www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:

איסלנד - מידע כללי     


איסלנד – מידע כללי
מאת: כרמית וייס


בכתבה זו אביא מידע בסיסי שראוי לכל מטייל באיסלנד לדעת - מעט גיאוגרפיה וטופוגרפיה, היסטוריה בקצרה וכמה מילים על איסלנד כיום.


איסלנד שוכנת בצפון האוקיינוס האטלנטי, והיא מורכבת מאי מרכזי ומספר איים הסמוכים לו. האי המרכזי נחשב לאי ה- 18 בגודלו בעולם, והשני בגודלו באירופה (אחרי בריטניה). האי המרכזי נמצא מדרום לחוג הארקטי, אשר עובר באי הקטן Grímsey, בו נמצאת ההתיישבות הצפונית ביותר של איסלנד, והוא מרוחק 40 ק"מ צפונית לאי המרכזי. מבחינה גיאולוגית שייכת איסלנד לשתי יבשות – צפון אמריקה ואירופה.
 
הזוהר הצפוני באיסלנד
זוהר צפוני  (צילום: Ragnar Th. Sigurasson)
 

הפלגות גיאוגרפיות
 
איסלנד - גיאוגרפיה וטופוגרפיה
שטחה של איסלנד 103,000 קמ"ר, גדול פי 5 משטחה של מדינת ישראל, אולם למעלה מ 60% ממנו שומם. עוד 14% משטח האי מכוסה על ידי אגמים וקרחונים, ורק 23% מהאי הם שטחים פוריים ומיושבים. באיסלנד מתגוררים למעלה מ- 300 אלף איש (פחות מאשר בעיר תל אביב-יפו). כמעט כל תושבי האי מתגוררים לאורך החופים וכמחציתם חיים בעיר הבירה רייקיאוויק (Reykjavík). בשנים האחרונות נהנית איסלנד מגידול האוכלוסין הגבוה ביותר באירופה, בעיקר בשל כניסת מהגרים, המהווים כ 6% מאוכלוסייתה.
 
האי איסלנד הוא חלק מהרכס המרכז-אטלנטי, שהנקודה הגבוהה ביותר בו היא ההר Hvannadalshnjúkur, שגובהו 2,119 מטר מעל פני הים. 10% משטח האי מכוסה קרחונים, בהם קרחון ואטניוקול (Vatnajökull), הקרחון הגדול ביותר באירופה (לפי נפח). באי פעילות געשית וגיאותרמית רבה, המספקת אנרגיה זולה ונקיה. אחת התופעות הייחודיות לאיסלנד היא הגייזרים - סילון מים וקיטור המתפרץ מהאדמה, כתוצאה מפעילות געשית בבטן האדמה. הסיבה לריבוי הגייזרים היא עובדת היות איסלנד אי צעיר מבחינה גיאולוגית והעובדה שהוא עדיין פעיל מבחינה וולקנית.
באיסלנד ארבעה פארקים לאומיים שהם  שמורות טבע : פארק Jökulsárgljúfur, פארק סקפטפל  Skaftafell, פארק Snæfellsjökull ופארק ת'ינגווליר  Þingvellir.
 
 
בית הפרלמנט הראשון של איסלנד
הפארק הלאומי ת'ינגווליר ובית הפרלמנט הראשון של איסלנד  (צילום: יגאל שלהבת)
 
היסטוריה של איסלנד (בקצרה)
לפני כ-200 מיליון שנה התפצלה יבשת פנגיאה לשני חלקים - גונדוונה בדרום, ולאוראסיה בצפון. כתוצאה מהתפצלות גונדוונה, נוצרה תזוזה גם בחלק הצפוני ונוצר מרווח בין יבשת אירופה ליבשת אמריקה הצפונית. באוקיינוס, בין היבשות, נוצרו רכסים מרכז אוקייניים, מהם יוצאת לבה הנקרשת לבזלת. המקום היחיד באוקיינוס האטלנטי בו התפרצה מספיק לבה על מנת ליצור אי, הוא המקום בו נוצר האי איסלנד. גילו הצעיר של האי והעובדה שהרכס עדיין פעיל ונמצא במרכז האי, הם אלו היוצרים את התופעות הגעשיות שבו.
 
איסלנד יושבה לראשונה על ידי מתיישבים נורבגים וקלטיים (סקוטים ואירים) במהלך המאה ה- 9 וה- 10.
על פי המסורת המקומית, המתיישב הקבוע הראשון באיסלנד היה הויקינג אינגולפיר ארנרסון (Ingólfur Arnarson), שהתיישב במקום בו שוכנת כיום העיר רייקיאוויק בשנת 874 לספירה.
על פי אותה מסורת, קבוצת ויקינגים בראשות אריק טורבלדסון, המכונה "אריק האדום", יצאה מאיסלנד, גילתה ויישבה את גרינלנד. כעבור דור יצא בנו של אריק, לייף איריקסון (Leifr Eiríksson), והגיע לאמריקה הצפונית. יש הסבורים שהוא האירופאי הראשון שדרך על אדמת אמריקה הצפונית (ניופאונדלנד, קנדה).
 
מפת המתישבים הראשונים והמסע לצפון אמריקה
מפת המתישבים הראשונים והמסע לצפון אמריקה  (באדיבות: זאב רילסקי)
 
 
במהלך התקופה שחלפה מאז התיישבות הויקינגים הגיעה הנצרות לאי וכיום זוהי הדת של רוב תושביו.
איסלנד נשארה עצמאית למשך 300 שנה, ולאחר מכן נשלטה על ידי נורבגיה ודנמרק, כמושבת כתר נורבגית, עד שנת 1814, כאשר הממלכות המאוחדות של דנמרק ונורבגיה הופרדו על ידי חוזה קיל, ואיסלנד נשמרה כמדינת חסות על ידי דנמרק. שלטון פנימי מוגבל הוענק לאיסלנד על ידי הממשלה הדנית ב-1874, אך המלך הדני נשאר ריבון על איסלנד עד שנת 1944, אז הוקמה הרפובליקה של איסלנד.
 
איסלנד כיום
איסלנד היא אחת מהמדינות בעלות רמת חיים מהגבוהות בעולם, ובין הגבוהות ביותר בתמ"ג לנפש. כשכנותיה הסקנדינביות גם איסלנד היא "מדינת רווחה", עובדה התורמת לחלוקה שוויונית של העושר הלאומי.
התחום המרכזי בכלכלת איסלנד הוא ענף הדיג הימי. מעל 50% מהיצוא האיסלנדי מורכב  מדיג ימי ומוצרים תעשייתיים נלווים. תעשיית התיירות היא הענף השני בגודלו.
רק 1.3% משטח האי מעובד לחקלאות. היבולים העיקריים הם תפוחי אדמה ולפת. במשק החי מייצרים חלב, חמאה, גבינה ובשר.
ענפי התעשייה העיקריים באיסלנד: עיבוד דגים, אלומיניום, צורן, אנרגיה גיאותרמית, תיירות, דשן ומלט.
איסלנד אינה חברה באיחוד האירופי, אך היא חבריה באיגוד הסחר החופשי האירופי (EFTA), מסגרת מקבילה לאיחוד, שהוקמה בשנת 1960. רוב מדינות האיגוד, ואיסלנד ביניהן, מסדירות את קשרי הסחר שלהן עם האיחוד האירופי במסגרת הקרויה האזור הכלכלי האירופי (EEA), המבטיחה למדינות החברות בה חופש תנועה של אנשים, סחורות, שירותים והון, אך אינה מטילה את החובות המוטלות על חברות האיחוד.
 
רייקיאוויק בירת איסלנד
רייקיאוויק  (צילום: Ingi Gunnar Johannsson)
 
שימו לב, נכון לנובמבר 2007, לפי הדירוג השנתי של האו"ם, הכולל 175 מדינות ונתונים כגון תוחלת חיים, רמת השכלה, והכנסה לנפש - איסלנד היא המדינה שהכי כדאי לחיות בה!
לחיות באיסלנד לא בטוח שתרצו, אבל לבקר בה כתיירים בהחלט נשמע מבטיח.

כתבות נוספות על איסלנד באתר זה
מידע למטייל באיסלנד
טיפים למטיילים באיסלנד
יעדים מומלצים באיסלנד

טיול ג'יפים באיסלנד
איסלנד על המים
איסלנד – לונה פארק למשפחות
סיור ברייקיאוויק בירת איסלנד


כרמית וייס Carmit Weiss
 
אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים. 

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות
לקריאת כתבות נוספות של כרמית
מספר צפיות: 10464
2177