נפת ליבו – ארץ של טבע פראי

מחוז גוויג'ואו:
נפת ליבו - ארץ של טבע פראי
מאת: רדיו סין


נופיה של נפת ליבו מרהיבים וייחודיים ביופיים. בזכותם הוענק לה הכינוי "הפנינה של רצועת המדבריות העולמית". ליבו ידועה גם בזכות הפסיפס האתני המגוון המאפיין אותה. המנהגים הפשוטים והמסורת הקסומה והמסתורית של בני המיעוטים החיים בה, תורמים לעושרה התרבותי והרוחני של הנפה ומוסיפים לה ערך מוסף. 


נפת לִיבּוֹ (Lìbō), שבירתה היא העיר ליבו, ממוקמת בדרום המחוז הדרומי גְװֵיג'וֹאוּ (Guìzhōu) בדרום סין. שטחה הכולל של הנפה הוא 2,432 קמ"ר ואוכלוסייתה מונה 168 אלף איש, הנמנים על עשרות קבוצות אתניות שונות, ביניהן מיָאוֹ, בּוּ יִי, שוּי, יָאוֹ והָאן.
 
נופי נפת ליבו, מחוז גְװֵיג'וֹאוּ , דרום סין
נופי נפת ליבו - טבע ירוק ופראי 
(צילום: Wenbin)
 
נפת ליבו התברכה באקלים נעים ונוח לאורך כל ימות השנה. ארבע העונות נעימות כמו האביב והטמפרטורה השנתית הממוצעת היא 18 מעלות צלזיוס. ההרמוניה המופלאה ששוררת במקום מאז ימי קדם, הובילה ליצירתה של תרבות עשירה וצבעונית וכן להתפתחותם של מסורות, אמונות ומנהגים ייחודיים לאזור. 
כתבה על העיר ג'ניואן במחוז גוויג'ואו
 

יעדים בדרום סין:
העיר 
ליבו (A), העיר ג'ניואן (B), בירת המחוז גוּיָאנְג (C), העיר גווילין (D) טרסות האורז לונגג'י (D), העיר קונמינג (E) 


המזרח הרחוקשבעת הנקבים הקטנים 

האתר שממוקם על פסגתו של רכס הרים, כ-30 קילומטר דרומית לבירת הנפה, העיר ליבו, משתרע לאורך שבעה קילומטר. האתר מרהיב ביופיו הפשוט ומיקומו המבודד והשקט, משרה על המבקרים בו שלוות נפש אמיתית. יופיו הציורי של המקום מקנה למטיילים את התחושה כאילו הם מהלכים בתוך תמונה או פוסעים בין שורותיה של יצירה פואטית מרגשת.
 
האתר נקרא על שמו של גשר שבעת הנקבים הקטנים (Xiao Qikong), גשר עתיק ומפורסם שמחבר בין שתי גדותיו של נהר סיָאנְג-שוּי (Xiangshui). הגשר הוקם בתקופת שושלת צ'ינג ובנייתו ארכה 15 שנה. בשנת 1835 הסתיימה הבנייה ושבע הקשתות שבבסיסו השתרעו לכל רוחבו של נהר סיאנג-שוי. הנוף הנגלה מהגשר העתיק מרשים מאוד, קרני השמש צובעות את מי הנהר בירוק והמים הצלולים נראים שקטים עד מאוד. לנוכח מראה זה המבקרים במקום חשים סוג של היטהרות, כאילו כל טרדותיהם התפוגגו ונמוגו כלא היו. שייט בסירה על מי הנהר מאפשר לחזות במבנים העתיקים של בני מיעוט הבּוּ יִי, הניצבים על גדות הנהר וליהנות מניחוח עוטף ומלטף של הפרחים אשר גדלים פרא באזור.
 
גשר שבעת הנקביםנפת ליבו, מחוז גְװֵיג'וֹאוּ , דרום סין
גשר שבעת הנקבים הקטנים, קרני השמש צובעות את מי הנהר בירוק והמים הצלולים נראים שקטים  (צילום: Leeshypooh)
 
 

אגם האוהבים

באתר שבעת הנקבים ישנו אגם מיוחד ושמו אגם האוהבים (YuanYang Hu). מי האגם עמוקים במיוחד וצבעם ירוק כהה. מקור שם האגם הוא בזוג עצים גבוהים מאוד הניצבים זה מול זה במרכזו. בסיסם של גזעי העצים שקוע בתוך המים ובחלקם העליון משתלבים ענפיהם ואוחזים זה בזה, ממש כמו זוג נאהבים אשר אוחזים ידיים ומשלבים זרועות. העץ הנשי יפה ועדין ואילו העץ הגברי, אשר נדרשים שניים או שלושה אנשים כדי להקיפו, גבוה, זקוף, ניצב ונישא.
 
הצמחייה הססגונית והעבותה שגדלה על גדות האגם, מתנשאת לגובה רב. אור השמש מבליט את יופיים וחומם של הפרחים הצבעוניים על רקע הירוק שמסביב. ניתן להגיע לאתר שבעת הנקבים הקטנים באמצעות אוטובוסים רבים שיוצאים מדי יום מתחנת האוטובוס שליד כיכר הגשר הגדול של נהר גָ'אנְג. מחיר הכרטיס הוא 8 יואן ומרחק הנסיעה הוא 26 קילומטר (כ-40 דקות). 
 
גשר שבעת הנקביםנפת ליבו, מחוז גְװֵיג'וֹאוּ , דרום סין
גשר שבעת הנקבים הקטנים, גשר עתיק בעל שבע קשתות  (צילום: Ursula Wang)
 

נהר שוּי-צ'וּן 

נהר שוּי-צ'וּן (ShuiChun He) נכלל באתר שבעת הנקבים הקטנים. אורכו הכולל הוא שישה קילומטר והוא נחשב לפלג המרשים ביותר של נהר גָ'אנְג. הנהר נקרא על שם הכפר העתיק של בני מיעוט בּוּ יִי. הוא זורם מהיערות הבתוליים שבהר הירח, מערבה, לעבר העיר ליבו. הצוקים, המערות והיערות שבאזור נהר שוּי צ'וּן מעצימים את יופיים של נופי עמק הנהר.
 
 נהר שוּי-צ'וּן
מפל על נהר שויצ'ון  (צילום: 
Wenbin)
 

שמורת שבעת הנקבים הגדולים

שמורת שבעת הנקבים הגדולים (Da Qikong) מורכבת מיערות בתוליים, הרים ועמקים, מערות, נחלים ואגמים תת-קרקעיים. השמורה ממוקמת במרחק של כחמישה קילומטר מאגם האוהבים, שבאתר שבעת הנקבים הקטנים. הנופים הפראיים והלא שגרתיים בשמורה, משרים תחושה מסוימת של סכנה שאורבת מכל פינה, שמעצימה את חוויית הביקור. בתוך אחת המערות חבוי לו מפל, שמימיו נשפכים בעוצמה אל תוך בריכת מים בצבע טורקיז. מעל הבריכה צוהר לשמיים, ממנו חודר אור השמש ויוצר מראה קסום. בנוסף, בגובה של למעלה מ- 80 מטר מתנשא לו גשר טבעי, המכונה "שער הניצחון של המזרח". גשר זה משמש עדות לעוצמתו האדירה של הטבע ולמראהו מתמלאים המבקרים בתחושות של פליאה, הערכה וכבוד לכוח זה. גם שמורה זו קיבלה את שמה בזכות גשר עתיק בעל שבע קשתות גדולות שניצב בכניסה אליה. השמורה מלאה במסתוריות ובצבעים יוצאי דופן. במעלה הזרם מגשר שבעת הנקבים שוכן לו "עמק אלוהי" בו צוקים גבוהים ותלולים מטפסים אחד על השני, כשערפל נישא באוויר.
 
כקילומטר בהמשך הדרך בצד שמאל ניצב צוק גדול ורחב הנושק לשמיים, שגובהו למעלה ממאה מטרים. על הצוק ישנם יערות ירוקים, פרחים ונטיפים, אשר בזכותם נראה הצוק כלקוח מתוך ציור שמן. על הצוק ישנן שלוש מערות גדולות וקטנות, שבפתחיהן צמחייה עבותה. במקום זה אסור לצעוק או לקרוא בקול רם מפני שפעולות אלו עלולות להוביל להתדרדרות סלעים מהצוק. תושבי המקום מכנים תופעה זו כ"זעם האל" ומכאן שם המקום "העמק הנורא".
 
בהמשך הדרך ניצבת יצירתו המופלאה של הטבע  "הגשר הטבעי". גובהו של הגשר כשישים מטר ורוחב הקשת שבבסיסו כעשרים מטר. המתווה בו גועשים מי הנהר תחת הגשר משתנה והופך למפל. לכל אחד מהנטיפים, הפזורים באופן נרחב תחת קשת הגשר, צורה שונה וייחודית. שיחים ופרחים רבים צומחים על צידי הגשר. מראה זה המשלב גשר טבעי, מים, נטיפים וצמחייה מרהיב עד כדי כך שלא ניתן להכיל את כולו. למרות שהמרחק בין אתר שבעת הנקבים הקטנים לשמורה אינו גדול, אין אפשרות לעבור רגלית ביניהם. 
 
 נפת ליבו, דרום סין
צוק גדול ורחב הנושק לשמיים, שגובהו למעלה ממאה מטרים  (צילום: Wenbin)
 בני מיעוט יָאוֹ

אוכלוסיית בני מיעוט יָאוֹ (Yao) בנפת ליבו מתחלקת לשתי תת-משפחות עיקריות: ליָאנְג-פּיֶין יָאוֹ (LiangPian Yao, מילולית: "שתי חתיכות הבד"), קבוצה המורכבת מנשים בלבד ו-בָּאי-קוּ יָאוֹ (BaiKu Yao, מילולית: "המכנסיים הלבנים") אשר מורכבת רק מגברים. שמן של אוכלוסיות אלו נגזר מסגנון הלבוש המאפיין אותן. בגדיהן העליונים של נשות הליאנג-פּיין יאו עשויים משתי חתיכות בד המחוברות בכתפיים ובמותניים בלבד, ואילו אנשי הבָּאי קוּ יָאוֹ לובשים על פלג הגוף התחתון מכנסיים בצבע לבן.

הבתים בכפר מיעוט היאו מכונים על ידי המקומיים בשם "טירות באוויר". בתים אלה אינם צמודי קרקע, אלא בנויים בגובה מעל פני הקרקע. השטח שמתחת לבתים הפך עם הזמן לפינת המשחקים של הילדים. תושבי הכפר מתארים את המקום ומספרים כי רק לפני כמה שנים הוקם במקום בית הספר היסודי הראשון. בנוסף, הם מספרים כי בכל הכפר יש רק מקלט טלוויזיה אחד והוא נמצא בחנות המכולת. בכל עת שבעל המכולת מדליק את הטלוויזיה, כל ילדי הכפר מתדפקים על דלת החנות ומבקשים לצפות בה. למרות ההשפעות הזרות שהכפר חשוף אליהן, בעיקר בדמות תיירים המגיעים ממחוזות רחוקים, תושביו ממשיכים לקיים את אותו אורח החיים שאפיין אותם לפני מאות ואלפי שנים. עובדה זו גורמת למבקרים במקום לתחושה כאילו צעדו אחורה בזמן לתקופה עתיקה ומסתורית
 
מיעוט השאי, דרום סין
נשות מיעוט השוי בנפת ליבו 
(צילום: Tim Zachernuk)
 

רפטינג במורד הזרם

שייט הרפטינג בנהר שוי-צ'ון מתאים לכלל המטיילים. הסעות אל נקודת ההתחלה של השייט יוצאות מחזית דוכן הכרטיסים. מסלול הרפטינג אורך כשעתיים וחצי, כשאל משתתפי השייט מתלווה מדריך שאחראי על ניווט הסירה. לאחר ההגעה אל רציף העגינה, בו מסתיים הרפטינג, יש לעלות על מעבורת חזרה לרציף בירת הנפה.
 

מסלול רגלי של 3 שעות

המסלול הרגלי בנשיאת ציוד קל אורך כשלוש שעות, במהלכו יש לחצות שני גשרים מעל הנהר. יש לשים לב כי אחד הגשרים עלול להיות מוצף כאשר מפלס המים בנהר גבוה, לכן טרם היציאה לדרך יש לברר עם מפעילי הרפטינג במקום האם המעבר אפשרי. יש להימנע מלצאת למסלול הרגלי בעונה הגשומה או כאשר מפלס המים גבוה. אם רציף הסיום של הרפטינג נקבע כנקודת ההתחלה או הסיום של המסלול הרגלי, יש לדעת כי הדרך היחידה להגיע ממנו או אליו היא באמצעות המעבורת. מומלץ להתחיל במסלול הרגלי מנקודת ההתחלה של שייט הרפטינג – הכפר שוי-צ'ון
 
 נפת ליבו, מפלים
מפלים בנפת ליבו  (צילום: 
travel2world)
 

מסלול למיטיבי לכת

מהעיר ליבו ישנו מעבר הרים שניתן לצעוד בו עד לנקודת ההתחלה של המסלול הרגלי (הסמוך לנקודת ההתחלה של שייט הרפטינג). במעבר זה צועדים מעט אנשים ויש צורך במדריך המכיר היטב את דרך ההרים. יש לשים לב כי טיול במעבר ההרים אורך כשלוש שעות ויחד עם המסלול הרגלי בעמק נהר שוי-צ'ון המסלול כולו יארך כ-7 שעות.
 

מסלול "פורץ גבולות"

בעמק נהר שוי-צ'ון, במעלה הזרם מנקודת ההתחלה של שייט הרפטינג, קיימת דרך הרים לאורך הנהר ומעליו. המעבר בדרך זו אורך כ-15 שעות, יש להקים אוהל ולחנות למשך הלילה במתחם היער שבעמק. קטע דרך זה מסוכן! יש צורך במדריך מנוסה שיוביל את המטיילים ויש להצטייד בערכת עזרה ראשונה ותרופות.
 
מנקודת האיסוף והפיזור של נהר שוי-צ'ון שבעיר ליבו (כ-500 מטר צפונית לגשר הגדול של נהר גָ'אנְג) יוצאים אוטובוסים המובילים את המטיילים לנהר שוי-צ'ון. נסיעה זו כלולה במחיר כרטיס הכניסה לאתר ולכן אין צורך לשלם בנוסף עבורה.
מידע שימושי

תחבורה: בנפת ליבו אין תחנת רכבת. תחנות הרכבת הקרובות ביותר נמצאות בדוּ-שָאן (DuShan) ו-מָה-ווֶיי (Mawei). רכבות רבות מגיעות לתחנות אלו ומהן ישנה תחבורת אוטובוסים סדירה לליבו. משך הנסיעה משתי תחנות אלו לליבו זהה ואורך כשעתיים, מחיר הנסיעה זהה גם כן ועולה כ-20 יואן. האוטובוס ממָה ווֶיי אל ליבו עובר דרך אתר שבעת הנקבים הקטנים, לכן אם ברצונכם להגיע ישירות לאתר זה או לשמורת שבעת הנקבים הגדולים, אין צורך להמשיך קודם לכן לעיר ליבו.

בין העיר גוּייָאנְג (
Guiyang) בירת מחוז 
גְװֵיג'וֹאוּ לבין נפת ליבו יש אוטובוס ישיר בשני הכיוונים, היוצא ארבע פעמים ביום. ניתן למצוא בליבו מלונות בכל הרמות. סמוך ל"כיכר האנשים" ישנם רחוב אוכל ושוק לילה.

מומלץ לבקר בליבו בין החודשים מאי לאוקטובר. הבדלי הטמפרטורות בין הבוקר לערב גדולים ולכן יש להצטייד בבגדים מתאימים, בעיקר באביב ובסתיו.


אודות הכותב
האתר העברי של הרדיו הבינלאומי של סין כולל מידע וכתבות מסין במגוון נושאים העשויים לעניין את ציבור הקוראים הישראלי. ייחודו של האתר בכך שהוא אתר האינטרנט הראשון והיחיד בעברית מטעם גורם רשמי בסין. המתרגמים הם ישראלים וסינים בוגרי אוניברסיטאות בארץ, השולטים בסינית ועברית.


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר