שוודיה – פני הארץ ותושביה

שוודיה – פני הארץ ותושביה
מאת: כרמית וייס


שוודיה היא המדינה הגדולה ביותר מבין ארצות סקנדינביה – חבל ארץ בצפון אירופה, הכולל גם את המדינות נורווגיה, פינלנד ודנמרק. שטחה של שוודיה 450,295 קמ"ר, גדול פי 20 משטח מדינת ישראל, והיא המדינה החמישית בגודלה באירופה.


סטוקהולם שוק חג המולד
שוק חג המולד בבירת שוודיה סטוקהולם (imagebank.sweden.se (c) Ola Ericson)


בלטיותשכנותיה של שוודיה

לשוודיה גבולות יבשתיים עם פינלנד (641 ק"מ), בצפון-מזרח, ונורווגיה (1,619 ק"מ) במערב. קו החוף הארוך  3,218 קילומטרים, גובל בים הבלטי, בדרום ובמזרח, ובמפרץ הבוטני (Gulf of Bothnia), המפריד בינה ובין פינלנד בצפון-מזרח. לשוודיה אין גבול עם דנמרק, השכנה ממערב, אך רק 4 קילומטרים של מצר ארסונד (Öresund), מפרידים בין השתיים. בפרויקט ההנדסי המרשים של גשר ארסונד, המקשר בין העיר מאלמה השוודית לקופנהגן הדנית, מקושרות השתיים על ידי מנהרה, אי מלאכותי וגשר תלוי, על פני 15 קילומטרים.
שבדיה על מפת אירופה
שוודיה על מפת אירופה (NuclearVacuum)
 

שוודיה  הארץ הצפונית

15% משטחה של שוודיה נמצא מצפון לחוג הקוטב הצפוני. במהלך חודשי הקיץ השמש שם אינה שוקעת כלל. בחורף השמש אינה זורחת ומותירה את צפון שוודיה בעלטה. באזור זה אקלים סוב-ארקטי ומיעוט קיצוני של תושבים. רובו של האזור שמעבר לחוג הארקטי שייך לאזור התרבותי של לפלנד, המאחד חלקים של שוודיה, נורווגיה, פינלנד ורוסיה, שבכולם חיים בני המיעוט הסאמי (לשעבר נקראו "לאפים").
 
צפון שבדיה, השמש אינה זורחת בחורף
צפון שוודיה, השמש אינה זורחת בחורף (imagebank.sweden.se (c) Ann Lindberg)
 
 
דרום שוודיה הוא האזור המאוכלס של המדינה. מרבית התושבים מרוכזים בין הערים מאלמה וגטבורג, לאורך מיצר ארסונד, במערב, ובאזור סטוקהולם ואגם מאלרן (Mälaren) במזרח. האקלים בדרום שוודיה קריר גם בקיץ, והשמיים מכוסים תדיר בעננים, ואילו בחורף קר מאד ומעונן רוב הזמן. זרם הגולף, המגיע לחופי נורווגיה, ממתן את מזג האוויר בדרום שוודיה, אך הוא אינו מגיע לים הבלטי, המתכסה בחורף בשכבת קרח.
 
בשוודיה קרוב למאה אלף (!) אגמים, שאחדים מהם הם מהגדולים באגמי אירופה. אגמים רבים משמשים לייצור חשמל הידרו-אלקטרי, שהוא אחד מענפי הייצוא של שוודיה. 65% משטחה של שוודיה מכוסה ביערות. לשוודיה איים רבים. עיר הבירה סטוקהולם בנויה ברובה על איים, שהם חלק מארכיפלג האיים שלה. דרומית-מזרחית לסטוקהולם, בים הבלטי, נמצא האי הגדול ביותר של שוודיה, האי גוטלנד (Gotland).
 
רוב שטחה של שוודיה מישורי, עם גבעות נמוכות. במערב המדינה משתרע רכס ההרים הסקנדינביים, המפריד אותה מנורווגיה. בצפון הרכס נמצאת הנקודה הגבוהה ביותר בשוודיה, פסגת קבנקייסה (Kebnekaise), המתנשאת לגובה 2,111 מטר של קרח נצחי.
 
יעדים חשובים בשוודיה המוזכרים בכתבה (להגדלה לחצו למעלה משמאל)
תושבי שוודיה

בשוודיה מתגוררים 10 מיליון תושבים, שרובם מרוכזים לאורך קו החוף בדרום. 85% מתושבי שוודיה מתגוררים בישובים עירוניים. רוב תושבי שוודיה ממוצא שוודי, אך יש בה כ- 25% מהגרים או בני דור שני למהגרים ממדינות רבות, בהן, פינלנד, מדינות יגוסלביה לשעבר ועוד. מיעוט של בני הסאמי (לאפים), מתגוררים בעיקר בלפלנד שבצפון שוודיה, אך גם שם הם רק מיעוט.
 
הדת העיקרית בשוודיה היא הנצרות הלותרנית (87%), ויש בה גם מיעוט של נוצרים קתולים, אורתודוכסים ובפטיסטים, וכן מוסלמים, יהודים ובודהיסטים. יחד עם זאת רוב תושבי שוודיה הם חילונים והדת מופרדת מהמדינה.
 
רוב השוודים דוברים שוודית, אך חמש שפות נוספות, של חמשת המיעוטים הגדולים במדינה, מוכרות כשפות רשמיות: פינית, סאמי, רומאני (שפת הצוענים), מאנקיאלי (שפתם של הפינים) ויידיש. מעריכים כי בשוודיה כ- 3,000 דוברי יידיש. שוודיה קלטה פליטים יהודים רבים מהמדינות השכנות, במהלך מלחמת העולם השנייה ולאחריה, וכיום יש בה קהילה יהודית של כ- 15 אלף איש.
 
ילדים שבדים בהירי שיער ותכולי עיניים
ילדים שוודים בהירי שיער ותכולי עיניים (imagebank.sweden.se (c) Astrid Lindgrens Varld)
 

ממשל וכלכלה בשוודיה

שוודיה היא מונרכיה חוקתית, כלומר, יש בה מלך אך הוא אינו שליט אבסולוטי אלא כפוף לחוקה. בית המלוכה השוודי מתקיים מזה אלף שנה, אולם בשנת 1866 צומצמו סמכויותיו בעקבות הקמת שני בתי פרלמנט. משנת 1971 בשוודיה רק בית נבחרים אחד – הריקסטאג (Riksdag), שהוא הגוף המחוקק ובעל הסמכות העליונה במדינה. החוקה משנת 1975 הפכה את תפקידו של המלך לסמלי וטקסי בלבד.
 
שוודיה היא מדינה סוציאל-דמוקרטית, בעלת מערכת רווחה חזקה במיוחד, והיא נמנית על המדינות העשירות בעולם. התוצר הגולמי לנפש בשוודיה הוא מהגבוהים בעולם. כלכלת שוודיה מתבססת על סחר בעץ, ברזל וכוח הידרואלקטרי, וכן מפעלי הנדסה והייטק. משנת 1995 חברה שוודיה באיחוד האירופי, אך היא בחרה לא להחליף את המטבע לאירו, ונשארה עם הקרונה השוודית. 
 
אייל הצפון ודוב, מבעלי החיים האופיניים לשבדיה  אייל הצפון ודוב, מבעלי החיים האופיניים לשבדיה
אייל הצפון ודוב, מבעלי החיים האופיניים לשוודיה (imagebank.sweden.se (c) Ove Kallstrom, Hakan Vargas)
קרוז מסטוקהולם על הים הבלטי

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר