יעדי טיול בקהיר        

קהיר בירת מצרים - יעדי טיול מרכזיים


קהי​ר היא בירת מצרים וחיים בה קרוב ל- 20 מיליון תושבים. היא העיר הגדולה ביותר באפריקה ובמזרח התיכון. האתרים ההיסטוריים של קהיר הוכרזו כאתרי מורשת עולמית על ידי אונסק"ו בשנת 1979. 


תצפית ממגדל קהיר
נהר הנילוס חוצה את קהיר, תצפית ממגדל קהיר  (צילום: Maher Najm)
 

עתיק מול מודרני

העיר קהיר (Cairo), הבנויה לגדות נהר הנילוס, מתחלקת לשני חלקים - העיר העתיקה והעיר החדשה.
העיר החדשה בנויה בסגנון אירופי מודרני, בתים גדולים, בתי מלון, בינייני משרדים ועוד.
העיר העתיקה בנויה בצפיפות, ניכרים בה שיברי חומות ושרידים עתיקים, יש בה מסגדים לרוב וגם בניינים גבוהים, שחלקם העליון מיועד למגורים והחלק התחתון מיועד למסחר.

מאז עלייתו של נאצר לשלטון החלה קהיר לגדול במהירות, דבר שהשפיע קשות על התשתיות בעיר, שלא עמדו בעומס. קהיר הפכה לעיר צפופה, בעלת זיהום אוויר גבוה, עומסי תנועה בלתי אפשריים וכן לכלוך ועוני רב.
מאז שנות ה-80 של המאה העשרים, עושים השלטונות מאמצים רבים לפזר את האוכלוסייה מקהיר לערי שדה, ולנסות ולשפר את המצב התברואתי שלה. לאור תוכניות אלו, הורחבו כבישים ונבנתה רכבת תחתית מודרנית 
יחסית, כמו גם קניונים ובתי מלון מפוארים.
רוב אוכלוסיית קהיר חיה בעוני מחפיר, ומיעוט של התושבים מתגורר בסטנדרטים המוכרים במערב.
 
מלון מומלץ בקהיר
בעיר החדשה בתי מלון מודרניים ברמה גבוהה, בתמונה מלון 4 העונות על גדות הנילוס
(צילום: Four Seasons Hotel Cairo at Nile Plaza)

מלון מומלץ בקהיר
מלון פור סיזנס קהיר - 5 כוכבים לגדות הנילוס
(צילום: Four Seasons Hotel Cairo at Nile Plaza)

 ברירת מחדלהיכן לבקר בקהיר

מצרים היוותה מאז ומעולם מרכז תרבותי, בו ניפגשו עמים ודתות שונות, והאתרים הרבים הפזורים בה ומעידים על עברה ההיסטורי העשיר.

המוזיאון המצרי (Egyptian museum) - מקום משכנם של אוצרות מצרים העתיקה. המוזיאון כולל 136,000 פרטים מוצגים. החלל הידוע ביותר במוזיאון הוא "אולם המומיות", הכולל 27 מומיות מלכותיות מימי הפרעונים המצרים.

המוזיאון המצרי הגדול - נמצא ליד גיזה והפירמידות הגדולות ומציג פרטים שטרם הוצגו לציבור ורק לאחרונה התגלו.

מוזיאון קהיר
המוזיאון המצרי, 27 מומיות מימי הפרעונים  (צילום: Sara Nabih)
 
 
בזאר ח'אן אל חלילי (Khan El Khalili Bazar) - מתחם הכולל את אחד מאזורי המסחר הססגוניים והקדומים ביותר בעולם, המצוי בקרבת האתרים המוסלמיים המרכזיים בעיר. לצד חלק מהחנויות, מצויים עדיין המפעלים ובתי המלאכה המקוריים, בהם מייצרים את הסחורה הייחודית למקום. הבזאר במקום מתוארך לשנת 1382, עת הוקם במקום החאן לצד מרכז מסחרי. 

קהיר העתיקה - האזור העתיק בעיר כולל את הרובע הקופטי ופוסטאט. באזור זה ממוקם המוזיאון הקופטי, נמל בבל, שהיווה חלק ממפעל המים המצרי הקדום ונועד למדוד את גובה מי נהר הנילוס, כנסיית האחיזה השייכת לקהילה הקופטית ומתוארכת למאה ה-3 לספירה ובית הכנסת בן עזרא בו נתגלתה הגניזה הקהירית בה נחשפו למעלה מ-200,000 מסמכים קדומים של הקהילה היהודית בעיר.

מצודת קהיר - הנקראת גם מצודת קלעת סלאח א-דין, נבנתה בימי הביניים, וממוקמת על גבעת מוקאטם, סמוך למרכז העיר. המצודה היא אתר היסטורי לשימור, שבתחומו מסגדים ומוזיאונים.

מגדל קהיר - מגדל תקשורת המתנשא לגובה 187 מטר. המגדל הוקם בשנת 1956 ובראשו מצויה מסעדה, המשמשת גם כנקודת תצפית מרהיבה על העיר.

מגדל קהיר
מגדל קהיר ונהר הנילוס, תצפית מרהיבה על העיר  (צילום: Hesham Mokhtar Ali)

פארק אל-אזהר - פארק עירוני מודרני שהוקם בשנת 2005 לרווחת הציבור המצרי בקהיר בהשקעה של 30 מיליון דולר. במהלך הקמת הפארק, נחשפו מספר אתרים ארכאולוגים, המשתלבים כיום באתרי הפארק. האתר נמצא בקרבת מסגד אל-אזהר ואוניברסיטת אל אזהר וח'אן אל חלילי.

כיכר א-תחריר (Tahrir Square) - כיכר מרכזית  בה מתנהלות הפגנות ואירועי שמחה לאומיים. הכיכר ממוקמת בסמיכות למרכזי השלטון בקהיר, והתפרסמה בעקבות ההפגנות שנערכו בה בתחילת 2011 והובילו לפרישתו של הנשיא חוסני מובארכ.

בית האופרה החדש של קהיר – נחנך בשנת 1988 בסיוע ארגון יפני. נכלל בתוך קומפלקס המרכז הלאומי לתרבות
 
כיכר תחריר קהיר
הפגנה בכיכר א-תחריר, 2013  (צילום: Wael Mostafa)
 

אירועי תרבות חשובים בקהיר

פסטיבל הסרטים הבינלאומי של קהיר – הצלחת תעשיית הקולנוע המצרית, הביאה להתהוותו של פסטיבל סרטים בינלאומי בשנת 1976. לפסטיבל מגיעים גדולי כוכבי הקולנוע הערבי והמערבי.

יריד הספרים הבינלאומי של קהיר – יריד ספרים הנערך בקהיר כל שנה, בשבוע האחרון של ינואר, במגרשי היריד הבינלאומיים של קהיר במדינת נאסר, בסמוך לאוניברסיטת אל-אזהר. 
כתבה על תכנון טיול במצרים

מגדל קהיר
גשר על הנילוס וברקע מגדל קהיר  (צילום: crosby cj)

הפירמידות של גיזה

גיזה (Giza), הנמצאת 20 ק"מ דרום-מערבית למרכז קהיר, וכיום בפרבריה של העיר קהיר, היא מקום הימצאותן של הפירמידה של ח'ופו (Pyramid of Khufu), הידועה גם בתור "הפירמידה הגדולה". הפירמידה הקטנה יותר של חאפרו והפירמידה הצנועה יחסית של הפרעה מנכאור (ידוע גם כ"מיקרינוס"), יחד עם מספר פירמידות קטנות, הידועות כ"פירמידות המלכות", ופסל הספינקס המפורסם.
מתוך שלוש הפירמידות הגדולות בגיזה, זו של חאפרו היא היחידה שבה ניתן לראות את שרידי ציפוי הגיר, שכיסה בשעתו את שלל המבנים באתר. עקב מיקומה הגבוה והשיפוע התלול בו נבנתה נוצר הרושם שפירמידה זו גבוהה יותר מהפירמידה של ח'ופו, אולם במציאות אין הדבר כך והיא קטנה משכנתה הן בגובה והן בנפח.
 
הנקרופוליס בגיזה, "עיר המתים", נחשבת לאחד האתרים המתויירים ביותר בעולם, וזאת כבר בתקופה ההלניסטית, כאשר הפירמידה של חופו הוספה אחר כבוד לרשימת שבעת פלאי תבל. הפירמידה היא "פלא תבל" היחיד ששרד עד ימינו.
כתבה על הפירמידות החשובות של מצרים | בתי מלון באזור גיזה בקהיר
 
הפירמידה והספינקס בגיזה ליד קהיר
הפירמידה הגדולה בגיזה שבפרברי קהיר
ניתן לראות את שרידי ציפוי הגיר, שכיסה בשעתו את המבנים באתר
  (צילום: Denise Chan)
 
 

מלון מומלץ במרכז קהיר - ליד כיכר תחריר

מלון שטייגנברגר אל תחריר (Steigenberger Hotel El Tahrir Cairo) הוא מלון 4 כוכבים, הזוכה לחוות דעת מעולות, וממוקם במרחק 5 דקות הליכה מכיכר תחריר ואתרים נוספים במרכז קהיר, כמו, המוזיאון המצרי ובזאר ח'אן אל חלילי. המלון מציע בריכה, סאונה, מרכז כושר, עיסויים, מרכז עסקים, חדרים גדולים ומפנקים וסוויטות ענקיות, כולם כמובן עם מיזוג אוויר.

מלון מומלץ במרכז קהיר ליד כיכר תחריר
מלון שטייגנברגר אל תחריר - פינוק 4 כוכבים במרכז קהיר
 

מידע נוסף

לכתבות נוספות על מצרים
סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר