טרק באלפים הצרפתיים – סיפור דרך בתמונות
מאת: משה לוי


בקיץ 2007 יצאנו שלושה חברים לטרק באלפים הצרפתים, בעקבות ספרו של מנחם מרקוס "אוויר הרים". רוב הטיול נערך בשמורת אקרין (Les Ecrins) וחלקו נערך בשמורת ונואז (Vanoise). את היומיים הראשונים בצרפת העברנו בעיר גרנובל, המהווה שער כניסה לאזור האלפים. גרנובל היא עיר יפהפייה, המוקפת הרים, ובתקופה הזו נראה כי היא ישנה את שנת הקיץ שלה ופשוט מחכה לחורף.


המשתתפים בטיול
המשתתפים בטיול
 

טיולי אופנייםתחילת הטרק באלפים הצרפתים

ההתחלה הרשמית של הטרק היא מהכפרla chapelle en valgaudemar , שגובהו כ- 1,100 מ'. על מנת להגיע לכפר יש לנסוע באוטובוס מגרנובל (Grenoble) לגאפ, לרדת בכניסה לעיירה סנט פירמין (Saint Firmin (וממנה לקחת אוטובוס לכפר לה שאפל. השעות של האוטובוסים לא מתואמות כלל ולכן קרה שהגענו ל- Saint Firmin בשעה 09:00 והאוטובוס ללה שאפל עתיד היה לצאת רק ב- 18:00. מדובר במרחק של 15 ק"מ בלבד, שכמעט והלכנו אותם ברגל, אבל ברגע האחרון קיבלנו הצעה לטרמפ מאישה נחמדה שעובדת בסניף המידע לתיירים.
 
סנט פירמין היא עיירה קטנה מאוד, ללא חנויות כמעט. לה שאפל הוא כפר תיירותי קטן עוד יותר, עם מעט מאוד בתים, קמפינג אחד, חנות ציוד אחת (שיש בה יותר מותגים ומבחר מרוב החנויות בארץ) וכמה חנויות מזון. לאחר ההגעה ללה שאפל הלכנו ברגל במעלה הוואדי עד לבקתת Xavier Blanc, שנמצאת בגובה 1,399 מ' ובה העברנו את הלילה. בדרך עוברים מספר מפלים גבוהים עם מים קררררררים! 
 
 גרנובל  הכפר לה שאפל
העיר גרנובל (מימין) והכפר לה שאפל (משמאל)
 
 מפל במעלה העמק  בקתת  Xavier Blanc
מפל במעלה העמק ובקתת  Xavier Blanc
 

היום השני לטרק

התוכנית המקורית ליום זה הייתה לחצות את מעבר ההרים ג'יבורנה ולרדת בצידו השני של הרכס על קרחון ג'יבורנההלילה היה גשום והתחזית ליום הבא חזתה מזג אוויר מושלג וסוער. החלטנו שבמזג אוויר כזה זו תהיה ממש שטות לרדת בקרחון ולכן שינינו את התוכנית לשלושת הימים הקרובים. החלטנו ללכת לאורכו של הרכס ולחצות אותו במעבר אחר שאינו מכוסה קרח ונראה מאיים פחות.

בבוקר יצאנו מבקתת 
Xavier Blanc ועלינו לאורכו של GR54 לכיוון מעבר Vallonpiere, הנמצא בגובה 2,607 מ'התוכנית הייתה לחצות את מעבר Vallonpiere ועוד שני מעברים אחריו ולהגיע בסוף היום לבקתת Pre De La Chaumette, שנמצאת בגובה 1,790 מ'. בפועל, בזמן הטיפוס למעבר Vallonpiere מזג האוויר הפך גרוע. התחיל לרדת שלג, השבילים נעלמו והפכו חלקים ומסוכנים, והראות הייתה עד לקצה האף. כאשר הגענו למעבר החלטנו כי זה אינו יום מתאים לטיפוס. חזרנו על עקבותינו ואת הלילה העברנו בבקתת Vallonpiere, הנמצאת בגובה 2,271 מ' למרגלות המעבר.
 

מעבר Vallonpiere

המעבר נמצא בגובה 2,607 מ'. תנאי הראות בתמונה הם אפילו טובים יותר ממה שאני זוכר בשטח. לא היה ניתן לראות כלום. פתיתי שלג הכו בנו מכל הכיוונים ורוחות חזקות נשבו. כשהגענו למעבר וראינו ששבילי הירידה תלולים ובלתי נראים, החלטנו לצלם כמה תמונות חטופות ולחזור על עקבותינו, לפני שגם שבילי העלייה שיצרנו ייעלמו על ידי השלג.
לינה באלפים הצרפתיים
 
ביום השני כשעוד ראינו משהו...  טיפוס על השלג, שלג מלמטה ושלג מלמעלה, לא נעים
ביום השני כשעוד ראינו משהו... וטיפוס על השלג
 
כשראינו את הבקתה באופק ,הלחץ קצת ירד והתחלנו לצלם קצת תמונות  בקתת  הרים באלפים הצרפתים
מימין: כשראינו את הבקתה באופק ,הלחץ קצת ירד והתחלנו לצלם קצת תמונות 
משמאל: בקתת  Vallonpiere- התמונה צולמה בבוקר למחרת הסופה
 

היום השלישי

התחזית ליום זה ניבאה מזג אוויר גשום, החל משעות הצהריים המאוחרות, ולכן יצאנו לדרך עם אור ראשון מבקתת Pre De La Chaumette (גובה 1,790 מ').
בדרך חצינו שלושה מעברי הרים:
Col De Vallonpiere
 בגובה 2,607 מ', אליו נטפס היום בפעם השנייה.
Col De Gouiran
  בגובה 2,597 מ'.
Col De La Vallette בגובה 2,668 מ'.


בתמונה למעלה: בצד השמאלי העליון ניתן לראות את מעבר .Vallonpiere השביל, במקום ללכת בשני שליש גובה על צלע ההר, יורד לעמק ומטפס חזרה למעבר השני. חיות רעות הצרפתים האלה.
 
  בעליה  המעבר, במזג אוויר קצת פחות מאיים
בעלייה למעבר (מימין) והמעבר, במזג אוויר קצת פחות מאיים (משמאל)
 
אחת מההפתעות שהלילה השאיר אחריו  הפסקת קפה במעבר  Gouiran
אחת מההפתעות שהלילה השאיר אחריו (מימין) והפסקת קפה במעבר  Gouiran(משמאל)
היום הרביעי 

יציאה מבקתת Chaumetteבגובה 1,790 מ', וטיפוס לעבר מעבר Cavale בגובה 2,735 מ'.
מהמעבר המשך ההליכה, בשני שליש גובה, עד למעבר l'Aup Martin, בגובה 2,761 מ'.
שימו לב, ההליכה על צלע ההר היא על דרדרת תלולה וחלקה, יש לשים לב לכל צעד וצעד.
מהמעבר השני ירידה חדה מאוד במדרון מושלג.
שני החלקים האחרונים מסומנים במפה כנקודות הדורשות תשומת לב, או כמו שכתוב במפה "Difficult Stretch of hiking Path".
לאחר המעבר, המשך הליכה בערוץ נפלא עד לעיירה Vallouise, הנמצאת בגובה 1,200 מ'.
כתבה על טיול אופניים חוצה פירנאים בספרד וצרפת

 
  מבט מהמעבר   הליכה על הצלע למעבר  l'Aup Martin
 מבט מהמעבר ו הליכה על הצלע למעבר  l'Aup Martin
 

כמה מילים על המטיילים הצרפתים

הדבר הכי מעניין הוא שבכל משך הטיול כמעט ולא נתקלנו בנערים, אלא אך ורק בזוגות של אנשים מבוגרים. מדובר בזוגות שלעיתים גילם נושק להערכתי לשבעים, הסוחבים על הגב ציוד שלא יבייש לוחם סיירת ומקפצים באותם מקומות שאנו חוששים לשים את רגלינו. כנראה שככה זה כשמגיל אפס אתה חווה הרים מתחת לאף. שאפו!
 
  מפל חרדונים
 מפל חרדונים
 

המפל קיבל את שמו בגלל הסלע הגדול, שניתן לראות בתחתית התמונה במרכז. בימים בהם השמש מפציעה אין טוב יותר מהתחרדנות על הסלע לאחר הטיפוס והירידה המתישים.
 
את הלילה העברנו בבית מלון ללא כוכבים...
בערב פיצינו את עצמנו בפיצה ענקית ופיתה עם קבב, ובבוקר קרואסון!
 
 
 קחי לך תפוחים ושזיפים  Vallouise
קחי לך תפוחים ושזיפים, הכפר Vallouise
 

היום החמישי

יציאה מ- Vallouise והמשך הליכה לאורכו של ה- GR54 עד לנקודת קמפינג באזור Chambran. במקום זה המשכנו בשביל משני, שעולה לאגם l'Eyctiauda, אשר נמצא בגובה 2,514 מ'השביל המטפס לאגם היה עמוס יחסית במטיילים, שהחנו את רכבם בקמפינג ובאו לראות את האגם. גם כאן, למרות שהעלייה תלולה וקשה, הרוב המוחלט של המטיילים היו זוגות של פנסיונרים צרפתים. בכל פעם שאתה עובר מישהו אתה מבורך בבונזו'ר ומברך חזרה.
 
את אורכה של העלייה ניתן למדוד בזמן (כשעתיים ורבע), בהפרש גבהים (כ- 1,300 מטר) או במספר הבונז'ורים שיצאו מפיך (כמה מאות). מעתה, אל תאמר "טיפסתי כ- 1,300 מטר", אמור "טיפסתי כ- 400 בונז'ורים"

מהאגם, טיפוס על צלע ההר עד למעברGrangettes  בגובה 2,684 מ'. מהמעבר יורדים בירידה תלולה, הדורשת תשומת לב (גם חלק זה מסומן במפה כחלק קשה), דרך מסלעה (מקלות לתיק, צריכים ידיים), ואחריה על דרדרת עד להשתלבות מחדש עםGR54 , איתו ממשיכים בירידה לעיירה Monetier Les Bains בגובה של כ- 1,400 מ'.

כשהסתיים החלק התלול והסלעי של הירידה התחלנו ללכת ברוגע על הדרדרת, עד שפתאום אחד השותפים לטיול, שהיה מאחוריי, צעק לי להיזהר. עוד לא הספקתי להסתובב וסלע ענק, שככל הנראה התדרדר מלמעלה, עבר במהירות עצומה כמטר מאחורי והמשיך בדרכו במורד הצלע. באותו הרגע הפכתי לאדום כולי ואת שאר הירידה סיימתי בריצה עד לחלק יותר בטוח. אם הסלע היה מטר אחד ימינה הוא ללא ספק היה עושה בי חור...
 
  אגם  l'Eyctiauda  גשרון אחד מיני רבים מעל הנהר בדרך למונטייה
 אגם  l'Eyctiaudaוגשרון אחד מיני רבים מעל הנהר בדרך למונטייה
 
מונטייה

מונטייה היא אחת מעיירות הסקי הנחשבות בצרפת. בשטח העיירה קיימים מעיינות חמים עם מים בטמפרטורה של 42 מעלות! בזמן ביקורנו נבנה שם מרכז ספא ענק.
זרם מן המעיין מנותב על ידי צינורות לנהר העובר בעיירה, דבר שיוצר תחושה מדהימה. בנהר זורמים מי הפשרת קרחונים בטמפרטורה מקפיאה ואליהם זורמים מים בטמפרטורה של 42 מעלות.
חוויה מדהימה. בתמונה שלמטה, בצד ימן למעלה המים קפואים ובצד שמאל למטה חמים אש! רפואה לרגליים כואבות!


במונטייה העברנו את השבת במנוחה וניצלנו את הזמן כדי לכבס את כל הבגדים ולדאוג שיתייבשו. החדר שלנו נראה כמו חדר של פועלים תאילנדים.
 
  הירידה מהמעבר  מים קפואים ומים חמים
הירידה מהמעבר ומים קפואים ומים חמים


היום השישי

יציאה ממונטייה והליכה לאורכו של ה- GR50 עד למעברBuffere  בגובה 2,427 מ'. מהמעבר ירידה לבקתתBuffere  שבגובה 2,076 מ'. המעבר והנוף הנשקף ממנו הרבה פחות מרשימים מהמעברים שראינו עד אליו. קצת אכזבה אחרי טיפוס ביום חם.

מהבקתה, עזבנו את השביל הראשי והלכנו בשביל משני שהולך על צלע ההר בתוך היער ,(Cote Rouge) עד להתחברות עם הGR57 -, דרכו המשכנו את הירידה לעיירה Navache, שנמצאת בגובה 1,587 מ'.
 
 
 התמונה הזו צריכה לזכות באיזה פרס לדעתי
התמונה הזו צריכה לזכות באיזה פרס לדעתי

הסיפור של התמונה מעלה הוא כזה: הנחתי את המצלמה, כיוונתי טיימר של 10 שניות כדי לצלם את שנינו ורצתי לשבת. ספרתי עשר שניות (כנראה מהר מדי) וחזרתי לכיוון המצלמה. בדרך נתקלתי באבן ופצעתי את אחת מאצבעות הרגל וכאינסטינקט קפצתי באוויר .זה הרגע בו המצלמה ב-א-מ-ת החליטה לצלם.
 
אם יש מילה אחת בצרפתית ששווה לדעת, המילה היא ללא ספק Boulangerie, שפירושה "מאפייה". כשאתה מגיע לעיירה, לאחר יום של הליכה, זוהי ללא ספק המילה אותה תרצה לזכור. כמה חבל שזו שבתמונה הייתה היחידה בכפר נבש והיא הייתה סגורה.

מעטים מאוד צרפתים המדברים אנגלית, אז רצוי ללמוד מראש מילות מפתח כעין זו. טיפ נוסף, אם אתם כבר מדברים אנגלית אז אל תבלבלו אותם עם משפטים ארוכים, פשוט תאמרו את המילה... למשל, ב
מקום לשאול: Where can I find a hotel, אמרו רק hotel.

Boulangerie
Boulangerie = מאפייה
 

היום השביעי

יציאה מנבש והליכה לאורכו של ה- GR57A עד למעברVallon  בגובה 2,645 מ'.
ממנו ירידה עד למפגש נחלים בגובה 1,897 מ' ולחיבור עם ה-   GR5
משם טיפוס לאורך ה- GR5 עד לבקתת Thabor, הנמצאת בגובה 2,502 מ', למרגלותיו של הר תבור (כן, גם להם יש אחד כזה). ליד הבקתה יש שני אגמים יפים.
האזור מרוחק מספר ק"מ מועט מהגבול האיטלקי ומוזר היה לראות איך פתאום ה"בונז'ור" הפך ל"בונז'ורנו" וכל הטיילים שאתה פוגש בדרך הם איטלקים...
 
בקתת תבור על רקע הר תבור  הנוף ממעבר  Vallon
בקתת תבור על רקע הר תבור והנוף ממעבר  Vallon
 

GR5 – טרק חוצה אירופה

המסלול כולו הוא באורך של כ- 2,500 ק"מ והוא חוצה את אירופה. תחילתו באוקיאנוס האטלנטי והוא עובר בדרכו דרך הולנד, בלגיה, לוקסמבורג וצרפת, עד שהוא מגיע לים התיכון. אחד החלומות שלי הוא לעשות יום אחד את המסלול כולו. לצעוד לאורכו של אחד המקטעים שלו העלה בי חיוך לאורך כל ההליכה.
טרק GR5


היום השמיני והאחרון במסע הרגלי

המסע הרגלי היה אמור להמשיך עמוק יותר לתחומי הפארק הלאומי ונואז (Vanoise), אבל החלטנו לוותר על שלושת ימי ההליכה הבאים ובמקום זאת לנסוע לעיירה שאמוני (Chamonix), הנמצאת למרגלות המון בלאן, ולעלות ברכבל לגובה של 3,888 מ' לתצפית על המון בלאן.
על שמורת ונואז בכתבה על אתר הסקי טין
 
ביומיים ששהינו בעיירה השמיים היו מעוננים לחלוטין וחבל היה לשלם 40 אירו בשביל לראות את קצה האף, אז פשוט נחנו בעיירה. המקום הוא פשוט גן עדן לחובבי הציוד שבינינו! חנות מותג בת שלוש קומות של North Face, חנות מותג של ,Lafuma חנות מותג של .Columbia אין ספור חנויות ציוד ענקיות, שניתן למצוא בהן הכול! כל המותגים הכי מקצועיים שיש, כל הדגמים הכי מטורפים שיש, כל פריט ציוד הייקינג שעולה במוחכם! הבעיה היחידה היא שהכל במחירים מופקעים לחלוטין שנועדו לתיירים עשירים. אבל בזבזתי שעות על גבי שעות בחנויות האלו בבהייה על ציוד.
עוד על שאמוני בכתבה: טיול משפחתי באלפים הצרפתים
 
 כנסייה על הדרך בירידה אל מודאן  העיירה שאמוני
כנסייה על הדרך בירידה אל מודאן (מימין), העיירה שאמוני (משמאל) 


מלון מומלץ בעיירה שאמוני

מלון דירות לה בלקון דו סבוי (Les Balcons du Savoy) ממוקם במרכז העיירה שאמוני, במרחק 500 מ' מרכבלי הסקי ו- 1 ק"מ מהרכבל למון בלאן. זהו מלון כפרי מקסים, ברמת 4 כוכבים, המציע סוויטות ודירות (1-2 חדרי שינה), עם מרפסת או טרסה המשקיפה לעבר ההרים. בחלק מהדירות יש מטבח קטן ובכולן פינת ישיבה, קומקום, מכונת קפה וטוסטר. במלון גם בריכת שחיה מקורה, מרכז ספא, חדר משחקים, גן גדול, חניה מקורה ולוקרים לציוד סקי. 

מלון מומלץ בשאמוני למשפחות  מלון מומלץ בשאמוני למשפחות
מלון דירות לה בלקון דו סבוי
 - מיקום מצוין במרכז שאמוני 


מידע נוסף

 

כתבות נוספות על טרקים וטיפוס הריםמשה לוי, גוטרוול GOTRAVEL
 
אודות הכותב
משה לוי, בן 24, חובב טרקים רגליים נלהב, ורצוי שיהיו ארוכים ומאתגרים.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר