יעדים מרכזיים בצפון נמיביה

יעדים מרכזיים בצפון נמיביה
מאת: יובל נעמן


בפאתי מדבר קלאהרי בצפון מזרחה של נמיביה נמצא אזור בושמנלנד, עוד אחד מאזורי האוטונומיה השחורה שנוצרו כחלק ממשטר האפרטהייד הדרום אפריקני, תחת השם הכולל "בונטולנד". למרות שלבני המקום, שבטי הסאן, המכונים אנשי הסבך הבושמנים, אין כל קשר לשבטי הבונטו.


שבט הררו, נמיביה
בני שבט ההימבה בצפון נמיביה (צילום: flicker, yannboix share alikeCC


 ברירת מחדל 

הבושמנים של מדבר קלאהרי

הסאן הם מיושביה המקוריים של דרום יבשת אפריקה, והם מאחרוני הציידים-לקטים שנותרו בעולם. אותם אנשים קטנים, מקורזלים ושמחים תמיד בחלקם, מרוכזים בצומקווא (Tsumkwe), וחלקם פזורים בכל רחבי בושמנלנד, מדברים בשפה "מצקצקת", בעלת קולות לא אנושיים. למרות שמרבית אנשיהם איבדו חלקים ניכרים ממורשתם, חלקם עדיין חיים ומשמרים מסורת אבות.
 
הבושמנים פתוחים לתיירות ומאפשרים לצאת איתם למסעות הציד בעזרת קשתות וחיצים זעירים, טבולים בסם משתק המופק מזחלים, ונשמר בקן אורג הנראה עשוי לבד, אותו הם נושאים תמיד. מלכודות מאולתרות, ליקוט פירות ושורשים והצתת אש בעזרת ענפי עץ המרולה. בלילות רוקדים ושרים בני המשפחות סביב למדורה. מדרום לעיירה צומקווא (Tsumkwe) בנו הבושמנים מאגר מי גשמים, וסביבו נוצרה שמורת חי, כשלמאגר מגיעים פלמינגו ועופות מים שונים. המאגר נקרא ניא ניא (Nyae Nyae), ואינו מוכר כשמורה רשמית, אבל מהווה נקודת עצירה נעימה ומעניינת במעבר בבושמנלנד.
 

הבושמנים בנמיביה, סרט וידאו

 

דמארה לנד

האזור בין הקלהרי, חוף השלדים, מדרום לאובמבולנד וקאוקלנד ומצפון לסוואקפמונד, זהו אזור מחיית שבט דמארה, שחלקו מתגורר ביישובי קבע עם חקלאות שדה, חלקו  נוודים ההולכים אחר העדר, וחלקו ציידים. זהו האזור ההררי ביותר בנמיביה, והמקום בו ישנם שרידים, מקומות פולחן וציורי סלע של אנשי הסאן (בושמנים), תושביה המקוריים של דרום יבשת אפריקה, שנדחקו לאזורים הפחות אטרקטיביים במדבר קלהרי שבמזרח. זהו אזור של נופים הרריים, הרבה חיות וציפורים, וצמחיה מוזרה בצורתה, ובה צמחים קרובי ההרדוף, שיח עם גזע עבה בצורת בקבוק (Pachypodium).
 
בושמנים, נמיביה
בושמנים בצפון נמיביה (צילום: flicker, Frank.Vassen share alikeCC

 

הררולנד Hereroland

מקום שבתם של מרבית אנשי שבט הררו מקבוצת שבטי הבונטו, שהיגרו לנמיביה מצפון במהלך 200 השנה האחרונות, והתיישבו במרכז נמיביה, תוך סכסוכים קשים עם בני שבט הנאמה (Nama), שכניהם מדרום. במהלך ההיסטוריה האפריקנית, אירוע מכונן משמעותי הוא רצח העם שעשו הגרמנים בהררו, שהרגו 65,000 איש בשנת 1904. רק לאחרונה, במלאת 100 שנה לטבח, התנצלה רשמית גרמניה בפני ההררו. במשך שנים קיבלו אוטונומיה במסגרת "בונטולנד", שהיו אזורים מוגדרים בנמיביה ודרום אפריקה, עד שבוטלו האוטונומיות, וצורפו אזורי בונטולנד לגבולות המדיניים.
 
ההררו הוא הדומיננטי ביותר בשבטי נמיביה. נשות ההררו לבושות שמלות וויקטוריאניות וכובע מוזר, בעל שתי בליטות בצידי הראש. מרבית ההררו חקלאים ומקצתם סוחרים, מגלפים נפלא בעץ, ושומרים בקנאות על הלבוש, שהפך סמל של נמיביה
 

מדבר קלהרי

מדבר קלהרי (Kalahari Desert) הוא אחד המדבריות ברצועות המדבריות, הנמצאות בין קווי רוחב 10 - 30 משני צידי קו המשווה. שוררת בהם רמה ברומטרית גבוהה, המזרימה אויר חם מקו המשווה, בדומה למדבריות ערב, הסהרה, אוסטרליה ומקסיקו. המדבר משתרע על מזרחה של נמיביה, בוצוואנה, זמביה, זימבבואה והשבר הסורי אפריקאי במזרח, דרום אפריקה בדרום, ואנגולה וזאיר בצפון. 

הקלהרי למעשה אינו מתאים לחלוטין להגדרת מדבר, כשבחלקים רבים בו יורדים משקעים שנתיים של 200 - 400 מ"מ, והוא חרוץ במצולב בעשרות נחלי אכזב ונהרות, החוצים אותו ומספקים את מימיהם לאזורים שונים באזור הקרוי קלהרי, ששטחו כפול מצרפת. מרבית השטח הוא חצץ, שאריות וולקניות שעברו ארוזיה רבת שנים, שיחים נמוכים, וחלקים בהם עצים רבים. בנמיביה מרבית השטח מכוסה שיחים, כשרצועת הבאובב חוצה את גבול המדבר. בודדים חיים בקלהרי, ובכללם הציידים-לקטים משבטי הסאן (בושמנים).
כתבה על שמורת מדבר קלהרי
 

יעדים בכתבה: מאגר ניא ניא (A), צומקווא (B), צומב (C)אופואו  (D), 
קאוקולנד  (E), סוואקופמונד  (F), וולביס ביי (G)
 

צומקווא Tsumkwe 

אזור במדבר קלאהרי, מרכזה של קבוצת הצומקווא הקטנה, שבט ציידים לקטים ממשפחת שבטי הסאן, תושביהם האבוריגינלים של דרומה של אפריקה. שבט האנשים הנמוכים, המקורזלים והחייכניים הללו, התפרסם בעולם בסדרת הסרטים "האלים משתוללים" ("כולם נפלו על הראש"). גם כיום, למרות השינוי הבלתי נמנע בחייהם, כתוצאה מהפרסום והכסף שהביאו הסרטים וההתעניינות העולמית, הם אנשים פשוטים וידידותיים, האוהבים לשיר ולרקוד סביב המדורה כל הלילה, מסתפקים במועט ובמה שמציע הטבע סביבם, ממנו הם לוקחים רק כפי צרכם.
 
הם מדליקים אש בחיכוך שני ענפי עץ המרולה, יורים באנטילופות מדבר קטנות חיצים מורעלים ברעלן המופק מזחלים, נשמר בקיני אורג ומתפרק בבישול, לוכדים ציפורים במלכודות מאולתרות מחבל וענף גמיש, ומלקטים שורשים ופירות משיחי הקלאהרי.
 

קאוקולנד - בני שבט ההימבה

קאוקולנד (Kaokoland) הוא אזור צחיח, הכולל את כל חלקה הצפון-מערבי של נמיביה. המישורים הרחבים, הזרועים סלעי ענק מוזרים מהווים מרחב מחיה לבני שבט ההימבה. שבט ההימבה הינו שבט קטן נודד אשר נדמה כי הקידמה פסחה עליו. השבט חי מגידול צאן, ונע ונד בין מקורות המים הנדירים באיזור זה. בני השבט מורחים עצמם בבוץ אדום, ובנות השבט אף מעצבות תסרוקות שונות ומשונות בבוץ זה.
 
בגבולות שטחי ההימבה ניתן לראות את שבט ההררו החיים בכפרים קטנים. שבט זה מקושר לקידמה, אולם עדיין ניתן לראות את נשות השבט בבגדי בד ססגוניים מסורתיים ובתסרוקות 'קרניים' אופייניות לשבט שמח זה. הטיול באזור אפשרי אך ורק עם רכב שטח המצוייד לשבוע ויותר, יש לברר את מיקום שבט ההימבה לפני היציאה לדרך (במשרדי התיירות באופהו ובוינדהוק), עדיף לנוע בשטח עם לפחות שני כלי רכב.
 
שבט הררו, נמיביה
בנות שבט הימבה, צפון נמיביה (צילום: flicker, yannboix share alikeCC 

אופואו - שילוב תרבותי מרתק

בירת האזור האוטונומי קאוקולנד (Kaokoland), אזור גבעי וקשה למחיה בצפון מערב נמיביה שבצפונו זורם נהר הקוננה וגבול אנגולה. כאן חיים בני שבט ההימבה הפסטורלי והפראי יחסית, שמוצאו משבטי הבונטו, שנדדו דרומה לאזור זה במהלך 300 השנה האחרונות, ונדחקו על ידי האובמבו לאזור גבעי ומדברי למחצה זה. ההימבה הולכים אחר עדרי הבקר והצאן המספקים להם הכל. זהו השבט המעניין בנמיביה. הנשים מתמרחות באבקה חרסיתית אדומה מעורבת שומן עיזים, אשר נמרחת על עורן ושערן, לבושות חצאית עור עיזים, מתקשטות בטבעות מתכת, שברי ביצי יען וחרוזים העשויים מחרצני פרי דקל האומורונגה, המכונה גם "Lala-Palm". הגברים מנגנים בקשת-פה בעלת מיתר בודד העשויה מענפי הדקל, וממוהל העץ הם מכינים משקה אלכהולי. ההימבה חיים בבקתות חומר עגולות וקטנטנות על גבי הקרקע, וניזונים מהבקר והצאן - חלב, בשר ויוגורט.

אופואו (Opuwo) הוא מקום התארגנות ליציאה למסעות הארוכים. העיירה הקטנה מדהימה בשילוב התרבותי המגוון של בני ההימבה, שבט ההררו ואירופאים. השוק המקומי התוסס מהווה מקום לסחר חליפין מהנה.
 

וולביס ביי - אטרקציות לתיירים

בשל הים הסוער של חוף דרום-מערב אפריקה, זהו הנמל היחיד בין כף התקווה הטובה ולואנדה, ובשל כך היתה העיר וולביס ביי (Walvis Bay) נקודה אסטרטגית מאז שברטולומאו דיאז הפורטוגזי דרך בה. העיר עברה שלטון פורטוגזי, אמריקני והולנדי, כששמה, "נמל הלווייתנים", שונה בהתאם לשפת השליטים, שהיו זקוקים כולם לנמל מים עמוקים לסחורה ולדיג. גם לאחר קבלת העצמאות הנמיבית המשיכו הדרום-אפריקנים לצפצף על העולם ולהחזיק במקום, בעוד שסוואקפמונד הצפונית לה הוחזקה על ידי הגרמנים, ורק בשנת 1994 חזר הנמל לריבונות נמיבית מלאה. ליד הנמל ישנה לגונה רדודה, שהיא מהלגונות העתיקות ביותר בחוף דרום-מערב אפריקה.
 
בעיר ישנן הרבה אטרקציות תיירותיות, כגון באגי חול, קיאקים, ספארי דולפינים ודובי-ים, מכרות מלח, שמורת צמחי הווילוויצ'יה, ומושבות פלמינגו של מים מלוחים, דבר נדיר, שאותו אפשר לראות רק במקומות בודדים בעולם. מרתק לראות את ההבדל המנטלי, הארכיטקטוני והתרבותי בין שתי ערי החוף הסמוכות, וולביס ביי וסוואקפמונד.
 
כלבי ים לחופי וולביס ביי, נמיביה
כלבי ים לחופי וולביס ביי (צילום: flicker, NH53 share alikeCC
 

סוואקופמונד  - גרמניה בלב אפריקה

סוואקופמונד (Swakopmund) היא העיר השניה בגודלה בנמיביה, ובירת הקיץ של המדינה. זוהי עיר אוונגארד, שכאילו הוצנחה ללב אפריקה הישר מבוהמיה או בוואריה שבגרמניה. האנשים, החנויות, מסעדות ופאבים, המגישים את עוגת התפוחים (אפפל שטרודל) הטוב בעולם, ושלטים גזעניים האוסרים כניסת "אנשים לא רצויים" למקומות לבנים. בחנויות הספרים מבחר הספרות הגרמנית, ובכללה "מיין קאמפף" של היטלר, ושאר מזכרות מתקופת הרייך השלישי. ברחובות היפים אנכרוניסטיים, בוואריים, כורים קשי יום, ונשות ההררו על תלבושתן הויקטוריאנית, עם הכובע בעל שתי הקצוות המתנפנפות בצידי הראש.
 
הגעה לעיר בכבישים חוצי מדבר קשה, והיא נגלית בערפל העוטף אותה תמידית, במיוחד בבקרים ובערבים. לפתע נמצאים בעיר בעלת גגות שלג משופעים, אדריכלות בסגנון מינכן, ושלטים בגרמנית, כל הסממנים של הנג-אובר קשה או סוריאליזם אמיתי. העיר ידועה בפעילויות הספורט האתגרי המגוונות שלה, הכוללות גלישת דיונות, קורס צניחה חופשית הנחשב לזול בעולם, ועוד. בסוואקופמונט תיירות דיג מפותחת ומסעדות דגים גרמניות איכותיות, אשר בהן נשפכת בירה גרמנית כמים. בסביבת העיר נמצאים המקומות הטובים ביותר לראות את "המאובנים החיים" - עצי הווילוויצ'יה (Welwitschia Mirabilis) חסרי הגזע, ובעלי שני עלים בלבד, ואורך חיים של אלפי שנה.
 
סוואקופמונד, נמיביה
סוואקופמונד, בירת הקיץ של נמיביה  (צילום: flicker, Jean & Nathalie share alikeCC

 

צומב - יציאה לפארק הטושה

צומב (Tsumeb) היא עיר המחוז ממנה יוצאים לפארק הלאומי אטושה (Etosha National Park). זוהי עיר מכרות בתפר בין אזור ההררו לקלאהרי, שבסביבתה מכרות מינרלים שונים שעלו בהתפרצויות געשיות, ובכללם אחד ממכרות העופרת הגדולים בעולם, וכן מכרות של כסף, קדמיום, נחושת וגרמניום. זהו המקום הקרוב ביותר בו ישנם שדה תעופה, מוסכים ומקומות קניה והצטיידות, לפני הכניסה למלחה הגדולה של אטושה. בעיר ישנן סוכנויות טיולים רבות המארגנות טיולים לאטושה. 
 
פארק לאומי אטושה, נמיביה
הפארק הלאומי אטושה, צפון נמיביה (צילום: flicker, Sara&Joachim share alikeCC


יובל נעמן אודות הכותב
יובל נעמןצלם גיאוגרפי, מדריך טיולים, בונה מסלולים, יועץ טיולים אישיים ומרצה על ארצות העולם השלישי. בעל תואר שני בלימודי אסיה, מכיר את אסיה על בוריה וכן חלקים נרחבים של אפריקה ואמריקה, מעשרות ביקורים ולמעלה משלושים שנות טיולים עם התרמיל על הגב.

יובל עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר