הזמנות לחופשה שלך

הפארק הלאומי קורקובדו
מאת: אלון כספי


הפארק הלאומי קורקובדו נחשב ליהלום שבכתר הפארקים ושמורות הטבע הביולוגיות בקוסטה-ריקה. הוא מציע מגוון אקולוגי מהמם, עד כי הנאשיונל ג'אוראפיק כינה אותו "המקום האקולוגי האינטנסיבי ביותר על פני האדמה". המקום מציג למבקרים שפע ועושר של צמחייה וחיות בר.


הפארק הלאומי קורקובדו שוכן לחוף הפסיפי (האוקיינוס השקט) - בדרום-מערב קוסטה ריקה, ומשמר יער גשם ראשוני ושטח גדול של יער גשם טרופי - בין האחרונים שנותרו בעולם.
 
שמורת קורקובדו, קוסטה ריקה
שמורת קורקובדו - יערות גשם ראשוניים נושקים לחופים בתוליים  (צילום: Christian Haugen)הפארק הלאומי קורקובדו (A), מלון אגווה דולסה ביץ' ריזורט (B) פרטים בסוף הכתבה
יעדים בשמורה (C-E) ושמורת מנואל אנטוניו (F) שגם היא לחופי הפסיפיק
 


מדרפט ג
 
קוסטה ריקה – "החוף העשיר"
כאשר כריסטופר קולומבוס סייר ב-1502 לאורך הקריביים ממקסיקו דרומה, הוא הגיע ליבשת וקרא לה "החוף העשיר" – קוסטה ריקה. השם נשאר מאז. יערות מרהיבים ביופיים כיסו את הארץ מהחוף האטלנטי עד לפסיפי ומספרם של צבי הים היה כה גדול, עד שקול צעדיהם בעת עלותם מידי לילה מן הים אל החוף, שמשו אות וסימן לחוף מבטחים עבור מלחי הספינות שאיבדו את דרכם בים.

מלון מומלץ בשמורת קורקובדו, קוסטה ריקה
מחכים לקולומבוס... החוף של מלון אגווה דולסה ביץ' ריזורט בשמורת קורקובדו
 
75 שנים לאחר נחיתתו של כריסטופר קולומבוס, הגיע הקפיטן האנגלי סר פרנסיס דרייק לחוף הפסיפי של קוסטה-ריקה ונחת במפרץ יפה, הנקרא על שמו מפרץ דרייק (וגם מעבר דרייק בדרך לאנטארקטיקה). למרבה הצער, 500 השנים הבאות לא היטיבו עם החי והצומח, וכיום רוב היער הראשוני ממקסיקו ודרומה, נכרת או נשרף, כשלמרבה המזל לקוסטה ריקה היה את החזון לשמרו.

הפארק הלאומי קורקובדו (Parque Nacional Corcovado) נמצא כ- 300 ק"מ דרומית לבירה סן חוזה, וכ- 200 ק"מ דרומית לפארק הלאומי מנואל אנטוניו (Parque Nacional Manuel Antonio), שגם הוא לחופי האוקיינוס השקט. הוא ממוקם בקרבת הגבול עם פנמהבחצי האי אוסה (Osa Peninsula) בדרום מערב קוסטה-ריקה. הוא נפרש על שטח של 425 קילומטר. הפארק, שנוסד ב-1975, הינו שמורת היער הראשוני הגדולה ביותר במרכז אמריקה.
חיפוש לינה בפארק הלאומי קורקובדו  |  כתבה על הפארק הלאומי מנואל אנטוניו
 
שמורת קורקובדו, קוסטה ריקה
גם הם כאן... קרוקודיל פוער את לועו המפחיד  (צילום: Christian Haugen)
 
בעלי חיים בשמורת קוקובדו
כיום שמורת קורקובדו משמשת בית לאוכלוסייה גדולה של טפיר בירדי (Baird's Tapir) ולאוכלוסייה קטנה ונדירה של העיט הגדול בעולם - עיט הרפיה (Harpy Eagle). נהרות הפארק והלגונות הם בית לאוכלוסיות גדולות של קרוקודילים וקיימנים מרהיבים וכרישי שור. קורקובדו הינו המעוז האחרון באמריקה המרכזית של היגוארים ומינים שונים של חתולים, ובהם אוצ'לוט שהינו מין של חתול בר מנומר, פומות ועוד.

ניתן לצפות בפארק גם בארבעת מיני הקופים של קוסטה ריקה, כולל הזן שכמעט נכחד של קופי הסנאי של מרכז אמריקה 
(C.A. squirrel monkey), הקפוצ'ין לבן הגרון ולבן הראש (White-throated/headed Capuchin) הקוף המיילל המכוסה וקוף העכביש. יונקים נוספים בפארק הם העצלן בעל 3 הבהונות (Three-toed sloth), דב הנמלים המשיי והטמנדואה הצפונית, צפרדעי החץ הרעילות, וסוגים שונים של נחשים, ובהם נחשים ארסיים כמו Fer-de-Lance ו- Bushmaster נפוצים אף הם בתחומי הפארק.
 
שמורת קורקובדו, קוסטה ריקה   שמורת קורקובדו, קוסטה ריקה
שמורת קורקובדו, קוסטה ריקה   שמורת קורקובדו, קוסטה ריקה
קופים, סנאי וציפור המקאו היפהפייה, מבעלי החיים הרבים החיים בשמורת קורקובדו  (צילום: Christian Haugen)
 

ציפורים, קופים ודו-חיים בקורקובדו
מרבית אתרי הצפייה בבעלי החיים נמצאים לאורך החופים, יחד עם המקאו האדום, הציפור הנפוצה ביותר בקוסטה-ריקה, המעופף מעליהם. על החוף עצמו אפשר לראות את סרטני הנזיר החופרים להם בית, ובים לאורך החוף את השקנאים שולים דגים מהים. קצת יותר פנימה ביבשה, אפשר למצוא קופי עכביש, דובי נמלים,פומות, קופי הקפוצ'ין לבני הראש, נקרים וחיות רבות אחרות. קורקובדו הוא מקום טוב לצפייה בצפרדע העץ אדומת העין, צפרדע הזכוכית בעלת העור השקוף ובצפרדע החץ הרעילה הזוהרת. מתחנת סירנה (Sirena) אפשר לצאת ליער במספר נתיבים קצרים ואפילו לסייר בהם בלילה, לאור הירח, ולפגוש בטפירים המרשימים ובעקבות טריות של יגוארים בודדים המובילות עד לחוף בסמוך למדריגל. הטפירים אינם מסוכנים בתנאי שמניחים להם. החיה הנפוצה ביותר בפארק היא הקוטי לבן האף, השוכן בחוף בין לה ליאונה (La Leona Park Ranger Station) וסירנה, וניזון מסרטני הירח אותם הוא דולה על ידי חפירותיו בחוף (מומלץ לקחת פנס).

שמורת קורקובדו, קוסטה ריקה
החוף בתחנת סירנה, נקודת מוצא לסיורים ביער של שמורת קורקובדו  (צילום: World Wide Gifts)
 
בעלי חיים נוספים המאכלסים את הפארק הם קופי הסנאי המרכז אמריקנים, הקופים המייללים, דב הנמלים הענק, אגוטי (בעל חיים מכרסם), העצלן, הנץ השחור, ינשופים למיניהם, יונקי דבש, 220 סוגים שונים של פרפרים, עכביש חוג הזהב, ראקונים, צבי מים ועוד.
האוכלוסיה הגדולה 
ביותר באמריקה המרכזית של ציפורי המקאו הצבעוניות חיה בפארק וניתן לראותן בקלות, חגות מעל החוף או אוכלות.
המנגרובים, הדקלים ויתר הצמחייה הינם בית ל-139 מינים שונים של יונקים, כולל שישה מינים שונים של נמרים וחתולים ו- 116 מינים של דו-חיים וזוחלים.
בחופיו המבודדים של הפארק, חיים בעלי חיים רבים, כשאת היהלום שבכתר מהווים ארבעת מיני צבי הים הנכחדים.

 
 

מלון מומלץ בשמורת קורקובדו

מלון אגווה דולסה ביץ' ריזורט (Agua Dulce Beach Resort) ממוקם לחופי חצי האי אוסה, בשולי שמורת קורקובדו. הוא משלב פינוק מערבי, של מסעדה, בר, בריכה, חדרים זוגיים ומשפחתיים וסוויטות, כולם ממוזגים וחלקם פונים לים, עם חוף ים בתולי ושקט. ניתן להזמין דרך המלון מגוון פעילויות, כמו סיורים בשמורה, רכיבה על סוסים, שנירקול ועוד. כדאי להזמין מקום מראש, כי המלון מתמלא מהר.
 
מלון מומלץ בשמורת קורקובדו, קוסטה ריקה   מלון מומלץ בשמורת קורקובדו, קוסטה ריקה
מלון מומלץ בשמורת קורקובדו, קוסטה ריקה   מלון מומלץ בשמורת קורקובדו, קוסטה ריקה

מלון אגווה דולסה ביץ' ריזורט בשמורת קורקובדו - שילוב פינוק וחופים בתוליים
 

מידע נוסף

כתבות נוספות


אלון כספי, קוסטה ריקה
 
אודות הכותב
אלון כספימומחה בבניית מסלולי טיולים, ליווי ותמיכה לאורך הטיול ללקוחות ישראלים. חי חמש וחצי שנים בקוסטה-ריקה, בלנדס אין-לאב, מלון בלב יער עננים, עם מרכז פעילויות אתגריות - יפה כאגדה.
דוא"ל: alon@landsinlove.com  אתר הבית: www.landsinlove.comמספר צפיות: 15916
68250
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!