הפארקים הלאומיים של דרום אפריקה:
מורשת עולמית ושמירה על טבע בראשיתי
מאת:  ד"ר חזי שקד


דרום אפריקה נחשבת לאחת המדינות העשירות והמגוונות ביותר בעולם בכל הקשור לעושר מינים, הן של צמחים והן של בעלי חיים. לתופעה זו מספר סיבות. הסיבה הראשונה היא גודלה העצום. שטחה של המדינה הוא 1,219,090 קמ"ר, מה שהופך אותה לטריטוריה ה – 25 בגודלה בעולם. כמו כן היא נושקת לאוקיינוס חם (ההודי), לאוקיינוס קר (זרם הבונגואלה באטלנטי) ולרצועת מדבריות (נמיב וקלהרי). בתוך השטח העצום הזה, מספר אזורי האקלים ותצורות הנוף הוא רחב ומגוון, ומכאן קצרה הדרך ליצירת מגוון גדול ועשיר של בתי גידול ייחודיים.


בכת​בה זו אספר על 21 הפארקים הלאומיים הפועלים כיום בדרום אפריקה, ששטחם מכסה כמעט 40,000 קמ"ר.
 
פארקים לאומיים בדרום אפריקה
גבוה מעל כולם, ג'ירפות בשמורת קרוגר   (צילום: CC flowcomm)


שמורות הטבע של דרום אפריקה והאזורים המוזכרים בכתבה לפי סדר הופעתם
 

 ברירת מחדלמאפיינים לדמותה של דרום אפריקה

בסקירה קצרה ותמציתית של בתי הגידול הללו, נמצא שבדרום אפריקה ישנם רכסי הרים גבוהים (יותר מ – 3,000 מטרים), גאיות וקניונים אדירים, יערות גדולים, מישורים וסוואנות, שטחים רחבים המכילים נוף של שיחים ובני שיח ירוקי עד, מדבריות ענק, דיונות, בתי גידול לחים, ביצות, בתי גידול הקרובים לחוף הים ומכאן מושפעים ממנו באופן ישיר, חורש מנגרובים וכמובן המפגש עם הים עצמו, המפגש בין שני אוקיינוסים אדירים, האוקיינוס ההודי והאטלנטי, ובסך הכול 2,798 ק"מ של רצועת חוף. ואם כבר ספרנו מגוון כל כך עשיר ורחב של בתי גידול, הרי שהיינו מצפים שבתי גידול אלה יכילו מיני צומח ובעלי חיים שונים ומגוונים גם כן.
 
מספר בתי הגידול הרחב הוא זה שבסופו של דבר אחראי וקובע את העושר הביולוגי העשיר של דרום אפריקה. אבל גודלה של דרום אפריקה הוא לא הסיבה היחידה לעושר זה ולמיוחדות זו. אל דרום אפריקה ניתן להתייחס גם כאל אי מבודד, כזה שהתפתחות הצומח ובעלי החיים לא הייתה תלויה בגורמים מבחוץ. דרום אפריקה כמעט ומבודדת משאר חלקיה של אפריקה. בדרום, במזרח ובמערב מוקפת דרום אפריקה בים. בצפון, מבודדת דרום אפריקה משאר היבשת ברצועה של מדבריות ענק, מדבר קלהרי ומדבר נמיב. בנוסף, שני רכסי הרים גדולים הנמתחים ממערב למזרח, יצרו חיץ ומחסום מפני פלישה של מינים מתוך היבשת, ובכך פתחו את הדלת ליצירת עולם מינים אנדמי, כזה שהתפתח ונמצא רק באזור אחד. יש הטוענים שישנם אזורים בדרום אפריקה, כדוגמת הקצה של המדינה, בהם 70 אחוזים מהצומח הוא אנדמי ונמצא רק באזור זה, אזור שמבחינה ביו-גיאוגרפית מכונה ממלכת הכף. 
 
פארקים לאומיים בדרום אפריקה    פארקים לאומיים בדרום אפריקה
פארקים לאומיים בדרום אפריקה    פארקים לאומיים בדרום אפריקה
מספר בתי הגידול רחב אחראי לעושר הביולוגי של דרום אפריקה (צילום: CC flowcomm)
 

הפארקים הלאומיים של דרום אפריקה

אם כך, דרום אפריקה העשירה במיני צמחים ובעלי חיים, הייתה בין המדינות הראשונות באפריקה שהחלה לשמור ולהגן על הטבע כמשאב חיוני לדורות הבאים. בשנת 1926 הוקמה רשות הפארקים הלאומיים של דרום אפריקה (South Africa National Parks) או בקיצור SANParks. כיום פועלים בדרום אפריקה 21 פארקים לאומיים ששטחם הכללי מכסה שטח של כמעט 40,000 קמ"ר. עשרים ואחת הפארקים הלאומיים מאוגדים תחת שש קטגוריות משנה:
 

1. הפארק הלאומי קרוגר

הפארק הלאומי קרוגר (Kruger National Park) המפורסם, משמש מפאת גודלו וחשיבותו כקטגוריה בפני עצמה. שטח הפארק קרוב ל – 20,000 קמ"ר (כמעט כשטח ישראל כולה) והוא מאופיין בשילוב של סוואנות רחבות, שיחים ובני שיח קוצניים ושל עצים. דבר יוצא דופן נוסף הוא שהפארק נוסד כשמורה בשנת 1898, עוד טרם הקמתה של SANParks, עדות לעושר ולחשיבות שראו המתיישבים הלבנים ובראשם פול קרוגר המנהיג הבורי, בהגנת השטח הזה על בעלי החיים שבו.

הפארק הלאומי קרוגר הוא בהחלט ספינת הדגל של רשות הפארקים הלאומיים של דרום אפריקה, וניתן למצוא בו מגוון ומספר עצום של חי וצומח. רשימה חלקית כוללת 336 מינים של עצים, 49 מינים של דגים השוחים להם בנהרות, אגמים ובמאגרים של הפארק, 34 מיני דו-חיים (בישראל, לשם השוואה רק שישה מינים של דו – חיים), 114 מיני זוחלים, 507 מיני עופות ו– 147 מיני יונקים. בין היונקים ניתן למצוא את כל בעלי החיים הגדולים של אפריקה, כולל שני מיני הקרנפים, צר-השפה ("השחור") ורחב-השפה ("הלבן"), ואת כל הטורפים הגדולים כדוגמת אריות, נמרים, ברדלסים, צבועים, כלבי-בר ועוד רבים אחרים.
 
מעבר להמצאות מינים רבים של בעלי חיים, ובמספרים גדולים כל כך, קיימות בפארק קרוגר גם עדויות היסטוריות וארכיאולוגיות לקשר שבין האדם למקום. בשטח הפארק ניתן למצוא ציורי קיר עתיקי יומין של שבטי הסאן (בושמנים), המתארים אורח חיים וציד, ואתרים היסטוריים נוספים, החל מתקופת האדם הקדמון ועד המאה ה- 19, עדות אילמת לקשר החזק בין האדם לאדמה בקרוגר.

כתבה על מפגשים עם בעלי חיים בדרום אפריקה - ספארי למשפחות
 
פארקים לאומיים בדרום אפריקה
הפארק הלאומי קרוגר, ספינת הדגל של הפארקים הלאומיים של דרום אפריקה (צילום: CC flowcomm)


מלונות מומלצים בקרבת הפארק הלאומי קרוגר

מלון הבוטיק אונמבזה (Unembeza Boutique Lodge & Spa) בעיירה הודספרוט (Hoedspruit) נושק לחורש טבעי בו מסתובבות חיות בר, וקרוב לקניון בלייד ושמורת קרוגר. חדרים, סוויטות, וילות וקוטג'ים גדולים ומפנקים, יכולים להתאים גם למשפחות, ובכולם מיזוג, פאטיו ואמצעים להכנת קפה ותה. למלון המקסים גם בריכה ומרכז ספא, בו ניתן להזמין טיפולים, המחיר ממש לא יקר ביחס לנהוג באזור וחוות הדעת מפרגנות בחום.

מלון קרוגר גייט (Kruger Gate Hotel) שוכן מעט דרומית יותר, באזור שער פול קרוגר (Paul Kruger Gate) של השמורה, על גדות נהר סאבי. במלון חדרים מרווחים, נוחים וממוזגים המתאימים גם למשפחות. המלון מציע שלוש מסעדות ובר, שתי בריכות שחייה חיצוניות – אחת מהן משקיפה לעבר הפארק, חדר כושר ומרכז ספא, ארוחות בוקר וערב טובות ומגוונות, פינות ישיבה רבות, סיורי ספארי היוצאים מהמלון, ועוד.
בתי מלון נוספים בקרבת שמורת קרוגר

מלון הבוטיק אונמבזה, הודספרוט, פארק קרוגר
מלון קרוגר גייט, פארק קרוגר
בתי מלון מומלצים למבקרים בפארק קרוגר: מלון הבוטיק והספא אונמבזה (למעלה) ומלון קרוגר גייט


2. צבר הפארקים היבשים

פארקים בהם שולט האקלים היבש והמדברי. הצמחייה שם דלילה והאדמה בדרך כלל חולית. פארקים אלה נמצאים באזור הכף הצפוני (Northern Cape), וגם בהם ניתן למצוא יונקים גדולים ועוד מינים רבים אחרים, החיים בסביבה רגישה, תוך שמירה על שיווי משקל עדין ופגיע.

פארקים לאומיים בדרום אפריקה
מי יודע מדוע ולמה...? (צילום: CC flowcomm)
 

3. צבר פארקי הכף המערבי

פארקים אלה ממוקמים באזור הכף המערבי (Western Cape), וברובם ניתן למצוא צמחייה אנדמית לדרום אפריקה ולאזור ספציפי זה.
 
שש ממלכות צמחים קיימות על פני כדור הארץ. בין הממלכות ניתן למנות את ממלכת חצי הכדור הצפוני, וממלכות אמריקה הדרומית, אפריקה, אוסטרליה ואנטארקטיקה. כולן ממלכות בעלות שטח עצום ובלתי נתפס. לעומתן, ממלכת הצמחים השישית היא הממלכה הקטנה ביותר והעשירה ביותר במיני צמחים ליחידת שטח. זוהי ממלכת הכף (פחות מ– 80,000 קמ"ר), ושם ממוקמים הפארקים של צבר הכף. פארקים אלה עשירים בתצורות נוף מגוונות, הכוללות הרים, חופים, נהרות וגדות נהרות, ביצות ועוד.
 
אחד הפארקים הלאומיים המפורסמים ביותר שנמצאים תחת צבר פארקים זה, הוא הפארק הלאומי 
הר השולחן (Table Mountain National Park - TMNP), אולי סימן ההיכר הבולט והמוכר ביותר של דרום אפריקה ושל העיר קייפטאון וכף התקווה הטובה.
כתבה על הר השולחן  |  כתבה על יעדי טיול בקייפטאון וסביבתה
 
קייפטאון הטיילת והר השולחן
הר השולחן מעל המרינה של קייפטאון (צילום: CC John Hickey-Fry)
4. צבר פארקי הספר (Frontier)

צבר של פארקים הממוקמים על הגבול של הכף המזרחי (Eastern Cape). פארקים אלה מאופיינים בבתי גידול מגוונים הכוללים מישורי עשב, רכסי הרים, עמקים וגאיות, שיחים ירוקי עד וחופי ים הכוללים ערב רב של מיני צמחים ובעלי חיים. גם בפארקים אלה ניתן למצוא יונקים גדולים, כאלה שבדך כלל מקווים לראות בטיול ספארי באפריקה, בהם גם אוכלוסיות גדולות של פילי בר. מבין השמורות הגדולות והמפורסמות ביותר בדרום אפריקה בכלל ובצבר זה בפרט, פארק הפילים הלאומי אדו (Addo Elephant National Park) תופסת מקום של כבוד. זוהי שמורה גדולה, 1,640 קמ"ר שטחה. ייחודה של השמורה הוא בשילוב שבין המרחב היבשתי והמרחב הימי.

בפארק מגוון של בתי גידול הכולל כרי עשב, חורש ויערות חלבלוביים. בפארק שהוקם בשנת 1931 חיים כיום 450 פילים. אולם, כמו בכל פארק גדול ומכובד אחר, ניתן למצוא בפארק זה מיני יונקים אחרים כגון תאו, קרנפים ואפילו טורפים כגון אריות ונמרים. החלק הימי של הפארק כולל מושבה גדולה של פינגווינים אפריקניים ומושבה אחרת של סולות, כנראה המושבה הגדולה בעולם, עם 120,000 פרטים. את חווית הצפייה והריח שבאה איתה אי אפשר להעביר בכתב. בים עצמו, קרוב לקו החוף, ניתן להבחין במיני לווייתנים ואפילו בכריש הלבן, הקרחה הלבנה, אולי הכריש המסוכן ביותר בעולם.
לינה באזור פארק הפילים הלאומי אדו
 
פארקים לאומיים בדרום אפריקה
פארק הפילים הלאומי אדו - אוכלוסיות גדולות של פילי בר (צילום: CC flowcomm)
 

המלצות לינה בקרבת פארק אדו

ג'רלד'ס גיפט גסטהאוס (Gerald's Gift Guest House) ממוקם בעמק נהר סאנדייז, כ-15 ק"מ מפארק אדו. הגסטהאוס עטוף בגנים יפים ומציע חדרים מרווחים וממוזגים, המתאימים לזוגות ולמשפחות. בין היתר תמצאו כאן בריכת שחייה חיצונית, מגרש טניס, חניה חינם, שירות מצוין, מסעדה המגישה ארוחות ערב וארוחות בוקר נהדרות.

קמפ פיגטרי (Camp Figtree) שוכן בצמוד לפארק, מוקף בטבע יפהפה עם נוף מרהיב לרכס הרי זורברג. תוכלו לבחור בין חדרים, סוויטות ואוהלים יוקרתיים ומאובזרים היטב, עם מרפסת, טרסה או פטיו. את התפאורה היפה משלימים בריכת אינסוף, מסעדה מצוינת בה תוכלו לשבת במרפסת גדולה מול הנוף, שירות ידידותי ומקצועי, ומגוון אפשרויות לטיולים וסיורים באזור.
 
ג'רלד'ס גיפט גסטהאוס בדרום אפריקה
קמפ פיגטרי בדרום אפריקה
באזור פארק אדו מקומות לינה מצוינים, ביניהם ג'רלד'ס גיפט גסטהאוס (למעלה) וקמפ פיגטרי (למטה)
 

5. הפארקים שלאורך דרך הגנים

דרך הגנים מלווה את קו החוף הדרום מזרחי של דרום אפריקה תחילתה של הדרך במוסל ביי (Mossel Bay) שנמצאת בתחומי הכף המערבי והמשכה מזרחה לאורך כביש החוף הדרום אפריקני, בואכה פורט אליזבת' (Port Elizabeth). הפארקים הזרועים לאורכה של הדרך מאופיינים בקו חוף סלעי ומרשים, יערות ממוזגים, תצורות נוף של שיחים ובני שיח ירוקי עד, אגמים, נהרות לרוב ולשונות ים. 
הרחבה בכתבה על טיול בדרך הגנים וארץ היין

קני אורגים על עץ שיטה
קני אורגים על עץ שיטה (צילום: חזי שקד)
 

6. צבר הפארקים הצפוני

צבר של פארקים לאומיים בהם שולטים מישורי העשב והסוואנה. פארקים אלה ממוקמים בחלק הצפוני של דרום אפריקה. חלקם הרריים. בין הפארקים שבצבר זה ניתן למנות את הפארק הלאומי שער הזהב (Golden Gate National Park). שמורה זו, ששטחה 116 קמ"ר, ממוקמת באזור גבוה ומאופיינת באקלים ובעלי חיים של רמה גבוהה. הפארק מהווה את ביתם של מינים יונקים רבים, כולל הגנו השחור, אילנד (האנטילופה הגדולה ביותר), דלגנים, זברת ערבות דרום אפריקנית ועוד מלחכי עשב רבים. בשמורה מיני עופות דורסים רבים, בהם גם כמה מינים נדירים מאוד, כמו הנשר המזוקן. כמו כן ניתן למצוא שם עופות מים רבים, בהם גם את האיביס הקרח, מין נדיר לכשעצמו.

התצפית לקראת ערב מריבוקופ (
Ribbokkop), הנקודה הגבוהה ביותר בפארק, מרהיבה ביופייה וממנה נפרס נוף עוצר נשימה בצבעים ובגוונים של אדום וסגול, תודות להתמזגות של האוויר החם של משך היום עם האוויר הקריר שיוצרים ההרים עם שקיעת השמש.
לינה בקרבת פארק גולדן גייט

פארקים לאומיים בדרום אפריקה
אילנד - הגדול באנטילופות של אפריקה, יכול להגיע למשקל  800 ק"ג   (צילום: CC flowcomm)
טיול בדרום אפריקה - טיול בעולם אחר

מבלי להיכנס לעומק של כל אחד מהפארקים, ניתן להבין מסקירה קצרה זו, שהפארקים הלאומיים של דרום אפריקה פותחים צוהר או דלת צרה לעולם הטבע והנוף הרחב והמגוון של דרום אפריקה. זהו עולם בו צפויה למבקר חוויה בה פועלים חמשת החושים. עולם בראשיתי בו ניתן להתפעם מכמויות בעלי החיים, מהעושר הרב של הצומח והחי, מהנופים הדרמטיים ומאווירה של חופשה מתוקה בעולם אחר.
 

סרטון וידאו מקסים על 21 הפארקים הלאומיים של דרום אפריקה, מלווה הסבר באנגלית
 


חזי שקד אודות הכותב
ד"ר חזי שקדמנכ"ל ובעלים של חברת הטיולים Mouflon. אקולוג ואנתרופולוג, מרצה לקהל הרחב, מטפס הרים ומדריך טיולים ליעדים מגוונים ברחבי העולם. מתמחה בטיולי שטח ובטיולי עומק בדגש היסטורי, דתי, תרבותי, אנתרופולוגי ופולקלוריסטי. אוהב את שעושה ורואה בכך שליחות. 
סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר