שמורות טבע באזור מונטה ורדה
מאת: אלון כספי


במשאל פופולריות נבחרה שמורת מונטה ורדה לאחד משבעת פלאי קוסטה ריקה. הנייוזוויק שם אותה במקום ה-14 ברשימת המקומות בהם יש לבקר בעולם לפני שהם נעלמים, והנשיונל גאוגרפיק כינה אותה "התכשיט שבכתר של שמורות יערות העננים".


בבסיס קיומה של מונטה ורדה עומדת התפיסה של שימור הטבע. איך הכל התחיל ומה היא מציעה כיום – הכול בכתבה.

שמורת מונטה ורדה   שמורת מונטה ורדה
 שמורת מונטה ורדה   שמורת מונטה ורדה
קופי קאפוצ'ין מתוקים ביערות העננים של מונטה ורדה (צילום: NH53)


מונטה ורדה (A) ויעדי טיול בסביבתה המוזכרים בכתבה

דרום אמריקהמונטה ורדה – איך הכול התחיל

ב-1951 הגיעה קבוצה של 11 משפחות קוויקרים מאלבאמה ארצות הברית, להתיישב בקוסטה ריקה שוחרת השלום. הם הגיעו דרך גבול פנמה לחצי האי ניקויה (Nicoya Peninsula), בחפשם מקום להתיישב בו. המקום נבחר בגלל אקלים ההרים הלח וריחוקו מהמרכז וכונה מונטה ורדה (Monteverde), שמשמעו "ההר הירוק". הם הקימו חוות והחלו בייצור חלב, בגידול בקר וגידולי חקלאות, כולל גידול קפה. לחינוך ילדיהם בנו הקוויקרים בית ספר שנקרא "בית ספר לידידות הפועל", בהאמינם בחיים פשוטים, המתרכזים סביב המשפחה. מכיוון שהם בעלי מודעות סביבתית חזקה, הם הקדישו חלק מהחינוך לשימור הסביבה, ולכן גם הפרישו חלק משטחי החוות החקלאיות שלהם למטרת שימור היער והגנה על קו פרשת המים, עבור הדורות הבאים.

שמורת הטבע מונטה ורדה, מפת הפארקים בקוסטה ריקה
מפת שמורות הטבע והפארקים הלאומיים בקוסטה ריקה. בצפון - שמורת הטבע מונטה ורדה
 

יעד תיירות ברמה עולמית

אט אט החלו ביולוגים לשים לב לייחסם של התושבים החדשים של יער גשם הררי זה, החוצה את קוסטה-ריקה. ג'ורג' פוול, מסטרנט לביולוגיה מארה"ב, היה הראשון שהחל בתחילת שנות ה-70 בעבודת מחקר ארוכת טווח על מונטה ורדה ואחרים באו בעקבותיו. הוא הקים את שמורת הטבע מונטה ורדה (Monteverde) ב-1972 יחד עם קוויקר נוסף, גילפורד גינדס.

במהרה החל להתפרסם דבר קיומו של האזור העשיר במגוון רחב של צמחים ובעלי חיים, החיים בסביבתם הטבעית. מבקרים חובבי טבע החלו לזרום למקום ולמלא את חדרי האירוח הפשוטים שהמקום הציע. בשלהי שנות ה-80 החלו התושבים לבנות אכסניות קטנות ומסעדות, וב- 15 השנים האחרונות הפכה מונטה ורדה ליעד תיירותי ברמה עולמית, המציע פעילות מספקת למספר ימי שהייה. היום מונים הקוויקרים המתגוררים במקום כ- 800 איש והם עוסקים בעיקר בתיירות, שהיא ענף הפרנסה העיקרי של מונטה ורדה.
בתי מלון במונטה ורדה

מונטה ורדה, מלון ביער העננים
כיום יש באזור מונטה ורדה בתי מלון ברמה גבוהה, בתמונה - מלון אל אסטבלו מאונטן הנושק ליער העננים
 

אחד משבעת פלאי קוסטה ריקה

שמורת יער העננים מונטה ורדה מושכת אליה חובבי טבע רבים. ביער עצים גבוהים רבים. בגלל גובה האזור ומזג האוויר הלח, הוא עטוף בערפילים קסומים, הנותנים למטייל את התחושה שהוא בעננים. בשמורה ישנם תשעה שבילי הליכה עיקריים הנמתחים לאורך 13 קילומטר. השבילים מסומנים וקלים להליכה.

הציפור האופיינית לאזור היא ה
קצאל והיא מתבודדת ביער. זוהי ציפור גדולה בצבעי כחול, ירוק-מבריק וחזה אדום. זנבה ארוך ונוצותיה מרהיבות. הקצאל היתה קדושה לנסיכי המאיה והאצטקים, שענדו את נוצותיה בטקסיהם.
hube vsca' anur, nubyv ursv' euxyv rhev
יונקי דבש בתחנת האכלה בשמורה  (צילום: NH53)

 שמורת הטבע סנטה הלנה ופארק סלוואטורה

יער העננים סנטה אלנה (Reserva Santa Elena) הסמוך, נמצא ברום של 1,700 מטר ובו שבילי הליכה באורך 12 קילומטרים. נדמה שעצי היער הגבוהים צומחים אל השמים ועליהם צומחות ברומליות בצבעי ורוד ואדום מבהיקים. שאון הציפורים ממלא את האוויר ומרחוק אפשר להבחין בקופים המייללים. ניתן להשקיף מכאן לעבר הר הגעש ארנאל.
לינה באזור שמורת סנטה אלנה  |  כתבה על אזור לה פורטונה והר הגעש ארנאל
 
פארק סלוואטורה (Selvatura Adventure Park) הינו יעד תיירות בפני עצמו ובקלות אפשר לבלות בו יום שלם. גשרים תלויים ואומגות יער ייקחו את המבקרים דרך מעבה היער אל גן הפרפרים, גלריית הצופיות (יונקי הדבש), תערוכת הזוחלים והדו-חיים. 
מסעות השמים הרגליים, באמצעות הגשרים התלויים, הינם סיורי שטח נפלאים אל תוך מעבה היער, המאפשרים לגלות בתוך כל הירוק, הליקוניות אדומות, פריחה ורודה של עצי הבלסה וציפורים בעלות פלומה זוהרת ועוד ועוד.
לינה באזור פארק סלוואטורה

שמורת מונטה ורדה   שמורת מונטה ורדה
עם הקופים במרומי יער העננים של פארק סלוואטורה (צילום: NH53)
 

יעדים נוספים לביקור במונטה ורדה

באזור מונטה ורדה יש הרבה תיירות חקלאית כפרית, המהווה מוקד משיכה גדול - והתושבים מאורגנים לכך.
האתרים המעניינים הם: 
קואופרטיב של נשים אמניות (CASEM Cooperative of Artisans Santa Elena Monteverde), בית חרושת מקומי לגבינה ומרכז איסוף ועיבוד של גרעיני הקפה.
האחרון נקרא Coopeldos R.L והוא קואופרטיב שמונה יותר מ- 400 מגדלי קפה, המציע סיור מאורגן היטב לצפייה בתהליך גידול וייצוא הקפה. אפשר להגיע למרכז גם ברכיבה על סוסים -אטרקציה בפני עצמה.
 
אפשר להצטרף לסיור לילה, המוביל אל בריכת הצפרדעים המפורסמת, בה מגוון רחב של צפרדעים שונות.
 
שמורת מונטה ורדה
אומגה במרומים, פארק סלוואטורה (צילום: NH53)
 

חלום של ילדים

שמורת יער הגשם הנצחי של הילדים (Bosque Eterno de los Niños), ראשיתה בחלום של הצלת יערות הגשם עבור הילדים של העתיד. החלום החל בשנת 1987 בבית ספר כפרי קטן בשוודיה, כאשר בשיעור על יערות טרופיים, ילד בן תשע, רולנד טאינסו (Roland Teinsuu)  שאל מה אפשר לעשות כדי לשמור על היער ועל החיות מפני הרס. זה היווה את הטריגר לקמפיין לוקלי לגיוס כספים לרכישת והגנה היער בקוסטה ריקה. המורה שלו ובעלה (Eha & Bernd Kern), בסיוע הביולוג שרון קינסמן, הציגו את הפרויקט בבית הספר.

רולנד וחבריו אספו 1500$ כדי לקנות 60 דונם של יער טרופי. מעודדים מהצלחה ראשונית זאת, הוקמה עמותת יער הילדים (
Barnens Regnskog), המוקדשת להצלת יערות טרופיים. העמותה ביססה את החזון על תרומות של ילדים מכל העולם, באמצעות איסוף פחיות אלומיניום, בקבוקי זכוכית, אפיית עוגות ועוגיות, בקשה לדמי חג המולד או ימי הולדת למטרה זאת, ועוד דרכים מקוריות לאיסוף מעות לרכישת עוד ועוד חלקות יער למען יישמר לדורות הבאים. שטח היער לשימור הפך להיות השמורה הפרטית הגדולה ביותר בקוסטה-ריקה, בסמוך לשמורת יער העננים של מונטה ורדה, אולם אין העמותה חוגגת את הצלחתה והיא לא רואה שיש לעצור ולהפסיק את עבודתה, מכיוון שיש עוד שטחי יער גשם רבים לרכישה והצלה.

 

איך מגיעים והאם התיירות פוגעת באותנטיות?

הגישה למונטה ורדה אינה קלה. דרכי הגישה הסובבות הן דרכי עפר וחצץ תלולות ורצופות מהמורות, למעט מרכז העיירה סנטה אלנה (Santa Elena) שנסלל ורוצף. מומלץ להגיע ברכב 4x4 מאובזר היטב. תנועת המבקרים לאזור לא נפגעת בשל כך, כי תנאי הנסיעה הקשים נתפסים כחלק מחוויית המקום.

מונטה ורדה הינה דוגמא לחיים בדו-קיום של תיירות ופיתוח, קהילות מקומיות החולקות ביניהן בשיתוף מנהגים ופולקלור. יש הסבורים שביקור במונטה ורדה הוא כמו לצעוד אחורה בזמן, בעוד שאחרים רואים בה מרכז עכשווי ודוגמא חיובית לקהילות אחרות שפניהן אל העתיד.
 

מלון מומלץ במונטה ורדה

מלון אל אסטבלו מאונטן (El Establo Mountain Hotel) הוא מלון 3 כוכבים, השוכן על גבול יער העננים של מונטוורדה. המלון מציע בריכה, מגרשי ספורט, מרכז בריאות וספא, מסעדה, חדרים מרווחים עם מרפסת ואפשרות לסיורים בסביבה.

מלון בשמורת מוטוורדה, קוסטה ריקה
מלון אל אסטבלו מאונטן – מלון מפנק אל מול יערות העננים של מונטוורדה
 

מידע נוסף

השכרת רכב בקוסטה ריקה

כתבות נוספות


אלון כספי, קוסטה ריקה
 
אודות הכותב
אלון כספימומחה בבניית מסלולי טיולים, ליווי ותמיכה לאורך הטיול ללקוחות ישראלים. חי חמש וחצי שנים בקוסטה-ריקה, בלנדס אין-לאב, מלון בלב יער עננים, עם מרכז פעילויות אתגריות - יפה כאגדה.
דוא"ל: alon@landsinlove.com  אתר הבית: www.landsinlove.comסטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר