www.goTravel.co.il
הרשמה למגזין GOTRAVEL
מגזין איכותי עם כתבות עומק על יעדי טיול בעולם ישלח בחינם לדואר האלקטרוני שלכם
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:שמורות טבע באזור מונטוורדה
מאת: אלון כספי


בבסיס קיומה של מונטוורדה עומדת התפיסה של שימור הטבע. ב-1951 הגיעה קבוצה של 11 משפחות קוויקרים מאלבאמה ארצות הברית, להתיישב בקוסטה ריקה שוחרת השלום. הם הגיעו דרך גבול פנמה לחצי האי ניקויה, בחפשם מקום להתיישב בו. המקום נבחר בגלל אקלים ההרים הלח וריחוקו מהמרכז וכונה מונטוורדה, שמשמעו "ההר הירוק". הם הקימו חוות והחלו בייצור חלב, בגידול בקר וגידולי חקלאות, כולל גידול קפה. לחינוך ילדיהם בנו הקוויקרים בית ספר שנקרא "בית ספר לידידות הפועל", בהאמינם בחיים פשוטים, המתרכזים סביב המשפחה. מכיוון שהם בעלי מודעות סביבתית חזקה, הם הקדישו חלק מהחינוך לשימור הסביבה ולכן גם הפרישו חלק משטחי החוות החקלאיות שלהם למטרת שימור היער וכדי להגן על קו פרשת המים עבור הדורות הבאים.


מונטוורדה - ההר הירוק של קוסטה ריקה
יער הגשם של ההר הירוק (צילום: אסף שלוסברג)


מפת שמורות הטבע והפארקים הלאומיים בקוסטה ריקה. בצפון - שמורת הטבע מונטוורדה
לחצו למפה אינטראקטיבית אמריקה הלטינית

יעד תיירות ברמה עולמית
אט אט החלו ביולוגים לשים לב לייחסם של התושבים החדשים של יער גשם הררי זה, החוצה את קוסטה-ריקה. ג'ורג' פוול, מסטרנט לביולוגיה מארה"ב, היה הראשון שהחל בתחילת שנות ה-70 בעבודת מחקר ארוכת טווח על מונטוורדה ואחרים באו בעקבותיו. הוא הקים את שמורת הטבע מונטוורדה (Monteverde) ב-1972 יחד עם קוויקר נוסף, גילפורד גינדס.

במהרה החל להתפרסם דבר קיומו של האזור העשיר במגוון רחב של צמחים ובעלי חיים, החיים בסביבתם הטבעית. מבקרים חובבי טבע החלו לזרום למקום ולמלא את חדרי האירוח הפשוטים שהמקום הציע. בשלהי שנות ה-80 החלו התושבים לבנות אכסניות קטנות ומסעדות וב- 15 השנים האחרונות הפכה מונטוורדה ליעד תיירותי ברמה עולמית, המציע פעילות מספקת למספר ימי שהייה. היום מונים הקוויקרים המתגוררים במקום כ-800 איש ועוסקים בעיקר בתיירות, שהיא ענף הפרנסה העיקרי של מונטוורדה.
בתי מלון במונטוורדה

אחד משבעת פלאי קוסטה ריקה
במשאל פופולאריות נבחרה שמורת מונטוורדה לאחד משבעת פלאי קוסטה ריקה. הנייוזוויק שם אותה במקום ה-14 ברשימת המקומות בהם יש לבקר בעולם לפני שנעלמים, והנשיונל גאוגרפיק כינה אותה "התכשיט שבכתר של שמורות יערות העננים".

שמורת יער העננים מונטוורדה מושכת אליה חובבי טבע רבים. ביער עצים גבוהים רבים. בגלל גובה האזור ומזג האוויר הלח, הוא עטוף בערפילים קסומים, הנותנים למטייל את התחושה שהוא בעננים. בשמורה ישנם תשעה שבילי הליכה עיקריים הנמתחים לאורך 13 קילומטר. השבילים מסומנים וקלים להליכה. הציפור האופיינית לאזור היא הקצאל המתבודדת ביער. זוהי ציפור גדולה בצבעי כחול, ירוק-מבריק וחזה אדום. זנבה ארוך ונוצותיה מרהיבות. הקצאל היתה קדושה לנסיכי המאיה והאצטקים, שענדו את נוצותיה בטקסיהם.
כתבה על ציפור הקצאל המרהיבה של גואטמלה
 


משקיפים ממרומי הגשר התלוי בפארק סלוואטורה (צילום: אסף שלוסברג)

 

 

סנטה הלנה, פארק סלוואטורה ואתרים סמוכים
יער העננים סנטה הלנה הסמוך, נמצא ברום של 1,700 מטר ובו שבילי הליכה באורך 12 קילומטרים. נדמה שעצי היער הגבוהים צומחים אל השמים ועליהם צומחות ברומליות בצבעי ורוד ואדום מבהיקים. שאון הציפורים ממלא את האוויר ומרחוק אפשר להבחין בקופים המייללים.

פארק סלוואטורה הינו יעד תיירות בפני עצמו ובקלות אפשר לבלות בו יום שלם. גשרים תלויים ואומגות יער ייקחו את המבקרים דרך מעבה היער אל גן הפרפרים, גלריית הצופיות (יונקי הדבש), תערוכת הזוחלים והדו-חיים.

מסעות השמים הרגליים, באמצעות הגשרים התלויים, הינם סיורי שטח נפלאים אל תוך מעבה היער, המאפשרים לגלות בתוך כל הירוק, הליקוניות אדומות, פריחה ורודה של עצי הבלסה וציפורים בעלות פלומה זוהרת ועוד ועוד.

עוד במקום תיירות חקלאית כפרית, המהווה מוקד משיכה גדול - והתושבים מאורגנים לכך. האתרים המעניינים הם - Casemancoop שהוא קואופרטיב של נשים אמניות, בית חרושת מקומי לגבינה ומרכז איסוף ועיבוד של גרעיני הקפה -Coopeldos - שהוא קואופרטיב שמונה יותר מ- 400 מגדלי קפה, המציע סיור מאורגן היטב לצפייה בתהליך גידול וייצוא הקפה. אפשר להגיע למרכז גם ברכיבה על סוסים -אטרקציה בפני עצמה.

סיורים נוספים ניתן לעשות בלילה, ללכת לראות את בריכת הצפרדעים המפורסמת, בה מגוון רחב של צפרדעים שונות ועוד.

הגישה למונטוורדה אינה קלה. דרכי הגישה הסובבות הן דרכי עפר וחצץ תלולות ורצופות מהמורות, למעט מרכז סנטה הלנה שנסלל ורוצף. מומלץ להגיע ברכב 4x4 מאובזר היטב. תנועת המבקרים לאזור לא נפגעת בשל כך, כי תנאי הנסיעה הקשים נתפסים כחלק מחוויית המקום.

מונטוורדה הינה דוגמא לחיים בדו-קיום של תיירות ופיתוח, קהילות מקומיות החולקות ביניהן בשיתוף מנהגים ופולקלור. יש הסבורים שביקור במונטוורדה הוא כמו לצעוד אחורה בזמן, בעוד שאחרים רואים בה מרכז עכשווי ודוגמא חיובית לקהילות אחרות שפניהן אל העתיד.
 

חלום של ילדים

שמורת יער הגשם הנצחי של הילדים (Bosque Eterno de los Niños), ראשיתה בחלום של הצלת יערות הגשם עבור הילדים של העתיד. החלום החל בשנת 1987 בבית ספר כפרי קטן בשבדיה, כאשר בשיעור על יערות טרופיים, ילד בן תשע, רולנד טאינסו (Roland Teinsuu)  שאל מה אפשר לעשות כדי לשמור על היער ועל החיות מפני הרס. זה היווה את הטריגר לקמפיין לוקלי לגיוס כספים לרכישת והגנה היער בקוסטה ריקה. המורה שלו ובעלה (Eha & Bernd Kern), בסיוע הביולוג שרון קינסמן, הציגו את הפרויקט בבית הספר.

רולנד וחבריו אספו 1500$ כדי לקנות 60 דונם של יער טרופי. מעודדים מהצלחה ראשונית זאת, הוקמה עמותת יער הילדים (
Barnens Regnskog), המוקדשת להצלת יערות טרופיים. העמותה ביססה את החזון על תרומות של ילדים מכל העולם, באמצעות איסוף פחיות אלומיניום, בקבוקי זכוכית, אפיית עוגות ועוגיות, בקשה לדמי חג המולד או ימי הולדת למטרה זאת, ועוד דרכים מקוריות לאיסוף מעות לרכישת עוד ועוד חלקות יער למען יישמר לדורות הבאים. שטח היער לשימור הפך להיות השמורה הפרטית הגדולה ביותר בקוסטה-ריקה, בסמוך לשמורת יער העננים של מונטוורדה, אולם אין העמותה חוגגת את הצלחתה והיא לא רואה שיש לעצור ולהפסיק את עבודתה, מכיוון שיש עוד שטחי יער גשם רבים לרכישה והצלה.מידע נוסף
לודג'ים ומלונות בקוסטה ריקה
בתי מלון במונטוורדה

כתבות נוספות
יעדים מומלצים לטיול בקוסטה ריקה
טיול ג'יפים בקוסטה ריקה
טיול משפחתי בקוסטה ריקה
קוסטה ריקה – אנשים וטבע
יער הגשם של קוסטה ריקה


אלון כספי, קוסטה ריקה
 
אודות הכותב
אלון כספימומחה בבניית מסלולי טיולים, ליווי ותמיכה לאורך הטיול ללקוחות ישראלים. חי חמש וחצי שנים בקוסטה-ריקה, בלנדס אין-לאב, מלון בלב יער עננים, עם מרכז פעילויות אתגריות - יפה כאגדה.
דוא"ל: alon@landsinlove.com  אתר הבית: www.landsinlove.com

לקריאת כתבות נוספות של אלון.
מספר צפיות: 6321
380