מפגשים עם חיות בדרום אפריקה

על משפחות וחיות אחרות:
מפגשים עם בעלי חיים בדרום אפריקה
מאת: נטע טרגל-שמואלי


מכל החוויות שחווים ילדים בבואם לגלות את העולם, העוצמתית ביותר היא חווית המפגש עם בעלי חיים. ככל שזה נעשה בסביבה טבעית יותר, כך המפגש מסקרן, אותנטי ומשפיע יותר. דרום אפריקה מספקת תנאים מצוינים למפגשים כאלה, עבור מבוגרים ועבור משפחות עם ילדים. 


"בבואי לאפריקה בפעם הראשונה, חשתי דז'ה וו, כאילו כבר הייתי פה פעם... חזרתי למקור האדם הראשון וחשתי תחושה נעימה של שייכות..." כך מספרת קוקי גלמן (Kuki Gallmann) – אישה מיוחדת שהתאהבה ביבשת השחורה, קשרה בה את גורלה, ומקדישה את חייה לשימור הטבע ובעלי החיים באפריקה. תחושה זו מלווה גם אותי בכל פעם שאני מגיעה לדרום אפריקה, ומלווה גם את המשפחות, החוזרות בעיניים בורקות מטיול המשלב ספארי וצפייה בבעלי החיים בסביבתם הטבעית.
 
1 / 5
2 / 5
3 / 5
4 / 5
5 / 5

התמתחות של מלך - בוקר טוב לאריה בספארי (צילום: נטע טרגל-שמואלי)
הכי קרוב שיש - לודג' פרטי בלב הספארי (צילום: נטע טרגל-שמואלי)
צ'יטה שננטשה על ידי אימה ומטופלת במרכז השיקום  (צילום: Tenikwa Wildlife Awareness Centre)
גורי סוריקטות חמודים מסתודדים בספארי (צילום: Burrard-Lucas.com)
תאואים רוחצים - בין בעלי החיים שפוגשים בספארי (צילום: נטע טרגל-שמואלי)
 

מפת דרום אפריקה ובה נקודות עניין המוזכרות בכתבה, ועיר הבירה קייפטאון 

(להגדלת המפה יש ללחוץ על הפינה השמאלית העליונה)

 
 

ילדים וחיות – סיפור אהבה ידוע מראש

ילדים בגילאים שונים ובעלי תחומי עניין שונים, מגיעים אל הטיול עם רמות שונות של מוכנות למפגש עם בעלי החיים. יש ילדים שמגיל צעיר גילו עניין, קראו ספרים וחולמים להיות וטרינרים או חוקרי טבע, אך גם ילדים המתעניינים יותר במחשבים ובאייפונים, ישכחו מהמסכים, יתמסרו ויתמכרו  ליופיו של הטבע ולמפגש עם החיות.
 
מעניין לציין שגם אצל ילדים, ככל שהציפייה דרוכה יותר, המפגש בלתי מתוכנן ומפתיע ובעל החיים גדול, מסוכן או נדיר יותר,
 כך עולה הדופק ואיתו מדד ההתרגשות.

במהלך הצפייה בחיות, המדריכים מעשירים את הידע ומלמדים את הילדים (וגם את ההורים שלהם!) איך להבחין בין ג'ירף לג'ירפה, לזהות עקבות של פילים ולתור אחר אריות. מקבלים תשובות לשאלות חמות כמו: מדוע ההיפופוטם אוכל העשב כל כך שמן (הרי עשב לא אמור להשמין)? ומתפעלים מנפלאות הטבע.

בדרום אפריקה השכילו לשמר את הטבע, להגן על בעלי החיים ולדאוג לכך שהמפגשים בין בני אדם לחיות, יעשו בדרך המכבדת את בעלי החיים, בסביבת המחייה הטבעית שלהם. לכל אורך הספארי הילדים מרגישים קרבה לחיות הבר, אך עם זאת נשמר מרחק אסתטי, שלא להפריע להן בחייהן. יש לכך ערך חינוכי התואם את האג'נדה המקומית, לפיה אנחנו אורחים בעולמן של החיות ועלינו להתנהג בהתאם.
כתבה על טיול משפחות לדרום אפריקה
 
ספארי עם ילדים בדרום אפריקה
בספארי צופים באינטראקציות מרתקות בין בעלי החיים, מקרוב וללא סורגים (צילום: נטע טרגל-שמואלי)


 ברירת מחדל
 

ביקור עם ילדים בשמורה פרטית

כדי להוציא את המיטב מהביקור, מומלץ לשלב שניים עד שלושה ימי ספארי במהלך הטיול המשפחתי באפריקה. יותר מזה עשוי להכביד על הילדים (וגם על הכיס) ופחות מזה - לא יאפשר למצות את החוויה.

בנוסף, חשוב מאוד היכן בוחרים לבלות את הספארי. באזורי השמורות הלאומיות הוקמו מספר רב של שמורות פרטיות להן יתרונות רבים. ראשית, שטחן קטן יותר וכמות בעלי החיים בשטח זה גדולה באופן יחסי, כך שכאן הסיכוי
הטוב ביותר לפגוש מגוון גדול של בעלי חיים בפרק זמן קצר. כמו כן, בשמורות הפרטיות הוקמו לודג'ים נוחים ברמה גבוהה יותר, המדריכים מעולים והיחס לילדים סובלני ומותאם.

בכל מקרה, מומלץ להתייעץ ,לערוך סקר שוק לפני שבוחרים שמורה, ולשאול מספר שאלות, כפי שאפרט בהמשך.
כתבה על אוכל בדרום אפריקה  |  בתי מלון בדרום אפריקה

ספארי משפחות בדרום אפפריקה
מדריכי הספארי, הריינג'רים, מורגלים בהדרכת ילדים ובני נוער וסוחפים אותם בהתרגשות (צילום: נטע טרגל-שמואלי)
 

שאלות חשובות בבחירת לודג' מותאם לילדים

בבואנו לבחור שמורה מתאימה למשפחתנו, חשוב להקפיד לשאול את השאלות שיבטיחו שהמקום אכן מותאם לילדים בטווח הגילאים שלנו. ראשית, נברר אילו ילדים בדרך כלל מגיעים לשמורה והאם הם רשאים להצטרף לכל הסיורים עם ההורים. שנית, חשוב לוודא שהמדריכים מתורגלים, חביבים וסבלניים ושבמידת הצורך יש אפשרות לחזור באמצע סיור, כתלות במצב הרוח ובעייפות הילדים. מרבית המדריכים (Rangers) בשמורות הפרטיות, בעלי ידע רב, יודעים כיצד להעביר ידע זה לילדים, לעורר את סקרנותם ולהדביק אותם באהבה הגדולה שלהם לטבע ולבעלי החיים.

בהמשך, כדאי לברר מה משך כל גיחת ספארי (
Game drive) וכמה גיחות מוצעות ביום. בדרך כלל כדאי לבחור בתכנית של שניים-שלושה ימים, עם שתי גיחות כל יום. באותה הזדמנות אפשר גם להתעניין לגבי פעילויות נוספות המוצעות לילדים, כמו ספארי רגלי או ספארי לילה, סדנת זיהוי של עקבות בעלי חיים, ואפילו סדנת בישול עם הטבח המקומי.
כתבת המלצות לספארי באפריקה

לודג' בספארי, דרום אפריקה
לודג' פרטי לשפת מקווה מים – שורה ראשונה בהצגה הכי טובה בטבע! (צילום: נטע טרגל-שמואלי)
 

חיות כבני אדם? - חוויה מסביב לשעון בלודג' שבלב השמורה

סמוך לפארק הלאומי קרוגר (Kruger National Park), הוקמו שמורות פרטיות רבות. באחת מהן, קפמה (Kapama) שמה, השתקענו למשך יומיים בלתי נשכחים. ברגע שנכנסנו בשערי הלודג', הרגשנו הרגשה מוזרה שהנה הגענו לפארק היורה, רק שאת הדינוזאורים הפרה-היסטוריים החליפו בעלי חיים גדולים עכשוויים יותר. כבר בנסיעת הספארי הראשונה התייצבו ובאו נציגי חיות הספארי למסדר נוכחות ולהחתמת כרטיס העבודה.

כשהחושך ירד שמנו פעמינו חזרה ללודג', כשלפתע החליט הנהג לחדור אל בין השיחים. הסטייה הפתאומית השתלמה: אריה גדול ממדים נעמד ממש מולנו והתקדם לאיטו לכיוון גופת היפו קטן שנחה באגם. צפינו במחזה במתח והתרגשות - האם ייכנס האריה לאגם כדי ליהנות מארוחת חינם? ישבנו בשקט וחיכינו. האריה התיישב לשפת האגם, מתחבט ומתלבט ולבסוף מחליט שאין זה לכבודו להרטיב את קצות אצבעותיו בשביל גופה, מוכנה למאכל אמנם - אך פגת תוקף. מצד שני, לא מש האריה מהמקום וגירש כל אריה אחר שהעז להתקרב, כרוצה לומר: "אם אני לא אהנה, אף אחד אחר לא יהנה!".
מקומות לינה סמוך לפארק הלאומי קרוגר

אריה בספארי, דרום אפריקה
כל כך קרוב שמתחשק להושיט יד וללטף את הרעמה... (צילום: נטע טרגל-שמואלי)
 

גן גורים ומשפחת הסוריקטות

גורי בעלי חיים, כמו גורי האדם, מוצאים את דרכם גם ללב האדיש ביותר. אחת החוויות שילדינו לא ישכחו מהספארי היא התצפית על מאורת הסוריקטות, מהן הגיחו סוריקטות בוגרות, שלכל אחת גור סוריקטה חמוד בפיה. הן רצו והניחו אותם מתחת לעץ במרחק מספר מטרים מהמאורה. עשרים וחמש פעמים הן ביצעו העברת גורי סוריקטה מתוך "גן גורים" זה, ואנו כמובן התמוגגנו מכל רגע, ותהינו - האם זוהי שעת איסוף הגורים מהגן? או שאולי הגשם שאיים לרדת הטריד אותן שמא יציפו המים את הגן? לסוריקטות הפתרונים.

גורי סוריקטות בספארי, דרום אפריקה

סוריקטות בספארי, דרום אפריקה  סוריקטות בספארי, דרום אפריקה
אמא סוריקטה אוספת את הילדים מהגן (צילומים: Burrard-Lucas.com)
 

אטרקציות נוספות - מרכזי גידול ושימור חיות

בנוסף לשמורות הטבע הנהדרות של דרום אפריקה, ניתן לחוות מפגש קרוב ואישי עם בעלי החיים גם במרכזי השימור והגידול (Rehabilitation Centers). ברוב המקומות נעשה מאמץ להעניק לחיות תנאי מחייה טובים, וליצור את המפגש בצורה שתכבד אותן (ללא קרקסים, הצגות, משחקי כדורגל או שלשלאות...), ולהשיב אותן לטבע, אם ניתן.

אחד המקומות המעניינים שמתאימים לילדים היא חוות טנקיווה (Tenikwa Wildlife Awareness and Rehabilitation Centre) שסמוך לעיירה פלטנברג ביי (Plettenberg Bay). המרכז הוקם בשנת 2002 במטרה לטפל בחיות חולות ונטושות ולהשיבן לטבע, במידת האפשר. בהתחלה אומצו הצ'יטות, צ'סטר וזימבאלי, שננטשו על ידי אמן. בהמשך אומצו בעלי חיים נוספים. מאחר שהצ'יטות זקוקות לטיולים רבים, המרכז מציע למבקרים חווית טיול עם צ'יטה, ממנה כולם יוצאים מורווחים. לפני היציאה יש כמובן הדרכה וכללי בטיחות כמו - לא להישיר מבט לעיני הצ'יטות, המפרשות זאת כאיום ועלולות לתקוף. אל המבקר מצטרף עובד שמשגיח על הצ'יטה בזמן הטיול.

כיום, לטיול יכולים לצאת ילדים בוגרים – בני 16 ובגובה מטר וחצי לפחות. אל יתר בעלי החיים במרכז – חתולי בר, קרקלים, סרוואלים, סוריקטות ובונים – כולם מוזמנים להתקרב ולשמוע הסברים מפורטים ומרתקים.
כתבה על אטרקציות נוספות בדרום אפריקה 

דרום אפריקה, טיול עם ילדים, חוות הצ'יטות
לן ומנדי פרימן  בעלי חוות טניקווה, והצ'יטות המאומצות (צילום: Tenikwa Wildlife Awareness Centre)
עונה מומלצת לטיול בדרום אפריקה ומידע נוסף

כששואלים אותי מה היא העונה המומלצת לספארי בדרום אפריקה אני עונה, שלמעשה כל עונה היא עונה טובה. לכל תקופה בשנה יתרונות וחסרונות: בקיץ שלנו למשל, הוא החורף בדרום אפריקה, אזור פארק קרוגר קריר ויבש. הצמחייה דלילה, אין גשמים והחיות באות להרוות צימאונן במקווי המים, ומספקות הזדמנות נהדרת לצפות בהן. בנוסף, בשל היובש אין כמעט יתושים, וכך סכנת המלריה כמעט שאינה קיימת. מצד שני הבקרים קרירים וצריך להתלבש חם. האביב הדרום אפריקני (עונת החגים שלנו) הוא עונת ההמלטה הקסומה, בה ניתן לצפות בוולדות וגורים מתוקים. החיסרון בעונה זו הוא שגשום, הצמחייה סבוכה ויותר קשה לצפות בחיות.

ואם הזכרנו את נושא המלריה, אז חשוב לדעת שברוב חלקי דרום אפריקה מוגרה המחלה לחלוטין, אך ישנם עדיין אזורים מועטים שבהם הסכנה עדיין קיימת. חובה לבקר במרפאת מטיילים לפני הנסיעה ולהתעדכן בהמלצות הספציפיות לשמורה ולאזורים אליהם אתם מתכננים לנסוע.

 
זברה, ספארי בדרום אפריקה עם ילדים
מי שמביט בי מאחור לא יודע מי אני (צילום: נטע טרגל-שמואלי)


מלון מומלץ בקרבת הפארק הלאומי קרוגר

מלון בוטיק אונמבזה (Unembeza Boutique Lodge & Spa) בעיירה הודספרוט (Hoedspruit) נושק לחורש טבעי בו מסתובבות חיות בר, וקרוב לקניון בלייד ושמורת קרוגר. חדרים, סוויטות, וילות וקוטג'ים גדולים ומפנקים, יכולים להתאים גם למשפחות, ובכולם מיזוג, פאטיו ואמצעים להכנת קפה ותה. למלון המקסים גם בריכה ומרכז ספא, בו ניתן להזמין טיפולים, המחיר ממש לא יקר ביחס לנהוג באזור וחוות הדעת מפרגנות בחום.

המלצה על מלון ליד שמורת קרוגר וקניון בלייד   המלצה על מלון ליד שמורת קרוגר וקניון בלייד
המלצה על מלון ליד שמורת קרוגר וקניון בלייד   המלצה על מלון ליד שמורת קרוגר וקניון בלייד
מלון הבוטיק והספא אונמבזה
  נקודת מוצא נוחה לביקור בקניון בלייד והפארק הלאומי קרוגר


חוויית הספארי עם ילדים עוצמתית ומהנה ומומלץ לשלב אותה בטיול בדרום אפריקה. אין דבר שנחרט עמוק יותר בליבו של ילד מאשר התרגשות של מפגש עם אריה חופשי וללא סורגים, עם צ'יטה מזנקת או עם סוריקטה המגדלת גוריה באהבה ובמסירות. 
 

מידע נוסף

כתבות נוספות 


נטע טרגל שמואלי אודות הכותבת
נטע-טרגל שמואלי, יועצת ומתכננת טיולי משפחות לחו"ל, בהתאמה אישית, ליעדים באירופה ובדרום-אפריקה. אוהבת את יוון, תרבותה, השפה וההיסטוריה שלה. מאמינה בטיולים המשפחתיים כמקור לכיף והנאה, גיבוש, לימוד, הקניית סקרנות, רצון לדעת וזיכרונות משפחתיים משותפים. אתר הבית של נטע,

נטע עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר