם ההרים הירוקים שניצבים מעל.


בכתבה זאת נתבשם מהאווירה הרגועה של נוף עיירה עתיקה הפרושה על גדת נהר קסום, נבקר בנופים קארסטיים ומקדשים תלויים על צלע הר, ונצא לרפטינג בנהר אזמרגד צלול. כל זאת באזור שבטי בני המיעוטים האתניים של דרום סין.
 
העיר ג'ניואן' מחוז גוויג'ואו, דרום סין
העיר ג'ניואן  בתים על גדות הנהר ונופי קארסט  (צילום: jixiediyigan)


העיר ג'ניואן (A), בירת המחוז העיר גְוֵוייָאנְג (B), העיר גווילין (C), טרסות האורז לונגג'י (D), העיר קונמינג (E) 


המזרח הרחוק
 
העיר ג'ניואן (Zhenyuan) שוכנת במחוז גְװֵיג'וֹאוּ (Guizhou). היא נוסדה לפני יותר מ-2,200 שנה, בתקופת שושלת צ'ין (המאה השלישית לפני הספירה). לאורך ההיסטוריה הייתה אחת העיירות הגדולות של מיעוט המיאו, המאכלס את מזרח המחוז. מיקומה האסטרטגי על גדות נהר וויאנג ותחבורת הנהרות הנוחה, הפכו אותה לאחת מעיירות המסחר המשגשגות באזור, שהייתה לצומת מסחר חשובה, דרכה סחרו בני מיעוט המיאו עם הרוב הסיני – בני האן.
כתבה על נפת לי-בו במחוז גוויג'ואו
 
הרחוב הראשי בג'ניואן נמתח לאורך גדת הנהר. הבתים ברחוב משוחזרים אמנם, אך הם שמרו על הארכיטקטורה המקורית האופיינית לאזור. מתוך הרחוב, שבו פזורים בתי מלון צנועים ומסעדות קטנות, יוצאות סמטאות אל מזחים קטנטנים הפרוסים על גדת הנהר. באחדים ממזחים אלה אפשר תמורת סכום זעום לעלות על סירת משוטים קטנה, לעבור אל הגדה הדרומית של הנהר, ותוך כדי כך להתפעל מהנוף של העיירה והנהר.

העיר ג'ניואן' מחוז גוויג'ואו, דרום סין
הבתים העתיקים נושקים לנהר, והם משתקפים במי הנהר הצלולים יחד עם ההרים הירוקים שניצבים מעל  (צילום: Zzvet)
 
בג'ניואן נמצא אחד המקדשים היפים בסין, מערת הדרקון השחור, ממנה נשקף נוף מרהיב של העיירה עצמה והנהר. ג'ניואן מתנהלת בקצב איטי ונינוח, משרה אווירה רגועה ושלווה על המבקרים בה. נוסף על כך, היא גם בסיס מצוין לטיולים במזרח מחוז גוויג'ואו ובכמה משמורות הטבע היפות באזור.
 
כדי ליהנות באמת מהאווירה המסורתית של העיירה, מומלץ לטפס לאורך מורדות הגבעה הנושקת לגדה הצפונית, מעל הרחוב הראשי של העיירה. שם תמצאו בתים הבנויים בחצרות מסורתיות, סמטאות פתלתלות המטפסות לאורך הגבעה, מקדשים קטנטנים ושבילים שעולים אל ההר. מי שירחיק מעט וייצא מן העיירה, ימצא במעלה ההר מקדשים מבודדים ואפילו את שרידי החומה העתיקה שהגנה על העיר בעבר.
 
העיר ג'ניואן' מחוז גוויג'ואו, דרום סין
העיר ג'ניואן  השתקפויות נפלאות במי הנהר  (צילום: Zzvet)

העיר ג'ניואן' מחוז גוויג'ואו, דרום סין
שדות אורז בינות להרים ליד העיר ג'ניואן  (צילום: Eric)
 

מערת הדרקון השחור ומקדש הדרקון השחור

בקצה המזרחי של העיירה ניצב גשר קשתות עשוי אבן, שהוא אחת הנקודות הציוריות בעיירה. הגשר מעוטר בכמה ביתנים סגורים למחצה ובשעות אחר הצהרים והערב יושבים בו זקני העיר ומעבירים את זמנם במשחקי קלפים ושח סיני. הגשר וסביבותיו מקנים הזדמנות מצוינת לצילומים, בעיקר בשעות אחר הצהרים המאוחרות, כאשר בתי העיירה העתיקה וההרים משתקפים בנהר לאור קרני השמש האחרונות של היום. הגשר מוביל אל גולת הכותרת של ג'ניואן, מערת הדרקון השחור (Qinglong Dong). זהו מקדש הבנוי על צוק בגדה הדרומית של נהר וויאנג וצופה אל העיירה והנהר.
 
מקדש הדרקון השחור נבנה לפני למעלה מ-600 שנה בתקופת שושלת מינג (1368-1644 לספירה) ושרד עד ימינו, אחרי ששופץ מספר פעמים. מדובר למעשה בקומפלקס של מקדשים ומבנים קטנים, המחוברים ביניהם ותלויים על הצוק. בשל צורת המבנים הנשענים על הצוק, מערת הדרקון השחור מכונה בחיבה "המנזר התלוי של דרום-מערב סין", אך היא דומה למנזר התלוי המפורסם שבצפון סין (האנגשן בחבל שאנש'י), לא רק במבנה החיצוני. גם כאן מדובר במקדש המשלב את שלוש האסכולות הפילוסופיות-דתיות המרכזיות של סין  קונפוציאניזם, דאואיזם ובודהיזם.

כיום מערת הדרקון השחור ממשיכה להיות מקדש פעיל בו חיים כמה נזירים בודהיסטיים, אך למרבה הצער רבים מן האוצרות ההיסטוריים שהיו בחדרונים ובביתנים הקטנים במקדש, נהרסו לאורך ההיסטוריה ובמיוחד במהלך "מהפכת התרבות". עם זאת, חוויית הסיור במקדש משתלמת במיוחד. המעבר מחדר לחדר בתוך המקדש, על גשרונים קטנים שכאילו תלויים באוויר, פותחת מבט כולל על העיירה העתיקה, הנהר וגשרי האבן, מזוויות שונות אשר מספקות מראות מרהיבים והזדמנויות מצוינות לצילומים. כשיורדים אל הצד השני של המקדש, תחכה לכם תערוכה קטנה המציגה את מגוון הארכיטקטורות האופייניות למיעוטים הרבים המאכלסים את מחוז גְװֵיג'וֹאוּ.
 
בקצה השני של הגשר, הליכה צפונה לאורך הפלג הקטן שמתפצל מנהר וויאנג, תזכה אתכם בטיול בעמק הררי סגור בצוקים משני עבריו. על מורדות ההרים שמעל הנחל, מצויות כמה מערות נטיפים. בהמשך הדרך נמצאת שמורת טבע קטנה ובה בריכת הדרקון Lóngtān)– אגם מים צלולים בצבעי כחול-ירוק המצוי בתוככי היער העבות. למי שאינו חפץ ללכת ברגל אפשר להגיע למערות הנטיפים ולבריכת הדרקון במכוניות חשמליות, היוצאות סמוך לגשר של ג'ניואן תמורת כמה יואנים.
 
 
העיר ג'ניואן' מחוז גוויג'ואו, דרום סין
מקדש הדרקון השחור במערת הדרקון השחור  (צילום: Eric)
 
   העיר ג'ניואן' מחוז גוויג'ואו, דרום סין
כיום מערת הדרקון השחור ממשיכה להיות מקדש פעיל בו חיים כמה נזירים בודהיסטיים  (צילום: Eric)
 

יעדי טיול סביב ג'ניואן

ג'ניואן היא בסיס נהדר לטיולים בטבע ולשלל פעילויות באזור ההררי הירוק שבסביבה. 
 

שלושת הערוצים של נהר וויאנג 

נהר וויאנג (Wuyang) זורם ממערב למזרח, מההרים שבמרכז מחוז גוויג'ואו. הנופים שבהם עובר הנהר באזור העיירה ג'ניואן הם הדרמטיים והמרשימים ביותר, ובמיוחד בקטע באורך 35 קילומטר, המחולק לשלושה ערוצים: מערבי, מרכזי ומזרחי. לאורך שלושה ערוצים אלה מתנשאים לאורך שתי גדות הנהר צוקים ובהם מערות, סלעים משוננים ואינספור מפלים הנשפכים הישר מן הסלעים אל הנהר, בנוף שמזכיר במקצת את הנוף של אזור גווילין ויאנגשוֹ. שיט לאורך הנהר יאפשר לכם להתפעל ממי הנהר הצלולים והצוקים המיתמרים שמשתקפים בהם.

כמעט כל אוטובוס שיוצא מג'ניואן לעיירה שְה-בּינְג (Shibing) עובר דרך הכניסה לשמורה. משם מדובר בהליכה נינוחה של כשעה עד למזח שעל גדת הנהר, ממנו יוצאות סירות השטות בחלק היפה ביותר שלו. לחלופין, כדאי לברר במלון בו אתם מתאכסנים בג'ניואן, אם ניתן לארגן לכם חבילה שתכלול הסעה, כרטיס כניסה לשמורה ושיט, במחיר משתלם יותר ממה שתשלמו אם תעשו זאת בכוחות עצמכם.
כתבה על אזור גווילין ויאנגשו
 
נוף טיפוסי בנהר וויאנג -סלעים משוננים הבולטים מעל גדות הנהר
נוף טיפוסי בנהר וויאנג 
 סלעים משוננים הבולטים מעל גדות הנהר   (צילום: Eric)
 רפטינג בנהר שאנמו

נהר שאנמו (Shanmu) שממערב לג'ניואן זורם בערוץ צר בין צוקים גבוהים ומשוננים. המים צלולים כל כך שרואים את הקרקעית. צבע האזמרגד של מי הנהר זיכה אותו בכינוי "נהר המים המינרלים". בקיץ הזרימה בקטע זה של הנהר מהירה למדי  הרפטינג אמנם אינו סוער במיוחד ואין צורך להיות מקצוען כדי לעלות על הסירות, אך זוהי חוויה מהנה מאוד.
 
הנהר קרוב יותר לעיירה שְה-בִּינג, מערבית לג'ניואן. בשְה-בּינג יחכו לכם סוכנויות רבות שיציעו לכם חבילה הכוללת הסעה, כרטיס כניסה לשמורה ורפטינג, האורך כמה שעות. המלון או סוכנויות הנסיעות שבג'ניואן יוכלו גם הם לארגן לכם את הנסיעה לרפטינג, במחיר גבוה קצת יותר.
הקיץ היא עונה הטובה ביותר לצאת לרפטינג. חודשים יוני-ספטמבר הם העונה הגשומה באזור, ואז קרוב לוודאי שהזרימה בנהר תהיה מהירה יותר.
 

הר יו'טנאי

הר יוּ'נטאי (Yúntái Shān, מילולית: "הר בימת העננים") שנמצא ממערב לג'ניואן, מתאפיין בנוף הקארסטי המפורסם של דרום מערב סין  צוקים המיתמרים בתוך יערות עבותים, שאפופים כמעט תמיד בעננים המכסים אותם ומרחפים מעליהם. ביקור בשמורה הוא הזדמנות מצוינת לטייל בנוף הירוק להפליא של מחוז גְװֵיג'וֹאוּ, לטפס על כמה מהפסגות, להתפעל מ"ים העננים" ולבקר בדרך בכמה מקדשים בודהיסטיים וטאואיסטיים מתקופת שושלת מינג הפזורים בהר. 

ההר נמצא כ-15 קילומטר מערבית לג'ניואן. מג'ניואן יוצאים אוטובוסים ישירים אל ההר, או לחלופין ניתן לנסוע באוטובוס לשְה-בִּינג ולבקש מהנהג לרדת בכניסה לשמורה. הנסיעה אורכת כ-40 דקות.
 
העיר ג'ניואן' מחוז גוויג'ואו, דרום סין
ניתן לשוט בנהר בלב העיר ג'ניואן  (צילום: 4045)
 

הר פסגת הבודהא

מי שחפץ בחוויית טיפוס הרפתקנית יותר, מוזמן להצפין מהר יו'נטאי אל הר פסגת הבודהא (Foding Shan), שיספק נופים עוד יותר פראיים בטופוגרפיה גבוהה יותר. הר זה נמצא בגבול בין נפות שְה-צְ'יֶין (Shiqian), שְה-בּינְג (Shibing) וג'ניו'אן (Zhenyuan) במזרח מחוז גְװֵיג'וֹאוּ, ומתנשא לגובה של 1869 מטר מעל פני הים. זו הפסגה השנייה בגובהה במזרח מחוז גְװֵיג'וֹאוּ. בהר יערות של עצים נשירים וירוקי-עד האופייניים למערכת הסובטרופית.
הר זה קדוש לבודהיסטים וניכרת בו תרבות עשירה של מיעוט יִי-לָאו, מה שהופך אותו לראש וראשון בחשיבותו בין הרי מחוז גְװֵיג'וֹאוּ.
 

מידע שימושי למבקרים בג'ניואן

העיר גֵ'נְיוּאָן נמצאת על גדות נהר ווּיאנג במזרח מחוז גְװֵיג'וֹאוּ, כ-270 קילומטר מזרחית לבירת המחוז גְוֵוייָאנְג (Guiyang). ג'ניואן יכולה להיות תחנה ראשונה מצוינת לטיול במזרח מחוז גְװֵיג'וֹאוּ, מקום מושבם של המיעוטים מיאו ודונג, או כתחנה בין גוויג'ואו לכפרים העתיקים ולנופים המרהיבים בשמורת ווּלינְגְיוּ'אן, במערב מחוז הונאן.
 
ג'ניואן יושבת על מסילת הרכבת מבירת המחוז גְוֵוייָאנְג לכיוון מזרח, ולכן מדי יום ביומו עוברות בה עשרות רכבות. הדרך הנוחה ביותר להגיע היא לקחת את הרכבת שיוצאת בבוקר מגְוֵוייָאנְג, ומגיעה לג'ניואן כעבור ארבע שעות וחצי. כמו כן, מג'ניואן ואליה יוצאים אוטובוסים לכל הכיוונים. תחנת הרכבת נמצאת בקצה המערבי של ג'ניואן, קצת מחוץ לעיר. מונית משם אל מרכז העיר תעלה לכם יואנים בודדים.
 
מומלץ מאוד ללון באחד המלונות הקטנים שברחוב הראשי של העיר. רוב המלונות מציעים חדרים טובים במחירים סבירים. בחדרים הפונים אל הנהר מרפסות היושבת ממש על הגדה ומהן נשקף נוף מרהיב אל העיירה והצוקים שמולה. על המרפסות בצד של הנהר תלויים פנסים אדומים המודלקים בלילה ומאירים את שתי גדות הנהר.
 
 
העיר ג'ניואן
המקדשים של העיר ג'ניואן מוארים בליה 
(צילום: Carsten ten Brink)

העיר ג'ניואן
על המרפסות תלויים פנסים אדומים המודלקים בלילה ומאירים את שתי גדות הנהר  (צילום: Eric)
 

אודות הכותב
האתר העברי של הרדיו הבינלאומי של סין כולל מידע וכתבות מסין במגוון נושאים העשויים לעניין את ציבור הקוראים הישראלי. ייחודו של האתר בכך שהוא אתר האינטרנט הראשון והיחיד בעברית מטעם גורם רשמי בסין. המתרגמים הם ישראלים וסינים בוגרי אוניברסיטאות בארץ, השולטים בסינית ועברית.


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר