קוסטה ריקה – אנשים שקטים על אדמה גועשת
כתב וצילם: עוזי טאובר


פרנסתה העיקרית של קוסטה ריקה נשע​נת על תיירות אקולוגית, המושכת אליה מאות אלפי מבקרים. לאחר הביקור בקוסטה ריקה נשבע התייר הנלהב כי לנצח לא יחסל בביתו פרפר או חרק או מקק, שלא לדבר על ציפור. אחרי התיירות צועדת תעשיית רכיבי מחשב ואחרי כן החקלאות ומוצריה – בעיקר בננות, אננס וקפה.


בכתבה הראשונה: קוסטה ריקה - תיירות אקולוגית, למדנו להכיר את קוסטה ריקה, ההיסטוריה שלה וחיי הטבע המדהימים שבה. בחלק זה נכיר את תושבי המדינה המדהימה הזאת, את תרבותם ומקצת מאתרי התיירות שבה.
 
קוסטה ריקה
החיוך המקסים של "טיקה" 
– ילידת קוסטה ריקה (צילום: עוזי טאובר)
 

דרום אמריקהתושבי קוסטה ריקה

אנשים פשוטים ונעימים הם הטיקוס  כינויים של אנשי קוסטה ריקה. ההרכב האתני במדינה עומד על 95% קריאולים - צאצאי הספרדים, והשאר נגרוס - שחורים שאבותיהם הגיעו מג'מייקה בשלהי המאה ה- 19 לצורך הקמת מסילת הברזל. לצידם אפשר לראות שרידים של המסטיסים (מעורבי ספרדים עם אינדיאנים) וכן מולאטים (עירוב שחורים ולבנים) ומעט מלוכסני עיניים. כ- 2.5 מיליון תושבים חיים בעיקר באזורים האורבניים בעמק המרכזי, המשתרע בין שני רכסי הרים גבוהים במרכז המדינה. יתר 2 המיליון מוצאים פרנסתם בחקלאות בכפרים ההרריים או בתיירות תוססת לאורך חופי הים וביערות הגשם והעננים.

המשפחה הממוצעת מסורתית מאוד, ואף כי צאצאיה מתקדמים ומשכילים (מעל 96% יודעי קרוא וכתוב), נשען התא המשפחתי על אמונות, אגדות עם ומיתוסים שנוצרו במרוצת השנים - בעיקר כדי להילחם בתופעות חברתיות שליליות כגון שכרות, פגיעה בזוגיות וכדומה.
כתבה על טיולי משפחות לקוסטה ריקה

דייקנות היא לא הדבר בו מצטיינים הטיקוס. אם קבעת פגישה עם תושב בשעה שמונה, אל תתפלא אם יגיע בשעה תשע וגם לא יבין על מה המהומה... האגדה מספרת כי כאשר ביקש האל לחלק נחלות וארצות לבני העמים, איחרו כהרגלם הטיקוס למפגש, ולמעשה לא נותרה להם כל נחלה. אך מכיוון שאנשים נחמדים הם וטובי לב, הפצירו באל ושטחו בפניו בקשה למחילתו במאות קריאות "פורה וידה". אפילו האל לא יכול היה לעמוד בפני קסמם, נעתר להם והעניק להם את הנחלה אותה שמר לעצמו בלבד.

 
קוסטה ריקה
איכר מקומי גורר את שווריו למכלאה  (צילום: עוזי טאובר)
 

שמורות טבע אל מול נדל"ן

ואכן, גן העדן של קוסטה ריקה מגוון וגדול ויפהפה. מעל 25% משטחיה של המדינה מוכרזים כשמורות טבע וכפארקים לאומיים ונחשבים לנחלת הכלל. אין לפגוע באזורים אלה והעובר על החוק נענש בחומרה רבה. מצד שני קיימות מספר תופעות המאיימות על ערכי הטבע בקוסטה ריקה. גידולים חקלאיים רבים, בעיקר אננס וצמחי נוי המשווקים לאירופה, זוללים אדמות יער רבות ופוגעים ביערות הגשם הנצחיים של המדינה. גם הריסוסים הרבים והכימיקלים שנועדו לטייב את האדמה, מחלחלים אל מי התהום ופוגעים בתשתית הטבעית במקום.

בעיה נוספת, לא פחות מטרידה, היא שוק הנדל"ן המשגשג כאן לאחרונה. בשנים האחרונות הפכה קוסטה ריקה לגן עדן למשקיעי נדל"ן, ובכל פינה ניתן לראות שלטים המכריזים על יוזמה נדלנ"ית זאת או אחרת. מעל 25% משטחיה של המדינה, בעיקר באזורים היפים ביותר, לאורך חופי הים, בלב יערות הגשם או בסמוך לאגמים, נמכרו כבר ליזמי נדל"ן מחו"ל. אלה הפכו את קוסטה ריקה לשוק אחד גדול ומאוס של נחלות, קרקעות, בתי מלון, מרכזי מגורים ומה לא. ההשתנות היא דרמטית ביותר ומשנה לשנה צצים עוד ועוד עגורנים, מנופי בניה, ורבי קומות נוספים. לבד מהעובדה כי שללה של הארץ נגזל ונמכר למשקיעים זרים, הרי תנופת הבנייה זוללת האדמה והמים, פוגעת אף היא באיזון העדין שיצר הטבע בארץ גן העדן הזו.
 

הרי געש, קפה ובננות

קוסטה ריקה נמצאת על לוח יבשתי צר המחבר בין צפון אמריקה לדרום אמריקה, ונתחם בין הים הקריבי במזרח, לאוקיינוס השקט במערב. לוח זה סמוך מאוד לקו שבר טקטוני תת-אוקיינוסי, המשתרע לאורך האוקיינוס הפסיפי, ולכן הלוח היבשתי נתון להתפרצויות געשיות תדירות ולרעידות אדמה.

בראשית ינואר 2009 החרידה רעידת אדמה את אזור הר הגעש פואז (Volcán Poás), קברה תחתיה מספר מטיילים ויצרה הרס רב. בקוסטה ריקה יש שתי שרשרות של הרי געש, המקבילות לקו השבר הטקטוני שבלב האוקיינוס. לפחות 12 הרים עדיין פעילים ומלועות כמה מהם מיתמר עשן לבן ולעתים גם אפר וולקני וזרמי לבה קטנים.
כתבה על הר הגעש פואז

 
קוסטה ריקה ידעה בעבר התפרצויות געשיות אלימות ביותר, בעיקר זאת שהתפרצה מלועו של הר הגעש ארנאל (Volcán Arenal), ביולי 1968 כשההר התעורר ממאות שנות תרדמה. 78 איש קיפחו חייהם, כפרים שלווים ששכנו על מדרונות ההר חרבו ונחלים מלאו בוצת אפר וולקני וגרמו להרס תשתיות חקלאיות.
כתבה על הר הגעש ארנל

 

מיקומה של קוסטה ריקה בין צפון אמריקה לדרומה, הים הקריבי והאוקיינוס השקט - מפה אינטראקטיבית
 

על קפה, עגלות, רכבות ו... בננות

במאה ה- 19 התבססה פרנסתה העיקרית של קוסטה ריקה על גידול הקפה ומאות חוואים התעשרו ואף חברו בארגונים אשר לא פעם לחמו אלה באלה, וביחד נגד הממשלה, למען אינטרסים שונים. את הקפה נהגו להטעין על גבי עגלות משא קטנות רתומות לצמדי שוורים, ולנהוג אותן במשך שבועות ארוכים בדרכי ההר ובמורדותיו, בואכה נמלי היצוא הגדולים לחופי הים הקריבי או לחופי האוקיינוס הפסיפי. אגדות ומסורות רבות נקשרו בכרכרת הקפה המסורתית, אשר עם השנים נהגו לעטר אותה, בעיקר הילדים, בשלל ציורים וצבעים. עונת איסוף הקפה מתרחשת בכל שנה בחודשים דצמבר – פברואר, והמשפחות נהגו להיעזר בילדים במשימת הקטיף הידנית והמפרכת. לכן נהוג החופש הגדול בקוסטה ריקה בחודשים אלו, וכך גם נותר לאחר שירד הקפה מגדולתו.

ואכן, בדרכנו אנו חולפים על פני כפרים שבליבם ניצב מבנה בית ספר צנוע, אך ריק מתלמידיו. במחצית השנייה של המאה ה- 19 יזמה הממשלה הקמת מסילת ברזל ארוכה, שתחליף את כרכרות הקפה המסורתיות. עם השלמת המסילה, ב- 1871, התברר כי לממשלה אין כסף לשלם ליזם האמריקאי, אשר התפשר וקיבל בתמורה עשרות אלפי דונמים של אדמה פורייה במחוז המזרחי הסמוך לים הקריבי. אותו יזם נטע כאן מטעי בננות והיה ממקימי חברת הפירות המאוחדת, אשר שנים אחר כך שלטה בכל מרכז אמריקה. גם כיום נטועים כאן מטעי הבננות הנשלטים על ידי אמריקאים. הבננות של קוסטה ריקה ידועות בטעמן המתוק ובמגוון רב של צורות. החל מבננות זעירות מתקתקות מאוד, ועד לבננות גסות ("פלאטנו"), שאינן ניתנות למאכל אלא לבישול, טיגון או אפייה.

 
קוסטה ריקה
כרכרת הקפה המסורתית של קוסטה ריקה  (צילום: עוזי טאובר)
אוכל, קניות והר אחד שהתנקה מעננים

עשינו פעמינו אל הר הגעש ארנאל. הגשם מלווה אותנו, קצת אפרורי בחוץ ואנו חולפים על פני עשרות אלפי דונמים של מטעי בננות. אחר הצהריים אנו מגיעים אל עיירה קטנה בשם לה-פורטונה (La Fortuna), המונה כ- 2,000 תושבים. אנו מבקשים מעט מזור לישבן המטולטל מן הנסיעות בדרכים משובשות, ואני מכריז על הפסקה של שעה וחצי. קצת להתאושש, קצת לקנות ובעיקר, לאכול משהו לצהריים.

המסעדה המקומית העממית נקראת "סודה", ומגישים בה מבחר מאכלים מקומיים טעימים להפליא המבוססים על בשר חזיר, עוף, אורז ושעועית שחורה, מחית תירס ופלאטנו (בננה מטוגנת). איש איש פונה לדרכו ולמעשיו, ואני מביט אל עבר המקום בו היה אמור להזדקר הר הגעש ארנאל. כרגע הוא מכוסה עננים ואפילו גשם קל מתחיל לרדת. נזכרתי שנדירות הן הפעמים בהן ניתן לחזות במלוא יפעתו של ההר החרוטי הנשגב הזה, ואמרתי לעצמי "נו מילא, נקנה כבר גלויה...".


ואולם עם תום ההפסקה התברר כי הגשם שירד זה עתה פיזר את העננים, ותוך כדי התקדמותנו נחשף ההר מולנו במלוא הדרו. ברור כשלג, גבוה ושגיא, מורדותיו ירוקים ומלועו מיתמר עשן לבן, המרמז על פעילות געשית. הארנאל ידוע בפעילות המתרחשת בו כמעט כל 10 דקות, ברמות נמוכות של עוצמה.


בתי מלון מומלצים באזור לה פורטונה

שני בתי המלון שנביא כאן, נמצאים במיקום מצוין, מספר קילומטרים מהעיר לה-פורטונה, אגם ארנאל והכניסה לפארק הוולקני ארנאל. משניהם נשקף נוף הר הגעש המתנשא מעליהם, ובשניהם ניתן לארגן את כל הפעילויות והאטרקציות שמציע האזור.

מלון לוס לאגוס (Hotel Los Lagos Spa & Resort) הוא מלון 3 כוכבים מקסים, טובל בירוק, שבתחומו מעיין חם טבעי, המזין ספא ומספר בריכות חיצוניות (בטמפ. שונות). החדרים כולם ממוזגים ועם מרפסת, ויכולים להלין 2-4 מבוגרים (ילדים עד גיל 6 בחינם).

מלון נאיארה גארדנס (Nayara Hotel Spa and Gardens), הוא מלון בוטיק מפואר, המציע חדרים, ווילות ובקתות, כולם מרווחים וממוזגים, עם טרסה פרטית ואמבט עיסוי זוגי. במלון מספר בריכות וספא המציע טיפולים שונים, ארוחת בוקר משובחת, מסעדה מצויינת, וצוות שעושה הכל להנעים את זמנם של האורחים.
 
מלון לוס לאגוס – מעיינות חמים טבעיים המזינים ספא ובריכות
 
מלון מומלץ באזור לה פורטונה והר הגעש ארנאל   מלון מומלץ באזור לה פורטונה והר הגעש ארנאל
מלון נאיארה גארדנס
 – מלון בוטיק מפואר ומפנק המשקיף לעבר הר הגעש ארנאל
 

מעל יערות הגשם והעננים

המשך המסע לוקח אותנו אל מכלול של גשרים תלויים, על פני אחד מיערות הגשם המרהיבים של קוסטה ריקה. יער גשם מוגדר ככזה בשל קרבתו לקו המשווה, וכן בשל העובדה כי הוא נהנה מ- 3,000 ממ"ר גשם בשנה, לפחות. יער שכזה משלב מגוון של עצים (מעל 1,400 מינים), מטפסים, בני שיח, שרכים, צמחים נמוכים רחבי עלה, חזזיות, פטריות, פרחים וסחלבים זעירים ובעיקר, בעלי חיים חמקמקים. 

מאבק עצום מתרחש ביער שכזה, ובעיקר ביערות עננים, אלו שעננים וערפילים אופפים אותם רוב ימות השנה ומעניקים להם נופך מסתורי. המאבק המתרחש בין הצמחים השונים על מעט קרינת שמש, במידה ויש כזו, הוא אדיר. מרבית העצים מיתמרים לגובה של 70 מטרים ואף יותר, גזעיהם ישרים וצמרתם דקת עלים. המאבק מתעצם גם נוכח מיעוט הקרקע העומדת לרשות הצמחים, וחלקם מטפסים על העצים וחונקים אותם. למטה, בסמוך לקרקע, מתפתחים הצמחים רחבי העלים, מתאמצים ככל יכולתם להטמיע את קרני השמש המעטות. מעל כל אלו אנו נעים על פני סדרה של גשרים תלויים בין שמים וארץ, מתנדנדים ומפחידים, ומשקיפים על פני צמרות העצים ואל הנוף המרהיב הנגלה לנגד עינינו. בערב כבר הרשינו לעצמנו להרפות שרירים ומתח במרחצאות המים החמים של ארנאל, לטבול וליהנות מן הפעילות של הטבע על מקורות המים המתחממים בשל געשיות אזור כולו.
 
הדרך אל החוף הפסיפי, קוסטה ריקה
הדרך ההררית המשגעת אל החוף הפסיפי הצפוני  (צילום: עוזי טאובר)

 

הפינה הישראלית בקוסטה ריקה – מלון לנדס אין לאב

במרחק כשעה נסיעה מהעיירה לה-פורטונהבלב יער עננים סבוך ומרשים, ממש על אם הדרך הראשית למרבית האתרים בצפון המדינה, אתרי הגעש והיער, הפריחה וחופי הים, ניצב לו מלון קטן ויפהפה, המנוהל על ידי חבורת ישראלים צעירים.

במלון לנדס אין לאב (Lands in Love) ניכר יופיו של הטבע בכל פינה. הישראלים המיוחדים הללו שוקדים על מראה טבעי אך מהודר למלון, הבנוי כלודג' הררי מרשים. בתי הלודג' בנויים על צלע גבעה הסמוכה אל היער עצמו, ומשקיפים על עמק מטופח בו נמצאת בריכת השחייה. אפשר לטייל בשבילי היער וליהנות מעצמת הטבע ומבעלי החיים המנתרים בין ענפי העצים. מסעדת המלון מגישה אוכל מגוון ומעולה, המבוסס על מתכונים ייחודיים ועל מזון טבעי אנין במיוחד. צוות המלון המסור מציע גם שפע פעילויות מגוונות לאורחיו בסביבה בפרט, ובקוסטה ריקה בכלל. 
 
מלון לאנדס אין לאב lands in love קוסטה ריקה   מלון לאנדס אין לאב lands in love קוסטה ריקה
מלון לאנדס אין לאב lands in love קוסטה ריקה   מלון לאנדס אין לאב lands in love קוסטה ריקה
מלון לנדס אין לאב
 – הפינה הישראלית בקוסטה ריקה
 

מידע נוסף

כתבות נוספות 


עוזי טאובר
 
אודות הכותב
עוזי טאובר, מדריך צלם וכותב. מדריך מזה שלושים שנה, בעל ניסיון רב וידע מקיף - גיאוגרפי, היסטורי ומדעי. מוביל קבוצות מטיילים בישראל ובעולם, מארגן קבוצת צלמים, לצילומי טבע ונוף עירוני.  כתב ארבעה ספרים שהאחרון שבהם "מציץ אל העולם". www.uzitauber.comסטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר