איטליה: קרנבלים בלי ונציה

הזמנה לקרנבלים של איטליה –
ואף מילה על ונציה...
מאת: אפרת פישביין


בשביל לטוס לאיטליה באמצע החורף צריך סיבה טובה אחת, תוכנית טיול טובה ומעט מזל מלמעלה. אז הנה שלוש סיבות מצוינות להוציא את האף מהפוך, התחלה של מסלול טיול ואיחולים מהלב למזג אוויר מעולה.


מעבר לקרנבל ההוא המפורסם של איטליה (אמרנו שלא נזכיר...), ישנם כמה קרנבלים נוספים, גדולים פחות ומוכרים פחות, וזה בדיוק הקסם שלהם. בחרתי להביא לכם כאן שלושה מתוכם.
 

 סרטון וידאו קצר ושמח מהקרנבל של ויהרג'יו בטוסקנה, השלישי והאחרון בין הקרנבלים בכתבה זו
 

קרנבלים באיטליה – מיסחור מול אותנטיות

לספר על הקרנבלים האחרים של איטליה זו משימה מאתגרת. דומה הדבר לבקש ממלצר במסעדת בשרים מהוללת לנסות לפתות את הסועדים בסלט ייחודי או פשטידה מפוארת. נדרש אומץ ורצון לגיוון, ובעיקר פתיחות למשהו קצת פחות מוכר והרבה יותר מקומי באופיו. כמות התיירים ה"לא-איטלקים" קטנה יותר באופן משמעותי בפסטיבלים אלו. עובדה זו תורמת רבות לתחושה של אירוע שנועד לתושבים עצמם ונובע מאנרגיות טבעיות (אותנטי, אם תרצו), ללא מסחור והמוני תיירים מתקתקים במצלמות, כמו בעיר התעלות.
 
אמנם הם אינם גרנדיוזים כמו ההוא... אבל כל אחד מהם יכול לפאר יום בטיול ולהוות את אחת החוויות המשמעותיות שבו. מתוך המבחר, בחרתי שלושה ואם תצליחו לתזמן אחד או שניים במסלול שלכם, זכיתם.
 
כמו במקומות אחרים בעולם, רבים מהקרנבלים של איטליה מתקיימים בחודש פברואר. מעין גלגול של המשתים והתהלוכות שהתקיימו בימי הביניים, בטרם תחילת ההתנזרות מבשר, שנמשכת עד חג הפסחא (מכאן גם השם קרניבל, הפרידה מהבשר).
 

מפת צפון איטליה ויעדי שלושת הקרנבלים לפי סדר הופעתם בכתבה 
 איווריאה (A), ורונה (B), ויהרג'יו (C)
 

 ברירת מחדללאמיצים – קרבות תפוזים

נתחיל בצפון איטליה, בעיירה ששמה איווריאה (Ivrea), ובקרנבל בעל השם המוזר משהו – קרנבל הקרבות של איווריאה (Carnevale della Battaglia di Ivrea)איווריאה היא עיירה קטנה במחוז פיימונטה, בצפון-מערב איטליה, לא הרחק מהגבול עם צרפת ושוויץ. פסטיבל מתקיים בה מדי שנה, במשך 3 ימים באמצע פברואר, מיום ראשון ועד יום שלישי האחרון שלפני צום הלנט (התאריכים משתנים משנה לשנה, כדאי להתעדכן באתר הקרנבל).

במרכזו של הקרנבל עומדים קרבות רחוב, רק שכאן הם נעשים עם תפוזים, יותר נכון עשרות אלפי תפוזים אותם משליכים זה על זה. הקרנבל מתחיל בטקסים רשמיים, ברכות וצעדות אלגנטיות, אבל שיאו פחות אלגנטי, לאחר שהוא מתפתח לקרב תפוזים סוער.
כתבה על קרנבל התפוזים באיווריאה
 
היסטוריה, התלהבות ואגדות עם השתלבו במסורת העתיקה הזו, המסמלת את שיחרור העיירה מהעריץ ששלט בה והרעיב את תושביה. לזכר אותם ימים, במהלך הקרב "נלחמים" התושבים, ללא הגנה, בעגלות הנושאות "חיילים" מוגנים היטב. ככל שתתקרבו לעגלות, כך יעלו הסיכויים שלכם ליהנות מתפוז טועה הטס לכיוונכם. אם "ספיגת תפוזים" אינה הספורט האהוב עליכם, אתם מוזמנים לעשות את מה שעשיתי אני - להישאר באזור המוגן מאחורי רשתות. בן זוגי, שהרגיש צורך עז לצלם מקרוב, חזר ספוג מיץ תפוזים.

בכל מקרה, בואו עם בגדים נוחים, אשר אינכם חוששים להכתים, ובעיקר נעליים נוחות שלא יחליקו על רצפת תפוזים. בכדי להפגין את הזדהותם לובשים התושבים והמבקרים כובע אדום, המסמל את החופש, שמזכיר את כובעו של  סנטה קלאוס ונקרא Berretto Frigio. קנו גם אתם כובע בדוכני המזכרות והיכנסו לאווירה כמקומיים לכל דבר.
לינה בעיירה איווריאה  |  כתבה על שווקי חג המולד בצפון איטליה
 
קרנבל קרבות התפוזים, איבראה, איטליה
שלושה ימים של קרבות תפוזים, תזכורת למלחמה בחייליו של העריץ ששלט בעיירה (צילום: TABofotd)

קרנבל קרבות התפוזים, איבראה, איטליה
ארגזי תפוזים מחכים לזורקי התפוזים, פורקן יצרים באמצע החורף (צילום: TABofotd)
 

לרעבים – חגיגות ניוקי בוורונה

אחרי שנלחמנו באומץ במשך שלושה ימים... אפשר לנוח עם מנה טובה ומשביעה, בעיר המקסימה ורונה (Verona), שכנתה של עיר הקרנבלים ההיא, שאת שמה לא מזכירים...

קרנבל הניוקי של ורונה מתקיים במשך יום אחד בלבד, אחת לשנה, ביום שישי האחרון שלפני תחילת התענית הנוצרית (Lent), תענית שנמשכת 40 יום, עד חג הפסחא. שימו לב! יום אחד בלבד, אז תכננו בהתאם.
 
שמו הרשמי של הקרנבל באיטלקית Venerdi Gnocolar, כלומר, בתרגום חופשי: "יום שישי של הניוקי". הוא נולד לפני מאות שנים ומציין את סוף תקופת הסבל והרעב, עקב עליית מחירי הקמח והלחם שהובילו למהומות ברובע העני של ורונה, רובע San Zeno. על מנת להשיב את השקט החליט האציל ששלט אז בעיר, לחלק לתושבים יום אחד בשנה תפוחי אדמה, קמח, חמאה, גבינה ויין, כדי שיוכלו לשבוע, והמנהג השתרש עד היום.
 
במהלך הקרנבל נערך מצעד אותו מוביל "אב הניוקי", שמכונה: Papa di Gnocco. אדם זה שנבחר כחודש לפני הקרנבל, הוא לבוש בסגנון דומה מעט לסנטה קלאוס, רק שבמקום שרביט הוא אוחז במזלג גדול שבקצהו ניוקי אחד גדול... קצת הומור לא מזיק. הוא מוביל מצעד ססגוני ברחבי העיר, בו משולבים תחפושות ומוסיקה ובסופו... ניוקי. ה-ר-ב-ה ניוקי!
 
המצעד הצבעוני מסתיים בכיכר פיאצה סן זנו (Piazza San Zeno), בה מוצבים דוכני אוכל בהם מבשלים השפים ניוקי, המוגש למבקרים. כמובן שיש גם יין, מוסיקה וריקודים.
קרנבל הניוקי, ורונה, איטליה
המצעד אותו מוביל פאפא ניוקי, כשבידו מזלג גדול שבקצהו ניוקי (צילום: tourism.verona.it)

קרנבל הניוקי, ורונה, איטליה
דומה לסנטה קלאוס, אבל במקום שרביט יש לו מזלג עם... ניוקי (צילום: tourism.verona.it)


מלון מומלץ במרכז ורונה

מלון מילאנו ספא (Hotel Milano & SPA) לא נמצא במילאנו... כפי שאולי מרמז שמו, אלא במרכז העיר העתיקה של ורונה, מרחק הליכה קצר מהארנה ושאר אתרי התיירות המרכזיים. למלון בר, מסעדה וג'קוזי משגעים על הגג, עם נוף נפלא לעיר. החדרים והדירות, המצויידות במטבחון ופינת אוכל, יכולים להלין עד 5 מבוגרים (מחיר מיוחד לילדים, ניתן להוסיף מיטת תינוק), אך שימו לב שחלק מהחדרים קטנים (זה רשום במפורש באתרי ההזמנות) והדירות הן בבניין סמוך (גם זה רשום). ליד המלון יש חניה בתשלום, וראוי במיוחד לציון יחס הצוות, שהוא תמיד ידידותי, מאיר פנים ונכון לסייע בכל שאלה ובקשה.

המלצה על מלון במרכז ורונה, צפון איטליה  המלצה על מלון במרכז ורונה, צפון איטליה
המלצה על מלון במרכז ורונה, צפון איטליה  המלצה על מלון במרכז ורונה, צפון איטליה

מלון מילאנו במרכז ורונה  בר, מסעדה וג'קוזי על הגג עם נוף לארנה של ורונה
ליצירתיים – בובות ענק מהלכות

נדרים מעט לטוסקנה, לאחד הקרנבלים הידועים באיטליה, הקרנבל של ויהרג'יו (Carnavale di Viareggio). הקרנבל מתקיים בכל ימי א' של חודש פברואר, בעיירה ויהרג'יו (Viareggio) שלחופי הים התיכון (או נכון יותר, הים הטירני), בסמוך לעיר לוקה (Lucca).
 
הקרנבל מתקיים מאז שנת 1873, אולם בתחילת המאה ה-20 הוא קיבל את צורתו הנוכחית והתפרסם במיוחד אחרי מלחמת העולם השנייה. במהלך האירוע מתקיים מצעד של בובות ענק, העשויות מעיסת נייר ונגררות על עגלות. הדמויות באות מתחום הפוליטיקה, הבידור, האגדות ועוד. מדובר בעבודות אמנות של ממש, וחשיבות רבה מיוחסת כאן לנושא המיחזור של עיסת הנייר. רמת העבודות והמייצגים מרשימה ומושקעת באופן מעורר השתאות, הן מרחוק והן מקרוב. לקרנבל אין הנחיות אומנותיות, וכל אמן רשאי לבנות בובה כראות עיניו. לעיתים קרובות הבובות משקפות את הפוליטיקה המקומית העסיסית... או מנהיגי עולם בצורה סאטירית. אמני עיסת הנייר יעמלו על הבובות במשך חודשים לפני הקרנבל, בתוך האנגרים רחבים, שנבנו לצורך זה בלבד. חלק מהבובות עשויות להגיע למשקל של כ-40 טונות (!).
 
המצעד עובר לכל אורכה של הטיילת של ויהרג'יו, ובמהלכו ידרגו השופטים את רמת היצירתיות והביצוע האומנתי של הבובה ויבחרו בזוכים. במקביל לקרנבל, חוגגים תושבי הרבעים השונים במסיבות אוכל, יין, מוסיקה, ריקודים ותחפושות. בניגוד לקרנבלים האחרים, החופשיים מתשלום, לקרנבל הזה יש לקנות כרטיס. הכרטיס מעניק מקום ישיבה בטריבונות, שנבנו במיוחד ויוצבו לאורך מסלול המצעד. מומלץ מאד, אם רוצים לצפות ולהצליח לראות את הבובות מקרוב. מחירי הכרטיסים הם כ- 15-10 אירו (לילד ומבוגר, בהתאמה).
לינה בעיירה ויהרג'יו

קרנבל ויהרג'יו, טוסקנה, איטליה
בובות ענק מוקפות המוני רקדנים וחוגגים, הקרנבל של ויהרג'יו (צילום: CC Giulia)
 
קרנבל ויהרג'יו, טוסקנה, איטליה
רמת העבודות והמייצגים מרשימה ומושקעת באופן מעורר השתאות (צילום: TABofotd)
 

טיפים והמלצות למטיילי חורף באיטליה

מבין מדינות אירופה, איטליה היא אחת הנוחות לביקור חורפי (מבחינת הטמפרטורות), אבל היא גשומה מאד. לא מעט אני נשאלת: "האם דרום איטליה היא כמו דרום ישראל ואפשר לטייל בה חופשי בחורף?". אז לא! בחורף דווקא עדיף לטייל בצפון איטליה, גם אם קר שם יותר. דרום איטליה מבוססת על תיירות קיץ ומקומות רבים בה נסגרים לפעילות בחודשי החורף. בצפון מרבית המקומות ישארו פתוחים גם בחורף, ויש יותר אלטרנטיבות לימים גשומים.
 
בחורף הימים קצרים והחושך יורד מוקדם. אל תתכננו נסיעות ארוכות או ימים ארוכים, והתעדכנו על כבישים סגורים לפני צאתכם בכל בוקר. כביש סגור אחד יכול להאריך את היום שלכם בשעות רבות. ככלל, העדיפו שהות בערים ובעיירות, על חשבון ביקור בכפרים ובטבע (למשל חופשת סילבסטר מוארת ברומא). הכינו אלטרנטיבה לימים גשומים (מוזיאון, קניון, עיר סמוכה, ספא). אל תחכו לבוקר היציאה לטיול, כדי לגלות שהכל ערפילי וגשום ואין לכם רעיון מה לעשות.
 

מידע נוסף

בתי מלון בעיירה אווריאה
בתי מלון בעיר ורונה
בתי מלון בעיירה ויהרג'יו

כתבות נוספות על פסטיבלים וקרנבלים

קרנבל המסיכות של ונציה
ברזיל: עונת הקרנבלים בריו דה ז'ניירו
וייטנאם: פסטיבלים וחגים

כתבות נוספות

אתרים במרכז העיר מילאנו
כל מה שלא חשבתם על טוסקנה
טיול עם ילדים באיטליה
קרנבל התפוזים באיווריאה (צפון איטליה)


אפרת פישביין אודות הכותבת
אפרת פישביין, חיה מספר שנים באיטליה, מפעילה שירות אישי לבניית מסלול טיול באיטליה, יועצת טיולים למקומות שרק איטלקים מכירים.
האתר של אפרת פישביין

אפרת עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר