אוזבקיסטן – קהילה יהודית

הקהילה היהודית באוזבקיסטן


היהודים באוזבקיסטן, כמו גם במדינות אסיה האחרות, מעולם לא סבלו מאנטישמיות ומאפליה מצד האוכלוסיה המקומית. מהקהילה היהודית הגדולה, שמנתה יותר מ- 200 אלף איש לפני התפרקות ברה"מ, נותרו כיום במדינה רק 15-20 אלף יהודים, שרובם מוגדרים זכאי עליה על פי חוק השבות. בני הקהילה היגרו ברובם לארץ ובחלקם הקטן לארה"ב, גרמניה, אוסטריה ורוסיה.


אוש פלוב
מי לא מכיר אוש-פלוב (Osh plov)? המאכל הנפלא שהגיע אלינו יחד עם הבוכרים מאוזבקיסטן  (צילום: Ibrahimjon)

 

יהדות אוזבקיסטן – בין מזרח למערב

יהודי אוזבקיסטן נחלקים לשתי קבוצות: הקהילה הבוכרית והקהילה האשכנזית.

הקהילה הבוכרית באוזבקיסטן
היהודים הבוכרים נמנים על אחת הקהילות היהודיות העתיקות בעולם, ויש אף המתארכים את ראשיתה לחורבן בית ראשון. 
הם הגיעו כנראה מאזור בבל או פרס, כך משערים על פי הניב בו הם מדברים  בוכרית, שהיא ניב טג'יקי ממוצא פרסי, המופיע גם בתפילות של בני העדה (להבדיל מאוזבקית שהיא שפה ממוצא טורקי). כיום מרוכזים בני הקהילה הבוכרית בעיקר בערים סמרקנד ובוכרה. 

הקהילה האשכנזית באוזבקיסטן
מרבית היהודים
באוזבקיסטן הם אשכנזים. מיעוטם הגיע לאזור כבר בתחילת המאה העשרים, אך רובם הגיעו במהלך מלחמת העולם השנייה כפליטים, מגרמניהפולין ומהחלק האירופי של ברה"מ (כיום אוקראינה ובלארוס), ורבים מהם נשארו באוזבקיסטן גם לאחר המלחמה.
 
בית הכנסת בבוכרה
בית הכנסת בבוכרה (צילום: Robert Wilson)
 

המזרח הרחוקהקהילה היהודית באוזבקיסטן כיום

בשנות ה-70 של המאה העשרים היה גל עלייה גדול מאוד מברית המועצות, ומאוזבקיסטן בפרט, בו עלו למדינת ישראל כ- 150 אלף מיהודי אוזבקיסטן. בהמשך היו עליות נוספות, בעיקר בתחילת שנות ה-90, כחלק מהעלייה מברית המועצות, שרובה הגיעה לישראל, אך חלקה גם מדינות נוספות, כמו ארצות הברית.
 
יהודי אוזבקיסטן זוכים לחינוך יהודי הנתמך על ידי הסוכנות היהודית. הקהילה היהודית הבוכרית נהנית גם משירותי מדרש ספרדי, והאשכנזית משירותי חב"ד. ארגון הג'וינט מסייע ליהודי אוזבקיסטן בתחום הרווחה. בטשקנט פועלים שני בתי ספר יהודיים, ובבוכרה בית ספר אחד.
 

בתי כנסת באוזבקיסטן

בתי כנסת פזורים ברחבי המדינה, בין השאר בערים טשקנט, סמרקנד, בוכרה, אנדיג'אן (Andijan), ופרגנה (Fergana).

 

מידע נוסף

כתבות נוספות
סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר