טשקנט והרי השמיים      

טיול לטשקנט והרי השמיים
מאת: דני אורבך


בכתבה זו נערוך היכרות עם בירת אוזבקיסטן ועם רכס הרי טיאן שאן המכונים "הרי השמיים" – יעד נפלא לטיול במרחק כשעתיים נסיעה מטשקנט.


מונומנט לעצמאות אוזבקיסטן בכיכר העצמאות, הכיכר המרכזית בטשקנט
מונומנט לעצמאות אוזבקיסטן בכיכר העצמאות, הכיכר המרכזית בטשקנט (צילום: Dan Lundberg)


העיר טשקנט (A), הכפר צ’ימגאן (B) ומאגר צ'רוואק‏ (C), שבהרי טיאן שאן


המזרח הרחוקתדמית ישראל באוזבקיסטן 

אוזבקיסטן, לשעבר חלק מברית המועצות, היא יעד מרתק במיוחד לטיול. מדינה עם ערים עתיקות ויפיפיות, נופים מרהיבים – ממדבריות רחבי ידיים ועד הרים מושלגים, שפרות רועות במדרונותיהם המכוסים ירוק, והחשוב מכול – אנשים חמים ומכניסי אורחים.

רוב אוכלוסיית אוזבקיסטן מורכבת ממוסלמים, סונים רובם ככולם, ומיעוטה – נוצרים אורתודוקסים (בעיקר רוסים) ויהודים. האסלאם האוזבקי סובלני מאוד, והרוב חי לצד המיעוטים בשלווה יחסית. התרבות היא תערובת מעניינת בין הציביליזציות המקוריות של האזור, הטורקית והפרסית, להשפעות הרוסיות החזקות והעמוקות שהגיעו למרכז אסיה עוד בתקופת הצארים והתגברו בתקופה הקומוניסטית.

למרות שאוזבקיסטן היא מדינה מוסלמית, כמעט ולא ניתן להרגיש בעוינות כלשהי לישראל, בדיוק להיפך – ישראל נתפסת כמדינה מתקדמת, עם שירותי בריאות מצוינים ורופאים מהטובים בעולם. לצד אנשים שיודעים פחות או יותר מה זאת ישראל, ישנן הרבה דעות קדומות, חלקן מוזרות וכולן משעשעות. בין השאלות ששאלו אותי אוזבקים על ישראל:
*  האם בישראל מדברים טג'יקית, או אולי פרסית? נשאלתי את השאלה הזאת לפחות פעמיים.
*  הסטודנטיות שטיילתי איתן בבוכרה שאלו אותי האם למוסלמים מותר להיכנס לישראל.
*  והשאלה הנצחית, שנתקלים בה שוב ושוב – למה היהודים כל כך חכמים?
 
השוק העתיק - צ’ורסוּ, טשקנט, אוזבקיסטן
השוק העתיק צ'ורסוּ בטשקנט (צילום: Dan Lundberg)
 

העיר טשקנט

העיר טשקנט (Tashkent), בירת הרפובליקה האוזבקית, שונה מאוד מערי אוזבקיסטן העתיקות. טשקנט היא עיר סובייטית אפרורית, אך יש בה פינות יפות ומרשימות. מרכז העיר בנוי בסגנון סובייטי מונומנטאלי, נאו-קלאסי, עם שדרות רחבות, פארקים ירוקים ומבנים פסאודו-יווניים מרשימים, כמו בניין הפרלמנט, עיריית טשקנט, מוזיאון האמיר טימור (המשמש כמקדש לאומי) ובית האופרה אלישר-נאבוי.

רוב המונומנטים, המוזיאונים, האנדרטאות והמבנים היפים נמצאים בשטח שבין מוסטקליק מיידוני (כיכר העצמאות) לבין כיכר האמיר טימורמוקד עניין נוסף הוא אזור השוק העתיק – צ'ורסוּ (Chorsu), שנמצאת בו מדרסת קוקלדש העתיקה והיפה, שעדיין פעילה, ומסגד יום השישי הכסוף והמרשים.

בטשקנט ניתן לנוע בקלות באמצעות רכבת תחתית מיושנת אך יעילה. רוסים רבים חיים בטשקנט, שנחשבת למרכז התרבות הרוסי החשוב ביותר במרכז אסיה, עם חיי תרבות ולילה מהמפותחים ביותר באזור.
בתי מלון בטשקנט
 
כיכר בית האופרה, טשקנט
כיכר בית האופרה, מזרקות "רוקדות" ומוארות לעת ערב (צילום: Dan Lundberg)
 

להסתובב כמו מקומי בטשקנט 

הסתובבנו במרכז העיר בין המונומנטים, המבנים, הפארקים והאנדרטאות. בילינו שלוש שעות מרתקות במוזיאון האוזבקי לאומנות, וראינו את האנדרטה המרגשת לחללים האוזבקיים במלחמת העולם השנייה. אוזבקים רבים נלחמו במסגרת הצבא האדום ותרמו רבות לניצחון על הנאצים והעם האוזבקי גאה עד היום על תרומתו לניצחון על היטלר.

האנדרטה לחללי מלחמת העולם השנייה, היא פסל של אם אוזבקית המתאבלת על בנה שנפל, ולידה – אש התמיד. מסביב חקוקים שמות חללי המלחמה על לוחות מתכת. מונומנט מרשים נוסף הוא המונומנט לעצמאות אוזבקיסטן בכיכר העצמאות (לשעבר כיכר לנין), הכיכר המרכזית בטשקנט.
 
 כיכר העצמאות בטשקנט, אוזבקיסטן
המונומנט המרשים לעצמאות אוזבקיסטן בכיכר המרכזית בטשקנט   (צילום: Dan Lundberg)
טשקנט – עיר של מוזיאונים ותרבות

אטרקציה מרכזית בטשקנט הנה המוזיאונים היפים. בעיר לפחות שלושה מוזיאונים מעניינים, שכדאי להקדיש לכל אחד מהם מספר שעות: המוזיאון לאומנות אוזבקית, מוזיאון האמיר טימור, הקיטשי מעט אך המרשים, הבנוי כארמון מרכז אסייתי ומכיל ממצאים יפים רבים מתקופת האימפריה הטימורידית, ומוזיאון ההיסטוריה של העם האוזבקי, שניתן לראות בו פסלים בודהיסטיים מרשימים בני מאות שנים, כדים אוזבקיים וסיניים, חרבות, קמעות, תכשיטים ויתר מוצגים מרתקים. בין המוצגים המעניינים ביותר: פסל ריאליסטי להדהים של אישה לוחמת.
 
מסעדה מומלצת מאוד בטשקנט היא Café Caravan, מעט תיירותית וקיטשית (בנויה כמו בית אוזבקי סטריאוטיפי), אבל האוכל טעים מאוד: פלוב אוזבקי משובח, כופתאות עסיסיות ומיצי פירות בשוקולד.
כתבה על אוכל אוזבקי
 
אזהרה קטנה הנוגעת לטשקנט. בעיר הבירה יש תופעה מעצבנת שכמעט ולא ניתן לראות במקומות אחרים באוזבקיסטן. שוטרים שעוצרים אותך באמצע הרחוב, דורשים דרכון, מטרידים אותך ואפילו מבקשים לראות את התיק, במטרה להלחיץ אותך ולגרום לך להציע שוחד. במקרה כזה, צריך פשוט להירגע, להראות את הדרכון (אך לא לתת להם לקחת אותו! אסור להם!) ובשום פנים ואופן לא להציע כסף אלא אם חייבים. הנשיא איים שיגיב בחומרה אם שוטרים יסחטו שוחד מתיירים, ולפיכך - הם יהססו לקחת מתייר שוחד במידה ויראו שהתייר באמת לא מוכן לתת. אני סיימתי את הטיול באוזבקיסטן בלי לתת אגורה של שוחד, ואני מאוד גאה בכך.
 
מוזוליאום, טשקנט, אוזבקיסטן
יונים על כיפות מאוזוליאום בטשקנט (צילום: Dan Lundberg)
 

הרי השמיים – טיאן שאן

בתחנת הרכבת חיכה לי דימיטרי, מדריך הרים מנוסה וטיפוס ססגוני ומעניין, והתחלנו את דרכנו להרי טיאן שאן (Tian Shan). הרים אלו, כפי שמרמז שמם, מתחילים בסין, ופירושם בשפה הסינית – "הרי השמיים" או "ההרים השמימיים".

שם האזור באוזבקית הוא צ'ימגאן (Chimgan), והוא שלוחה של רכס טיאן-שאן. המסלולים קרובים לגבול קירגיזסטן וקזחסטן, והם מאוד מזכירים את הנוף בקירגיזיה. דימיטרי, המדריך שלי, הוא מדריך הרים מנוסה, מורה לטיפוס חבלים ומנהל מחנות הקיץ השנתיים של הכנסייה הבפטיסטית של אוזבקיסטן. דימיטרי הוא נוצרי אדוק, ובמהלך הדרך, תוך מבט אל הנוף המרהיב, היו לנו שיחות מרתקות רבות על נצרות, יהדות, אסלאם, משמעות החיים, וגם על המצב באוזבקיסטן בפרט ובמרכז אסיה בכלל. הוא כלל אינו מתגעגע לתקופה הסובייטית בה "כולם היו עבדים", לדבריו.

מאגר צ'רוואק בהרי טיאן שאן, אוזבקיסטן
מאגר צ'רוואק בהרי טיאן שאן (צילום: Dan Lundberg)
 

הרי טיאן-שאן – חוויה לכל החיים

הרי טיאן-שאן הם מקום מדהים. במלוא מובן המילה. הנוף אלוהי. דמיינו טיול ברגל בין פסגות צחורות ומושלגות, נחלים צלולים, וכרי דשא ירוק שפרות רועות בהן. הוסיפו לכך את שלל פרחי האביב, ובקתות רועים בהן ניתן לאכול אוכל אוזבקי ביתי, מסלולי סקי וחוות רכיבה על סוסים - וקבלו את אתר הנופש העיקרי של אזור טשקנט.

המסלול שלנו היה קשה, במיוחד בשל העובדה שירד גשם שוטף, והמסלולים היו בוציים וחלקלקים. בקטעים מסוימים מהדרך היינו צריכים להוריד נעליים ולחצות פלגים מהירים וקפואים על סלעים חלקלקים ובוגדניים. אבל בסופו של דבר 
 זה היה שווה את הכול. אני בהחלט ארצה לחזור בעתיד להרים הללו, אבל חובה לטייל בהם אך ורק עם מדריך מנוסה.
 
הרי טיאן שאן, אוזבקיסטן
רכבל מהכפר צ'ימגאן מוביל לשביל צר, כל קשר על הגדר מסמל בקשה של מטייל (צילום: Dan Lundberg)


מלון מומלץ במרכז העיר טשקנט

מלון הייאט רג'נסי (Hyatt Regency Tashkent) הוא מלון 5 כוכבים מפואר במרכז העיר טשקנט, במרחק הליכה מתחנת מטרו והסעות מ/אל שדה התעופה. החדרים המרווחים והסוויטות המפנקות כולם עם מיזוג, מקרר, קומקום, שולחן ופינת ישיבה, ובחלקם גם מרפסת. בריכת שחיה, חדר כושר, מרכז בריאות וספא, מסעדה מסתובבת וארוחת בוקר עשירה משלימים את הפינוק.

המלצה על מלון בטשקנט, אוזבקיסטן
מלון הייאט רג'נסי במרכז טשקנט  רמה גבוהה ומיקום מצוין


 

מידע נוסף

כתבות נוספות


דני אורבך
 
אודות הכותב
ד"ר דני אורבך, בעל תואר דוקטור להיסטוריה מאוניברסיטת הרווארד וחוקר הפיכות, התנקשויות פוליטיות, התנגדות צבאית ביפן, סין, גרמניה ושאר העולם. מחבר הספר ואלקירי - ההתנגדות הגרמנית להיטלר פוסט-דוקטורנט בתוכנית ללימודי יפן-ארה"ב באוניברסיטת הרווארד. בעל הבלוג "הינשוף".סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר