הזמנות לחופשה שלך
מקדשי קג'וראהו – פורנוגרפיה?

מקדשי קג'וראהו:
פורנוגרפיה זה עניין של גאוגרפיה
מאת: יובל נעמן


"באוקינאווה, לרחוץ עם אשה עירומה בבית מרחץ ציבורי – לגמרי בסדר; תמונה של אשה עירומה בבית פרטי – לגמרי לא בסדר. באמריקה, פסל של אשה עירומה בפארק מקבל פרס; אבל אשה עירומה בפארק מקבלת קנס. מסקנה: פורנוגרפיה זה עניין של גאוגרפיה". כך אמר מרלון ברנדו בסרט "בית התה של ירח אוגוסט" (1956), בגלמו את סאקיני המתורגמן, המוצב באוקינאווה לאחר הכיבוש האמריקני 1945.


פסלים אירוטים בהודו, צפון הודו, מקדשי קג'וראהו
עזרה הדדית ואקרובאטיקה הודית (צילום: 
יובל נעמן)
 

 ברירת מחדל
 
המקדשים האירוטיים בקג'וראהו הם מהמקומות המתוירים ביותר בצפון הודו  שניים רק לאגרה. המקדשים נבנו על ידי ממלכת צ'אנדלה, ששלטה משך 500 שנה, עד לכיבושה על ידי המוגולים. מרבית המקדשים נבנו בין השנים 950-1050. בשיא פריחתה של העיר, היו במקום כ- 85 מקדשים, שמרביתם נהרסו על ידי המוסלמים, בהותירם רק כ- 22 מקדשים להתפעמות העולם. נאמר עליהם שהם מייצגים את שיאה של האמנות, האדריכלות והפיסול של מקדשי הודו. לצד דמויות אלים וגילופים אחרים, תראו כאן דמויות נשים וסצנות סקס וארוטיקה בסגנון תנוחות הקאמה-סוטרה.

המקדשים, הבנויים בפאתי המדבר, הרחק ממקומות ישוב חשובים, בצפונה של מדינת מדייה-פראדש, הוכרו בשנת 1986 על ידי אונסק"ו כאתר מורשת תרבות עולמית לשימור. המקדשים ודרך בנייתם אפופים מסתורין. לא ידוע מדוע בחרו בני צ'אנדלה, החמולה הראג'פוטית, לבנות את המקדשים המפוארים דווקא במקום זה, שהיה חסר כל חשיבות וייחוד, וכיצד בנו מקבץ כה גדול ומדהים בפרק זמן קצר כל כך - כמאה שנה בלבד.
 
פסלים אירוטיים בהודו, צפון הודו, מקדשי קג'וראהו
קיר חיצוני אופייני של מקדש בקג'וראהו (צילום: יובל נעמן)
 

מין פיסול שכזה

תהיות יש גם בנושא סיבת הפיסול הארוטי (שלא לומר פורנוגרפי):
יש האומרים שהפיסול שיקף את מתירנות התקופה.
יש האומרים שזוהי דרך לימוד עובדות ומנעמי החיים לצעירי הממלכה.
יש הטוענים שפיסול סצנות יום-יום של דחפי האדם הנמוכים, עוזרים בהתעלות מעליהם בכניסה למקדש.

אבל ככל הנראה הפיסול הארוטי בקג'וראהו מייצג את המין הטאנטרי, שכמו היוגה, הוא דרך לצבירת אנרגיה שאינה מבוססת על קליימקס ואורגזמה, אלא נצברת על מנת לתעל אותה לעבודת האלים.
 
פיסול אירוטי בהודו, צפון הודו, מקדשי קג'וראהו פיסול אירוטי בהודו, צפון הודו, מקדשי קג'וראהו פיסול אירוטי בהודו, צפון הודו, מקדשי קג'וראהו
פיסול אירוטי בהודו, צפון הודו, מקדשי קג'וראהו פיסול אירוטי בהודו, צפון הודו, מקדשי קג'וראהו פיסול אירוטי בהודו, צפון הודו, מקדשי קג'וראהו
פורנוגרפיה היא עניין של תרבות או אומנות החיים
 (צילום: יובל נעמן)
 
פסלים אירוטיים בהודו, צפון הודו, מקדשי קג'וראהו
פוריטניות לכאורה  נשים עומדות בצד מליטות פניהן לכאורה (צילום: יובל נעמן)


מבנה המקדשים קבוע ומבוסס בכולם על במה מוגבהת, עליה יש 3 או 5 מבנים בסדר הולך ועולה בגובה, כשהמבנים בכיוון אחיד, ומתחת המבנה הגבוה ניצב פסל האלמקדשים רבים מוקדשים לאל ווישנו על ניגזרותיו השונות, אחרים מוקדשים לשיווה המיוצג בשיווה-לינגם (סימבול פאלי), כשנאנדי הפר משקיף בו מרחוק. ישנו גם מקדש אחד לאל בראהמה בשיפולי הכפר המרוחק. בכפר יש גם מקבץ מקדשים ג'ייניים, שנבנו בסגנון דומה ליתר המקדשים.
 
האל בראהמה, צפון הודו, מקדשי קג'וראהו
פסל האל בראהמה עם ארבעת הראשים במקדש בראהמה (צילום: יובל נעמן)

 
מקדשי קג'וראהו מחולקים לשני מקבצים עיקריים. השמור והמרתק יותר נמצא באזור התיירותי, בגן פורח, עם שבילים וטיפוח הולם, המצדיק במידת מה את דמי הכניסה היקרים למקום. במרחק נסיעת אופניים או ריקשה מזרחה, בכפר קג'וראהו וסביבותיו, פזורים מקדשים נוספים שמורים פחות, ביניהם המקדשים הג'ייניים: אדינאט, פארסבנאט ושאנטינאט, מקדש בראהמה, מקדש ואמנה (גלגולו של ווישנו כגמד) ואחרים.
קבוצה נוספת ובה שני מקדשים נמצאת דרומה לשני המכלולים הללו.
 
במתחם המקדשים המרכזי נערך בערבים מופע אור וקול (המופע באנגלית בשעה 18:30 בחורף, 19:00 בקיץ), שמחירו 380 רופי. במקום מתקיימים גם מופעי ריקוד ויש לברר לגבי מיקום, מועד ועלות.
 

בית ספר עם ארבעה כיווני אוויר

הכפר קג'וראהו הוא חלק מפרויקט הודי לשלטון מוניציפאלי אוטונומי, המנוהל לחלוטין על ידי מועצת הכפר. מושג זה של אוטונומיה כפרית (פאנצ'איטי-ראג'), הוא מורשת עתיקה המתחילה להיות מיושמת בהודו. כך נפתרת מכשלת הריחוק מהשלטון המרכזי, שאינו קשוב לצרכי המקומיים, ומשעול הפתלתולים של הזרמת כסף מרחוק, הדולף כולו בדרך, משתפר פלאים. במקומות בהם נוסתה השיטה חל שיפור במעמד החלשים, ובכללם נשים וקאסטות (מעמדות) נמוכות, הזוכות למעמד ואפשרויות שלא היו פתוחות עבורן בשיטה הישנה. דרכים של העסקת פועלים, תוך מתן חינוך ולימוד כחלק מהתמורה לעבודה, מיושמים ומצליחים לגרום  לנשים שאינן אנאלפביתיות ונערים שיש להם סיכוי להתקדם בחיים, גם אם נולדו למשפחה חסרת כל. היה זה רעיון של מאהאטמה גאנדי, המתחיל לקרום עור וגידים בחלקת הניסוי בסביבת הכפר קג'וראהו, ורבים מביטים עליו בסקרנות בתקווה שיצליח ויוכל להיות מיושם בהודו כולה.
 
המדבר שמסביב לכפר ושנות בצורת רבות, מביאים את התושבים שאין פרנסתם מתיירות לעוני מחפיר, ומועצת הכפר שתפקידה לגייס משאבים אין ביכולתה לספק מבני ציבור וחינוך הולם. אחת מהדרכים שהתגלו כאפקטיביות היא לאפשר לתיירים זרים להיכנס לכיתות הלימוד העלובות, הממוקמות במבנים הרוסים, שחלק מהן אין להן אף קיר או גג, שלא לדבר על ציוד ישיבה או כתיבה. הילדים ממושמעים להפליא  דבר המוסבר בשיטות החינוך שאין מראים למבקרים, המשלבות מוט חזרן דק וגמיש, מורה חזק וידיים ענוגות של התלמידים שסרחו.
 
כיתת לימוד, צפון הודו, מקדשי קג'וראהו
ילדות בכיתת לימוד ללא קירות או גג (צילום: יובל נעמן)
 
כיתת לימוד, צפון הודו, מקדשי קג'וראהו
כיתת לימוד (צילום: יובל נעמן)
 
כיתת לימוד, צפון הודו, מקדשי קג'וראהו
כיתה עם ארבעה
כיווני אויר וחמישה כיוני שמש
 (צילום: יובל נעמן)
 מצוקה והצקה

אנשי קג'וראהו, כמו במקומות מתוירים אחרים, ובצרוף הקושי הרב לפרנסה מחקלאות בגבול המדבר, נחשבים למעיקים ולמטרידים ביותר בהודו, ומתחילים להציק עוד בתחבורה המגיעה העירה. אנשים אלה, שמטרתם לעזור ולהוליך אותכם, לוקחים עמלה אותה תשלמו במהלך כל שהותכם בכפר, לכן התעלמו באדיבות. אין כל בעיה למצוא מקום לינה בכל רמה גם ללא עזרתם היקרה. באזור התיירותי יש הרבה מסעדות טובות ושוק מקומי, כמו גם חנויות תיירות רבותיש להגיע למקום רגועים ביותר, כדי שאנשי המקום לא יצליחו להרוס את החוויה של הביקור באתר.
 
בכפר יש שדה תעופה אולם אין מסילת רכבת המגיעה אליו. ניתן להגיע אליו בטיסת פנים או אוטובוס מהערים סאטנה, ג'האנסי ומאהובי – מרחק 4 שעות נסיעה (מערים אלו יש רכבות לכל הודו). כרטיס רכבת ניתן לקנות במשרד של תחנת האוטובוסים או דרך אחד המלונות או המסעדות (בצירוף עמלה שמנה). מחירי כניסה למקבץ המקדשים הראשי 250 רופי. ליתר המקדשים בכפר וביתרת השטח, לא נדרשים דמי כניסה.
 
פסלים אירוטיים בהודו, צפון הודו, מקדשי קג'וראהו
 (צילום: יובל נעמן)
 

מידע נוסף

כתבות נוספות


יובל נעמן אודות הכותב
יובל נעמןצלם גיאוגרפי, מדריך טיולים, בונה מסלולים, יועץ טיולים אישיים ומרצה על ארצות העולם השלישי. בעל תואר שני בלימודי אסיה, מכיר את אסיה על בוריה וכן חלקים נרחבים של אפריקה ואמריקה, מעשרות ביקורים ולמעלה משלושים שנות טיולים עם התרמיל על הגב. www.yuval-naaman.com

יובל עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


מספר צפיות: 13903
50940
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!