טיול עם ילדים בדרום אפריקה
מאת: נטע טרגל שמואלי 


בטיול עם ילדים לדרום אפריקה, שהיא ארץ גדולה ומגוונת, כדאי להתרכז במספר אזורים המתאימים למשפחות עם ילדים. רצוי להימנע מנסיעות ארוכות, לבחור אזורים שאין בהם סכנת מלריה ולא לטייל באזורים שאינם בטוחים.


מגוון האפשרויות לטיול עם ילדים בדרום אפריקה הוא גדול. אחת מהן, עליה אספר בכתבה זו, היא שילוב של ספארי (בצפון), עם טיול בדרך הגנים ובקייפטאון (בדרום).

דרום אפריקה, טיול עם ילדים, חוות הצ'יטות
צ'סטר, אחד משתי הצ'יטות שננטשו על ידי אמן  (צילום: Tenikwa Wildlife Awareness Centre)

 

מתי לטייל בדרום אפריקה?

ניתן לטייל בדרום אפריקה בכל עונות השנה, ולכל עונה האזורים המתאימים לה, אך זכרו – העונות בדרום אפריקה הפוכות לשלנו. בסתיו הדרום אפריקאי (חופשת פסח שלנו) ובאביב (חופשת החגים שלנו), מזג האוויר אידיאלי לטיולים. יתרון קל יש לאביב (ספטמבר-אוקטובר), בזכות הפריחה הנהדרת ובעיקר בזכות האפשרות לצפות בליוויתנים לכל אורך החוף הדרומי.
 
דרום אפריקה, טיול עם ילדים
דרום אפריקה בשלל צבעים... עונות השנה הפוכות לשלנו  (צילום: נורית בהונקר)


 ברירת מחדל
חלום על פילים ואריות

"פעם חלמתי והנה אני באפריקה, עורך ציד פילים פראיים, אריות, קרנפים, תוכיים. הקיצותי ולבי דפק בחזקה. הלוא יכול אני לנסוע לשם ממש!... מדוע לא אסע לשם באמת?", כך פותח נחום גוטמן את ספרו בארץ לובנגולו מלך זולו.
 
אנחנו (זוג הורים בעלי "שריטה" רצינית לטיולים) שגדלנו על ספר זה, ושני ילדינו (6 ו-10) הנמרצים ושוחרי ההרפתקאות, החלטנו להגשים חלום, ממש כפי שעשה נחום גוטמן – לנסוע לדרום אפריקה.

את חווית הספארי בחרנו לחוות למשך שלושה ימים, בשמורה פרטית בפרובינציית לימפופו (אכן יש מקום כזה ולא רק בספר הילדים הידוע), בצפון המדינה, מספר שעות נסיעה מיוהנסבורג. משם בחרנו להמשיך בטיסה פנימית לפורט אליזבת, שבחוף הדרומי, לטייל בדרך הגנים לכל אורכה, ולקנח בקייפטאון המרהיבה.
כתבה על מפגשים עם בעלי חיים בדרום אפריקה
 

יעדים בכתבה: 
שמורת וולגבונדן (A), יוהנסבורג (B), פורט אליזבת (C), חוות טניקווה (D), 
פלטנברג ביי (E), מוסל ביי (F), שכונת לנגה (G), קייפטאון (H), סימונס טאון (I), כף התקווה הטובה (J)
 

ספארי בדרום אפריקה

הבחירה בדרום אפריקה היא לא רק בגלל הספארי, שהרי זה משובח יותר בקניה וטנזניה, אלא בגלל המגוון והאפשרות לעשות ולראות דברים נוספים, במיוחד עם ילדים קטנים, שאין להם סבלנות "להטלטל" בנסיעות ארוכות בתוך ג'יפ.
 
בספארי בשמורה פרטית בחרנו מאחר שבשמורות הלאומיות, שהגדולה והמפורסמת שבהן היא הפארק הלאומי קרוגר (Kruger National Park),בדרך כלל צריך לקחת תרופות נגד מלריה, דבר ממנו רצינו להימנע בטיול עם ילדים. בשמורות הפרטיות יש סיכוי לפגוש מגוון גדול של בעלי חיים , כי שטחן קטן יותר, המדריכים בדרך כלל מעולים והיחס נהדר. בחלק מהשמורות הפרטיות לא מאפשרים לילדים להצטרף למבוגרים בנסיעות הספארי, ואנו בחרנו בשמורה בה הסכימו.
 
 דרום אפריקה, טיול עם ילדים, ספארי   דרום אפריקה, טיול עם ילדים, ספארי
דרום אפריקה, טיול עם ילדים, ספארי   דרום אפריקה, טיול עם ילדים, ספארי
ספארי בדרום אפריקה (צילום: נורית בהונקר)
 

שמורת וולגבונדן – ספארי בין אריות

שמורת וולגבונדן (Welgevonden Game Reserve) היא שמורת טבע פרטית, הנמצאת 250 ק"מ צפונית ליוהנסבורג (Johannesburg). על פני שטח של 375 קמ"ר חיים למעלה מ- 50 מיני יונקים, בהם גם "חמשת הגדולים" (אריות, פילים, קרנפים, נמרים ובאפלו), ולמעלה מ- 250 מיני ציפורים. כלי רכב פרטיים אינם מורשים לנוע בשטח השמורה, מה שמבטיח מינימום השפעה של האדם על הטבע, והשמורה כולה נקייה ממלריה.
 
מי הקים את השמורה הענקית הזו? הסיפור של פול ואן וליסינגן (Paul Fentener van Vlissingen) מרתק. הוא בן לאחת המשפחות הידועות והעשירות בהולנד. את מרבית הונו תרם לרכישה ולפיתוח שמורות טבע בסקוטלנד, מלאווי, זמביה, אתיופיה ודרום אפריקה. כאן, בשמורת וולגבונדן, הוא בחר להשתכן ואכן הסגנון המיוחד והאצילי ניכר בכל פינה. אהבתי את המשפט הצנוע שלו: "איני קורא לעצמי הבעלים. אינך יכול להיות בעלים של מקום כזה. הוא שייך לייקום. אני רק השומר שלו" (I don't call myself the owner, You can't own a place like this. It belongs to the planet. I'm only the guardian of it).
 
פיטצה לודג' (Pitse Lodge) הוא  בית הארחה יפהפה, שנבנה בלב שמורת וולגבונדן. כריסי והיידן הופוול (ובנם התינוק) מנהלים את הלודג' עבור משפחת וליסינגן, באהבה ובתשומת לב רבה. היידן יצא איתנו לנסיעות בשמורה עם ג'יפ מיוחד (game drives), והסביר בסבלנות ובידענות מופלגת על כל חיה שהילדים התעניינו בה. הוא לימד את הילדים להבחין בעקבות בחול, לזהות את מקום מרבץ האריות ולהבדיל בין  אוכלי העשב למיניהם. באחת הנסיעות הצביע על אריה בוגר ומזדקן, ששכב בין העשבים, כל "הוד מלכותו" כבר מאחוריו... והאריות הצעירים כבר לא מתייחסים אליו. זו אמנם דרכו של הטבע, ואילו אנו חשנו אמפתיה כלפי האריה הבודד וה(כבר) לא מפחיד.
 
בזמן שאנחנו עסקנו ב"ציד חיות" עם המצלמה, כריסי הכינה מטעמים כל כך משובחים, שאפילו הילדים הבררנים שלנו זללו בחשק רב. היה עצוב לעזוב. הידידות שנרקמה אז נותרה עד היום והיידן מקפיד לשלוח לנו גלויות וידיעות על הנעשה בשמורה.
כתבה על שמורות הטבע של דרום אפריקה  |  לינה בקרבת שמורת וולגבונדן
 
דרום אפריקה, טיול עם ילדים, שמורת טבע וולגבונדן
פיטצה לודג', בית הארחה יפהפה בלב שמורת וולגבונדן  (צילום: Pitse  Lodge)

דרך הגנים – גן עדן למשפחות עם ילדים

אחד האזורים המתאימים ביותר לטיול עם ילדים בדרום אפריקה, הוא אזור דרך הגנים (Garden Route), בחוף הדרומי. הוא נמתח לאורך 200 ק"מ, לחופי האוקיאנוס ההודי, בין העיירה מוסל ביי (Mossel Bay), לעיירה פלטנברג ביי (Plettenberg bay). ניתן לשלב טיול בדרך הגנים עם ביקור בעיר קייפטאון (Cape Town).
 
לדרך הגנים יש אווירה של "שיק" ויחד עם זאת טבע אותנטי ופראי וגם בטחון מלא. לחובבי טבע והליכה יש בדרך הגנים טרקים יפים, בדרגות קושי שונות, בשמורות הטבע היפהפיות. לחובבי האקסטרים, יש בדרך הגנים מגוון אטרקציות: אומגה, שיט קאנו וקיאקים, צלילה עם כרישים, הפלגות, אופניים ואופני הרים, סנפלינג, מצנחי רחיפה, באנג'י, גלישת גלים, ובעצם מה לא? חובבי החיות יכולים לבקר בחוות העוסקות בשימור וטיפוח זנים נכחדים, וכן שמורות פילים, קופים, זאבים, סוריקאטות, צ'יטות ועוד. בעונה (יוני-נובמבר) ניתן  לצאת לשייט לצפייה בלוייתנים, או אפילו לצפות בהם מהחוף.
לינה באזור דרך הגנים  |  כתבה על טיול בדרך הגנים
 
דרום אפריקה, טיול עם ילדים, קייפטאון
שכונת Bo Kaap בקייפטאון, ידועה בבתיה הצבעוניים  (צילום: נורית בהונקר)

טיול בוקר עם צ'יטות

בשעת בוקר מוקדמת התייצבנו לטיול בוקר עם זוג הצ'יטות - צ'סטר וזימבאלי - בחוות טניקווה (Tenikwa Wildlife Awareness Centre), ליד העיר פלטנברג ביי (Plettenberg Bay). בשנת 2002 הקימו לן ומנדי פרימן את חוות טניקווה, במטרה לטפל בחיות חולות ונטושות ולהשיבן לטבע, במידת האפשר. בתחילה הם אימצו את הצ'יטות, צ'סטר וזימבאלי, שננטשו על ידי אמן. בהמשך נוספו חיות נוספות ממשפחת החתוליים, והמבצע להצלת חיות הבר הפך את טניקווה לחווה לשיקום בעלי חיים בכלל, וממשפחת החתולים בפרט.
 
למרות שלצ'יטות מרחב מחיה גדול בחווה, חשוב מאד לצאת איתן לטיול ולאפשר להן לרוץ ולחדד את החושים הטבעיים. לפני היציאה לסיור קיבלנו הדרכה על הצ'יטות והסבר על כללי הזהירות. בני בן השש הקפיד לשאת עיניו לשמיים ולכוונים שונים ומשונים, מאחר ונתבקשנו לא להיישיר מבט לעיני הצ'יטות, המפרשות זאת כאיום ממשי ועלולות לתקוף. לסיור התלווה עובד נוסף מעובדי החווה, כשומרו האישי של בן השש, אשר מפאת נמיכות קומתו עשוי להיחשב ל"ארוחת בוקר" טעימה במיוחד (אם כי לדעתי, לא משביעה דייה...). בזמן הטיול הצ'יטות עדיין קשורות ברצועה ארוכה מאוד, הנפתחת לכדי עשרות מטרים ומאפשרת להן לרוץ ולזנק בחופשיות.
 
מדי פעם מזנקות הצ'יטות לריצה מטורפת, שכמעט גוררת אחריה באוויר את המחזיק ברצועה. כך למדנו כי הצי'טות הן היונקים המהירים ביותר בטבע - הן יכולות לרוץ במהירות 120 קילומטר לשעה, אך לפרקי זמן קצרים. כל מבנה גופן מותאם לכך: זנב ארוך וחזק, המשמש כהגה לביצוע פניות חדות ביותר, טפרים מיוחדים וגוף שרירי, גמיש וקל. בזמן הריצה המהירה מזנקות פעימות הלב של הציטה, עד 250 בדקה, והדופק שלנו יחד איתה... הפסים השחורים על פני הצ'יטה נועדו לסייע לה בעת הציד, שנערך לאור היום – הם קולטים את השמש ומונעים מעיניה להסתנוור.

דרום אפריקה, טיול עם ילדים, חוות הצ'יטות
לן ומנדי והצ'יטות בחוות טניקווה (צילום: Tenikwa Wildlife Awareness Centre)


הילדים הסבו את תשומת לבי לכך ש: "נורא מוזר, אבל כשהצ'יטה ליקקה לנו את היד, הרגשנו שהלשון שלה לא חלקה, אלא מחוספסת ומלאת בליטות". למזלי, שמעתי זאת רק אחרי הסיור, ותהיתי אם ניתן עקב כך לסווג אותי כ "אם לא אחראית". אך כשישבנו בבית קפה, סיפרה לנו המלצרית כי לדודתה היתה צ'יטה ששימשה כחיית שעשועים. מסתבר כי את הצ'יטות ניתן לביית במידת מה, אם כי תמיד יישארו להן האינסטינקטים של חיה טורפת, ומבחינה זו הן משולות ל"כלבים שבין החתולים". הבנים קצת התאכזבו לשמוע זאת, זה הרי מוריד משהו מערכו של סיפור הגבורה.
 
לאחר טיול הבוקר עם הצ'יטות פנינו, בלוויית מארחינו, לשאר אזורי החווה, בהם מוחזקים סוגים שונים של חתולי בר, קרקלים(Caracal) וסרוואלים(Serval), וקיבלנו הסבר מפורט ומרתק גם עליהם. לאחרונה נוספו גם סוריקטות ובבונים לשוכני החווה.
 
מאוד התרשמנו מהמאמץ הרב שמנדי ולן מקדישים לחינוך המבקרים לאהבת הטבע ובעלי החיים. האהבה והמסירות שלהם ניכרים בכל. החווה כולה, והחיות בפרט, מטופחים לעילא, ולעתים נדמה שהן מוקירות על כך תודה. גם כשצ'סטר זינק על עורפו של לן, ולרגע היה נדמה שהוא עומד לנעוץ בו את שיניו, היתה זו כנראה עוד מחווה ידידותית בין חברים וותיקים, מין "צ'פחה", שאנו הזרים מתקשים להבין.
 
*הערה: מאז ביקורנו במקום הצ'יטות גדלו, ואיתן השתנו גם כללי הזהירות. נא לקרוא באתר לגבי גיל המינימום הנוכחי.
 

דרום אפריקה, טיול עם ילדים, חוות הצ'יטות
ילד בן שש וצ'יטה, אהבה ממבט ראשון (צילום: נטע טרגל שמואלי)

קייפטאון היפה – פנינת הטיול

העיר קייפטאון (Cape Town), העיר השנייה בגודלה בדרום אפריקה (אחרי יוהנסבורג) ובירתה החוקתית (משכנו של הפרלמנט), היא עיר תוססת, המציעה מגוון גדול של אתרי בילוי עם ילדים. העלייה להר השולחן (Table Mountain), אקוואריום שני האוקיינוסים (Two Oceans Aquarium) המרשים, הנמל ורציף ויקטוריה ואלפרד (Victoria & Alfred Waterfront), שמורת הפינגווינים בסימונ'ס טאון (Simon's Town) וביקור בכף התקווה הטובה.
דרום אפריקה - בעקבות ציפורים שאינן יודעות לעוף
 
דרום אפריקה, טיול עם ילדים, פינגווינים
פינגווינים על החוף, שמורת סימונ'ס טאון (צילום: נורית בהונקר)


אך הביקור שהותיר בנו את הרושם העמוק ביותר היה בשכונות העוני של קייפטאון, המכונות Townships. שם זה משותף לכל השכונות בהן התגוררו ה"לא לבנים" שבאו לעבוד בעיר, אך לא הורשו לגור בה, בתקופת האפרטהייד בדרום אפריקה (1948 - 1994). שכונת לנגה (Langa) היא אחת מאותן שכונות עוני ידועות לשמצה, שצמחו בסביבות קייפטאון והיו ידועות באלימות, הזנחה וסבל אנושי. עם נפילת משטר האפרטהייד, החלו השכונות לעבור הליך שיקום איטי ומתמשך. תושביהן החלו להזמין תיירים, כדי להכיר את השכונה ואנשיה מקרוב. הוקמו מספר חברות שמארגנות סיורים להכרת השכונה, בליווי של אחד מתושביה המקומיים.
 
באחד הסיורים הללו ביקרנו בביתה של אשה שהייתה שותפה למאבק באפרטהייד, אשר סיפרה לנו על היכרותה עם נלסון מנדלה. היא לימדה אותנו "לצקצק" כמה מילים בשפת בני קוסה (Xhosa), אחת מהשפות הרשמיות הרבות של דרום אפריקה. ביקרנו גם בגן ילדים ובבתי משפחות בשכונה. כך חווינו מעט את התהליך המעניין והייחודי שהם עוברים, וחשנו את התקווה הגדולה שלהם לעתיד טוב ושוויוני יותר.
כתבה על קייפטאון
 
דרום אפריקה, טיול עם ילדים
ילדות בקייפטאון, להכיר את התושבים מקרוב (צילום: נורית בהונקר)


בתי מלון מומלצים בקייפטאון

שני בתי המלון שנביא כאן זוכים להמלצות רבות, ממוקמים במרינה של קייפטאון (ווטרפרונט), בקרבה לאזורי הבילוי, ומציעים הסעות מ/אל שדה התעופה, כך שאין צורך ברכב בימי שהותכם בעיר.
 
המלצה על מלון בקייפטאון דרום אפריקה   המלצה על מלון בקייפטאון דרום אפריקה
מלון רדיסון רד ווטרפרונט (Radisson RED Hotel V&A Waterfront)
ממוקם בווטרפרונט, ממש בצמוד לקו המים ומציע חדרים וסוויטות, היכולים להתאים גם למשפחות.
העיצוב והאווירה צעירים והבריכה והבר שעל הגג מגניבים במיוחד. 


המלצה על מלון בקייפטאון דרום אפריקה   המלצה על מלון בקייפטאון דרום אפריקה
מלון הדירות לואוהיל (Lawhill Luxury Apartments)
גם הוא 
מוקם בווטרפרונט ומציע דירות בנות 1-3 חדרי שינה, מטבח מאובזר, פינת אוכל, סלון, מרפסת או פאטיו,
שלחלקם גם בריכה פרטית קטנה. הדירות מעוצבות בקפידה ונקיות.טיול בדרום אפריקה - אפילוג

נחום גוטמן אכן צדק כש"שלח" אותנו... היה זה מסע בלתי נשכח, שהשאיר זיכרון רב רושם על המטיילים הקטנים במשפחתנו. הם, וגם אנחנו המבוגרים, ממליצים בחום על ביקור דרום אפריקה היפה והמרתקת.
 

מידע נוסף

השכרת רכב בדרום אפריקה

כתבות נוספות

טיול עם ילדים בזנזיבר
אטרקציות תיירותיות בדרום אפריקה
הפארקים הלאומיים של דרום אפריקה
מפגשים עם בעלי חיים בדרום אפריקה

נטע טרגל שמואלי אודות הכותבת
נטע-טרגל שמואלי, יועצת ומתכננת טיולי משפחות לחו"ל, בהתאמה אישית, ליעדים באירופה ובדרום-אפריקה. אוהבת את יוון, תרבותה, השפה וההיסטוריה שלה. מאמינה בטיולים המשפחתיים כמקור לכיף והנאה, גיבוש, לימוד, הקניית סקרנות, רצון לדעת וזיכרונות משפחתיים משותפים. אתר הבית של נטע,

נטע עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר