לוקסור ועמק המלכים     

טיול ללוקסור ועמק המלכים 


העיר לוקסור ממוקמת על חורבותיה של בירת מצרים העתיקה, העיר תבאי, ממנה נותרו במקום עד ימינו מבנים ואוצרות תרבות חשובים, ששימשו את שליטי מצרים. תיירים רבים מגיעים לעיר כדי להתרשם מאוצרותיה.


כדורים פורחים בעיר לוקסור, מצרים
כדורים פורחים מעל העיר לוקסור ועמק הנילוס הפורה  (צילום: Christopher Michel)
 

יעדי טיול מרכזיים במצרים, ובהם לוקסור (D) ועמק המלכים (E)
 

 בירת מצרים הקדומה

העיר לוקסור (Luxor) ממוקמת בדרום מצרים (מצרים עילית), בעמק הנילוס הפורה, 660 ק"מ דרומית לבירה קהיר. העיר שוכנת על הגדה המזרחית של נהר הנילוס, ומתגוררים בה כ- 600 אלף תושבים. בעבר שכנה במקום העיר העתיקה תבאי (נוא אמון המקראית), ומשום כך היא מכונה "המוזיאון הפתוח הגדול בעולם".
בתי מלון בעיר לוקסור
 
העיר לוקסור, מצרים
העיר לוקסור על גדות נהר הנילוס  (צילום: David Morris)

כדורים פורחים בעיר לוקסור, מצרים
אזורים חקלאים בעמק הנילוס, ליד העיר לוקסור (צילום: Christopher Michel)
 
בשטח העיר נמצאים שני אתרי מקדשים חשובים. כַּרְנָךְּ (Karnak) הוא אתר ארכאולוגי, הכולל מקדשים, שערים (פילון), עמודים ומבנים נוספים. במצרים העתיקה הוא שימש כמקום הסגידה העיקרי לאל אמון, לבת זוגו האלה מוּת ולבנם האל ח'וֹנסוּ, המכונים השלישייה מתבאי. מקדש לוקסור נבנה עבור אותה שלישיית אלים נערצת - אמון, אשתו מות ובנם ח'ונסו, בתקופת הממלכה החדשה במצרים. שני האתרים הוכרזו כאתר מורשת עולמית.
כתבה על נהר הנילוס במצרים
 
מקדש לוקסור, מצרים
מקדש  לוקסור מואר בלילה  (צילום: Elena Pleskevich)

מקדש לוקסור, מצרים
עמודים ופסלי ענק במקדש לוקסור  (צילום: Elena Pleskevich)

מקדש לוקסור, מצרים
תבליטי קיר במקדש  לוקסור  (צילום: Elena Pleskevich)
 

 ברירת מחדל
 

עיר המתים של מצרים העתיקה

אל מול לוקסור, מעברו השני של נהר הנילוס, על הגדה המערבית, ניצבים המקדשים והקברים של הנקרופוליס של תבאי (Theban Necropolis), שגם הם הוכרו כאתר מורשת עולמית. המקום שימש במשך שנים רבות לקבורה של מלכי מצרים, במיוחד בתקופת הממלכה החדשה, שכללה את השושלות 18, 19 ו- 20, בימים בהם שימשה תבאי עיר הבירה של מצרים. בשטח הנקרופוליס נמצאים מקדשי מתים שהוקמו על ידי הפרעונים, קברי מלכים ומלכות, וקברי אצילים ובעלי מלאכה שעסקו בבניית המבנים והקברים.
 
עמק המלכים, לוקסור, מצרים
עמק המלכות, כאן נקברו נשותיהם של הפרעונים  (צילום: Zureks)
 
הנקרופוליס של תבאי כולל את עמק המלכים (וואדי אל מוּלוּכּ), שבו קברים אשר נבנו לפרעוני הממלכה החדשה, שליטי השושלות ה-18 עד ה-20.
בסמוך אליו נמצא עמק המלכות (ואדי אל מליכּאת), בו נקברו נשותיהם של פרעוני מצרים. יחד עם המלכות נקברו נסיכים ונסיכות ובני אצולה.
 
כאן נמצא גם מקדש רעמסאום, אשר שימש להנצחתו של פרעה רעמסס השני, ומתחם דיר אל-בחרי (Deir el-Bahari), שבו מקדשי קבורה וקברים, כולל מקדש חתשפסות (Mortuary Temple of Hatshepsut), המלכה החמישית בשושלת ה-18 של מצרים העתיקה ומהחשובות שבפרעוני מצרים.

מקדש חתשפסות, מצרים
מקדש המלכה חתשפסות, מהחשובות בפרעוני מצרים  (צילום: Alessio Milan)

מקדש חתשפסות, מצרים
תבליט במקדש המלכה חתשפסות  (צילום: ModWilson)
 

מידע נוסף

כתבות נוספות על מצרים
סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר