שמורות הטבע של נמיביה
מאת: יובל נעמן


בנמיביה, אחת המדינות הגדולות והיפות באפריקה, 11 פארקים לאומיים ו-7 אזורי שימור. אביא כאן סקירה קצרה על שלושה מתוכם: הפארק הלאומי אטושה, פארק לאומי חוף השלדים, ואזור השימור קייפ קרוס


נמיביה, פיל בפארק הלאומי אטושה
פיל בפארק הלאומי אטושה (צילום: Rui Ornelas)


 ברירת מחדלהפארק הלאומי אטושה

הפארק הלאומי אטושה (Etosha National Park), מכוסה בחלקו צמחיית סוואנה ובחלקו מיוער. בלב הפארק נמצאת האטושה פאן (Etosha Pan), בריכת מלח ענקית אשר מרכזת סביבה את חיות הפארק, בעיקר בעונות היבשות. בפארק מגוון חיות רחב, אשר נחשב לאחד המגוונים בשמורות הספארי באפריקה. השמורה מדברית, ומבוססת על אגמי מים ארטזיים מלאכותיים, שסביבם מתרכזת מרבית פעילות החיות, והם גם נקודות הצפיה הטובות ביותר בפארק.
נמיביה, הפארק הלאומי אטושה
נמיביה, הפארק הלאומי אטושה
נמיביה, הפארק הלאומי אטושה
הפארק הלאומי אטושה  (צילום: Rui Ornelas)
 

הפארק הלאומי חוף השלדים

הפארק הלאומי חוף השלדים (Skeleton Coast National Park) הוא חוף ארוך הנמתח צפונית לקייפ קרוס. הוא זכה לשמו מעורר הדמיון בשל שלדי ספינות ושלדי לוויתנים, שנסחפו לחוף הצפוני של נמיביה בזרם הבונגלה הקפוא, המגיע לחוף נמיביה מהקוטב האנטרקטי. הזרם ותנאי ההפלגה הקשים של הספנים, שהקיפו את כף התקווה הטובה, טרפו ספינות רבות וסחפו אותן לחוף זה, בו מצאו המלחים רק חול ללא מים, לאורך מאות קילומטרים.
מפגש הזרם עם היבשת יוצר תנאי מזג אויר קיצוניים ייחודיים, היוצרים מיקרו אקלים בו גדלים חי וצומח שהצליחו להסתגל לטמפרטורה, לאדמת המדבר החולית וללחות. ערפילים המכסים את רצועת החוף, מספקים את המים הנדרשים למעט הצמחיה הייחודית, ובכך מזון למספר סוגי חי שהסתגלו למעט המים והצמחיה. כמו בכל זרם קר, הדגה העשירה מביאה גם עופות מים רבים, וכל ספינה טבועה הופכת למושבת קינון לקורמורנים ועופות דיג אחרים. זהו חוף שומם מאדם, ובו מתפתלת דרך בודדת בין מספר בתי הארחה, המשרתים בעיקר דייגים דרום-אפריקנים. צמחי הווילוויציה גדלים רק בחלק זה של העולם, משני עליהם הנקרעים ומתפצלים, גדל סבך בקצב איטי, ובחוף ישנם צמחים בני 1,500 שנה.

בחוף ניתן לראות גם את פיל החולות החום, שאינו נמצא בשום מקום אחר באפריקה, וכן ראמים, ואפילו אריות בודדים בנוף החול - דבר שגם הוא ייחודי רק לחלק זה של העולם. המקומות הטובים ביותר לראות את החיות, אם התמזל מזלכם, הוא אזורי שפכי הנחלים הבודדים המצליחים לעבור את החוף ולהישפך לים, ובמיוחד בדלתא שיוצר שפך נהר Uniab. מומלץ לנסוע לפחות חלק מהחוף בדרך מקייפ קרוס לאופואו. החוף מוכרז כשמורת טבע - נא לנהוג בהתאם.

סרט טבע מקסים על שמורת חוף השלדיםקייפ קרוס

מקור השם קייפ קרוס (Cape Cross) הוא הצלב שהשאירו ראשוני האירופים שבאו למקום. שמורת טבע שהיא ביתם של עשרות אלפי דובי-ים, אשר בשילוב ערפילים תמידיים, ים סוער במיוחד, וחוף שומם, יוצרים חוויה מיוחדת. הצצה לחיי טבע משפחתיים מקסימים של דוב-הים, שהוא למעשה זן ייחודי של כלב הים הנקרא "קייפ-פר-סיל", ונבדל מכלבי הים באוזניו הבולטות והפרווה הצפופה שלו.
זרם הבונגלה הקפוא מהקוטב האנטרקטי מביא דגה רבה, ובעקבותיה מגיע דב הים. בקייפ קרוס מצאו נקבות דובי הים את המקום האידיאלי להתרבות, ומגיעות לקולוניה המאוכלסת כל השנה, כשבעונת הייחום מגיעים הזכרים, הגדולים פי שלושה מהנקבות, להילחם עליהן.

הגורים יונקים כמות בלתי תאמן של חמאה שמפיקה אימם, המאבדת חלק ניכר ממשקלה בתקופת ההנקה. ביבשה אורב לדובי-הים התן שחור הגב, על מנת לחטוף גורים, אבל האויב האמיתי הוא האדם, שעל אף השמירה מגיע בלילות, והורג במכות אלה דובי ים בשביל הפרווה הצפופה שלהם. במוזיאון בשמורה מוצגות מזכרות שונות העשויות פרוות החיה המדהימה הזאת, ואפשר לרכוש גם מזכרות בחנות.
קייפ קרוס, נמיביה
כלבי ים בקייפ קרוס  (צילום: flicker, Jean & Nathalie share alikeCC


שלוש שמורות טבע בנמיביה: אטושה (A), חוף השלדים (B), קייפ קרוס (C)
 

מידע נוסף

כתבות נוספות על נמיביה


יובל נעמן אודות הכותב
יובל נעמןצלם גיאוגרפי, מדריך טיולים, בונה מסלולים, יועץ טיולים אישיים ומרצה על ארצות העולם השלישי. בעל תואר שני בלימודי אסיה, מכיר את אסיה על בוריה וכן חלקים נרחבים של אפריקה ואמריקה, מעשרות ביקורים ולמעלה משלושים שנות טיולים עם התרמיל על הגב.

יובל עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר