הזמנות לחופשה שלך

האקונה מטטה:
זנזיבר עם ילדים
מאת: ירדן גור


זנזיבר היא יעד נפלא לטיול משפחתי. בני המקום מקבלים את הילדים בחיוך ענק, עם שפע פעילויות, שאמנם אינן כוללות בילוי בפארק שעשועים ממוסחר, אך הן מלאות בתכנים מעשירים שקשורים לחי ולצומח הייחודיים לאיים, ולתרבות המסורתית המרתקת של אנשי החוף.


משמעות הביטוי "האקונה מטטה", המוכר לנו מסרט האנימציה מלך האריות, הוא "אין דאגות" בסווהילית. אכן, כשמבקרים בזנזיבר, את הדאגות משאירים בבית. גם לילדים – אין מה לדאוג! הקופים, הדגים, סירות הדאו, החופים המהפנטים, צבי הענק והדולפינים ידאגו להם עבורכם. טיול לזנזיבר עם ילדים – הרבה יותר פשוט ממה שחשבתם.
 
1 / 7
2 / 7
3 / 7
4 / 7
5 / 7
6 / 7
7 / 7

שקיעה ממרפסת בית המלון בזנזיבר (צילום: אמיר גור)
סוגים שונים של משפחות באות לנפוש באי... (צילום: אמיר גור)
סביב האי צלילה באתרים עשירים בדגה ובשוניות (צילום: אמיר גור)
איים לבנים, מים תכולים ואווירת חופש תמידית (צילום: אמיר גור)
קוף ממין קולובוס אדום זנזיברי - אנדמי לזנזיבר (צילום: אמיר גור)
חוף מושלם לבילוי עם ילדים, בזמן שאבא הלך לצלול... (צילום: ירדן גור)
צבי יבשה ענקיים החיים על אחד האיים (צילום: אמיר גור)


ארכיפלג זנזיבר והאתרים המתוארים בכתבה: אונגוג'ה  האי המרכזי (A), האי פמבה (B), דאר א-סלאם, טנזניה (C),
הכפר נונגווי (D), הכפר פז'ה (E), אי בית הסוהר (F), סטון טאון (G), יער הגשם ג'וזאני (H) 

(להגדלה יש ללחוץ על הפינה השמאלית העליונה)
 

האי הטרופי של טנזניה

ארכיפלג זנזיבר, השייך למדינת טנזניה, שוכן כ- 25 ק"מ מהחוף, וכולל בו את האי הגדול אונגוג'ה (Unguja המכונה זנזיבר (Zanzibar), את האי פמבה (Pembaואיים קטנים נוספים. רוב ימות השנה מזג האוויר נעים וקיצי, השמש זורחת והשמיים נקיים. בחודשים מסוימים יש יותר ימי גשם מאשר באחרים, כך למשל בחודשים נובמבר ודצמבר ובין החודשים אפריל ליוני ייתכנו גשמים לפרקי זמן קצרים, בשעות הצהריים בדרך כלל. מסיבה זו מומלץ להצטייד בכיסוי ניילון לתיק ובמעילי גשם דקיקים, למקרה שהטפטוף יתפוס אתכם בדיוק באמצע טיול. עם זאת, הגשם חולף באותה מהירות שבה הוא מגיע ומהווה אתנחתא מעניינת ומרעננת באמצע היום. המקומיים רגילים לתופעה זו ומקבלים בברכה מטיילים שנתקעו ללא מחסה, דבר שמוביל למפגש אינטימי מרתק עם האוכלוסייה המקומית.
 
טיול לזנזיבר עם ילדים
מזג האוויר באי הוא בדרך כלל נוח וחמים. אם הגשם מפתיע, תופסים מחסה אצל המקומיים (צילום: אמיר גור)


אפריקה ספאריהלבן של החול, הטורקיז של הים

אם יש תמונה אחת שצצה ועולה במוחי כל אימת שאני מתרפקת על זיכרונות מזנזיבר, זו התמונה של אלון בני הבכור, אז בן שנתיים, מניף באוויר כף עמוסה בחול שצבעו פנינה, כשעל הרקע נוצץ ים בעל גוון טורקיז בלתי נתפס, מנוקד במפרשי הבד הלבנים של סירות הדאו המסורתיות.

החוף החלומי שעליו התענגנו במשך שבוע הוא אחד החופים האהובים ביותר בזנזיבר, השייך לכפר הדייגים נונגווי (Nungwi), בקצהו הצפוני של האי. למרות אווירת החופש ששורה בכל, אין כאן מסיבות חוף גדולות וסוערות, כמו במקומות אחרים בעולם, כי אם שלווה, מוסיקה נעימה וכמה ברים ומסעדות חוף, שמגישות את המזון והמשקאות בקצב שלהן (מוטב להשאיר את השעונים בבית...). תושבים מקומיים מסתובבים בין התיירים ומציעים להם ממרכולתם: מזכרות מגולפות מעץ, מחזיקי מפתחות עליהם ניתן לחרוט את השם בסווהילית, תכשיטים, תמונות וגולת הכותרת – קוקוס טרי שנפתח במקום.
לינה בכפר הדייגים נונגווי (ר' גם המלצות בסוף הכתבה)

חוף נוסף שידוע ביופיו, נמצא בצדו הדרום-מזרחי של האי ושייך לכפר פז'ה (Paje). אזור זה מתאים למי שעוסק בספורט ימי, ובמיוחד בשחייה בקייט ובגלישת רוח. גם כאן יש כמה מסעדות וברים קטנים וביתיים. קיימים כמובן חופים רבים נוספים, כולם מאופיינים באווירה רגועה ובתמונות נוף מרהיבות.
לינה בכפר פז'ה  |  כתבה על זנזיבר - קסם ומציאות
 
טיול לזנזיבר עם ילדים, סירות דאו
סירת דאו מסורתית בפעולה (צילום: אמיר גור)
 

סירות מסורתיות בדרך למרכז הצבים

טיול לאורך החוף הצפוני הוא חוויה מרתקת. תושבי המקום ששומרים על שיטות בנייה מסורתיות, משתמשים בכלים מעץ לייצור סירות הדאו – מפרשיות ערביות מאורכות שמיועדות לדייג ולמסחר. על החוף פזורות סירות בשלבי הכנה שונים וניתן לראות את בעליהן בפעולה - משייפים, מנסרים, קושרים ומכופפים את הקרשים. העובדים חדלים מעבודתם לא אחת, כדי לדבר עם המטיילים הסקרנים ולספר להם על החיים בכפר.

הטיול צפונה על קו החוף מביא אותנו למרכז השימור לצבי הים (
Mnarani Marine Turtle Conservation Pond). המקום הוקם ב- 1993 ביוזמת התושבים במטרה לשמר ולגדל צבי ים ירוקים (Green Turtles) שבעבר ניצודו למאכל, וצבי ים מהמין צב ים קרני (Hawksbill Turtles) – אותם נהגו לצוד בגלל שריונם היפה. בגיגיות שוחים צבונים קטנים שזה עתה בקעו מהביצה ובבריכה המרכזית – עם אפשרות לצאת לים, שוחים הבוגרים. הילדים נהנים במיוחד להגיש לצבים הבוגרים אצות למאכל לשפת הבריכה. גם הצבים נהנים מזה, כך שכולם מרוויחים.
לינה ואירוח בזנזיבר
 
מרכז לשימור צבי ים, נונגווי, זנזיבר
שיחה אינטימית עם צבי הים במרכז השימור שבאי נונגווי (צילום: אמיר גור)
 

צלילה בזנזיבר – חוויה מעולם אחר

אי אפשר לדבר על צבי ים בזנזיבר מבלי להזכיר את המפגשים עמם בסביבתם הטבעית - מתחת למים. שבעה מיני צבים חיים בסביבת השונית החובקת את האי, כמו גם כ- 400 מיני דגים, אלמוגים מגוונים ודולפינים ידידותיים.

זנזיבר כולה ובפרט חופה הצפוני טומנת בחובה יעדי צלילה מרהיבים ונהדרים, שמתאימים לצלילה ולשנירקול גם עבור ילדים. מי שמוסמך יוכל להצטרף לקבוצה דרך מועדוני הצלילה המקומיים (יש אפילו נציגות של מועדון ישראלי באי!) ולמי שאינו מוסמך מוצעות צלילות היכרות וקורסים שניתן להשלים במהלך החופשה. עבור משפחות עם ילדים בגיל העשרה, שמעוניינים בקורס צלילה, אידיאלי להתמקם בבית מלון על החוף ובמהלך היום להתפצל – הילדים צוללים וההורים מרוויחים זמן איכות רומנטי. בני משפחה שחולקים את התחביב, יכולים להצטרף לספארי צלילה מאורגן מהארץ.

כתבות על ספארי צלילה בעולם
 

סיכום ספארי צלילה וביקורים יבשתיים בזנזיבר  (צילום, עריכה והפקה: קובי יונתן)
 

צבי הענק בבית הסוהר שעל האי

מצבי הים לצבי היבשה. בזנזיבר חיה אוכלוסיית צבי ענק, על האי בעל השם שמלבה את הדמיון – אי בית הסוהר (Prison Island), שמכונה בסווהילית קיבנדיקו (Kibandiko). מתקן הכליאה, שנועד "לארח" פושעים אלימים במיוחד וחולים מדבקים במיוחד (שילוב מעניין...), הוקם בשנת 1893. לבסוף נשלחו האסירים למתקן אחר, ובשנת 1919 הובאו אל האי צבי אלדברה (Aldabra giant tortoise) מסיישל (Seychelles), כמתנה מממשלת בריטניה.

תהפוכות רבות עברו על צבי היבשה הענקיים, שבתקופות שונות נגנבו למטרות מאכל וכחיות מחמד עד שמספרם צנח מכ- 200 פרטים ל- 7 בלבד. לשמחתנו, כיום הצבים מוגנים ואוכלוסייתם מטופחת ומשגשגת. המטיילים שמגיעים לכאן יכולים לצפות בהם באינטראקציות שונות, לגעת בהם ולהאכיל אותם בזמני ההאכלה (בשעות הצהריים). הילדים, שחלקם קטנים יותר מהצבים, מתאהבים בהם מייד, לא חוששים להתקרב ולהאכיל ובדרך כלל קשה לנתק אותם מהם ולחזור לאי המרכזי...


 
פריסון איילנד, צבי סיישל
התינוק מאכיל צב תינוק באי הצבים, זנזיבר (צילום: אמיר גור) 
סיור בחוות תבלינים – חוויה רב חושית

האי זנזיבר מוכר בכינויו אי התבלינים, מהסיבה הפשוטה שאחד ממקורות ההכנסה המרכזיים באי הוא גידול וייצוא תבלינים מגוונים, ובמיוחד – אגוז מוסקט, פלפל וקינמון. אי אפשר לדלג על ביקור בחוות תבלינים מבין החוות הרבות שנמצאות באי המרכזי, הכולל סיור בין הגידולים המרשימים. המדריך המקומי מסביר על סגולותיהם של התבלינים השונים ומכבד את המטיילים בטעימות של התבלינים בתצורתם הגולמית. לעיתים ממש קשה לנחש על איזה תבלין מדובר, מפני שבתהליך העיבוד הוא משנה את צורתו כליל.

הסיור רגוע ומהנה, ומתאים גם למשפחות עם ילדים קטנים. בנוסף למדריך, מצטרפים אל המטיילים תושבים מקומיים שעוזרים בחלוקת הטעימות, מכינים קישוטים מעלי בננה כמזכרות משעשעות ולבסוף גם "פותחים שולחן" עם פירות טעימים. סמוך לחניית האוטובוסים, ביציאה מהחווה, ממתינים דוכני תבלינים צבעוניים וריחניים, שנוכל לקנות ולקחת איתנו את הטעמים המקוריים הביתה.

 
סיור בחוות תבלינים, זנזיבר זנזיבר אי התבלינים
קטיף קוקוס, זנזיבר סיור בחוות תבלינים, זנזיבר
ריחות, טעמים ומראות מרתקים בחוות גידול התבלינים (צילומים: אמיר גור)
 

יער הגשם של ג'וזאני – קופים ונהנים

בעבר הרחוק כל שטחו של האי זנזיבר היה מכוסה ביער גשם טרופי, ביתם של מיני בעלי חיים רבים. מהיער המפואר נותרה חלקה אחת בלבד, בפארק הלאומי ג'וזאני (Jozani Chwaka Bay National Park), ובה חיים קופי קולובוס אדום זנזיברי (Zanzibar red colobus) – מין אנדמי לאי, שנמצא בסכנת הכחדה. מדובר ביצורים מקסימים ויפהפיים, שאינם חוששים מהמטיילים ועושים כל שביכולתם להרשים ולשעשע את הקהל המהופנט במיני תרגילים, התהפכויות, קפיצות ותמרונים בין ענפי העצים. פרטים צעירים משחקים ונאבקים זה בזה, מושכים זנבות ומזנקים זה על גבו של זה. מדי פעם חולפות אימהות, עם גוריהן צמודים לגחונן.

בנוסף לקופים הנדירים, ניתן לראות ביער מינים נוספים של קופים, כמו קופי הסייקס (
Sykes' Monkey) האציליים, וכן כ- 50 מינים של פרפרים צבעוניים וכ- 40 מיני ציפורים. בסיור עם פקחי השמורה נחשפים לאגדות העם ולאמונות התפלות שנרקמו סביב היער, לפיהן מתגוררים כאן שדים בעלי פנים ילדותיות, שמומלץ לא להרגיז אם לא חייבים.
כתבה על טיול עם ילדים בדרום אפריקה
 
קופים בזנזיבר
יער הגשם ג'וזאני יער הגשם ג'וזני, זנזיבר
בתמונה העליונה: קוף ממין קולובוס אדום זנזיברי, בתחתונות  חברי הקבוצה נרגשים מהקוף הראשון שנקרה לדרכנו,
וקוף סייקס מתכנן את ארוחת הצהריים שלו
 (צילומים: אמיר גור)
 

סיור עירוני בעיר העתיקה

סטון טאון (Stone Town חלקה העתיק של עיר הבירה זנזיבר סיטי (Zanzibar City), הוא אחד מהאתרים הפופולריים ביותר באי. מאורעות היסטוריים רבים וחילופי אוכלוסייה השאירו עליה את חותמם  הארכיטקטורה העירונית מייצגת זאת נאמנה. ברחובות ניבטות השפעות אירופאיות, פורטוגליות ובריטיות, מהולות בבנייה ערבית  זכר לימי שלטון הסולטנים, כל זה על בסיס בתי דייגים פשוטים, שנבנו מאבן לשפת הנמל הטבעי.

במהלך הסיור יש הזדמנות לבקר בחנויות המזכרות הרבות, להתרשם מהציורים ומעבודות היד, לטעום משקה קני סוכר בשווקים המקומיים ולהצטלם ליד מפתן דלתו של בן המקום המפורסם – פרדי מרקורי (Freddie Mercury, שנולד בשם Farrokh Bulsara), סולן להקת קווין (Queen).
לינה בעיר סטון טאון
 
סטואן טאון, זנזיבר
העיר סטואן טאון מן הים  קולאז' של סגנונות ותקופות היסטוריות (צילום: אמיר גור)
 

המשפחה צועדת על קיבתה

אחת הטרדות העיקריות בטיול משפחתי לאפריקה היא "מה יאכל הילד?". אמנם התפריט המקומי מושתת על מאכלי ים מסוגים שונים, אך יש באי ירקות בשפע, מאכלים בינלאומיים פשוטים ומאכלים מקומיים שגם ילדים אוהבים. לא רק הילדים יסתדרו כאן עם התפריט, כי אם גם בעלי דיאטות מיוחדות, צמחונים וטבעונים.
כתבה על זנזיבר - דרך האוכל

 

חיסונים, כדורים והכנה מוקדמת

חשש שעולה לקראת כל נסיעה לאפריקה, על אחת כמה וכמה אם מעורבים בה ילדים, הוא סכנת המלריה. לשמחתנו, האי זנזיבר נמצא בסיכון נמוך ביותר לחשיפה למחלה, שנוכחותה פחותה באופן משמעותי משכיחותה ביבשת. עם זאת, כמה שבועות לפני הנסיעה מומלץ לגשת למרפאת מטיילים ולהתעדכן בדבר ההמלצות החדשות, לקבל מרשם לכדורים נגד מלריה וחיסונים, במידת הצורך.

במהלך השהות רצוי להימרח בחומר דוחה יתושים וללבוש בגדים ארוכים ודקים לסיורים בטבע.

 
שקיעה רומנטית בזנזיבר
בסוף כל יום מתענגים על השקיעות היפות ביותר בעולם
(צילום: אמיר גור)
 

בתי מלון מומלצים בכפר ננגווי

מלון Z Hotel הוא גן עדן של ממש, הממוקם לחופו המערבי של צפון האי, על רצועת חוף יפהפייה, בתולית ופרטית לאורחי המלון. החדרים הגדולים והצבעוניים נוחים מאוד, ומאובזרים במטבחון עם מיני בר ומקרר, מסך טלוויזיה וסרטים לפי דרישה, חלוקי רחצה ופינוקים נוספים, ברמת 5 כוכבים. בבית המלון ישנו מרכז בריאות וספא, בריכות מקסימות, מסעדה מצוינת, בית קפה קליל יותר לשעות שבין הארוחות ואזורי רביצה והתרגעות. צמוד למלון מוצעים שירותי צלילה וטיולים ברחבי האי. עיצוב המקום יצירתי, אמנותי ומעניין, והאווירה נעימה מאוד. המלון מתאים לזוגות צעירים, לירח דבש ולמשפחות עם ילדים קטנים וגדולים. 

מלונות מומלצים בזנזיבר  מלונות מומלצים בזנזיבר
רצועת החוף היפהפיה של מלון Z Hotel  בית מלון מפנק לזוגות ולמשפחות


המלון המקסים לאנגי לאנגי (Langi Langi Beach Bungalows) ממוקם בצפון האי, במיקום מצוין בכפר ננגווי, סמוך למועדון צלילה, מסעדות ובמרחק סביר מהסופר המקומי ("מכולת" במושגים מערביים...). בית המלון כולל כ- 32 חדרים עם מיזוג אוויר ומאוורר תקרה, חדר מקלחת ומקרר, ומתאים לזוגות ולמשפחות עם ילדים. רוב החדרים פונים לים ומציעים מרפסת מקסימה, בה אפשר לשבת ולהתרגע בסוף היום.

אמנם החוף הפרטי והים הם במרחק של ירידה מהחדר ללובי, אך בנוסף ישנה בריכה חביבה, למי שרוצה לגוון את מאגרי המים שבהם הוא משתכשך. במלון ישנה מסעדה נחמדה, בר וחדר כושר. החדרים עצמם מעוצבים בקווים מסורתיים ופשוטים, וכל מיטה "עטופה" בכילה, כפי שנהוג לשים ברוב מקומות הלינה בזנזיבר, למרות שכאן אין בה צורך.
 
מלונות מומלצים בזנזיבר  מלון מומלץ בזנזיבר
מסעדה חביבה, חדרים מרווחים ובריכה מקסימה במלון לאנגי לאנגי בזנזיבר
 

לאחר ביקור של שבוע במיטב האטרקציות והאתרים, האי זנזיבר הותיר בפי "טעם של עוד". המדינה המקסימה, על חופיה הציוריים משרה רוגע, שקט ושלווה - על הורים ועל ילדים כאחד.

 

מידע נוסף

כתבות נוספות על טנזניה וזנזיבר

כתבות נוספות על טיולי משפחות


ירדן גור
 
אודות הכותבת
ירדן גור - אוהבת ים וטבע, מדריכת צלילה וטיולים בעולם. בעבר התגוררה במקסיקו ובארה"ב. כיום משתדלת להגיע ולטייל בכל מקום שבו ניתן לצלול.מספר צפיות: 37913
221200
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
טיולים וחופשות באפריקה
חוויה אפריקאית בעיצוב אישי
כן, זה מעניין אותי!