מידע כללי למטיילים באקוודור

מידע כללי למטיילים באקוודור
מאת: נעם סגן-כהן


הרפובליקה של אקוודור (República del Ecuador) היא מדינה קטנה (יחסית) בדרום אמריקה, המציעה למטייל בה מגוון עצום של אטרקציות. באקוודור עולם טבע מהעשירים ביותר בתבל, ערים קולוניאליות מתקופת הכיבוש הספרדי, נופים עוצרי נשימה של הרי האנדים, חופי ים מרהיבים, הרי געש פעילים, נהרות עצומים, שווקים אינדיאנים ססגוניים. תחת ריבונותה של אקוודור נמצאים גם איי גלאפגוס, ששמם נודע בכל העולם כאחד מאתרי הטבע המעניינים והייחודיים ביותר.


שווקים באקוודור
ססגוניות אופיינית לשווקים של אקוודור, השוק בעיירה פויו (Puyo)  (צילום: נעם סגן-כהן)
 
אקוודור שוכנת בין קולומביה, בצפון, ובין פרו, בדרום ובמזרח, ושטחה כ- 280,000 קמ"ר (כולל שטחם של איי גלאפגוס). שטח זה הינו קטן מאוד בהשוואה לשכנותיה, ובוודאי בהשוואה לענקיות היבשת, כמו ברזיל או ארגנטינה, אך עדיין גדול פי 14 משטח מדינת ישראל.
 
מקור שמה של אקוודור, בקו המשווה (Equator) החוצה אותה לכל רוחבה, והוא ניתן לה על ידי הכובשים הספרדים במאה ה-16.
 

הערים הגדולות של אקוודור

בירתה של אקוודור היא העיר סאן פרנסיסקו דה קיטו, או כפי שכולם קוראים לה בקצרה – קיטו (Quito), בה מתגוררים כ- 2.2 מיליון תושבים. העיר הגדולה ביותר היא גוואיאקיל (Guayaquil), הממוקמת לגדת הנהר הגדול גוואיאס (Guayas), בה מתגוררים כ- 2.3 מיליון תושבים.
 
העיר השלישית בגודלה היא קוואנקה (Cuenca), שבה כ- 400 אלף תושבים, וכמה ערים בנות כרבע מיליון תושבים:
מצ'אלה (Machala), סנטו דומינגו דה לוס קולורדו (Santo Domingo de los Colorado), אמבאטו (Ambato), פוארטו וייחו (
Portoviejo) ומאנטה (Manta).
רוב אוכלוסיית אקוודור מרוכזת במחוזות המרכזיים, לאורך הרי האנדים ולאורך החוף. באזור יער הגשם הטרופי שבמזרח (האמזונס האקוודוריאני), המשתרע על כ- 40% משטח המדינה, מתגוררים רק 3% מהתושבים.

 

ערי אקוודור הגדולות: קיטו (A), סנטו דומינגו דה לוס קולורדו (B), אמבאטו (C), 
פוארטו וייחו (D), מאנטה (E), גוואיאקיל (F), קוואנקה (G)
 

דרום אמריקה

תושבי אקוודור

מוצאם האתני של כ- 65% מתושבי אקוודור הוא מסטיסו (Mestizo), כלומר תערובת של ספרדים ואינדיאנים, כ- 25% הם אינדיאנים, 7% קריאולים (ספרדים ילידי המקום) ומהגרים אירופאים אחרים, ו- 3% אפרו-אקוודוריאנים, בהם מולטים, שהם בני תערובת של שחורים ולבנים, וסמבו, שהם בני תערובת של שחורים ואינדיאנים.
 
כ- 75% מתושבי אקוודור הם קתולים, והשאר משתייכים לזרם הפרוטסטנטי. באיזורים הכפריים עדיין מתקיים לעתים שילוב של הנצרות עם אמונות שמקורן בתרבויות הקדומות, שהתקיימו במקום טרם הגעת האדם הלבן.
 
הקהילה היהודית באקוודור כוללת כ- 650 איש המתגוררים בקיטו, ועוד קהילות קטנות מאוד בגווייאקיל ובערים קטנות אחרות. הקהילה היהודית בקיטו מפעילה מרכז קהילתי ובו בית כנסת רפורמי, קן של תנועת "הנוער הציוני" וכן חוגים ואירועים שונים. באקוודור כמה מיעוטים זעירים נוספים, כגון, מוסלמים, נוצרים מזרחיים, בודהיסטים, בהאים, עדי יהוה, מורמונים, יפנים וסינים.

לינה בעיר קיטו
 
נשים באקוודור
נשות אקוודור, תערובת של ספרדים ואינדיאנים  (צילום: נעם סגן-כהן)
 

ממשל ופוליטיקה באקוודור

רפאל קוריאה (Rafael Correa) נכנס לתפקידו כנשיא אקוודור בראשית 2007, לאחר שבעה נשיאים שהתחלפו בזה אחר זה במהלך עשר שנים בלבד. פחות משנתיים לאחר מכן הצליח קוריאה, המשתייך לשמאל הפוליטי והכלכלי, להעביר במשאל עם וברוב גדול חוקה חדשה המרחיבה את סמכויות הנשיא ומצמצמת את השפעת הקונגרס והצבא. ב- 2009 וב- 2013 נבחר קוריאה לכהונה נוספת ברוב גורף. הוא הצעיד את אקוודור לכלכלה סוציאליסטית עד סוף כהונתו בשנת 2017.
 
קיטו, אקוודור
קיטו בירת אקוודור, הכיכר הראשית וגבעת Panecillo (צילום: נעם סגן-כהן)
 

גיאוגרפיה של אקוודור

שטחה של אקוודור נחלק לשלושה חלקים ברורים:
La Costa - אזור שפלת החוף, בחלקה המערבי של אקוודור, אשר בו מתגוררת מרבית אוכלוסיית המדינה.
La Sierra - רכסי האנדים (המזרחי והמערבי) החוצים את המדינה במרכזה, מצפון לדרום.
La Amazonia (או El Oriente) - שטח עצום במזרח אקוודור, שהוא חלק מאגן האמזונס וכולל יער גשם טרופי עבות ואוכלוסייה דלילה, אינדיאנית ברובה.
ביקור ביערות האמזונס של אקוודור
 
בשטחה של אקוודור נמצאות כמה מהפסגות הגבוהות ביותר של הרי האנדים, כמו גם הרי געש רבים, חלקם הרי געש פעילים. פסגתו של הר הגעש צ'ימבוראסו (Chimborazo), שגובהה 6,310 מטר, נחשבת המקום המרוחק ביותר ממרכז כדור הארץ, עקב צורתו האליפטית. הר הגעש קוטופאקסי (Cotopaxi), השני בגובהו באקוודור (5,945 מטר), הוא מהרי הגעש הפעילים הגבוהים ביותר בעולם.
בין שני רכסי האנדים משתרע עמק, שגובהו הממוצע כ- 2,500 מטר, והוא האזור הפורה ביותר באקוודור.
תיירות הרי געש באקוודור
 
אמזונס, אקוודור
אגן האמזונס במזרח אקוודור, יערות גשם ואוכלוסייה דלילה (צילום: נעם סגן-כהן)

מזג האוויר באקוודור

מזג האוויר באקוודור אינו אחיד, בשל השוני הגיאוגרפי האדיר בין חלקי המדינה: בפסגות ההרים הגבוהות שלג עד, ואילו בשפלת החוף חם ולח מרבית ימי השנה. בקיטו הבירה מתחילה "העונה הגשומה" באוקטובר ומסתיימת בחודש מאי. במהלך חודשים אלה יורדים 100-180 מ"מ גשם בחודש ממוצע, זאת בהשוואה לחודשי "העונה היבשה", שבהם יורדים רק 20-50 מ"מ גשם בחודש. מידות החום נעימות במרבית ימות השנה והטמפרטורה הממוצעת היא 18 מעלות.
 
הר הגעש קוטופקסי, אקוודור
אקלים טרופי עם פסגות מכוסות שלג כל השנה, הר הגעש קוטופקסי  (צילום: נעם סגן-כהן)
 

עולם הטבע של אקוודור

אקוודור נבחרה כאחת מ- 17 המדינות בעלות המגוון הביולוגי הגבוה בעולם, על ידי מרכז בקרת השימור העולמי של תכנית הסביבה של האו"ם. באקוודור מוכרים כ- 1,600 מיני ציפורים, שהם כ- 15% מכלל מיני הציפורים בעולם כולו. בנוסף מוכרים באקוודור כ- 16,000 מיני צומח, מאות מיני זוחלים ודו-חיים (מתוכם כ- 250 אנדמיים) ואינספור מיני חרקים, בהם למעלה מ- 6,000 מיני פרפרים.
 
חוקת אקוודור היא הראשונה שהכירה בזכויות הטבע. הגנת המגוון הביולוגי הלאומי מוגדרת כעדיפות לאומית מפורשת, בתכנית הלאומית Buen Vivir, שאושרה בקונגרס בשנת 2008. התכנית הכריזה שעל מנת לשמר את המגוון הביולוגי, יש להרחיב את שיעור השטחים המוגנים מ- 19% (!) לכדי 32% מכלל השטח היבשתי של אקוודור. תכנית נוספת שהחלה ב- 2008, הקרויה Sociobosque, משמרת 2.3% נוספים משטח המדינה, על ידי תשלום תמריצים לבעלי קרקעות פרטיות (בודדים וקהילות), כדי שישמרו את המערכות האקולוגיות הטבעיות שבשטחיהם.

בתחומי אקוודור נמצאים גם איי גלאפגוס, שהם שמורת טבע אחת גדולה וניתן לראות בהם מגוון גדול של בעלי חיים אנדמיים, שהשמירה עליהם היא אחת המשימות העדינות והמאתגרות שיש.
שמירת טבע באיי גלאפגוס
 
גלאפגוס, אקוודור
שיט באיי גלאפגוס, חגיגה לחובבי הטבע  (צילום: נעם סגן-כהן)

צבא אקוודור

קיומם של כוחות צבא, הכוללים צבא יבשה, חיל אוויר וחיל הים, חיוני לשמירת ריבונותה של אקוודור, עקב סכסוכי גבולות תכופים, פעילות גרילה קולומביאנית, וכן בעיות פנימיות הכוללות פשיעה. בשנת 2009 הגדיל הנשיא קוריאה את תקציב הביטחון באופן משמעותי וביצע שינויים מעמיקים במבנה ובפעילות כוחות הצבא.
 

ספורט באקוודור

הכדורגל הוא כמובן ענף הספורט הפופולרי ביותר באקוודור, והאירועים המרכזים בענף זה הם השידורים הנצפים ביותר בטלוויזיה. בעשור האחרון זכתה אקוודור להישגים מכובדים בכדורגל העולמי. אקוודור מתהדרת גם בשתי מדליות במשחקים האולימפיים, שתיהן בזכות האתלט ג'פרסון פרז, שזכה במדליית זהב ב- 1996 ובמדליית כסף ב- 2008, בריצה ל- 20 ק"מ. הוא גם הציב שיא עולם באליפות העולם ב- 2003.
 

מערכת הבריאות של אקוודור

תוחלת החיים הממוצעת באקוודור עומדת כיום על 75 שנה לערך, ושיעור תמותת התינוקות ירד בחדות בעשורים האחרונים, מ- 140 מקרי מוות לאלף לידות בשנת 1950, עד לפחות מ- 20 מקרים לאלף לידות כיום.
 
שווקים באקוודור
השוק בעיירה סקוויסילי (Saquisilí), יותר מקומיים ופחות תיירים  (צילום: נעם סגן-כהן)


בתי מלון ממומלצים באקוודור

מלון בוטיק ויסטה דל אנג'ל (Vista del Angel Hotel Boutique) ממוקם במרכז ההיסטורי של קיטו ומדורג ברמת 4 כוכבים. מהמלון נשקף נוף העיר, ולמרות מיקומו במרכז הוא מציע גם חניה צמודה. יש בו בר- מסעדה, מרכז ספא קטן, חדרים מרווחים ונעימים וסוויטות עם חדר שינה נפרד. ניתן להזמין דרך המלון הסעות מ/אל שדה התעופה שליד העיר.

מלון מומלץ בעיר קיטו, אקוודור
מלון בוטיק ויסטה דל אנג'ל - במרכז ההיסטורי של קיטו וצופה על העיר וההרים
 
מלון טרמאס דה פאפאלקטה (Termas de Papallacta) הוא מלון ספא ברמת 5 כוכבים, הממוקם בהרים, בגובה 3,000 מ', בעיירת המעיינות החמים פאפאלקטה, כשעה ורבע נסיעה ממרכז קיטו. בשטח המלון מספר מעיינות חמים ובריכות מים חמים, והוא מציע חדרים זוגיים, סוויטות ובונגלוס, מרכז ספא עם טיפולי בריאות, פינוק ויופי,  מסעדה ופעילויות בהרים, כמו הליכה ורכיבה על סוסים. מקום נפלא למנוחה ולטיולים.

מלון ספא מומלץ ליד קיטו, אקוודור
מלון טרמאס דה פאפאלקטה - פינוק 5 כוכבים בהרים הגבוהים של אקוודור

מלון ווינדהם קיטו איירפורט (Wyndham Quito Airport) נמצא במתחם שדה התעופה של קיטו, המרוחק 40 ק"מ מהעיר (מינימום 4 דקות נסיעה). הוא ממוקם במרחק הליכה מהטרמינל (אם כי ניתן להיעזר גם בהסעות בחינם), ומציע חדרים וסוויטות, שכולם מרווחים וממוזגים, בריכת שחיה וארוחת בוקר בתשלום (עדיף לקפוץ לטרמינל).

מלון מומלץ במתחם שדה התעופה של קיטו
מלון ווינדהם קיטו איירפורט  - צמוד לטרמינל שדה התעופה של קיטו

מידע נוסף

לינה בעיר קיטו
כתבה על תקשורת לוויינית למטיילים
מתי לטייל באקוודור, איי גלאפגוס ובמרכז ודרום אמריקה?

כתבות נוספות

איי גלאפגוס
שדרת הרי הגעש של אקוודור
ביקור ביערות האמזוננס
טרקים בפרו, בוליביה ואקוודור

מידע וטיפים למטיילים באקוודור


נעם סגן-כהן
 
אודות הכותב
נעם סגן-כהןמדריך טיולים ותיק בחברה הגיאוגרפית - ברק אפיק, למדינות אמריקה הלטינית, מזרח אפריקה ויעדים נוספים. מרצה מנוסה העוסק ביעדים רבים בעולם ובתחומים מגוונים - טבע וגיאוגרפיה, היסטוריה, תרבויות עתיקות, אקולוגיה ועוד. האתר של נעםסטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר