יער הגשם של קוסטה ריקה
מאת: אוריאל ישיב 


בפעם האחרונה שביליתי בצמרת עץ הייתי בן תשע או עשר ושיחקתי את טרזן. התלהבתי כל כך מהביצועים שלו בזינוקים מרהיבים מעץ לעץ שהחלטתי לנסות זאת בעצמי, ובאמת עפתי באוויר. אלא, שלעץ השני לא הגעתי ומצאתי את עצמי שרוע על האדמה חבול וכואב. עברו עשרות שנים והנה אני שוב בצמרת עץ. לא בגובה מצחיק של שניים וחצי מטר, אלא בגובה של שמונים ואפילו מאה מטר, ומתכונן לרחף מצמרת העץ הזה לעץ ענק אחר, מרחק של שלוש מאות ושמונים מטר!


שמורת מונטה ורדה   שמורת מונטה ורדה
עם הקופים במרומי יער העננים של פארק סלוואטורה באזור מונטה ורדה   (צילום: NH53)

דרום אמריקהמאה ועשרים מטר מעל רצפת היער

רתום היטב בחגורות חזקות, תלוי בקרסים לכבל פלדה אדיר, מתוח בין עצים, מלא התלהבות טרזנית (כן, נזכרתי בהרגשה), זינקתי למעוף המדהים בין העצים ומעל העמק של יער הגשם של קוסטה ריקה. זה היה נפלא! כל כך שונה מטיסה אפילו נמוכה מאד. דומה יותר לצניחה, אבל כובש יותר, בגלל המהירות העצומה בה הריחוף מתרחש. משהתחלנו בגלישה בין העצים, בלי אפשרות להפסיק או לרדת, היו לפני, לשמחתי ולהנאתי, שנים עשר קטעים כאלה. בתחילה נהניתי מעצם הגלישה המסחררת ומהמהירות. כשההתרגשות הראשונית חלפה למדתי להאט את הגלישה (בעזרת כפפות העור העבות בהן צוידנו) והתחלתי להתעמק יותר בנוף - הן מתחתיי והן לכל האופק הנפרש מלוא העין.

זה היה עוצר נשימה ומרהיב: עצי ענק מסוגים שונים, בעלי צמרות רחבות או למרבה ההפתעה דווקא מדולדלות. שרכים מטפסים נדבקים לגזעים ומציגים עלווה מגוונת להפליא בגודל, בצורה או בצבע. הפרחים הקטנים והצבעוניים הגדלים על קרקעית היער או על גזעי העצים הנרקבים, אינם נראים מהגובה, אך פה ושם איזו ציפור צבעונית מרחפת מזכירה אותם. העננים נחו ממש מעל הראש, לבנים, לבנים על רקע השמים הכחולים והסתירו את השמש. הכל היה כה שקט ורק אוושת הקרס המחליק על גבי הכבל חיברה אותי עם המציאות אליה התקרבתי במהירות עצומה.

הקטע הראשון אורכו היה ארבעים מטר, אבל הוא היה בשיפוע חד ובתור התחלה היה לכמה מחברי קטע זה מפחיד אם לא מבהיל. הקטעים הבאים היו מסוגים שונים ואורכים שונים - משישים ועד שלוש מאות ושמונים מטרים. הסיום היה מרגש לא פחות, כאשר בשיפוע חד יחסית גמענו את שבעים המטרים האחרונים ומצאנו את עצמנו שוב על משטח בצמרת עץ, אבל מעל סולם שהוריד אותנו לדשא ולגינת מלון ציורי וחמוד. חיכו לנו שם אלה שלא העיזו, אך גם כיבוד טעים להשיב את הנפש הנרגשת. שבועות אחרי הגלישה לא נרגעים ממנה וזו חוויה בלתי נשכחת.

שמורת מונטה ורדה
לעוף בין העצים ומעל העמק של יער הגשם של קוסטה ריקה, פארק סלוואטורה  (צילום: NH53)
 

זהב הטבע של קוסטה ריקה

טבע זו החוויה של קוסטה ריקה. "החוף העשיר" כפי שכונה המקום על ידי קולומבוס כשעגן בספטמבר 1502 בחוף המזרחי, ליד מה שהיום היא עיר הנמל פורטו-לימון. נזמים ועדיי זהב שענדו הילידים הטעו אותו ואת חבריו לחשוב שזו ארץ מרבצי זהב. אבל היא לא הייתה כזו אז וגם לא כעת. מה שיש בארץ המגוונת זהו טבע מרתק ואנשים חביבים. ומי שמחפש טבע ראשוני - הרי געש פעילים, מכתשי ענק, נהרות שוצפים, יערות גשם סבוכים, הרים בעננים, צמחיה עבותה ועשירה, שבעלי חיים רבים - חלקם נדירים, חופים נעימים לאורכם של שני אוקיינוסים, מלונות טובים וגם מלונות פאר, אנשים לבביים וצנועים, מדינה שלווה עם מעט היסטוריה והרבה רצון טוב - ימצא זאת בקוסטה ריקה.
 
מלון Nayara Hotel Spa, הר הגעש ארנל, קוסטה ריקה
מראה הר הגעש ארנל נשקף מבריכת 
מלון נאיארה גארדנס


בירת קוסטה ריקה סן חואן (A) ויעדים נוספים המוזכרים בכתבה
משקיעים בטבע במקום בצבא

51.000 ק"מ רבועים זהו שטחה של המדינה הממוקמת בין ניקרגואה בצפון לפנמה בדרום. מדינה שאלוהים חנן אותה ביופי שופע ובאנשים שהשכילו להפוך את הטבע לחלק מאורח החיים ותפיסת העולם שלהם. למעלה משליש משטח המדינה הן שמורות טבע והיא המדינה הראשונה בעולם בטיפוח תיירות אקולוגית - תיירות השומרת על הטבע וחיה בו, תוך פגיעה מינימלית במה שיש שם. על כל עץ שנכרת ביערות חייבים לטעת חמישה עצים. אסור לצוד, אסור להאכיל בעלי חיים, אסור לקטוף. המלונות באזורים מסוימים אחראים לניקיון השמורה שבקרבתם והם עצמם בנויים כך שלא יזהמו את הסביבה. הפיתוח האורבני של האוכלוסייה בת שלושה וחצי המיליון מוגבל לאזורים מוגדרים. שיגעון? לא ולא. הכל רציונלי.

כבר בשנת 1949 ביטלה קוסטה ריקה את הצבא וכך, בניגוד למתרחש בארצות אחרות של מרכז ודרום אמריקה, שיחררה את התקציב מנטל הוצאות הביטחון הכבדות ויכלה להעביר משאבים לשיפור התנאים הסוציאליים כמו חינוך (רק 5% של אנאלפביתים יש בה), שירותי בריאות, רווחה וכמובן לפיתוח. כאשר מנהיגי המדינה הדמוקרטית גילו שהמחצב האמיתי ואולי היחיד שלהם הוא הטבע, הפכו אותו לנושא מספר אחד בפיתוח, והתמורה מגיעה. למעלה ממיליון תיירים בשנה, רובם חובבי טבע, מסיירים בהתלהבות והתרגשות בעשרים הפארקים והשמורות, מגלים בעלי חיים, ציפורים וצמחים נדירים, נהנים מאתגרים כמו שיט רפסודות בנהרות גועשים, טיפוס על הרים, צלילה וגלישת גלים ומנוחה ופינוק.

 
נוחות החיים בקוסטה ריקה ולבביותם של תושביה מושכים אליה גם אלפי גמלאים זרים, רובם אמריקאים, שעשו אותה לבית השני ולפעמים הראשון שלהם.
 
מלון Hotel Los Lagos, הר הגעש ארנל, קוסטה ריקה
מעיינות מים חמים מזינים את הבריכות והספא של 
מלון לוס לאגוס, הר הגעש ארנאל נשקף ברקע

 

מכונת הזמן של סן חוזה

התחלה וסוף של כל טיול לקוסטה ריקה זו סן חוזה הבירה. אין בה הרבה. מספר המונומנטים מועט. הבולט ביותר הוא בית האופרה שניבנה ב- 1897 והוא שילוב של בית האופרה בפריס ולה-סקאלה במילאנו. רק אופרה הייתה חסרה לברוני הקפה, שניהלו את המדינה במאה ה-19. כדי להיות בטוחים ביופייה, הזמינו אדריכלים איטלקים וצרפתים וכך היא נראית. בנין רחב ידיים עם עיצובי פנים מפוארים וריהוט עשיר, שהימצאותם בלב מרכז אמריקה היא כמעט צחוק הגורל. כשיוצאים מהסיור בבניין (לא להחמיץ) וחוזרים לכיכר שמאחוריה, לעולם היום יום הלטיני - דוכני אוכל, רוכלים, ילדים מתרוצצים, אמהות עם תינוקות, בעלי חיים משוטטים וריח תבשילים באוויר, הרי זה כאילו חוזרים במכונת הזמן אל ההווה.
 
סן חוזה שוכנת בעמק המרכזי המחלק את קוסטה ריקה לשניים. לאורך העמק מתגוררת מרבית האוכלוסייה שלה. גם ביום ועוד יותר בשעות הערב, מבט מעל העמק בצד זה או אחר של שרשרות ההרים המקיפות אותו, הוא מראה שקשה לשכוח. הכל ירוק להדהים ובתוך כל הירוק בתים לבנים. אם בריכוז - ערים ואם בפיזור - כפרים או חוות מבודדות ומעל לכל רובצים אותם עננים לבנים נמוכים, נמוכים על רקע השמים הכחולים כל כך והאור העמום.
לינה בעיר הבירה סאן חוזה

המלצה על מלון במנואל אנטוניו
היער הטרופי נושק לחופי האוקיינוס, בתמונה פראדור ריזורט וספא הממוקם בקרבת שמורת מנואל אנטוניו
 

הקפה של קוסטה ריקה

מוצר היצוא החשוב ביותר הוא הקפה. מגדלים את השיח הירוק החיוני, עם פרחיו הלבנים ופירותיו האדמדמים, בשטחים נרחבים בעמק המרכזי ובשיפולי ההרים ומציעים אותו בכל הארץ (ובזול!) בכל צורת צבירה אפשרית. מעניין ואף כדאי לבקר באחת מחוות גידול ועיבוד הקפה ואם עושים זאת בחוות Britt הסמוכה לסן-חוזה, נהנים מחוויה משעשעת ומקורס מזורז בגידול, קטיף, עיבוד, ייצור וטעימת קפה.
שווקים, כנסיות ומוזיאונים, כמו גם חנויות מודרניות, בתי כלבו, בוטיקים ומסעדות מזון מהיר, יש כמובן בסן חוזה. את מוזיאון אבן הירקן (Jade) ואת מוזיאון האמנות הפרה-קולומביאנית החמצנו, כי שוב חזרנו לטבע והפעם במתחם  INBio Park, שהוא מרכז ממלכתי לטיפוח, שימור, לימוד ותצוגה, של שמורות הטבע של קוסטה ריקה. למי שביקר בהן קודם, תהיה זו תזכורת או סיכום. למי שטרם ביקר, זו ההקדמה. בשטח לא גדול בו ניתן לטייל בין שלושים דקות לשלוש שעות, נמצאות דוגמאות של יערות קוסטה ריקה בצומח ובחי והרי לכם מדינה שלמה אינסטנט.
 

לוע הר הגעש פואז מתנשא במרחק לא רב מהבירה סן חוזה  (צילום: Peter Andersen)
 

איך צועדים על צמרות עצים

שמורת מונטה ורדה (Monteverde Cloud Forest Biological Preserve‏) היא מרכז העלייה לרגל של שמורות הטבע בקוסטה ריקה. מי שעשה אותה לכזאת הייתה קבוצה קטנה של קווייקרים אמריקנים, שבתקופת מלחמת וייטנאם, כדי להימנע מגיוס לצבא, היגרו לקוסטה ריקה. בחיפושם אחר מקום עבודה בו יוכלו לקיים את אורח חייהם, גילו את המקום. הצלחתם בגידול בקר לייצור חלב ובעיקר גבינה, הביאו לשגשוג של כל האזור. באיזה שהוא שלב הוקם פנסיון לאורחים ותוך זמן לא רב הפך המקום לאתר התיירות מספר אחד של קוסטה ריקה. שמורה גדולה מאד, שחלקה קרוי שמורת יער הגשם הנצחי של הילדים (Bosque Eterno de los Niños) על שם אלפי ילדים בעולם שתרמו להקמתה, היא האבן השואבת של המקום. יערות גשם ראשוניים עם צמחיית בראשית (שיד אדם לא נגעה בהם) ויערות גשם משניים (עם נטיעות חדשות), הם המטרה העיקרית לביקור. כאן מזומנת למבקרים חוויה ייחודית - צעידה על צמרות העצים, ובאנגלית - Sky Walk.
 
היערות משתרעים על פני שטח עצום, בתוך שטח הררי, מפורץ בקניונים וערוצי נחלים. צעידה רצופה ביער הגשם פירושה לעלות ולרדת עם תוואי הקרקע. כדי לחסוך בכח ובזמן, הקימו שם גשרים תלויים בין השיפולים, כך שהמבקרים יכולים להמשיך בדרכם כמעט בקו גובה אחד. הגשרים, מהם באורך של מאות מטרים, מעניקים למטיילים את החוויה הייחודית הזו של צעידה על צמרות העצים, מעל לערוצים ולנחלים, צופים בעלווה, בשרכים המשתרגים למעלה, אל השמש  - שהיא עילת המאבק המתמיד ביער הבראשית בין הצמחים השונים, מהשיח הקטן ועד העץ הענק - בבעלי החיים המסתתרים בין הענפים, בציפורים המיוחדות למקום, בפרפרים הצבעוניים ומקשיבים לשקט העד השורר שם. בכנות אפשר לומר, שזו חוויה מעוררת התרגשות. אחרת מזו של הגלישה בין העצים, אצילית יותר ותרבותית יותר. היא באמת מקרבת את האדם אל הטבע. במידה ואת הטיול מלווה מדריך מקומי טוב, הרי שמטיול כזה חוזרים עשירים ומלאים בתחושות חדשות.
כתבה על שמורות טבע באזור מונטה ורדה
 


מלון מומלץ במונטה ורדה

מלון אל אסטבלו מאונטן (El Establo Mountain Hotel) הוא מלון 3 כוכבים, השוכן על גבול יער העננים של מונטוורדה. המלון מציע בריכה, מגרשי ספורט, מרכז בריאות וספא, מסעדה, חדרים מרווחים עם מרפסת ואפשרות לסיורים בסביבה.
מלון אל אסטבלו מאונטן - מלון מפנק אל מול יערות העננים של מונטוורדהעם האיגואנות לחופי האוקיינוס השקט

לו יכולנו, היינו נשארים עוד בכל מקום מהמקומות בהם ביקרנו. לבטח בשמורת הטבע מנואל אנטוניו שבחוף האוקיינוס השקט, שוחים ומשתכשכים במים הרוגעים, מטיילים בשמורה הנושקת לים, נהנים מהמאכלים המקומיים, מתוודעים טוב יותר לשתי האיגואנות שארחו לנו לחברה ליד החדר במלון החביב Casitas Eclipse, עורכים קניות למזכרת ולמתנות, מתרגלים לעובדה שמכל הערוצים הבינלאומיים בטלוויזיה, בכל מלון פאר, יש כאן רק ערוץ אחד, וכך מתנתקים בהדרגה מבעיות העולם ואולי אף חושבים להשתקע. אלא שכאמור, לא היה לנו הזמן לכך.
כתבה על שמורת מנואל אנטוניו
 

מלון מומלץ בקרבת הפארק הלאומי מנואל אנטוניו

פראדור ריזורט וספא (Parador Resort and Spa) הוא מלון יוקרתי ומקסים, ברמת 5 כוכבים, לחופי האוקיינוס השקט, במרחק 2 ק"מ מהכפר ו- 5 ק"מ מהכניסה לשמורה. יער הגשם הטרופי המקיף אותו עשיר בחיות בר, שלא אחת מגיעות לביקור בשטח המלון. החדרים המרווחים והסוויטות, כולם ממוזגים, עם מרפסת, ויכולים להלין עד 4 מבוגרים (בתוספת מיטת ילד במחיר מוזל). לרשות האורחים ספא עם מגוון טיפולים, 3 בריכות שחייה, 3 מסעדות ושפע אפשרויות לבילויים בסביבה הקרובה, כולל רפטינג, מסלולי הליכה, סיורים ועוד.
 
המלצה על מלון במנואל אנטוניו   המלצה על מלון במנואל אנטוניו
מלון פארדור ריזורט - פינוק לחופי האוקיינוס השקט ובלב יער טרופי
 
סוף דבר: חזרנו עם החוויות הנהדרות מהארץ הזו, שהיא יותר ירוקה ויפה מהירוק היפה ביותר בלוח הצבעים.


מידע נוסף
השכרת רכב בקוסטה ריקה
בתי מלון בעיר הבירה סאן חוזה
לינה בקרבת הפארק הלאומי מנואל אנטוניו

כתבות נוספות על קוסטה ריקה
יעדים מומלצים בקוסטה ריקה
אטרקציות בקוסטה ריקה

טיול ג'יפים בקוסטה ריקה
טיולי משפחות לקוסטה ריקה

אתי ואוריאל ישיב
 
אודות הכותבים
אתי ואוריאל ישיב, עוסקים שנים רבות בתיירות. ב- 1989 ייסדו את העיתון המקצועי לענף הנסיעות והתיירות "חדשות תיירות". ב- 1992 הקימו את מגזין התיירות "רואים עולם" שהוקדש כולו לכתבות תיירות וכיסה יעדים מקוטב לקוטב. גם היום מרבים לנסוע בעולם. כתבותיהם מתפרסמות בכתבי עת שונים ובאתר האינטרנט tnet.org.ilסטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר