קניון נהר בלייד ודרך הפנורמה

טיול בקניון נהר בלייד ודרך הפנורמה
מאת: נעמה מורג


אי אפשר לטייל בקניון נהר בלייד מבלי להיסחף אחר הסיפורים הרבים הכרוכים בו, שנתנו לאתרים שבו את שמותיהם, ושמוזכרים עד היום במנהגים ובמסורות בני המקום. תוסיפו על כך את יופיו המהפנט ותמונות הנוף שנוצרות בנקודות התצפית, ויש לכם טיול מושלם במקום שכולו קסם וסיפורי עמים.  


בחלקה הצפון-מזרחי של דרום אפריקה, משתרע קניון נהר בלייד, שנחשב לאחד מפלאי הטבע שיש ליבשת אפריקה להציע למטייל. הקניון האדיר מפורסם בזכות הנהר שחוצה אותו, נופיו הירוקים והאתרים שמצויים בסביבתו, על דרך הפנורמה, עליהם אספר בכתבה זו.   
 
1 / 6
2 / 6
3 / 6
4 / 6
5 / 6
6 / 6

אבן הצריח ונוף מרהיב (צילום: נעמה מורג)
בקניון נהר בלייד מפלים רבים ושוצפים (צילום: נעמה מורג)
סירי המזל בקניון נהר בלייד (צילום: נעמה מורג)
מפל ליסבון שבקניון בלייד (צילום: נעמה מורג)
Unembeza Boutique Lodge
Unembeza Boutique Lodge

האתרים הפזורים לאורך קניון נהר בלייד ודרך הפנורמה בדרום אפריקה, הפארק הלאומי קרוגר,
מלון הבוטיק אונמבזה בעיירה הודספרוט ובית ההארחה ווסטלודג' בעיירה גראסקופ
(להגדלה לחצו על הפינה השמאלית העליונה)
 

 ברירת מחדלפסגת הר מריפסקופ והקרב הגדול-גדול

יום אחד, בשנת 1864, החליט מריפי, ראש שבט הבאפדי, שנמאס לו. במשך שנים רבות מדי היו אנשי השבט השכן, סוואזי, פושטים על כפרי השבט שלו, ובוזזים את אדמתם ורכושם. בכל פעם היו בני הבאפדי בורחים לפסגת ההר הסמוך ומסתתרים עד יחלוף זעם. כששבו לכפריהם גילו כי בני שבט הסוואזי האכזריים, לא הותירו להם דבר.

אבל למריפי, כאמור, נמאס, והוא החליט להשיב לסוואזי כגמולם. בפשיטה הבאה נמלטו בני הבאפדי לפסגת ההר, כהרגלם, אך הפעם – לא היה זה כדי להסתתר. בני הבפאדי החלו דוחפים את הסלעים הגדולים מראש ההר מטה, והתוקפים, בני שבט הסוואזי, נמחצו למוות תחת האבנים. הקרב המפורסם זכה לשם: מושולושולו, או, בתרגום חופשי: "הקרב הגדול-גדול", ופסגת ההר, ממנה נהדפו הסלעים, נקראה: מריפסקופ (Maripeskop), על שמו של מריפי, אדריכל הניצחון.

פסגת מריפסקופ מתנשאת לגובה 1,944 מ', ונמצאת בחלקו הצפוני של רכס הרי דרקנסברג (Drakensberg escarpment), שפירוש שמם הוא: "הרי הדרקון". הפסגה מהווה נקודת תצפית על אחד הקניונים הגדולים והמרשימים ביותר בעולם, קניון נהר בלייד (Blyde River Canyon).

יעדי טיול בקייפטאון וסביבתה הקרובה
 
קניון נהר בלייד, דרום אפריקה
מבט על קניון נהר בלייד הירוק (צילום: נעמה מורג)
 

בעלי חיים וטבע בקניון נהר בלייד

קניון בלייד נחשב לאחד הקניונים הירוקים והמרהיבים בעולם, וניצב בשורה אחת עם הגרנד קניון (Grand Canyon) שבארה"ב והפיש ריוור קניון (Fish River Canyon) שבדרום נמיביה. אורכו של הקניון הוא 25 ק"מ, ועומקו הממוצע הוא 750 מ', אם כי ישנם מקומות בהם הוא עמוק הרבה יותר. הקניון עשיר בחיי בר, בבעלי כנף ובדגה, כמו גם בצמחייה מגוונת. במריפסקופ לבדה יש מעל ל- 2,000 מיני צמחים, ולצדי נהר בלייד חיים מיני זוחלים ויונקים רבים, בהם אנטילופות, היפופוטמים, תנינים וקופים.
 

נהר העצב, נהר השמחה וסירי המזל של תום בורקה

משמעות השם בלייד הוא "שמחה", ולא הרחק מהנהר הנושא שם זה, זורם נהר נוסף שנקרא נהר טרייר  "נהר העצב". לא סתם נקראים שני הנהרות בשמות אלו. בשנת 1844 עברה באזור קבוצה מצאצאי ההולנדים, שהיו האירופאים הראשונים שהתיישבו בדרום אפריקה. משך שנים ארוכות קודם לכן, הם חיו  בקצה הדרומי של היבשת, באזור קייפטאון (Cape Town). לאחר שהבריטים השתלטו על האזור הם החליטו לצאת למסע במהלכו יכבשו לעצמם פיסת ארץ בה יחיו חיים עצמאיים.

הקבוצה הגיעה להרי דראקנסברג אך לא ידעה כיצד להמשיך משם. משלחת גברים יצאה לאתר מעבר ויתר הנשים והילדים נותרו להמתין בראש ההר. לאחר שעברו הימים והגברים לא שבו, אבדה התקווה. הנותרים החליטו לסוב על עקבותיהם למושבם הקודם. לנהר שלצדו המתינו כל אותם ימים, החליטו לקרוא: נהר הצער.

אך לסיפורנו סוף טוב: כשהחלה הקבוצה לצעוד דרומה, היא נתקלה בנהר נוסף, לאחר כמה ק"מ. להפתעתם, הם החלו לשמוע צעקות ויריות באוויר. היו אלה הגברים שרצו לכיוונם ובשורות נפלאות בפיהם: הם מצאו מסלול שיורד במורד ההרים בכיוון התקדמותם. החבורה פצחה בחגיגות וקראה לנהר השני: נהר השמחה.


שני הנהרות, הצער והשמחה, נפגשים באתר שנקרא סירי המזל של תום בורקה (Bourke's Luck Potholes). המפגש ביניהם יוצר מערבולות ששחקו את סלעי הדולומיט שבתחתית הנהר כך שהם נראים ממש כמו סירים גדולים וחלולים. על פי האגדה, אדם ששמו תום בורקה, שחיפש זהב באזור בשלהי המאה ה- 19, מצא את הונו כשצלל לתוך הסירים. הסירים מרוחקים מעט ממגרש החנייה, אולם מסלול ההליכה הוא נוח למדיי ואף מתאים למטיילים בעלי מוגבלויות. הכניסה לאתר עולה כ- 35 ראנד (South African Rand) לאדם.
לינה ואירוח באזור הרי דראקנסברג

 
 קניון נהר בלייד, דרום אפריקה  קניון נהר בלייד, דרום אפריקה
סירי המזל של תום בורקה - בביקור באתר תוכלו לעבור מעליהם על גשר עץ גבוה (צילום: נעמה מורג)
 

שלושת הרונדבלים של קניון בלייד

מי שמעוניין לחצות את הקניון יכול לעשות זאת בשניים עד חמישה ימי הליכה, כתלות בקצב ובמספר שעות ההתקדמות ליום. מרבית המטיילים בקניון, לעומת זאת, מסתפקים בתצפית עליו מלמעלה.

נקודת התצפית הפופולרית ביותר היא זו המשקיפה על פסגת מריפסקופ. היא זכתה באהבת המטיילים בזכות תופעה גיאולוגית מעניינת שנקראת: שלושת הרונדבלים (
The three Rondavels). רונדבל, באפריקאנס (Afrikaans
 אחת מ-11 השפות הרשמיות של דרום אפריקה, פירושה "בית עגול". ואכן, באתר ניצבות שלוש תצורות אבן, שנראות ממש כמו שלושה בתים שבסיסם עגול. ה"בתים" נוצרו במשך עשרות אלפי שנים, כתוצאה מתהליכי בלייה של הסלע, והם נראים כמו בתים אפריקניים מסורתיים שנמצאים בדיוק בתהליכי בנייה – לשניים מהבתים יש בסיס עגול אולם אין להם גג, ואילו הבית השלישי נראה כמו בית אפריקני שבנייתו הסתיימה, ומעל בסיסו העגול הוצב גג משופע.

יש מי שמתייחס לשלושת תצורות האבן הללו בתור שלוש נשותיו של הצ'יף מריפי. כך או כך, הנוף הנשקף מנקודת התצפית על שלושת הרונדבלים, על פסגת מריפסקופ ועל נהר בלייד הזורם תחתיהן, הוא לא פחות ממרהיב ולחלוטין שווה את עלות הכניסה לאתר, העומדת על כ- 20 ראנד לרכב.

 
קניון נהר בלייד, דרום אפריקה
אתם רואים כאן שלושה בסיסים עגולים של בקתות? שלושת הרונדבלים בקניון בלייד (צילום: נעמה מורג) 
דרך הפנורמה – נסיעה בתוך גלוית נוף

באזור קניון נהר בלייד נמצאים אתרים רבים ונפלאים שלא כדאי לפספס. כאן עוברת דרך הפנורמה, שנחשבת לאחת הדרכים היפות ביותר במדינה, ולאורכה פזורים אתרים מרתקים רבים. שניים מהם, חלון האלוהים (God's Window) ואבן הצריח (Pinnacle Rock), מהווים שתי נקודות תצפית גבוהות למדי, בגובה של כ-  1,078 מ' ו- 870 מ', בהתאמה, והן משקיפות על צוקים שגובהם כ- 700 מ'.

הצוקים משתפלים מטה, לאזור השפלה שבמזרח המדינה, וחושפים מורדות מוריקים ויפהפיים. ביום בהיר ניתן לראות מכאן את מוזמביק השכנה, הנמצאת במרחק של כ- 120 ק"מ מהמקום.

עלות הכניסה לכל אחד מהאתרים עומדת על כ- 20 ראנד לרכב ואין כל הבטחה שהם יהיו פתוחים בכל זמן שתגיעו. בימים ערפיליים, למשל, נסגרים שני האתרים. לכן, כדאי מאוד לנסות ולהגיע אליהם בשעות הבוקר המוקדמות, לפני שהערפל מתחיל להתפשט באזור. אם הגעתם והאתרים סגורים, תוכלו לנסות ולחזור אליהם בהמשך היום, לאחר שהערפל יתפזר. 

כתבה על אטרקציות נוספות בדרום אפריקה
 
קניון נהר בלייד, דרום אפריקה
אבן הצריח המתנשאת לגובה של כ- 870 מ', ממנה משקיפים על מישורי מזרח דרום אפריקה (צילום: נעמה מורג)
 

מפלי המק-מקים וכורי הזהב

לאורכה של דרך הפנורמה נמצאים אתרים נוספים, בהם המפלים ליסבון (Lisbon) וברלין (Berlin). המפלים קיבלו את שמם מכורי הזהב הרבים שהגיעו לדרום אפריקה בסוף המאה ה-19, וקראו לחלק מהאתרים על שם ערי מולדתם, עדות לגעגועים הביתה.

גם מפלי מק-מק (
MacMac Falls) קיבלו את שמם בזכות מוצאם של הכורים שתרו אחר זהב בסביבתם: יום אחד הגיע למפל הנשיא בורגרס (Thomas François Burgers), ושאל את הכורים שחצבו באזור לשמם. "אני מק'לינן", השיב הכורה הראשון, "אני מק'דונלד", אמר השני. "אני מק..." ו"אני מק...", השיבו כל יתר הכורים. הנשיא צחק והכריז שזהו המפל של המק-מקים. בעוד שהגישה למפלים ליסבון וברלין מאוד נוחה, הגישה לתצפית על מפל מק-מק כרוכה בירידה במדרגות, שאורכת מספר דקות.

עוד על כורי הזהב שהגיעו לאזור בהמוניהם בסוף המאה ה-19, אפשר ללמוד מביקור בעיירת הכורים פילגרימ'ס רסט (
Pilgrim's Rest), שהשתמרה בדיוק רב. שם תוכלו לראות כיצד חיו הכורים באותה תקופה ולסייר בין הרכבים בהם נסעו. בשיא שגשוגה של העיירה חיתה בה קהילה יהודית קטנה וגם כעת ניתן למצוא שם פריטים בעלי אופי יהודי.
לינה ואירוח בעיירה סאבי הסמוכה למפלים

 
קניון נהר בלייד, דרום אפריקה
לא, זה לא ציור. זהו מפל ליסבון, הסמוך לקניון בלייד (צילום: נעמה מורג)
 

טיול לפארק קרוגר שמעבר לפינה

דרך הפנורמה היא מהאזורים המרהיבים ביותר בדרום אפריקה, ואת הסיור בו ניתן להשלים ביום אחד או לפרוס אותו על פני מספר ימים. אם זמנכם בידכם, מומלץ לשלב בטיול ביקור בשמורת קרוגר (Kruger National Park) הסמוכה. מדובר בפארק הלאומי הגדול ביותר בדרום אפריקה, ומהגדולים בעולם כולו. למעשה, גודלו הוא כגודל מדינת ישראל.

בפארק כ-1,982 מיני צמחים, כ-517 מיני עופות קבועים ועוד כמה מאות מינים החולפים באזור או מקננים בו, וכן ניתן לצפות בו בכל "חמשת הגדולים" (
The Big Five) של אפריקה: האריה, הפיל האפריקני, התאו האפריקני, הנמר והקרנף השחור. בנוסף חיים בו זוחלים, דגים ודו-חיים רבים.
כתבה על פארקים לאומיים בדרום אפריקה

 
קניון נהר בלייד, דרום אפריקה
אישה מקומית מוכרת למבקרים בקניון את מרכולתה (צילום: נעמה מורג)

 
הטיול בקניון נהר בלייד גורם גם לאנשים האדישים ביותר, לגלויי רגשנות ואהבה לטבע. יש בו חגיגה של בעלי חיים, אתרים מגוונים ונופים מטריפים שנוגעים בכולם, וממלאים את האדם באושר אמיתי.


מלון מומלץ בקרבת קניון בלייד ושמורת קרוגר

מלון בוטיק אונמבזה (Unembeza Boutique Lodge & Spa) בעיירה הודספרוט (Hoedspruit) נושק לחורש טבעי בו מסתובבות חיות בר, וקרוב לקניון בלייד ושמורת קרוגר. חדרים, סוויטות, וילות וקוטג'ים גדולים ומפנקים, יכולים להתאים גם למשפחות, ובכולם מיזוג, פאטיו ואמצעים להכנת קפה ותה. למלון המקסים גם בריכה ומרכז ספא, בו ניתן להזמין טיפולים, המחיר ממש לא יקר ביחס לנהוג באזור וחוות הדעת מפרגנות בחום.

המלצה על מלון ליד שמורת קרוגר וקניון בלייד  המלצה על מלון ליד שמורת קרוגר וקניון בלייד
המלצה על מלון ליד שמורת קרוגר וקניון בלייד  המלצה על מלון ליד שמורת קרוגר וקניון בלייד
מלון הבוטיק והספא אונמבזה
  נקודת מוצא נוחה לביקור בקניון בלייד והפארק הלאומי קרוגר
 

המלצת לינה על דרך הפנורמה

בית ההארחה ווסטלודג' (Westlodge B&B) שוכן בבית ויקטוריאני בעיירה גראסקופ (Graskop), הנמצאת בקצה הדרומי של דרך הפנורמה. החדרים המרווחים והמחוממים מעוצבים בסגנון כפרי וכוללים טלוויזיה עם ערוצי לוויין, מקלחת עם אמבטיה, פינת תה/קפה ואינטרנט אלחוטי בחינם. במקום צוות ידידותי ביותר, חניה מאובטחת, גינה יפה וכן ארוחות בוקר וערב מצוינות.
 
בית ההארחה ווסטלודג', גראסקופ, דרום אפריקה
בית ההארחה ווסטלודג' 
– B&B נהדר בעיירה גראסקופ, בקצה דרך הפנורמה


מידע נוסף

לינה ואירוח בקרבת קניון נהר בלייד
השכרת רכב בדרום אפריקה

כתבות נוספות 

אטרקציות תיירותיות בדרום אפריקה
יעדי טיול בקייפטאון וסביבתה הקרובה
טיול עם ילדים בדרום אפריקה
ביקור בשמורת מדבר קלהרי
מפגשים עם בעלי חיים בדרום אפריקה


נעמה מורג אודות הכותבת
נעמה מורג - ביולוגית, חובבת חיות, נוף, טבע, אנשים, תרבות והיסטוריה. מאוהבת באפריקה על מגוון החיות, התרבויות והנופים שבה. בעלת ניסיון עשיר בהדרכה – מדריכה ילדים ובני נוער ומעבירה הרצאות למבוגרים על התנהגות בעלי חיים ועל אפריקה. מדריכה טיולים לאפריקה הדרומית ולמזרח אפריקה במספר חברות טיולים גיאוגרפיים, מהמובילות בתחום, ומשמשת יועצת ליבשת הדרומית בחברת יעדים.
סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר