איטליה: קרנבלים בלי ונציה

הזמנה לקרנבלים של איטליה –
ואף מילה על ונציה...
מאת: אפרת פישביין


בשביל לטוס לאיטליה באמצע החורף צריך סיבה טובה אחת, תוכנית טיול מסודרת ומעט מזל מלמעלה. אז הנה שלוש סיבות מצוינות להוציא את האף מהפוך, התחלה של מסלול טיול ואיחולים מהלב למזג אוויר מעולה.


מעבר לקרנבל ההוא המפורסם של איטליה (אמרנו שלא נזכיר...), ישנם כמה קרנבלים נוספים, גדולים פחות ומוכרים פחות, וזה בדיוק סוד הקסם שלהם. בחרתי להביא לכם כאן שלושה מתוכם.

1 / 7
2 / 7
3 / 7
4 / 7
5 / 7
6 / 7
7 / 7

השופטים ידרגו את רמת היצירתיות והביצוע האומנתי (צילום: Andrea Mazzi Viareggio)
קרנבל הניוקי של ורונה (צילום: tourism.verona.it)
את התהלוכה המרכזית מוביל "אב הניוקי" (צילום: tourism.verona.it)
קרנבל הקרבות של איווריאה – לאמיצים בלבד (צילום: Lillo Montalto Monella)
שלושה ימים של קרבות תפוזים סוערים (צילום: Lupo)
קרנבל ויארג'יו, מצעד של בובות ענק ומיצגים מרשימים (צילום: Giulia)
חלק מהבובות מציגות פוליטיקאים מקומיים או מנהיגי עולם בצורה סאטירית (צילום: Carnaval.com Studios)

מפת צפון איטליה ויעדי שלושת הקרנבלים לפי סדר הופעתם בכתבה – איווריאה (A), ורונה (B), ויארג'יו (C)
 

קרנבלים באיטליה – מסחור מול אותנטיות

לספר על הקרנבלים האחרים של איטליה זו משימה מאתגרת. דומה הדבר לבקש ממלצר במסעדת בשרים מהוללת לנסות לפתות את הסועדים בסלט ייחודי או פשטידה מפוארת. נדרש אומץ ורצון לגיוון, ובעיקר פתיחות למשהו קצת פחות מוכר והרבה יותר מקומי באופיו. כמות התיירים ה"לא-איטלקים" קטנה יותר באופן משמעותי בפסטיבלים אלו. עובדה זו תורמת רבות לתחושה של אירוע שנועד לתושבים עצמם ונובע מאנרגיות טבעיות (אותנטי, אם תרצו), ללא מסחור והמוני תיירים מתקתקים במצלמות, כמו בעיר התעלות.
 
אמנם הם אינם גרנדיוזיים כמו ההוא – אבל כל אחד מהם יכול לפאר יום טיול ולהוות את אחת החוויות המשמעותיות שבו. מתוך המבחר, בחרתי שלושה ואם תצליחו לתזמן אחד או שניים במסלול שלכם, זכיתם.
 
כמו במקומות אחרים בעולם, רבים מהקרנבלים של איטליה מתקיימים בחודש פברואר. מעין גלגול של המשתים והתהלוכות שהתקיימו בימי הביניים, בטרם תחילת ההתנזרות מבשר, שנמשכת עד חג הפסחא (מכאן גם השם קרניבל, הפרידה מהבשר).
 

 ברירת מחדללאמיצים – קרבות תפוזים באיווריאה

נתחיל בצפון איטליה, בעיירה ששמה איווריאה (Ivrea), ובקרנבל בעל השם המוזר משהו – קרנבל הקרבות של איווריאה (Storico Carnevale di Ivrea)איווריאה היא עיירה קטנה במחוז פיימונטה שבצפון-מערב איטליה, לא הרחק מהגבול עם צרפת ושוויץ. פסטיבל מתקיים בה מדי שנה, במשך שלושה ימים באמצע פברואר, מיום ראשון ועד יום שלישי האחרון שלפני צום הלנט (התאריכים משתנים משנה לשנה, כדאי להתעדכן באתר הקרנבל).

במרכזו של הקרנבל עומדים קרבות רחוב, רק שכאן הם נעשים עם תפוזים, יותר נכון עשרות אלפי תפוזים אותם משליכים המשתתפים זה על זה. הקרנבל מתחיל בטקסים רשמיים, ברכות וצעדות אלגנטיות, אבל שיאו פחות אלגנטי, לאחר שהוא מתפתח לקרב תפוזים סוער.
כתבה על קרנבל התפוזים באיווריאה


הקרנבל של איווריאה – קרבות תפוזים עזים ותהלוכות אלגנטיות

 
היסטוריה, התלהבות ואגדות עם השתלבו במסורת העתיקה הזו, המסמלת את שחרור העיירה מהעריץ ששלט בה והרעיב את תושביה. לזכר אותם ימים, במהלך הקרב "נלחמים" התושבים, ללא הגנה, בעגלות הנושאות "חיילים" מוגנים היטב. ככל שתתקרבו לעגלות, כך יעלו הסיכויים שלכם ליהנות מתפוז טועה הטס לכיוונכם. אם "ספיגת תפוזים" אינה הספורט האהוב עליכם, אתם מוזמנים לעשות את מה שעשיתי אני – להישאר באזור המוגן מאחורי רשתות. בן זוגי, שהרגיש צורך עז לצלם מקרוב, חזר ספוג מיץ תפוזים.

בכל מקרה, בואו עם בגדים נוחים, אשר אינכם חוששים להכתים, ובעיקר נעליים נוחות שלא יחליקו על רצפת תפוזים. כדי להפגין את הזדהותם לובשים התושבים והמבקרים כובע אדום, המסמל את החופש, שמזכיר את כובעו של סנטה קלאוס ונקרא Berretto Frigio. קנו גם אתם כובע בדוכני המזכרות והיכנסו לאווירה כמקומיים לכל דבר.
אתר הקרנבל

קרנבל קרבות התפוזים, איבראה, איטליה
שלושה ימים של קרבות תפוזים, תזכורת למלחמה בחייליו של העריץ ששלט בעיירה (צילום: TABofotd)


מלון מומלץ בעיירה איווריאה

מלון הבוטיק 3T ממוקם 10 דקות הליכה ממרכז העיירה, והוא מספיק מרכזי וגם שקט (3T Boutique Hotel). זהו מלון 4 כוכבים, הכולל חנייה פרטית, מסעדה ובר, חדרים זוגיים וסוויטות, היכולות להתאים גם למשפחות עם ילדים, כולם ממוזגים, עם מיני בר ומכונת קפה.
 
מלון מומלץ בצפון איטליה
מלון הבוטיק 3T בעיירה איווריאה, מלון חדיש עם חדרים מרווחים וסוויטות מפנקות


לרעבים – חגיגות ניוקי בעיר ורונה

אחרי שנלחמנו באומץ במשך שלושה ימים, אפשר לנוח עם מנה טובה ומשביעה, בעיר המקסימה ורונה (Verona), שכנתה של עיר הקרנבלים ההיא. קרנבל הניוקי של ורונה (Bacanal del Gnoco) מתקיים בימים שקודמים לתענית הלנט (Lent) הנוצרית, שנמשכת 40 יום עד חג הפסחא. משך הקרנבל, וכן התאריכים בהם הוא מתקיים, משתנים מדי שנה .

שיאו של קרנבל ורונה הוא Venerdi Gnocolar, בתרגום חופשי: "יום שישי של הניוקי", שמקורותיו חוזרים אחורה עד למאה ה-16. היו אלה ימים של רעב כבד בוורונה, ומחירי הקמח המאמירים הובילו את המאפיות להפסיק למכור לחם. כתוצאה מכך פרצו מהומות בעיר, בעיקר ברובע העני סן זנו (San Zeno). על מנת להשיב את השקט ולדכא את ההתקוממות, אזרחים אמידים דאגו לרכישה והפצה של חיטה וקמח. אחד האזרחים הללו היה הרופא טומאסו דה ויקו (Tommaso Da Vico), ומסופר כי בצוואתו הורה לחלק בחינם לחם, יין, חמאה, קמח וגבינה לאנשי סן זנו מדי שנה. הכנה ואכילת ניוקי ביום שישי שלפני הלנט הפכה למסורת בעיר, ודה ויקו זכה לתואר "אבי קרנבל הניוקי של ורונה".

במהלך אירועי השישי מתקיים מצעד ססגוני אותו מוביל "אב הניוקי" (Papà del Gnoco) – המצויד בזקן לבן ארוך ותלבושת לבנה-אדומה, דומה במעט לסנטה קלאוס. אב הניוקי, שנבחר באופן מסורתי על ידי תושבי סן זנו כחודש לפני הקרנבל, אוחז בידו מזלג זהב שבקצהו ניוקי אחד גדול. הוא מוביל את המצעד הצבעוני ברחבי העיר, שבו משולבים תחפושות ומוסיקה ובסופו... ניוקי. ה-ר-ב-ה ניוקי! המצעד מסתיים בפיאצה סן זנו (Piazza San Zeno), בה מוצבים דוכנים רבים, וכמובן יין, מוסיקה וריקודים.


שיאו של קרנבל ורונה הוא "יום השישי של הניוקי", עליו מנצח "אב הניוקי"

קרנבל הניוקי, ורונה, איטליה
"אב הניוקי" מוביל את המצעד כשבידו מזלג גדול שבקצהו ניוקי (צילום: tourism.verona.it)


מלון מומלץ במרכז ורונה

מלון מילאנו (Hotel Milano & SPA) שוכן במרכז העיר העתיקה של ורונה, מרחק הליכה קצר מהארנה ושאר אתרי התיירות המרכזיים. למלון בר, מסעדה וג'קוזי משגעים על הגג, עם נוף נפלא לעיר. החדרים והדירות, המצוידות במטבחון ופינת אוכל, יכולים להלין עד 5 מבוגרים (מחיר מיוחד לילדים, ניתן להוסיף מיטת תינוק), אך שימו לב שחלק מהחדרים קטנים (זה רשום במפורש באתרי ההזמנות) והדירות הן בבניין סמוך (גם זה רשום). ליד המלון יש חניה בתשלום, וראוי במיוחד לציון יחס הצוות, שהוא תמיד ידידותי, מאיר פנים ונכון לסייע בכל שאלה ובקשה.

מלון מילאנו, ורונה
מלון מילאנו במרכז ורונה – בר, מסעדה וג'קוזי על הגג עם נוף לארנה של ורונה
ליצירתיים – בובות ענק מהלכות בעיירה ויארג'יו

נדרים מעט לטוסקנה, לאחד הקרנבלים הידועים באיטליה, הקרנבל של ויארג'יו (Carnavale di Viareggio). הקרנבל מתקיים בכל ימי א' של חודש פברואר, בעיירה ויארג'יו (Viareggio) שלחופי הים התיכון (או נכון יותר, הים הטירני), בסמוך לעיר לוקה (Lucca).
 
הקרנבל נערך כאן מאז שנת 1873, אולם בתחילת המאה ה-20 הוא קיבל את צורתו הנוכחית והתפרסם במיוחד אחרי מלחמת העולם השנייה. במהלך האירוע מתקיים מצעד של בובות ענק, העשויות מעיסת נייר ונגררות על עגלות. הדמויות באות מתחום הפוליטיקה, הבידור, האגדות ועוד. מדובר בעבודות אומנות של ממש, וחשיבות רבה מיוחסת כאן לנושא המחזור של עיסת הנייר. רמת העבודות והמיצגים מרשימה ומושקעת באופן מעורר השתאות, הן מרחוק והן מקרוב. לקרנבל אין הנחיות אומנותיות, וכל אומן רשאי לבנות בובה כראות עיניו. לעיתים קרובות הבובות משקפות את הפוליטיקה המקומית העסיסית, או את מנהיגי העולם בצורה סאטירית. אומני עיסת הנייר יעמלו על הבובות במשך חודשים לפני הקרנבל, בתוך האנגרים רחבים, שנבנו לצורך זה בלבד. חלק מהבובות עשויות להגיע למשקל של כ-40 טונות!
 
המצעד עובר לכל אורכה של הטיילת של ויארג'יו, ובמהלכו ידרגו השופטים את רמת היצירתיות והביצוע האומנתי של הבובה ויבחרו בזוכים. במקביל לקרנבל, חוגגים תושבי הרבעים השונים במסיבות אוכל, יין, מוסיקה, ריקודים ותחפושות. בניגוד לקרנבלים האחרים, החופשיים מתשלום, לקרנבל הזה יש לקנות כרטיס. הכרטיס מעניק מקום ישיבה בטריבונות, שנבנו במיוחד ויוצבו לאורך מסלול המצעד. מומלץ מאוד, אם רוצים לצפות ולהצליח לראות את הבובות מקרוב. מחירי הכרטיסים הם כ- 15-10 אירו (לילד ומבוגר, בהתאמה).
לינה בעיירה ויארג'יו  | כתבות על יעדי טיול בטוסקנה  |  אתר הקרנבל


תהלוכה מרשימה של מיצגי ענק, ריקודים ותחפושות בקרנבל של ויארג'יו

קרנבל ויהרג'יו, טוסקנה, איטליה
בובות ענק מוקפות המוני רקדנים וחוגגים, הקרנבל של ויארג'יו (צילום: CC Giulia)
 
קרנבל ויארג'יו, טוסקנה
רמת העבודות והמיצגים מרשימה ומושקעת באופן מעורר השתאות (צילום: CC Carnaval.com Studios)


מלון מומלץ בעיירה ויארג'יו

מלון וי סוויטס (Vi Suites) ממוקם במרכז העיירה, במרחק הליכה קצר מהחוף. זהו מלון סוויטות, המציע סוויטות יפהפיות, עם חדר שינה נפרד, מטבח קטן, פינת אוכל ופינת ישיבה, ולחלקן גם מרפסת. המרחב המשותף כולל מרפסת גג עם פינות ישיבה וג'קוזי.

מלון מומלץ בעיירה ויארג'יו, איטליה
מלון וי סוויטס  סוויטות יפהפיות עם חדר שינה ומרפסת גן מקסימה


טיפים והמלצות למטיילי חורף באיטליה

מבין מדינות אירופה, איטליה היא אחת הנוחות לביקור חורפי (מבחינת הטמפרטורות), אם כי היא גשומה מאוד. לא מעט אני נשאלת: "האם דרום איטליה היא כמו דרום ישראל ואפשר לטייל בה חופשי בחורף?". אז לא! בחורף דווקא עדיף לטייל בצפון איטליה, גם אם קר שם יותר. דרום איטליה מבוססת על תיירות קיץ ומקומות רבים בה נסגרים לפעילות בחודשי החורף. בצפון מרבית המקומות יישארו פתוחים גם בחורף, ויש יותר אלטרנטיבות לימים גשומים.
 
בחורף הימים קצרים והחושך יורד מוקדם. אל תתכננו נסיעות ארוכות או ימים ארוכים, והקפידו להתעדכן על כבישים סגורים לפני צאתכם בכל בוקר. כביש סגור אחד יכול להאריך את היום שלכם בשעות רבות. ככלל, העדיפו שהות בערים ובעיירות, על חשבון ביקור בכפרים ובטבע (למשל חופשת סילבסטר מוארת ברומא). הכינו אלטרנטיבה לימים גשומים (מוזיאון, קניון, עיר סמוכה, ספא) – אל תחכו לבוקר היציאה לטיול כדי לגלות שמזג האוויר ערפילי וגשום ואין לכם רעיון מה לעשות.
 

מידע נוסף

בתי מלון בעיירה אווריאה
בתי מלון בעיר ורונה
בתי מלון בעיירה ויארג'יו

כתבות נוספות על פסטיבלים וקרנבלים

קרנבל המסיכות של ונציה
ברזיל: עונת הקרנבלים בריו דה ז'ניירו
וייטנאם: פסטיבלים וחגים

כתבות נוספות

אתרים במרכז העיר מילאנו
כל מה שלא חשבתם על טוסקנה
טיול עם ילדים באיטליה
קרנבל התפוזים באיווריאה (צפון איטליה)


אפרת פישביין אודות הכותבת
אפרת פישביין, חיה מספר שנים באיטליה, מפעילה שירות אישי לבניית מסלול טיול באיטליה, יועצת טיולים למקומות שרק איטלקים מכירים.
האתר של אפרת פישביין

אפרת עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר