שבדיה: פני הארץ ותושביה

שבדיה – פני הארץ ותושביה
מאת: כרמית וייס


מבין ארצות סקנדינביה שבדיה היא המדינה הגדולה ביותר. סקנדינביה הוא חבל ארץ בצפון אירופה, הכולל את חצי האי הסקנדינבי (שבדיה ונורבגיה) וכן את פינלנד ודנמרק. שטחה של שבדיה 450,295 קמ"ר, גדול פי 20 משטח מדינת ישראל, והיא המדינה החמישית בגודלה באירופה.


סטוקהולם שוק חג המולד
שוק חג המולד בבירת שבדיה סטוקהולם (imagebank.sweden.se (c) Ola Ericson)


 ברירת מחדלשכנותיה של שבדיה

לשבדיה גבולות יבשתיים עם פינלנד (641 ק"מ), בצפון-מזרח, ונורבגיה (1,619 ק"מ) במערב. קו החוף הארוך  3,218 קילומטרים, גובל בים הבלטי, בדרום ובמזרח, ובמפרץ הבוטני (Gulf of Bothnia), המפריד בינה ובין פינלנד בצפון-מזרח. לשבדיה אין גבול עם דנמרק, השכנה ממערב, אך רק 4 קילומטרים של מצר ארסונד (Öresund), מפרידים בין השתיים. בפרויקט ההנדסי המרשים של גשר ארסונד, המקשר בין העיר מאלמה השבדית לקופנהגן הדנית, מקושרות השתיים על ידי מנהרה, אי מלאכותי וגשר תלוי, על פני 15 קילומטרים.
שבדיה על מפת אירופה
שבדיה על מפת אירופה (NuclearVacuum)
 

שבדיה  הארץ הצפונית

15% משטחה של שבדיה נמצא מצפון לחוג הקוטב הצפוני. במהלך חודשי הקיץ השמש שם אינה שוקעת כלל. בחורף השמש אינה זורחת ומותירה את צפון שבדיה בעלטה. באזור זה אקלים סוב-ארקטי ומיעוט קיצוני של תושבים. רובו של האזור שמעבר לחוג הארקטי שייך לאזור התרבותי של לפלנד, המאחד חלקים של שבדיה, נורבגיה, פינלנד ורוסיה, שבכולם חיים בני המיעוט הסאמי (לשעבר נקראו "לאפים").
 
צפון שבדיה, השמש אינה זורחת בחורף
צפון שבדיה, השמש אינה זורחת בחורף (imagebank.sweden.se (c) Ann Lindberg)
 
 
דרום שבדיה הוא האזור המאוכלס של המדינה. מרבית התושבים מרוכזים בין הערים מאלמה וגטבורג, לאורך מיצר ארסונד, במערב, ובאזור סטוקהולם ואגם מאלרן (Mälaren) במזרח. האקלים בדרום שבדיה קריר גם בקיץ, והשמיים מכוסים תדיר בעננים, ואילו בחורף קר מאד ומעונן רוב הזמן. זרם הגולף, המגיע לחופי נורבגיה, ממתן את מזג האוויר בדרום שבדיה, אך הוא אינו מגיע לים הבלטי, המתכסה בחורף בשכבת קרח.
 
בשבדיה קרוב למאה אלף (!) אגמים, שאחדים מהם הם מהגדולים באגמי אירופה. אגמים רבים משמשים לייצור חשמל הידרו-אלקטרי, שהוא אחד מענפי הייצוא של שבדיה. 65% משטחה של שבדיה מכוסה ביערות. לשבדיה איים רבים. עיר הבירה סטוקהולם בנויה ברובה על איים, שהם חלק מארכיפלג האיים שלה. דרומית-מזרחית לסטוקהולם, בים הבלטי, נמצא האי הגדול ביותר של שבדיה, האי גוטלנד (Gotland).
 
רוב שטחה של שבדיה מישורי, עם גבעות נמוכות. במערב המדינה משתרע רכס ההרים הסקנדינביים, המפריד אותה מנורבגיה. בצפון הרכס נמצאת הנקודה הגבוהה ביותר בשבדיה, פסגת קבנקייסה (Kebnekaise), המתנשאת לגובה 2,111 מטר של קרח נצחי.
 
יעדים חשובים בשבדיה המוזכרים בכתבה (להגדלה לחצו למעלה משמאל)
תושבי שבדיה

בשבדיה מתגוררים 10 מיליון תושבים, שרובם מרוכזים לאורך קו החוף בדרום. 85% מתושבי שבדיה מתגוררים בישובים עירוניים. רוב תושבי שבדיה ממוצא שבדי, אך יש בה כ- 25% מהגרים או בני דור שני למהגרים ממדינות רבות, בהן, פינלנד, מדינות יגוסלביה לשעבר ועוד. מיעוט של בני הסאמי (לאפים), מתגוררים בעיקר בלפלנד שבצפון שבדיה, אך גם שם הם רק מיעוט.
 
הדת העיקרית בשבדיה היא הנצרות הלותרנית (87%), ויש בה גם מיעוט של נוצרים קתולים, אורתודוכסים ובפטיסטים, וכן מוסלמים, יהודים ובודהיסטים. יחד עם זאת רוב תושבי שבדיה הם חילונים והדת מופרדת מהמדינה.
 
רוב השבדים דוברים שבדית, אך חמש שפות נוספות, של חמשת המיעוטים הגדולים במדינה, מוכרות כשפות רשמיות: פינית, סאמי, רומאני (שפת הצוענים), מאנקיאלי (שפתם של הפינים) ויידיש. מעריכים כי בשבדיה כ- 3,000 דוברי יידיש. שבדיה קלטה פליטים יהודים רבים מהמדינות השכנות, במהלך מלחמת העולם השנייה ולאחריה, וכיום יש בה קהילה יהודית של כ- 15 אלף איש.
 
ילדים שבדים בהירי שיער ותכולי עיניים
ילדים שבדים בהירי שיער ותכולי עיניים (imagebank.sweden.se (c) Astrid Lindgrens Varld)
 

ממשל וכלכלה בשבדיה

שבדיה היא מונרכיה חוקתית, כלומר, יש בה מלך אך הוא אינו שליט אבסולוטי אלא כפוף לחוקה. בית המלוכה השבדי מתקיים מזה אלף שנה, אולם בשנת 1866 צומצמו סמכויותיו בעקבות הקמת שני בתי פרלמנט. משנת 1971 בשבדיה רק בית נבחרים אחד – הריקסטאג (Riksdag), שהוא הגוף המחוקק ובעל הסמכות העליונה במדינה. החוקה משנת 1975 הפכה את תפקידו של המלך לסמלי וטקסי בלבד.
 
שבדיה היא מדינה סוציאל-דמוקרטית, בעלת מערכת רווחה חזקה במיוחד, והיא נמנית על המדינות העשירות בעולם. התוצר הגולמי לנפש בשבדיה הוא מהגבוהים בעולם. כלכלת שבדיה מתבססת על סחר בעץ, ברזל וכוח הידרואלקטרי, וכן מפעלי הנדסה והייטק. משנת 1995 חברה שבדיה באיחוד האירופי, אך היא בחרה לא להחליף את המטבע לאירו, ונשארה עם הקרונה השבדית. 
 
אייל הצפון ודוב, מבעלי החיים האופיניים לשבדיה  אייל הצפון ודוב, מבעלי החיים האופיניים לשבדיה
אייל הצפון ודוב, מבעלי החיים האופיניים לשבדיה (imagebank.sweden.se (c) Ove Kallstrom, Hakan Vargas)
קרוז מסטוקהולם על הים הבלטי

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר