סקירת הפירמידות של מצרים

סקירת הפירמידות החשובות של מצרים


הפירמידות במצרים, אשר חלקן נמנות עם המבנים הגדולים ביותר שנבנו בידי אדם, מהוות במשך אלפי שנות קיומן את אחד הסמלים המובהקים לתרבות מצרים העתיקה. הפירמידות נבנו על ידי המצרים הקדמונים, על הגדה המערבית של נהר הנילוס - ארץ המתים לפי אמונתם, המקום שבו נראה אל השמש שוקע בסופו של כל יום. את בתי המגורים בנו הקדמונים בגדה המזרחית של הנהר, שם נראתה השמש מפציעה וזורחת בכל בוקר.


בכתבה נסקור את אתרי הפירמידות החשובים ביותר במצרים, ותחילה הסבר לגבי דרך בנייתן והסיבות לבנייתן.

הפירמידה והספינקס בגיזה ליד קהיר
פסל הספינקס והפירמידה הגדולה של גיזה, בפרברי קהיר  (צילום: David Stanley)
 

לשגר את נשמת פרעה אל שמי הלילה

כיום ישנה הסכמה בקרב הארכאולוגים לגבי מהות הפירמידות - מבני קבורה ענקיים, אשר עוצבו לפי תפיסות דתיות המבוססות על פולחן השמש והכוכבים. מרבית הפירמידות הנמצאות במצרים נבנו בתקופת הממלכה הקדומה ותקופת הממלכה התיכונה.
 
נהוג לחשוב כי צורתן של הפירמידות מייצגת את הסוללה הקדומה שממנה, לפי אמונתם של המצרים, נברא העולם כולו. סיבה נוספת לצורת המבנה היא התיאור המופשט לפיו הפירמידה מייצגת את התפשטותן של קרני השמש אל הארץ. סיבה זו מחוזקת על ידי העובדה, שבימי קדם היו הפירמידות מצופות במשטחי אבן גיר מבריקים ובוהקים, אשר הפיצו את אור השמש המשתקף מקירותיו של המבנה למרחקים גדולים. גם הכינויים שבהן כונו חלק מהפירמידות, נקשרים לרוב להארת השמש, דוגמת שמה המקורי של הפירמידה הנוטה בדחשור: "הפירמידה הזורחת הדרומית" ופירמידת "זריחת סנווסרט".
 
תאוריה אחרת מציעה כי הפירמידות היוו מעין "משגר" של נשמת הפרעה אל חלק מסוים בשמי הלילה, שם, לפי האמונה המצרית, נמצא השער הישיר למעבר לעולם הבא. ראיה התומכת בתאוריה זו נמצאה בפירמידה הגדולה של גיזה, והיא הימצאותו של פיר צר וארוך, שתחילתו בחדר הקבורה הפרעוני וסופו בדופן החיצונית של הפירמידה. פיר זה מקשר בין חדר הקבורה לנקודה בשמים, שם נמצא השער השמיימי.
 

אתרי הפירמידות החשובים במצרים - מצפון לדרום ועפ"י סדר הופעתם בכתבה
 

 ברירת מחדל
 

מדרגות לשמיים

בתקופת השושלות המוקדמות במצרים העתיקה, היה נהוג לקבור את בעלי הממון במבנים דמויי ספסל, אשר נקראו "מסטבה". הפירמידה הראשונה המופיעה בתיעוד היסטורי כלשהו נזקפת לזכות האדריכל המצרי אימחוטפ, אשר תכנן את קבר הפרעה ג'וסר. בפירמידה זו נהגה לראשונה הרעיון למקם מספר "מצטבות" זו על גבי זו, בכך להשיג מעין פירמידה מדורגת בגסות. התוצאה הייתה הפירמידה של ג'וסר (Pyramid of Djoser), אשר הייתה המבנה הראשון שבו בא לידי ביטוי הרעיון של יצירת "מדרגות" שישמשו את נשמת הפרעה המת בעלייתה לשמיים. ההשפעה שהייתה למבנהו החדש של אימחוטפ על המצרים הייתה כה גדולה, עד שבמשך מאות שנים עוצבו קברי הפרעונים בצורתו ובהתאם לעקרונות הבניה בהם נבנה.
 
תור הזהב של הפירמידות התרחש במקביל לתור הזהב של הפרעונים שזכו להיקבר בהן - תחילת תקופת הממלכה הקדומה. בתקופה זו היו הפרעונים שליטים כל יכולים אשר נחשבו לאלים בקרב העם, דבר שהיווה תמריץ גדול להשקעה הרבה הכרוכה בהקמת פירמידה. עם ירידת מעמד הפרעונים לתפקיד השליטים הארציים בעלי תפקיד בירוקרטי בעיקרו, פחתו גם הרצון והיכולת לבנות מבני קבורה מפוארים. אט אט החלו הפירמידות להפוך למבנים קטנים יותר, אשר נבנו בחופזה וברשלנות ולרוב לקו בתכנון קלוקל.
 
הפירמידה והספינקס בגיזה ליד קהיר
הפירמידה הגדולה ופירמידות נוספות בגיזה, עם ירידת מעמד הפרעונים ירד גם גובה הפירמידות  (צילום: KennyOMG)
 

מדוע הפירמידות הראשונות חזקות יותר?

שיטות הבניה של הפירמידות החלו בניסוי וטעיה, ומאוחר יותר התפתחו בהתאם ליכולות הכלכליות ומשאבי הטבע שעמדו לטובת הבונים, בתקופה בת 2,000 השנים שבה נבנו מבנים אלו במצרים.
בניגוד לדעה הרווחת, הפירמידות במצרים לא נבנו על ידי העבדים היהודים, ולמעשה לא נבנו על ידי עבדים כלל. ראשוני היהודים אשר פקדו את מצרים בתקופת המקרא, הגיעו אליה ככל הנראה בתקופת השושלת ה-18, בתקופת הממלכה החדשה, תקופה שבה בניית פירמידות הייתה נחלת העבר הרחוק. לאחרונה נתגלו בקרבת אתר הפירמידות בגיזה מספר אתרי קבורה שבהם נקברו בוני הפירמידות. מחקר קברים אלו ניתן להסיק כי בוני הפירמידות היו פועלים בשכר, בעלי מעמדות שונים, אשר התגוררו בעיר גיזה - בסמוך לאתר הבניה הענקי.
 
עם תחילת בנייתן של הפירמידות, בתקופת השושלת השלישית והרביעית, נבנו הפירמידות במלואן מאבן. סלע הגרניט שימש כחומר הבנייה העיקרי לגוף הפירמידה, והובא במיוחד לצורך זה במורד נהר הנילוס על-גבי דוברות מיוחדות. הציפוי והגימור החיצוני של הפירמידה סותת בעיקר מאבן גיר בוהקת. הפירמידות הראשונות נבנו כשגושי הסלע מונחים בנטייה קלה לעבר פנים המבנה, אולם עד מהרה הסתבר כי צורה זו גורמת למבנה להיות לא יציב, ובעקבות כך שונתה שיטת הבניה להנחה אופקית של שכבות סלע.
כתבה על נהר הנילוס

במהלך תקופת השושלת החמישית, קטנו ממדי הפירמידות במידה משמעותית, ואיכות הבניה שלהן פחתה, עקב השימוש בסלעי גיר רכים כאבני היסוד לפירמידה, במקום הגרניט הקשה אך היקר. בתקופה זו נוסה לראשונה השימוש בחלוקי אבן וחצץ, כחומר מילוי בין קוביות האבן הגדולות, דבר שהוזיל והחיש את בניית המבנה.
 
בתקופת הממלכה התיכונה שונתה שיטת הבנייה פעם נוספת. בתקופה זו נבנו מרבית הפירמידות כלא יותר מערמות בוץ גדולות, אשר צופו בלוחות אבני גיר מלוטשים. בחלק מהמקרים ניצלו הבונים גבעות טבעיות כבסיס לפירמידה, שיטה שהביאה לחיסכון גדול בכמות החומר הנדרש להקמת המבנה ובשינועו לאתר הבניה.
באופן פרדוקסלי, החומרים אשר שימשו בבניית הפירמידות העתיקות ביותר, הבטיחו את המשך שימורן לאורך זמן ארוך יותר משל אלו אשר נבנו בתקופות המאוחרות.
 
 

אתרי פירמידות במצרים

בתחומי מצרים בין 80 ל-110 פירמידות מוכרות. הסיבה לכך שהמספר אינו מוחלט טמונה במצבן הרעוע של רבות מהפירמידות הקטנות, הנראות היום כלא יותר מערמת עפר מלאכותית קטנה. מרבית הפירמידות במצרים מרוכזות במתחמי קבורה גדולים בהם נבנו מספר פירמידות.
 
החשובים באתרים אלו מפורטים כאן, לפי מיקום גאוגרפי, מצפון לדרום:
 

פירמידות אבו ראוואש

אבו ראוואש (Abu Rawash) הוא אתר הפירמידות הצפוני ביותר במצרים, ומקום משכנה של פירמידת לפסיוס - הפירמידה ההרוסה של הפרעה ג'דפר, בנו ויורשו של הפרעה ח'ופו. במשך שנים רבות נחשבה הפירמידה לכזו אשר בנייתה מעולם לא נשלמה, אולם מחקרים מהעת האחרונה מעידים על כך שלא רק שהבנייה נשלמה, אלא אף היה מדובר באחת הפירמידות הגדולות שנבנו במצרים, ככל הנראה שווה בגודלה לפירמידת מנכאור, הפירמידה השלישית בגודלה באתר הפירמידות בגיזה. לפי הערכה זו הייתה פירמידת לפסיוס הפירמידה הרביעית או החמישית בגודלה במצרים. מיקומה הגאוגרפי בקרבת צומת דרכים חשובה, הפך את הפירמידה למקור חומר בניה נוח ונגיש, דבר שהביא לכליה כמעט מוחלטת של המבנה. כיום לא נותר מהפירמידה אלא שכבת יסודות בודדה, אולם באתר ישנה עוד פירמידה קטנה יותר (Pyramid of Djedefre), אשר נמצאת במצב שימור סביר יותר.
 

פירמידות גיזה

גיזה (Giza), הנמצאת 20 ק"מ דרום-מערבית למרכז קהיר, וכיום בפרבריה של העיר קהיר, היא מקום הימצאותן של הפירמידה של ח'ופו (Pyramid of Khufu), הידועה גם בתור "הפירמידה הגדולה". הפירמידה הקטנה יותר של חאפרו והפירמידה הצנועה יחסית של הפרעה מנכאור (ידוע גם כ"מיקרינוס"), יחד עם מספר פירמידות קטנות, הידועות כ"פירמידות המלכות", ופסל הספינקס המפורסם.
מתוך שלוש הפירמידות הגדולות בגיזה, זו של חאפרו היא היחידה שבה ניתן לראות את שרידי ציפוי הגיר, שכיסה בשעתו את שלל המבנים באתר. עקב מיקומה הגבוה והשיפוע התלול בו נבנתה נוצר הרושם שפירמידה זו גבוהה יותר מהפירמידה של ח'ופו, אולם במציאות אין הדבר כך והיא קטנה משכנתה הן בגובה והן בנפח.
 
הנקרופוליס בגיזה, "עיר המתים", נחשבת לאחד האתרים המתויירים ביותר בעולם, וזאת כבר בתקופה ההלניסטית, כאשר הפירמידה של חופו הוספה אחר כבוד לרשימת שבעת פלאי תבל. הפירמידה היא "פלא תבל" היחיד ששרד עד ימינו.
בתי מלון באזור גיזה בקהיר
 
הפירמידה והספינקס בגיזה ליד קהיר
אחד מפלאי תבל - הפירמידה של חאפרו.
ניתן לראות את שרידי ציפוי הגיר, שכיסה בשעתו את המבנים באתר
  (צילום: Denise Chan)


מלון מומלץ במרכז קהיר - ליד כיכר תחריר

מלון שטייגנברגר אל תחריר (Steigenberger Hotel El Tahrir Cairo) הוא מלון 4 כוכבים, הזוכה לחוות דעת מעולות, וממוקם במרחק 5 דקות הליכה מכיכר תחריר ואתרים נוספים במרכז קהיר, כמו, המוזיאון המצרי ובזאר ח'אן אל חלילי. המלון מציע בריכה, סאונה, מרכז כושר, עיסויים, מרכז עסקים, חדרים גדולים ומפנקים וסוויטות ענקיות, כולם כמובן עם מיזוג אוויר.

מלון מומלץ במרכז קהיר ליד כיכר תחריר
מלון שטייגנברגר אל תחריר - פינוק 4 כוכבים במרכז קהיר

פירמידות זאווייט אל-אריאן

אתר זאווייט אל-אריאן (Zawyet el-Aryan), הנמצא במחצית הדרך בין גיזה לאבו סיר, הוא ביתן של שתי פירמידות לא גמורות, מתקופת הממלכה הקדומה. נהוג לראות את המבנה הצפוני כמקום קבורתו של הפרעה נבקה (ידוע גם כ"חודג'פה"), יורשו של סחמחט. הפרעה חאבה, אשר מלך במצרים תקופה קצרה בת 4 שנים בלבד, זכה להיקבר בפירמידה אשר בנייתה נפסקה באמצע, וזאת מפאת חוסר החשיבות של המלך המת. גובהה של הפירמידה כיום מתקרב ל-20 מ', ואילו הושלמה הייתה מגיעה לגובה של כ-40 מטרים.
 

פירמידות אבו סיר

באתר אבו סיר (Abusir), אשר שימש כעיר המתים המרכזית בתקופת השושלת החמישית, ישנן 7 פירמידות. רמת הבניה של הפירמידות באתר נחותה מזו שהייתה נהוגה בתקופת השושלת הרביעית - כנראה סימן לירידה בכוח השושלת או ראיה למצב כלכלי חלש. הפירמידות באתר קטנות מאלו שנמצאות בגיזה ובנויות מאבן גיר זולה וחלשה.
שלוש הפירמידות העיקריות באתר הן הפירמידה של נ-אוסר, הפירמידה השמורה ביותר כאן, נפריר כא רע וסחו רע. באתר נמצאת גם הפירמידה הלא גמורה של נפרפר. כל הפירמידות החשובות באבו סיר נבנו כפירמידות "מדורגות", בכלל זה גם הפירמידה הגדולה של נפרירקר, אשר נבנתה כפירמידת מדרגות שגובהה 70 מ' ואשר "הוסבה" לפירמידה "רגילה" באמצעות מילוי הרווחים בין המדרגות בטיט ובחומר מילוי זול.

פירמידות אבו סיר
אבו סיר - הפירמידות קטנות מאלו של גיזה ובנויות מאבן גיר זולה וחלשה יותר  (צילום: a rancid amoeba)
 

פירמידות סאקארה

הפירמידות העיקריות בסאקארה (Saqqara) כוללות את הפירמידה של ג'וסר והפירמידה של תטי. באתר נמצאת גם הפירמידה של אאנס, אשר כבר בתקופת בניו של רעמסס השני נעשה נסיון לשחזר אותה, וכן הפירמידה של יורשו של ג'וסר - סחמחת.

פירמידות סאקארה, מצרים
פירמידות סאקארה - מתחם קבורה מלפני 4400 שנה בו נמצאו הירוגליפים ופסלים רבים  (צילום: EVC2008)
 

פירמידות דחשור

דחשור (או דהשור Dahshur), כ- 40 ק"מ דרומית לקהיר, הוא אתר הפירמידות השני בחשיבותו במצרים (אחרי גיזה), שעד לא מזמן היה בלתי נגיש לקהל הרחב, בשל הימצאותו בתחומי בסיס צבאי.
הפירמידה הדרומית של סנפרו, הידועה בשמה "הפירמידה הנוטה", היא ככל הנראה הניסיון הראשון ליצור פירמידה בעלת פאות "חלקות" למשעי. למראית עין ניסיון זה עלה יפה, על אף שמבחינה הנדסית הוא נכשל, וכיום זוהי הפירמידה המהווה את הדוגמה הטובה והשלמה ביותר לשיטת ציפוי הגיר, שהייתה נהוגה בשאר הפירמידות במצרים. בשעות היום ניתן להבחין בבוהק המבנה ממרחק רב, עדות לכך שציפוי הגיר ממלא את תפקידו כיאות.
הפירמידה הצפונית, הידועה גם בתור "הפירמידה האדומה", אשר נבנתה גם היא על ידי הפרעה סנפרו, הייתה למעשה הפירמידה בעלת הפאות החלקות המוצלחת הראשונה בעולם. על אף היותה אלמונית יחסית, זוהי הפירמידה השלישית בגודלה בכל מצרים. באתר בדחשור נמצאת גם "הפירמידה השחורה" של הפרעה אמנמט השלישי.

פירמידות דחשור, מצרים
פירמידות דחשור - אתר הפירמידות השני בחשיבותו במצרים   (צילום: Phil)
 

פירמידות לישט

באתר לישט (Al List) נמצאות הפירמידות של אמנמט השני ובנו - סנוסרט הראשון. האחרונה מוקפת בהריסותיהן של לא פחות מ-10 פירמידות משניות. האתר, שנמצא ליד נווה המדבר פאיום (Faiyum), באמצע הדרך בין דחשור למיידום, 100 ק"מ דרומית לקהיר, נחשב כיום לאתר הקבורה של העיר האבודה איטי טאווי, עיר שמקום המצאה עדיין לא נחשף בידי החוקרים ואשר שימשה כבירת מצרים בתקופת השושלת ה-12.
 

פירמידות מיידום

הפירמידה של מיידום (Meidum) היא אחת משלוש הפירמידות שנבנו בתקופת שלטונו של הפרעה סנפרו, ונהוג להניח כי בנייתה החלה בתקופת אביו של סנפרו, חוני. יש הטוענים כי היה זה ניסיון ראשון (אם כי לא מוצלח במיוחד) לבניית פירמידה בעלת פאות חלקות.
הפירמידה במיידום סבלה משחיקה חמורה, וכיום נשארה על תילה רק ליבת האבן התלולה של החלק הפנימי של הקבר, אשר נדמית כמגדל מוזר - מראה ייחודי בנוף המצרי. הגבעה עליה מתנוסס מגדל הליבה אינה טבעית, והיא מורכבת למעשה משרידי הקירות החיצוניים של הפירמידה שהתמוטטו. למעשה, אחת הפאות של הפירמידה התמוטטה כבר בסביבות שנת 2,600 לפנה"ס - עוד לפני שהושלמה הבניה.
 
על מנת לשוות לה מראה חלק ואחיד, נמנעו בוני הפירמידה מלהתקין בה תמוכות למעטפת החיצונית, דבר שאיפשר את ההתמוטטות הקלה של קירותיה. ציפוי הפירמידה באבן גיר רק הכביד על המעטפת העדינה והגביר את שחיקתה. כשלון בניית הפירמידה במיידום נלמד ונחקר על ידי המצרים הקדמונים, והלקחים שהופקו ממנו ייושמו כבר במפעלי הבניה הבאים אשר יצאו אל הפועל.

פירמידות מיידום, מצרים
הפירמידה של מיידום, נותרה רק ליבת האבן התלולה של החלק הפנימי של הקבר  (צילום: NeferTiyi)
 

פירמידות חווארה

אמנמט השלישי היה השליט רב הכוח האחרון בשושלת ה-12, והפירמידה שאותה בנה בחווארה (Hawara), ליד פאיום, היא למעשה הפירמידה השנייה שלו, לאחר הפירמידה השחורה בדחשור. הפירמידה בחווארה נחשבת כיום כמקום קבורתו הסופי.
כמו רוב הפירמידות מתקופת הממלכה התיכונה, גם פירמידה זו נבנתה רובה ככולה מלבני בוץ, אשר צופו באבן גיר לבנה. מרבית הלבנים ששימשו בבניית הפירמידה נבזזו עם הזמן ושימשו חומרי בניין לבניינים נוספים באזור, מה שמשווה לפירמידה של חווארה צורה של ערמת עפר דמוית פירמידה.
מקדש המוות העצום, שעמד במקור ממול הפירמידה של חווארה, נחשב כבסיס למיתוס הלבירינת שהיה נפוץ בפולקלור של עמים רבים באזור המזרח התיכון.


מידע נוסף

ספארי צלילות בסיני ויעדים נוספים
 

כתבות נוספות על מצרים
סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר