מקדשי אבו סימבל        

מקדשי אבו-סימבל


מקדשי אבו סימבל אמנם מרוחקים כ- 280 ק"מ מהנקודה הדרומית ביותר במצרים אליה מגיעים רוב המטיילים, אך חשיבותם גדולה והם מרשימים ביותר, ולכן מטיילים רבים מגיעים אליהם בנסיעה או בטיסה קצרה מהעיר אסוואן.


האתר כולל מקדש גדול, המוקדש לרעמסס השני, ומקדש קטן יותר המוקדש לאשתו נפרטרי, והוא הוכר כאתר מורשת עולמית. על חשיבותם מעיד גם "מבצע ההצלה" הגדול והיקר שנערך להם, עליו יסופר בסוף הכתבה.

מקדשי אבו סימבל
מקדש נפרטיטי, אחד משני המקדשים באבו סימבל  (צילום: Angel Aroca Escámez)
 

רעמסס הראשון ואשתו נפרטיטי

האתר הארכאולוגי המרשים של אבו סימבל (Abu Simbel), כולל שני מקדשים מתקופת הפרעונים של מצרים העתיקה, אשר נחצבו בסלע, בדרומה של מצרים, לא הרחק מגבולה עם סודאן. מקדשים אלה הוקמו בידי הפרעונים סתי הראשון (Seti I), בנו של רעמסס הראשון, ובנו רעמסס השני, בין השנים 1284 לפנה"ס ל- 1264 לפנה"ס.

המקדשים הוקמו בעקבות המלחמה עם החיתים, בקרב ליד העיר קדש (כיום בשטחה של סוריה), בשנת 1289 לפנה"ס. הקרב היה שיאו של מסע מלחמה מצרי, שנועד להכריע מחלוקת ארוכת שנים בין מצרים לבין האימפריה החתית, סביב השליטה בלבנון ובסוריה, ובדרכי המסחר שעברו בהן. הקרב הסתיים אמנם ללא הכרעה ממשית, אך הניצחון האסטרטגי במלחמה היה של החתים, רעמסס נאלץ לחזור למצרים, ובעקבותיה חתמו הצדדים על הסכם שלום.

הקומפלקס המדובר הינו אחד משישה מקדשים חצובים בסלע, שנבנו באזור זה במהלך כהונתו של רעמסס השני, במטרה להרשים את שכנותיה הדרומיות של מצרים ולחזק מחדש את הדת במצרים.
לינה בעיר אסוואן | לינה בעיר אבו-סימבל

מקדשי אבו סימבל
מקדש נפרטיטי (מימין) ומקדש רעמסס (משמל)  (צילום: S J Pinkney)


יעדי טיול מרכזיים במצרים, אסוואן (F) ומקדשי אבו סימבל (G)


 ברירת מחדל
 

המקדש הגדול לרעמסס השני

שער הכניסה למקדש הגדול עובר בין שני פילונים, שני מגדלים המתחברים באמצעות כרכוב. המעבר בין שני הפילונים מדמה כניסה לתוך נקיק תלול ועמוק במדבר. בסמוך לפילונים מוצבים פסלי ענק בדמותו של רעמסס השני, המגדירים את הכניסה למקדש. בין רגליו של הפרעה מוצגים בני משפחתו, בגודל זעיר ביחס אליו, סמל לכך שפרעה נישא מכל אדם. מעל פתח הכניסה מוצב פסל של האל אמון (רע), הנחשב לאביהם של מלכי מצרים החל מהשושלת ה- 18 ואילך.

מקדשי אבו סימבל
המקדש הגדול - מקדש רעמסס, פסלי ענק בדמות רעמסס השני  (צילום: Francisco Anzola)
 

המקדש לנפרטיטי ולאלת היופי והאהבה

המקדש הקטן מבין השניים, הוקדש למלכה נפרטרי - אשתו החשובה של רעמסס השני, ולאלה חתחור, אלת היופי, האהבה, המוזיקה והמלחמה במיתולוגיה המצרית. הייתה זו הפעם השנייה בהיסטוריה של מצרים העתיקה שמקדש הוקדש למלכה (הפעם הראשונה הייתה המקדש שבנה אחנתון לאשתו נפרטיטי).
על אחת הקשתות במקדש רשומה הכתובת - "מקדש שהוא מונומנט גדול ואדיר למלכה המלכותית הגדולה נפרטרי מריאטמות, למען השמש שתאיר, נתנה חיים ואהובה".
על קשת אחרת רשומה הכתובת - "המלך של דרום וצפון מצרים, רעמסס; הוא שבנה את המקדש על ידי חפירה בהר... עבור האישה המלכותית הגדולה נפרטרי מריאטמות, לנצח נצחים"

מקדשי אבו סימבל
מקדש נפרטיטי, הפסל האמצעי בכל שלישיית פסלים הוא של נפרטיטי עצמה  (צילום: Rüdiger Stehn)
 
בחזית המקדש נמצא הפתח אליו, ומכל צד ניצבים שלושה פסלים ענקיים, שגודלם מעל 10 מטר. במרכז כל שלישית פסלים ניצב פסל ענק של נפרטרי, והם זהים בגודלם לפסלי רעמסס השני שבמקדש הגדול. נפרטרי מוצגת כשהיא מחזיקה בידה כלי נגינה בשם סיסטרום, שהיה מקודש במצרים העתיקה, לבושה בשמלה ארוכה, ועל ראשה עיטור האופייני לאלה חתחור - קרני פרה המקיפות את גלגל השמש.

בתוך המקדש, אולם הנתמך על ידי ששה עמודים, המעוטרים על ידי סצנות המתארות את נפרטרי מגנת בסיסיטרום, יחד עם האלים והאלות.

מקדשי אבו סימבל
האולם הפנימי במקדש נפרטיטי, על העמודים מצוירים נפרטיטי והאלים  (צילום: Ken Henderson)

 

מבצע ההצלה של מקדשי אבו סימבל

בשנת 1959, בעקבות הצטברות מי נהר הנילוס מדרום לסכר אסואן, אשר נבנה בדיוק למטרה זו, החל מבצע תרומות בינלאומי לשימור מקדשי אבו סימבל. השרידים הללו, שהם הדרומיים ביותר לאותה ציוויליזציה מצרית עתיקה, נמצאו תחת סכנה של ממש.

מבצע ההצלה של מקדשי אבו סימבל החל בשנת 1964, ועלותו נאמדת ב- 40 מיליון דולר. עד שנת 1968 נחתך האתר כולו לבלוקים גדולים, פורק והורכב מחדש במיקום חדש – 65 מ' גבוה יותר ובמרחק 200 מ' מהנילוס. פעולה זו הצילה אותו משקיעה תחת מי אגם נאצר, שהלך והתמלא בעקבות הקמת הסכר.  המבצע נחשב לאחד ההישגים הגדולים והחשובים ביותר של ההנדסה הארכאולוגית. 

כיום, לאחר השיחזור, שני המקדשים צמודים לשתי גבעות מלאכותיות, קטנות בגודלן לעומת הגבעות המקוריות.
 
מקדשי אבו סימבל
שני המקדשים הועברו ממיקומם המקורי, שעמד להיות מוצף לאחר בניית סכר אסוואן  (צילום: cattan2011)

כתבות נוספות על מצרים

יעדי טיול בקהיר
לוקסור ועמק המלכים
סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר