הר הגעש אירסו – טיול יום מהבירה סן חוזה
מאת: אלון כספי


לפארק הלאומי אירסו מומלץ להגיע בשעות הבוקר המוקדמות, לא יאוחר מהשעה 8:00. זהו אתר חביב על התיירים. כבר במגרש החנייה מוזמן המבקר לנקודת התצפית, ממנה, ביום בהיר נשקף נוף עוצר נשימה של חופי האוקיינוסים הפסיפי והקריבי בו זמנית. מהמדרון הדרומי של ההר נשקף נוף של שדות ירוקים וחוות בקר. 


זהו טיול יום נחמד מבירת קוסטה ריקה סן חוזה, המרוחקת 55 ק"מ, במהלכו אפשר לטייל בקרבת הפתחים של המכתשים השונים של הרי הגעש.
 
הר הגעש איראזו, קוסטה ריקה, סן חוזה
 הר הגעש אירסו (צילום: Haizea Juarez)


הר הגעש אירסו (A), העיר קרטגו (B), העיר סן חוזה (C), הר הגעש פואז (D), פואז וולקאנו לודג' (E)
 

דרום אמריקה

הר הגעש אירסו
(Volcán Irazú) הינו הר געש פעיל שנמצא ברכס המרכזי ((Cordillera Central קרוב לעיר קרטגו (Cartago). מקור שמו של ההר מצירוף המילים ara (נקודה) ו- tzu (ברק) או שיבוש של השם Iztarú, שהוא שמו המקורי של הכפר שלמרגלותיו. בקוסטה-ריקה נודע שמו כ-El Colloso - "הענק", בעקבות 23 התפרצויות עבר, שהראשונה בהן נרשמה בשנת 1723. בין השנים 1963-1965 ארעה סדרת התפרצויות חזקות ששטפו בלבה ואפר את הבירה סן-חוזה והעיר קרטגו. ההתפרצות הראשונה ב-1963 ארעה ביום בו נשיא ארה"ב ג'ון קנדי ביקר בקוסטה-ריקה.

הפעילות הרשומה האחרונה היתה ב- 1994 בעקבות גשמים כבדים שגרמו לחוסר יציבות באחד מאגפיו, שיצרה הפחתת לחץ מהירה במערכת ההידרו-תרמית. מעבר לכך לא היתה פעילות חריגה, אם כי יש תנועת מאגמה מתמדת תחת פני השטח.
בתי מלון בעיר קרטגו
 

פסגות הביקור בהר הגעש אירסו

לפסגת הר הגעש מספר מכתשים וצורתה של פסגת ההר כשל משולש. הרוח והפעילות הוולקנית משווים לה אפקט של פני ירח. המכתשים מעוטרים בעצים מסוקסים צרובי רוח, ובתחתיתם בריכות מינרליות צבעוניות, הניזונות ממי הגשמים. שניים מהמכתשים מהווים את מרכז האטרקציות העיקרי:
הראשון מציג עולם אחר השונה מהירוק הרגיל של קוסטה-ריקה. זהו מכתש ענק, מעושן למראה, בקוטר של כקילומטר ועומק 275 מטר, ממנו יוצא זרם עילי המהווה מראה מדהים לכל המבקרים בסביבה.
המכתש הקטן הנקרא
Diego de la Haya נמצא בעומק 91 מטר, צבעו ירוק ובתחתיתו אגם מים מינרליים עמוק, המחליף צבעיו מירוק אזמרגד לאדום ארגמן.


הפארק הלאומי אירסו משתרע על פני 23 קמ"ר של יער ראשוני הררי ויער גשם. הפארק וסביבתו מהווים בית לחיות קטנות כמו שועלים, סנאים, ארמדילו, שפנים, ינשופים, ציפורים אדומות חזה ונקרים. יונקי דבש, האופייניים לסביבת הרי געש, חיים גם הם בשטח אדמה גרמי ומחורץ זה. בפארק מרכז מבקרים ותערוכה המציגה את תופעת הוולקנייות של הרי הגעש לכל המתעניין.
 
לוע הר הגעש אירזו
לוע הר הגעש אירסו (צילום: Rafael Golan)
 

דרכי הגעה להר הגעש אירסו

לנוסעים ברכב: יציאה מסן-חוזה לכביש פאן-אמריקן ונסיעה מזרחה לאורך 23 קילומטר דרך טאראס עד להצטלבות של קרטגו. מכאן יש להמשיך ישר עוד 39 קילומטר בעקבות השלטים, עד לפארק הלאומי אירסו. ניתן להגיע גם באוטובוס היוצא מסן-חוזה.

להשלמת הסיור מומלצת הנסיעה חזרה דרך קרטגו, בדרך מדהימה ביופיה, העוברת דרך עמק אורוסי ומגיעה היישר לפסגת המכתשים. מומלץ להקדיש יום שלם, להביא ארוחת צהרים ומשהו חם ללבוש.


הר הגעש אירסו, מפת הפארקים והשמורות בקוסטה ריקה
מיקום הר הגעש אירסו על מפת שמורות הטבע והפארקים הלאומיים בקוסטה ריקה

המלצה על מלון בקרבת שדה התעופה הבינלאומי של קוסטה ריקה

פואז וולקאנו לודג'  (Poas Volcano Lodge) ממוקם בפאתי יער עננים מקסים, 15 ק"מ מהר הגעש פואז ו-30 ק"מ משדה התעופה הבינלאומי, על אם הדרך צפונה. זהו מלון בוטיק מקסים, שאמנם מדורג 3 כוכבים, אך הרמה והשירות 5 כוכבים!  החדרים מרווחים (יכולים להלין 2-4 מבוגרים + ילדים) ולכולם כניסה פרטית ומרפסת או טרסה אל הנוף. ארוחת הבוקר מצויינת ובמסעדת המלון ניתן להזמין אוכל מקומי לצד מנות בינלאומיות. הצוות נכון לסייע במסלולי הליכה בקרבת המלון ובייעוץ לכל שאלה. המלון במרחק של כשעתיים נסיעה מהר הגעש אירסו.

מלון ליד הר הגעש פואז ושדה התעופה של סן חוזה   מלון ליד הר הגעש פואז ושדה התעופה של סן חוזה
מלון ליד הר הגעש פואז ושדה התעופה של סן חוזה   מלון ליד הר הגעש פואז ושדה התעופה של סן חוזה
פואז וולקאנו לודג'
  מיקום מצוין בקרבת שדה התעופה ואטרקציות מרכזיות בקוסטה ריקה

מידע נוסף

השכרת רכב בקוסטה ריקה
בתי מלון בעיר הבירה סאן חוזה
מתי לטייל בקוסטה ריקה ובמרכז ודרום אמריקה?

כתבות נוספות

הר הגעש ארנל
הר הגעש פואז
הפארק הלאומי קאוויטה
יעדים מומלצים לטיול בקוסטה ריקה
מידע למטייל בקוסטה ריקה


אלון כספי, קוסטה ריקה
 
אודות הכותב
אלון כספימומחה בבניית מסלולי טיולים, ליווי ותמיכה לאורך הטיול ללקוחות ישראלים. חי חמש וחצי שנים בקוסטה-ריקה, בלנדס אין-לאב, מלון בלב יער עננים, עם מרכז פעילויות אתגריות - יפה כאגדה.
דוא"ל: alon@landsinlove.com  אתר הבית: www.landsinlove.comסטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר