הזמנות לחופשה שלך
טיול ג'יפים בקוסטה ריקה

לעומק יערות העננים והגשם:
טיול ג'יפים בקוסטה ריקה
מאת: עומר פלום


קוסטה ריקה היא ארץ האטרקציות הבלתי נגמרות, החל מטיולים רגליים הטובלים בטבע ירוק ורענן מכל עבר, דרך מתקני אומגה להעלאת הדופק  מעל צמרות העצים, וכלה בשייט אופנועי ים ומפגש קרוב עם לווייתנים ודולפינים. אחת הדרכים הטובות ביותר לחדור לעומק היערות, להכיר את תושביה המיוחדים של המדינה וליהנות מכל אותן הרפתקאות, היא בטיול ג'יפים.


לאחר שלומדים את המסלול מגלים שטיול ג'יפים בקוסטה ריקה חושף אותנו לאפשרויות חדשות ומגוונות, מאפשר לנו לחוות את הטבע המרהיב שלה ואת שלל האטרקציות שהיא מציעה. בכתבה מתואר מסלול ייחודי, בלב יערות הגשם, עם המדריך הווירטואלי, בו מוזן המסלול, טיפים שווים ונקודות עצירה נסתרות וקסומות

1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

ביערות מגוון בעלי חיים, זוחלים וציפורים מיוחדות (צילום באדיבות: MEDRAFT)
הר הגעש הפעיל ארנל (צילום באדיבות: MEDRAFT)
רפטינג סוער בקוסטה ריקה (צילום באדיבות: MEDRAFT)
מראות בראשית - מפלי (צילום באדיבות: MEDRAFT)
מוטו לאומי וגישה לחיים (צילום באדיבות: MEDRAFT)
קנופי - האומגה הארוכה בעולם (צילום באדיבות: MEDRAFT)
על חוף הים בפארק מנואל אנטוניו (צילום באדיבות: MEDRAFT)
קוסטה ריקה משופעת יערות גשם עבותים (צילום באדיבות: MEDRAFT)


שמורות טבע ואתרים המתוארים בכתבה

(להגדלת המפה לחצו על הפינה השמאלית העליונה)


מדרפט ג

גן עדן זה פה
קוסטה ריקה מתכבדת בכל הרכיבים המאפיינים מדינה טרופית. אקלים חמים ולח באופן קבוע - מרבית ימי השנה, יערות ירוקי עד, שקיעות מרהיבות, מוסיקה טובה ואנשים לבביים.

הרפובליקה שוכנת בדרום-מרכז אמריקה, וגובלת בצפונה עם ניקרגואה, בדרום מזרח – עם פנמה, הים הקריבי סוגר עליה ממזרח וממערב – האוקיינוס השקט. מכאן, אתם יכולים לנחש, שבנוסף ליערות הצפופים היא גם בעלת רצועת חוף מרשימה, בה חבויות פינות קסומות למכביר.

כמו בכל גן עדן שמכבד את עצמו, גם בקוסטה ריקה שפע של בעלי חיים, שחלקם "פולשים" אל המרחב האנושי ועושים בו כרצונם. כך, אין זה נדיר לשבת בלובי של בית המלון כשלפתע חוצה את החדר רקון, שממהר לבופה ארוחת הבוקר. רוב הטיולים לעומק היער מספקים מפגשים נדירים ואינטימיים, וככל שמגיעים לאזורים בתוליים יותר, כן גדל הסיכוי לחוויה של פעם בחיים, בחסות אמא טבע.

המוטו הלאומי, המחלחל לראש ומתקבע בו במהלך הטיול הוא: פורה וידה (
Pura Vida) – סגנון החיים הטהורים והפשוטים, מלאי האופטימיות והחיוך. האוכל כאן, "גדל על העצים", אין לאן למהר וצריך ליהנות מכל רגע, כאן ועכשיו. מבחינה מדינית, רפובליקת קוסטה ריקה הינה דמוקרטיה איתנה (היחידה באזור) בעלת כלכלה חזקה ויציבה. המדינה לא מחזיקה צבא ולא לקחה חלק בכל לחימה שהיא בעשרות השנים האחרונות... גן עדן - כבר אמרנו?
 
טיול ג'יפים בקוסטה ריקה
מפל הנשפך בלב שמורת הטבע שסביב הר הגעש ארנל  (צילום באדיבות: MEDRAFT)
 

על יערות של גשם ויערות של עננים

אחת הסיבות העיקריות לתכנון טיול ג'יפים בקוסטה ריקה, היא האפשרות לחדור לעומק ולנסוע במשך שעות בתוך התפאורה הקסומה של היער ירוק העד, המכסה שטחים נרחבים מהמדינה. דרכי העפר הכבושות שמובילות אל הפינות הנידחות ביותר ביער הגשם הטרופי, עבירות לג'יפים אך אינן מתאימות לרכבים פרטיים ולאוטובוסים, כך שכמות המטיילים שמגיעים לאזורים אלה פחותה. מי שכן מאכלסים את היער בצפיפות הם התושבים המקוריים שלו: עופות, חרקים, זוחלים, יונקים (לא כולל אותנו...), דו-חיים ופרוקי רגליים שונים.

גבוה מעל יערות הגשם נמצא יער העננים. כשמו כן הוא – נראה כאילו מוקף בעננים – ערפל שעוטף אותו רוב הזמן ומעניק לו מראה מיסטי וייחודי, והטיול בו מרתק וחווייתי.

בקוסטה ריקה הגדילו לעשות ואת חוויית ההליכה ביער שדרגו באמצעות גשרי חבלים תלויים שנמתחו בין צמרות העצים, בעשרות מסלולים שמתאימים לכולם. כשמטיילים כך, בין שמיים לארץ, מאמצים זווית ראייה שונה ומעניינת על העולם, מתחילים להבין כיצד הוא נראה ממבט הציפור ומתמלאים באושר שמימי.
כתבה על יערות הגשם של קוסטה ריקה

טיול ג'יפים בקוסטה ריקה
מעל הצמרות מתוחים מסלולים שלמים של גשרי חבלים, נוחים ובטוחים  (צילום באדיבות: MEDRAFT)
 

ההר הירוק כל ימות השנה – מונטה ורדה

על ביקור בשמורת יער העננים מונטה ורדה (Monteverde) אסור לוותר. יש בו קסם מיוחד, יופי בלתי נתפס ומגוון רחב של מסלולים ואטרקציות. מעבר להליכה נעימה על האדמה הלחה או על גשרים בין צמרות העצים, מוצעים בה מסלולי אומגה ארוכים ומרתקים.

למעשה, מונטה ורדה נחשבת בעיניי רבים ל"מכה" של חובבי ה"קנופי" (
Canopy) – מעין אומגה משודרגת, שמתוחה מעל יער העננים, לאורך מאות מטרים. במהלך ה"גלישה" העיניים נפערות למראה יופיו של היער והגוף מוצף באדרנלין. רוצים לצעוק מאושר, אבל הנשימה נעתקת, ובמקום זה – צוחקים. המהדרין מוסיפים למסלול הקנופי הרגילים גם תחנות של גלישה בסגנון סופרמן ומגלשות טרזן.
 
טיול ג'יפים בקוסטה ריקה
מעוף הציפור - חוויית הקנופי בשמורת הטבע מונטה ורדה  (צילום באדיבות: MEDRAFT)
 
 

מפגש מקומי – לבשל ולרקוח תרופות מן היער

באמצעות הג'יפים ניתן להגיע לכפרים מרוחקים שנמצאים מחוץ למפת התיירות, ולפגוש תושבים מקומיים, עם הכנסת אורחים מקסימה ומרגשת. הכפרים הללו הצליחו לשמור על צביונם העתיק, ותושביהם משמרים מנהגים קדומים ואת טעמי המטבח "של פעם". במהלך המסלול ניתן לתכנן עצירה בכפר שבו משפחה מקומית מזמינה את המטיילים לסדנת בישול, עם אמפנדס טעימים ותבשילי שעועית שחורה.

בכפר נוסף חיים עדיין צאצאי אינדיאנים – התושבים המקוריים של קוסטה ריקה, ששלטו בארץ לפני בואו של האדם הלבן (ושלל המחלות שהוא נשא עמו...). המפגש עמם והסיור ביער הגשם הסמוך, לאיסוף צמחי מרפא - מרתק ומעשיר. הוא נותן הצצה לסגנון חיים שכרוך כולו בטבע – הן כמקור הזנה ומרפא והן כחומרי גלם לבניית בתים, ביגוד וכתשתית לחיים שלמים. במקום חווה חקלאית לגידול פירות טרופיים, קנה סוכר, קפה וקקאו. תענוג אמיתי להכיר את תהליכי הייצור המסורתיים, להשתתף בהכנה, ובמיוחד – בטעימות שבסוף...
כתבה על תושביה של קוסטה ריקה ומנהגיהם

טיול ג'יפים בקוסטה ריקה
גם בקוסטה ריקה הכסף לא גדל על העצים... אבל האוכל כן!  (צילום באדיבות: MEDRAFT) 
 

שורה ראשונה בהצגה הטובה ביותר בטבע

ביולי 1968, ללא כל התראה מוקדמת, הר הגעש ארנל ((Volcáno Arenal הרדום והחביב, התפרץ באופן אלים ביותר, תוך שהוא מחריב את העיירה הסמוכה טאבקון (Tabacón). מאז ועד היום הוא נחשב לאחד מהרי הגעש הפעילים ביותר בקוסטה ריקה. סביבתו עשירה מאוד במעיינות חמים ובנופים געשיים מרהיבים ומומלץ להקדיש לו זמן מה.

ניתן לשמוע את ההר רועם בכל ימות השנה, והזמן הטוב ביותר לצפייה בפסגתו המושלמת, ללא מעטה עננים סביבה, הוא בשעות הבוקר המוקדמות, במיוחד בעונה היבשה (אמצע דצמבר עד סוף אפריל). סביב ההר ישנה שמורת טבע, אתרי קייט, בתי מלון נהדרים ואטרקציות רבות.


כשמגיעים בדרכי השטח ממונטה ורדה לארנל, כדאי לעצור להתרעננות במפלי פרסקו (Viento Fresco) השוצפים. מכאן ממשיכים היישר לאגם המלאכותי הענק לגונה דה ארנאל (Laguna de Arenal), שגודלו 85 קמ"ר והוא חלק מפרויקט הידרואלקטרי, המספק כ- 70% מתצרוכת החשמל של המדינה חובבת האנרגיה הירוקה.
 
ראוי להקדיש לפחות חצי יום לטיול בשמורה עצמה, במסלולים המובילים לנקודות תצפית מרתקות על ההר ועל נחילי הלבה המתקררת. בסופו של יום אפשר לנוח במעיין חם, במרחק בטוח, וליהנות מצפייה בהתפרצות געשית – ההצגה הכי טובה בטבע.

הר געש מרשים נוסף שכדאי להכניס לתכנית הטיול הוא הר הגעש פואז (Poás), הר געש פעיל שסביבו שמורת טבע שופעת צמחים ובעלי חיים. סביב ההר מצויים גייזרים מהגדולים בעולם ובפסגתו לגונה חומצית יפהפייה בקוטר 300 מ', הפולטת גזים ואדי גופרית.  
 
טיול ג'יפים בקוסטה ריקה
הר הגעש המושלם ארנל מעשן ללא הרף  (צילום באדיבות: MEDRAFT)

 

מהיערות אל החופים – שמורת הטבע טורטוגרו ופארק מנואל אנטוניו

כרבע משטחה של קוסטה ריקה מוגדר כשמורות טבע וכפארקים לאומיים. אחת השמורות המקסימות ביותר היא ללא ספק הפארק הלאומי טורטוגרו (Tortuguero) – על חוף הים הקריבי, בצפון-מזרח המדינה, סמוך לגבול עם ניקרגואה. שמורה זו התפרסמה בזכות חופיה המשמשים כאתרי קינון בטוחים עבור צבי הים הירוקים – מין בסכנת הכחדה חמורה.

פארק טורטוגרו מורכב מרשת תעלות ואגמים בהם חיים בעלי חיים רבים כמו: קרוקודילים, איגואנות, צבים, קופים ולמעלה מ- 300 סוגי ציפורים. ביקור בכפר המקסים טורטוגרו, שנמצא בשולי הפארק, בין הים והתעלה הראשית, מאפשר להתוודע לשורשיה של מוסיקת הרגאיי.


דרכי השטח שחוצות את יערות הגשם מובילות את הג'יפ לפארק הלאומי המרהיב מנואל אנטוניו (Manuel Antonio). את המוניטין שלו הוא קנה בזכות יער הגשם הצפוף שמשתלב באופן חלומי עם רצועת חוף לבן ובוהק, היישר מן הגלויה. בפארק פוגשים במגוון אדיר של צמחים טרופיים ובעלי חיים, ובמים הנעימים משגשגות שוניות אלמוגים צבעוניות. כאן אפשר ליהנות מסיור ייחודי על אופנועי מים, שמפליגים בין להקות דולפינים ואפילו לווייתנים.
לינה בפארק הלאומי טורטוגרו

טיול ג'יפים בקוסטה ריקה טיול ג'יפים בקוסטה ריקה
 טיול ג'יפים בקוסטה ריקה טיול ג'יפים בקוסטה ריקה
המגוון הביולוגי העצום של קוסטה ריקה כולל בעלי כנף, קופים, זוחלים, דו-חיים, חרקים ועוד...
(צילומים באדיבות: MEDRAFT) 
 

אטרקציות רטובות

בנוסף ל- 1,290 ק"מ של חוף ים בהם מתהדרת קוסטה ריקה, יש לה גם לא מעט מקווי מים, נהרות ומפלים גועשים, המספקים אין-ספור הזדמנויות לטבילות ספונטניות וכן לחוויות רטובות מגוונות, בהן: מסלולי ראפטינג ברמות שונות, גלישת מפלים ("קניונינג"), הפלגות מסוגים שונים וחתירה עצמאית בקייקים.
כתבה על אטרקציות בקוסטה ריקה

טיול ג'יפים בקוסטה ריקה
חוויית חתירה בטבע, בנהר שבשמורת טורטוגרו

טיול ג'יפים בקוסטה ריקה
קניונינג - סנפלינג מפלים  (צילומים באדיבות: MEDRAFT)
 

לטייל עם... להרגיש בלי

כדי לנווט את הדרך בין האתרים השונים ולהגיע לכולם מבלי "להתברבר" ועם ניצול נכון של הזמן, אני ממליץ לתכנן את הטיול מבעוד מועד. לטיול מודרך יש את היתרונות שלו, אך גם חסרונות, שכן נאלצים לטייל עם אנשים שלא בהכרח היינו בוחרים כשותפים לטיול, באוטובוס שלא תמיד יכול להגיע למקומות הנידחים באמת.
אז איך אפשר ליהנות מיתרונות טיול ג'יפים, וגם לנהל את הטיול באופן עצמאי אבל עם הנחייה מקצועית?

בעקבות הטיול עליו כתבתי כאן, יצרה חברת
MEDRAFT  שאותה אני מנהל, טיול בליווי ה"מדריך" המנוסה מכולם – GPS. אל המכשיר האמין הזה מוזן המסלול במלואו, כולל בתי המלון שהוזמנו מראש, ואוצ'רים לכל האטרקציות ותמיכה 24 שעות של משרד מקומי. הקונספט המעניין הזה מאפשר לטייל לפי לוח זמנים גמיש, המתאים באופן אישי לכל קבוצה. התחושה היא כאילו מדריך מקומי מוביל את הדרך בביטחון מלא, ומצד שני – אופי הטיול נותר עצמאי.

אני ממליץ גם על חלוקת הנסיעה למקטעים קצרים, כשבין לבין עוצרים באטרקציות ובאתרים נבחרים, שהיא הנכונה ביותר ושומרת על הערנות והעניין בנסיעה.
לפרטים נוספים על טיול ג'יפים עצמאי בקוסטה ריקה | כתבה על טיולי ג'יפים עצמאיים עם GPS

טיול ג'יפים בקוסטה ריקה
טיול בקוסטה ריקה - חוויית ג'יפים קצת אחרת (צילום באדיבות: MEDRAFT)
 
 

ילדים וחיות אחרות

אחת השאלות הנפוצות ביותר היא האם טיול ג'יפים שכזה מתאים גם לילדים? ובכן, התשובה הקצרה היא: כן. ג'יפים הם דרך נפלאה לחקור את השטח, כאשר את ההגה תופסים זקני השבט והילדים מתרווחים להם במושב האחורי. הג'יפים מותאמים לגודל המשפחה ומבטיחים נוחות ובטיחות, לצד אינטימיות ופרטיות, שנעדרת מהטיולים המודרכים. רצוי שגיל הילדים יהיה מעל 5, על מנת שיוכלו ליהנות גם מהנסיעות וגם מהאטרקציות שקוסטה ריקה משופעת בהן.  

טיול ג'יפים בקוסטה ריקה
החוף מהגלויה - שמורת הטבע מנואל אנטוניו (צילום באדיבות: MEDRAFT)


סרטון וידאו קצר עם הנופים המהממים של קוסטה ריקה ממבט של ילדה וציפור (צילום:  Νeftali)

בטיול ג'יפים בקוסטה ריקה נהנים מכל העולמות: דרכי שטח החוצות יערות גשם סבוכים ומרהיבים, מגוון בעלי חיים – חלקם אנדמיים, אטרקציות לרוב – ברמת בטיחות גבוהה בתוך טבע פראי, אגמים, מפלי מים והרי געש קולניים. חוזרים משם קצת אחרת, עם ראש נקי ועם חיוך חדש לעולם.


טיול עצמאי-מאורגן עם GPS בקוסטה ריקה ויעדים נוספים למידע נוסף לחצו כאן >>


כתבות נוספות על טיולי ג'יפים

טיול ג'יפים - כל התשובות נכונות
טיול ג'יפים בארמניה
טיול ג'יפים באתיופיה
טיול ג'יפים בבולגריה
טיול ג'יפים בגאורגיה
טיול ג'יפים ביוון ההררית
טיול ג'יפים במונטנגרו
טיול ג'יפים במרוקו
טיול ג'יפים בסרי לנקה
טיול ג'יפים בפורטוגל
טיול ג'יפים בפירנאים
טיול ג'יפים בקירגיזסטן
טיול ג'יפים ברומניה
טיולי ג'יפים עם GPS

כתבות נוספות על קוסטה ריקה

טיול משפחתי בקוסטה ריקה
אטרקציות בקוסטה ריקה
שמורות טבע במונטה ורדה
יער הגשם של קוסטה ריקה


עומר פלום מדרפט MEDRAFT
 
אודות הכותב
עומר פלוםמנכ"ל חברת MEDRAFT החברה הגדולה בישראל לטיולי טבע וג'יפים
לאתר חברת הטיולים MEDRAFT
 מספר צפיות: 9400
63060
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!