טיול למצרים – כל מה שצריך לדעת

למה מצרים עכשיו?
כל מה שצריך לדעת על טיול לארץ הפרעונים
מאת : אילן לכיש


היא כל כך קרובה, כל כך מסקרנת, כל כך מדהימה, שאין מדינה שתשווה אליה כיעד המושך אותנו הישראלים - להבין, לדעת, להכיר וללמוד.


יחד עם זאת, מצרים מעוררת גם המון חששות, ולכן אביא כאן את כל המידע הדרוש כדי לתכנן טיול למצרים – איך, לאן ומתי?

1 / 5
2 / 5
3 / 5
4 / 5
5 / 5

מקדש נפרטיטי באבו סימבל (צילום: Angel Aroca Escámez)
הספינקס והפירמידה הגדולה של גיזה  (צילום: David Stanley)
שיירת גמלים בגיזה (צילום: cattan2011)
מקדש לוקסור (צילום: Elena Pleskevich)
נהר הנילוס חוצה את קהיר  (צילום: crosby_cj)

 

לא רק פירמידות!

שכנתנו העצומה הייתה תמיד קרובה אלינו, צמודה לגבולנו הדרומי. לעיתים מסקרנת, לעיתים עוינת, אבל תמיד התייחסנו אליה כאל אחת מאבני היסוד בתרבות שלנו ובתרבות המערב בכלל. במצרים התפתחו מדעי הטבע לרמות שלא היו מוכרות בעולם העתיק, החל מאסטרונומיה, רפואה, אדריכלות, הנדסה והשפות השמיות. לא רק הפירמידות מייצגות את הטכנולוגיה ההנדסית המפותחת של מצרים העתיקה, גם כתב החרטומים, שהיה הבסיס להתפתחות הכתב שלנו, הגיע ממצרים העתיקה.
 
והנה היום, כאשר המשטר במצרים התייצב, לאחר האביב הערבי של שנת 2011, שהביא לחוסר יציבות, וידו של שלטון יציב מורגשת בכל אשר נפנה. נפתחה בפנינו הזדמנות למפגש מפעים עם ענקית התרבות שהשפיעה כה רבות עלינו, והיא כל כך קרובה אלינו.


 ברירת מחדל
 

איך מגיעים למצרים?

בעבר נפתחו קוי תחבורה יבשתיים, שחיברו את ישראל עם מצרים דרך רפיח, אך כיום הקשר בין תל אביב לקהיר מתבצע רק בטיסות יומיות של חברת התעופה אייר סיני (Air Sinai). זוהי חברת בת של איג'יפט אייר (EgyptAir), החברה הלאומית, המפעילה מעל 70 מטוסים מדגמים חדישים, ליעדים רבים בעולם, וידועה כחברה אמינה וטובה.
 
זמן הטיסה הוא כשעה ורבע, מסלולה עוקף את רצועת עזה ומגיע למצרים מכיוון הים, במסלול המאפשר מבט מרתק על הדלתא של הנילוס, הנושקת אל חוף הים ויוצרת מארג מרתק של תעלות, שטחי חקלאות וכפרי בוץ.

שייט על הנילוס
החיים על הנילוס, את רוב המסלול במצרים מומלץ לעשות בשייט על הנהר (צילום: Bob Gaffney)
 

איך מטיילים במצרים?

רוב המטיילים מגיעים למצרים בקבוצות מאורגנות, המודרכות על ידי מדריכים ישראלים המתמחים ביעד. אל הקבוצות נלווים מדריכים מקומיים דוברי אנגלית, שעברו קורסים ברמה גבוהה ותרומתם להבנת המדינה חשובה מאד.
 
המטיילים עצמאית במצרים, לוקחים מונית לטיולי יום בקהיר, או עולים על טיולים מאורגנים של חברות מצריות, כדי להגיע לאתרים הרחוקים בגיזה או במעלה הנילוס. במצרים לא נהוג לשכור רכב לנהיגה עצמית, ועדיף רכב עם נהג, אותו אפשר להסדיר בתאום מראש עם חברות התיירות המקומיות.
קיימת גם מערכת רכבות, המחברת בין אלכסנדיה, קהיר, לוקסור ואסואן, חלקן רכבות שינה, אבל התחזוקה בהן די בסיסית ויש לקחת זאת בחשבון.
חברת התעופה איג'יפט אייר מפעילה קווי תעופה המחברים בין קהיר לערי עמק הנילוס (לוקסור, אסואן, אבו סימבל ואלכסנדריה), במטוסים חדישים ובמחירים נוחים.

כדורים פורחים בעיר לוקסור, מצרים
אם תרצו גם זו דרך נפלאה, כדורים פורחים ליד לוקסור (צילום: Christopher Michel)
 

ביטחון מטיילים במצרים

נושא חשוב זה עולה כמובן כאשר מתכננים טיול למצרים.
יד הברזל של נשיא מצרים מורגשת בכל מקום - עמדות בידוק ממוקמות בכניסה לכל מלון ואתר. בטיולים המאורגנים מישראל, נמצא איש בטחון על כל אוטובוס, ורכב לווי משטרתי מלווה את הקבוצה באזורים העירוניים. יחד עם זאת, היחס החם ברחוב המצרי לא השתנה מאז שנות השמונים, והמטיילים הישראלים זוכים לסבר פנים נעים ומחבק.
 
המפגש עם המקומיים מגוון וגם מורכב משהו. בין נותני השירותים בבתי המלון ובספינות, נפגוש בעיקר צעירים דוברי אנגלית, ונוכחותו של מדריך מקומי מאפשרת הצצה אל נבכי הווייתם של צעירי מצרים המשכילים. בשווקים נפגוש מגוון אנשים, משכבות חברתיות שונות, אבל חלקם לא דובר אנגלית. ברוב המפגשים לא עולים נושאים פוליטיים פנימיים מצריים, ונושא הסיכסוך המזרח תיכוני אינו נמצא בראש סולם העדיפויות של האדם הפשוט.

הפירמידה הגדולה בגיזה
הספינקס והפירמידה הגדולה של גיזה, פלא עולם   (צילום: Denise Chan)
 

אשרה למצרים

לטיול במצרים נדרשת ויזה, ויש לקחת בחשבון חודש של התנהלות מול הקונסוליה המצרית בת"א. אגרת התשלום היא 150 ₪ ויש להכין דרכון בתוקף ל- 6 חודשים מיום היציאה, 4 תמונות פספורט וטופס בקשה (נמצא באינטרנט).
 
התהליך מורכב - בהפקדה ראשונה מקבלים מספר סידורי ואפשר לקחת את הדרכון חזרה. כאשר מתקבל אישור ממצרים, יש להפקידו חזרה ל- 24 שעות, לצורך קבלת הויזה בדרכון. מומלץ להשתמש בשירותי חברות, המלוות את התהליך המסורבל הזה (בתשלום, כמובן).

מקדשי אבו סימבל
מקדש רעמסס השני באבו סימבל, פסלי ענק בדמותו  (צילום: Francisco Anzola)
 

מתי לטייל, כמה זמן נדרש והיכן לנים

עונת הטיולים המומלצת במצרים היא מאוקטובר ועד אפריל. גשם כמעט שאין במדינה המדברית הזו, אבל בחודשי הקיץ חם מאד במעלה הנילוס, חם ולח מאד בקהיר.
לביקור מצומצם בקהיר וסביבותיה, יספיקו 5 ימים, אבל לטיול דרומה, במעלה עמק הנילוס לעבר לוקסור ואסואן, מומלץ להקדיש לפחות 9-10 ימים.
 
בתי מלון יש בשפע בערי מצרים, מכל הרמות. בערים המתוירות (אלכסנדריה, קהיר, לוקסור ואסואן) תמצאו בתי מלון ברמה גבוהה ובמחירים סבירים. בקהיר יש חשיבות למיקום בתי המלון, משום שאלה המצויים במרכז (ליד כיכר תחריר) יקרים מאלה המצויים בשולי העיר (שדה התעופה במזרח או גיזה במערב). לא מומלץ לישון בבתי מלון שרמתם פחות מ- 4 כוכבים, כי הדירוג הנמוך מתבטא בעיקר ברמת תחזוקה נמוכה.
בתי מלון באזור גיזה בקהיר

 

קהיר והענקים של גיזה

כל טיול יתחיל בעיר הבירה המרתקת, קהיר (Cairo). האתרים המוסלמיים בעיר וסביבותיה הם רבים ומענינים, ובהם ארמון האלבסטר של מוחמד עלי, מסגד אבן טולון, המסגד השלישי בגודלו בעולם, ועוד. לא נפקד גם מקומן של כנסיות קופטיות מענינות, וגם ביקור בבית הכנסת אבן עזרא, שידע ימים יפים יותר. מומלץ לסיים בשוק הגדול של קהיר – ח'אן אל ח'לילי, בו אפשר לחוש את זרם החיים המקומי באופן האישי ביותר, ובשייט על הנילוס בשעות הערב.
 
באזור גיזה שבפאתי קהיר, נמצאים כמה מהאתרים החשובים, ובהם הפירמידות של גיזה, הספינקס וספינת השמש. הפירמידה הגדולה של גיזה, אחד משבעת פלאי תבל, מכסה שטח של 53 דונם ומגיעה לגובה 138 מ'. הספינקס הגדול של גיזה, הבנוי כגוף אריה עם ראש אדם, הוא אחד המבנים הגדולים בעולם שנחצבו מסלע יחיד. ספינת השמש, או הספינה של ח'ופו, הוכנסה מפורקת לתוך בור ליד הפירמידה הגדולה (הפירמידה של ח'ופו), לשימושו של המלך בעולם הבא, וכיום היא שוכנת במוזיאון שנבנה עבורה במקום.
כתבה על יעדים לביקור בקהיר
 
השוק של קהיר
השוק של קהיר, מומלץ לסיים בו את יומכם בעיר   (צילום: cattan2011)
 

נפלאות עמק הנילוס

עמק הנילוס מהווה עורק החיים והתחבורה הקדום של הממלכה העתיקה, וחלק מרכזי בכל טיול למצרים. עשרות ספינות נהר שטוחות קרקעית עושות דרכן הלוך וחזור על הנהר הגדול, בין הערים לוקסור (Luxor) ואסואן (Aswan), ומשמשות "מלון צף" למטיילים. בדרכן הן עוגנות ליד מקדשים עצומי מידות, ובהם מקדש אדפו (Temple of Edfu), אחד המקדשים השמורים ביותר, שגם הוכר כאתר מורשת עולמית. תיקצר היריעה מהתייחסות לעשרות המקדשים, מערות הקבורה המצוירות, הפירמידות והאתרים שנבנו בעמק הנילוס בימי מצרים הקדומה.
 
בסמוך לעיר אסואן הוקם בשנות ה- 70 סכר גדול על הנילוס – סכר אסואן, שהביא להיווצרותו של אגם נאצר, שאורכו כ- 400 ק"מ. צמד מקדשי אבו סימבל (Abu Simbel Temples) המפוארים, שנבנו בימי רעמסס השני ונחצבו מאבן חול אדומה, נוסרו לקוביות והועלו 63 מ' מעל מפלס ההצפה. הם מושכים אליהם מטיילים רבים, המגיעים מאסוואן, מרחק 280 ק"מ, ברכב או בטיסה.
כתבה על הפירמידות של עמק הנילוס
 

שייט על הנילוס

שייט על הנילוס הוא חוויה בפני עצמה, והאמצעי הנוח לנוע לאורך עמק הנילוס בין שתי הערים החשובות לוקסור ואסואן. לכל ספינה יש לוח זמנים משלה, אבל רוב הספינות יוצאות בימי שני מלוקסור, במסלול בן 4 לילות, וחוזרות מאסואן ללוקסור בימי שישי, במסלול בן 3 לילות.
 
על הספינות מקבלים את כל הארוחות, תאי השינה פונים כולם לעבר הנהר ורוב הספינות בעלות 2 סיפונים. התפוסה של ספינות הנהר נעה בין 120-160 נוסעים, לחלקן הגדול (אלה בעלות הדרוג הגבוה) יש גם בריכת שחיה קטנה בסיפון השיזוף העליון. יש עשרות ספינות, ברמות שונות, ומומלץ לבחור בספינות המקבלות 5 כוכבים (בספינות הזולות אתם עלולים להיות מופתעים מרמת תחזוקה נמוכה). תאי השינה גדולים מאד, ביחס לספינות נהר הנהוגות בנהרות אירופה, ורמת הארוחות בדרך כלל גבוהה מאד.

שייט על הנילוס
ספינות נהר הן הדרך הטובה ביותר להתנייד בעמק הנילוס  (צילום: Hagens world)
 

סעו למצרים עכשיו!

מצרים היא חוויה שאין לוותר עליה. לא במקרה עולה זרם המטיילים בשנים האחרונות בקצב מטורף, לא רק מישראל. עם התייצבות השלטון המקומי מגיעים למצרים תיירים מכל העולם וחוזרים נפעמים מחוויה של פעם בחיים.
 

מידע נוסף

לינה באזור גיזה בקהיר
אפשרויות לינה נוספות במצרים
 

כתבות נוספות

לוקסור ועמק המלכים
מקדשי אבו סימבל
הפירמידות של מצרים

אילן לכיש אודות הכותב
אילן לכיש,  טייל  שנתיים עם תרמיל בדרום אמריקה והדריך קבוצות ליעד זה.
ב- 1998 הקים את  בריזה – אמנות הטיול ומאז עוסק בהכוונה ותכנון טיולים ברחבי העולם, עם אוריינטציה לטיולי טבע ושילוב בין טבע לאדם. 

אילן עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר