טיול לאורכו של הנהר הארוך בסלובקיה
מאת: כרמית וייס


דמיינו נהר רחב ידיים, במושגים שלנו הישראלים פשוט קשה לתפוס, סכרים מלאכותיים מרחיבים אותו לא אחת לאגמים של ממש, וכל אחד מיובליו רחב יותר מנהר הירדן שלנו. ולא, לא מדובר על נהר הדנובה, שגם הוא זורם בסלובקיה.


מספר ימים טיילתי בעמקים שיוצרים הנהר ויובליו, בצפון סלובקיה, באזור בו הוא אוסף את מימיו מההרים המושלגים, וגיליתי מקומות שפחות מוכרים למטייל הישראלי, אותם אשמח לחלוק עמכם כאן.

1 / 10
2 / 10
3 / 10
4 / 10
5 / 10
6 / 10
7 / 10
8 / 10
9 / 10
10 / 10

טירת אוראבה  (צילם: כרמית וייס)
רכס מאלה פאטרה  (photo: Robert.BlueSky)
אגם בהרי רוהצ'ה  (צילם: כרמית וייס)
מלון ספא אפרודיטה  (צילם: כרמית וייס)
הכבשים ש"אחראיות" לגבינת הברינזה המקומית  (צילם: כרמית וייס)
מערת הקרח דמנובסקה  (photo: Michael Camilleri)
גשר עץ בעיירה דולני קובן  (צילם: כרמית וייס)
פארק המים טטרלנדיה  (צילם: כרמית וייס)
מפל באזור דיארי (photo: Robert.BlueSky)
מסעדה ופנסיון בעיירת הספא ראיצקה טפליצה  (צילם: כרמית וייס)

מיהו הנהר הארוך בסלובקיה?

הכירו בבקשה את נהר ואך (Váh), הנהר הארוך ביותר הזורם כל כולו בתחומה של סלובקיה. 406 קילומטרים של מים, הזורמים בשצף קצף מההרים הגבוהים שבצפון המדינה – הטטרה הגבוהים (Vysoké Tatry), הטטרה הנמוכים (Nízke Tatry) ורכסי הרים נוספים, שלכולם "אבא" אחד גדול - רכס הרי הקרפטים. בתחילה זורם הנהר מערבה ואז הוא מבצע פנייה דרומה, עד שהוא נשפך לנהר הדנובה.
 
יובליו הרבים של הנהר באזור ההררי של צפון סלובקיה, מהווים כל אחד נהר בפני עצמו. הם מגיעים מצפון ומדרום, תוך שהם יוצרים עמקים הנקראים על שמם. העמקים הללו שייכים למחוז ז'ילינה (Žilina) שבירתו, העיר ז'ילנה, היא העיר השלישית בגודלה בסלובקיה, אחרי ברטיסלבה (Bratislava) וקושיצה (Košice). מפעל הרכב של קיה מוטורס (Kia Motors) הממוקם כאן, שמעסיק כ- 3,000 עובדים, הוא מהגדולים בסלובקיה ויש הטוענים שאף עשוי לשנות את שמה לסלובה-קיה...
כתבה על העיר ברטיסלבה  |  כתבה על העיר קושיצה


יעדי טיול לאורכו של נהר ואך ויובליו בצפון סלובקיה  להגדלת המפה לחצו למעלה משמאל


 

נהר אוראבה והירוק האינסופי

יובלו הראשון של נהר ואך שלאורכו אנו מטיילים הוא נהר אוראבה (Orava), שהכביש המתפתל לצדו צפונה מביא אותנו אל העיירה דולני קובין (Dolný Kubin), השער לאזור אוראבה. במרכז העיירה המנומנמת, כנסייה גותית קטנה מהמאה ה- 14 וגשר עץ יפהפה מעל הנהר החוצה אותה. על המדרונות שמצפון לה ישנו אתר סקי קטנטן בשם קובינסקה הולה (Kubínska hoľa), שבקיץ הוא חגיגה לחובבי הטבע. כאשר הרכבל פועל, ניתן לעלות בו ולטייל על ההר במסלולי הליכה ואופניים.
 
מלון גרין (Hotel Green) בעל המראה הרומנטי, הממוקם בבסיסו של אתר הסקי, הוא עוד סיבה טובה להגיע לכאן ולהתחיל את הבוקר עם נוף מרהיב. החלונות הפנורמיים והירוק האינסופי הנשקף דרכם, הם כל מה שהנפש זקוקה לו.

מלון גרין, אזור אוראבה, סלובקיה
מסעדת מלון גרין והנוף הנשקף ממנה לעבר אתר הסקי   (צילום: כרמית וייס)
 

טירת אוראבה וכסא הרווקות

על המשכו של הנהר צפונה שולטת הטירה שהיא אולי המפורסמת ביותר מבין הטירות הרבות שסלובקיה התברכה בהן. טירת אוראבה (Oravský hrad) ניצבת על צוק שהמתנשא לגובה 112 מ' מעל הנהר והכפר שלמרגלותיה, אך הטיפוס בהחלט משתלם. הטירה שנבנתה במאה ה- 13 ומאז הורחבה ושופצה פעמים רבות, אוצרת בתוכה סיפורים מרתקים, אותם ניתן לשמוע רק בסיורים מודרכים, שאורכם 45 דקות, שעה וחצי או שעתיים ורבע (הקצר והארוך רק ממאי עד ספטמבר).
 
בין חדרי הטירה ניתן ללמוד על חיי האצילים שהתגוררו בה ומכאן שלטו באזור כולו. הרהיטים משחזרים את התקופה, ובהם כסא שכל מי שתשב עליו תזכה להתחתן בקרוב, מתקני עינויים מעוררי חלחלה לבעלי פחות מזל, וגם חיות חסרות מזל אותן צדו בעלי הטירה והפכו לפוחלצים.

טירת אוראבה, אזור אוראבה, סלובקיה   טירת אוראבה, אזור אוראבה, סלובקיה

טירת אוראבה, אזור אוראבה, סלובקיה
טירת אוראבה ורוח רפאים (מימין-למעלה) המרחפת בלילות בין חדריה  (צילום: כרמית וייס)
 

האגם שכוסה בלבן סתווי

חצי שעה נסיעה מזרחה, בינות הרים ויערות, אנו מגיעים לכפר זוברץ' (Zuberec), שהוא השער להרי רוהצ'ה (Roháče), שהם חלק מרכס הרי הטטרה המערביים. בכפר מוזיאון אתנוגרפי פתוח, אליו הובאו בתים מאזור אוראבה כולו, וגם כנסייה קטנה בסגנון נאו-גותי, כמותה רואים כמעט בכל כפר בסלובקיה (ולא אחת גורמת לקריאה "כבר היינו כאן"...). בקיץ הכפר הוא יעד פופולרי למטיילים הבאים ליהנות ממסלולי ההליכה שבהרים, ובסוף השבוע הראשון של חודש אוגוסט מתקיים בו פסטיבל פולקלור בינלאומי.
 
הכביש ממשיך ומטפס מערבה, לעבר הגבול עם פולין ואל אתר סקי קנטנטן בשם רוהצ'ה ספאלנה (Roháče Spálená). כאן אנו מחנים את הרכב וצועדים בעליה מתונה, שבסופה, לאחר כ- 5 ק"מ, מגיעים אל בקתת הרים קטנה, שמאחוריה נחבא אוצר של ממש. אגם טאטליאקובו (Ťatliakovo jazero), בגובה 1,370 מ', מוקף הרים כמעט מכל עבר, על מורדותיהם יערות עצי מחט, והכל כוסה בסוף אוקטובר בשכבה של לבן מעורר התרגשות. הסלובקים הם חובבי טרקים ובאזור זה מסומנים מסלולי טרקים רבים, כולל מסלול למספר אגמים אלפיניים קטנים הנחבאים על ההרים שמדרום.
לינה בכפר זוברץ'  |  כתבה על הרי הטטרה המערביים

 
אגם קפוא, אזור אוראבה, סלובקיה   אגם קפוא, אזור אוראבה, סלובקיה
מאחורי בקתת ההרים נחבא אגם קטן שכוסה לבן בסוף הסתיו    (צילום: כרמית וייס)
 

חגיגה לשוחרי הטבע

רכס הרים נוסף, שגם הוא חלק מרכס הרי הטטרה המערביים, הוא רכס מאלה פאטרה (Malá Fatra). נסיעה של כחצי שעה מערבה מדולני קובן, מביאה אותנו אל הכפר טרחובה (Terchová), בו עדיין ניתן לראות בתי עץ מסורתיים. נהר וארינקה (Varínka) החוצה את הכפר, גם הוא אחד מיובליו של נהר ואך וגם הוא יוצר עמק יפה.
 
רכס מאלה פאטרה מאופיין במצוקי אבן גיר, שאיתני הטבע חצבו בהם תצורות מרהיבות, ובשל כך אזור דיארי (Janosikove diery) הוא אחד מיעדי הטיול החביבים על הסלובקים. הוא מציע מגוון מסלולי הליכה ברמות שונות, בינות קניונים, נקיקים ומפלי מים, שבחלקם יש להיעזר בגשרים ובסולמות שהותקנו במקום. היציאה למסלולים היא ליד מלון דיארי (Hotel Diery), מלון 3 כוכבים בפאתי הכפר טרחובה. העמק שמדרום לכפר - וראטנה דולינה (Vrátna dolina), גם הוא מציע מסלולי הליכה בינות למצוקי אבן גיר מרשימים ("דולינה" = "עמק" בשפות הסלביות).
מלון דיארי בכפר טרחובה


סרטון וידאו מקסים מאזור דיארי ורכס מאלה פאטרה
 

חגיגה לחובבי המים

נהר וארינקה לוקח אותנו חזרה אל עמק נהר ואך, בו עובר הכביש המהיר החוצה את סלובקיה (D1), ואל הערים רוז'מברוק (Ružomberok) וליפטובסקי מיקולאש (Liptovský Mikuláš). ביו השתיים משתרע האגם המלאכותי הגדול במדינה – אגם ליפטובסקה מארה (Liptovská Mara) שנוצר מבניית סכר על נהר ואך. מטרתו של הסכר למנוע הצפות ולייצר חשמל, ולפני שהוא נבנה והמים מילאו את העמק, נאלצו להזיז ממקומם לא פחות מ- 8 כפרים.
 
האגם משמש כיום לנופש, כאשר לחופיו הצפוניים קמפינג גדול – מארה קמפינג (Mara camping), המציע מגוון פעילויות לחובבי הספורט הימי על כל סוגיו. על החוף הצפוני יש גם פארק מים גדול - פארק המים טטרלנדיה (Tatralandia), ולא הרחק ממנו, על גדות הנהר, פארק המים בשנובה (Bešeňová). שני הפארקים הענקיים הללו, הכוללים שלל מגלשות ובריכות פנימיות וחיצוניות, מבוססים על מים תרמיים היוצאים מבטן האדמה, ומתאימים לכל המשפחה. מלון גאלריה תרמל בשנובה (Hotel Galeria Thermal Bešeňová), הצמוד לפארק בשנובה, הוא אופציה מצוינת למי שרוצה ליהנות כאן יותר מיום אחד.
לינה בקרבת פארק המים טטרלנדיה

 
פארק המים טטרלנדיה, סלובקיה
בריכות פנימיות וחיצוניות ושלל מגלשות בפארק המים טטרלנדיה  (צילום: כרמית וייס)

מלון מומלץ בהרי הטטרה, סלובקיה
מלון גאלריה תרמל בשנובה, למי שרוצה ליהנות יותר מיום אחד בפארק המים בשנובה

 

חגיגה בקיץ ובחורף

מעט לפני האגם נשפך אל נהר ואך אחד מיובליו הדרומיים - נהר דמנובסקה (Demänovka), העושה דרכו בעמק שקיבל את שמו עמק דמנובסקה (Demänovská Dolina). העמק מוקף ברכסי ההרים הגבוהים ביותר בסלובקיה, שפסגותיהם כוסו לבן של סוף הסתיו, והוא מסתיים באתר הסקי הגדול במדינה – אתר הסקי יאסנה (Jasná). גם בקיץ פועלים במקום מספר רכבלים, המשמשים את המטיילים העולים להרים, וכמובן, צועדים...

עמק דמנובסקה הוא מקום נפלא להתמקם בו למספר ימים של טיולי כוכב. ריזורט נפלא מעניק כאן חוויה מושלמת, עם שפע פעילויות בתחומי המלון ובסביבתו הקרובה.
מלון הילסון יאסנה - גארדן ריזורט (Hilson Jasna - Garden resort) מציע יחידות סטודיו ויחידות משפחתיות, היכולות לארח עד 6 איש, והמון פעילויות לילדים.

מלון למשפחות בהרי הטטרה, סלובקיה
מלון הילסון יאסנה - גארדן ריזורט - מתאים במיוחד למשפחות עם ילדים
 

בילוי נוסף לימות הקיץ מציעות שתי המערות שבעמק. הראשונה היא מערת הקרח דמנובסקה (Demenovská jaskyna), שבה טמפרטורה מתחת לאפס בכל ימות השנה, השומרת על הקרחון שבתוכה. ההסבר טמון בפתחי האוויר הנמוכים, המאפשרים כניסת אוויר קר (שיורד למטה) ואינם מאפשרים כניסת אוויר חם (שעולה למעלה). במסלול שאורכו 850 מ', מתוך 1,970 מ' - אורכה של המערה כולה, הותקנו מדרגות עץ ותאורה לטובת המבקרים. השנייה היא מערת החירות דמנובסקה (Demänovská jaskyňa slobody) - מערת נטיפים ענקית, שאורכה 8 ק"מ, מתוכם "רק" 1,800 מ' פתוחים למבקרים.
 
האזור כולו, אזור ליפטוב (Liptov), עשיר בארכיטקטורה מסורתית, עם בתי עץ וכנסיות עץ, אותם ניתן לראות עדיין בחלק מהכפרים. כרטיס ההנחות Liptov region card, הניתן חינם בחלק מבתי המלון בעיירה ליפטובסקי מיקולאש ואזור ליפטוב, מעניק הנחות שונות בקיץ ובחורף.


סרטון וידאו ממערת הקרח דמנובסקה - קצת ארוך אבל שווה צפיה
 

חגיגה לחובבי הספא

פלג דרומי נוסף של נהר ואך לוקח אותנו אל העיירה ראיצקה טפליצה (Rajecké Teplice), עיירת מעיינות חמים, שרוב רובה מסעדות, פנסיונים ובתי מלון. מלון אפרודיטה פאלאס (Aphrodite Palace) הוא הגדול שבהם, והוא כולל מרכז ספא ענק, עם מגוון מסאג'ים וטיפולים שכנראה מעולם לא שמעתם עליהם... ומערכת מרשימה של בריכות פנימיות וחיצוניות. כמעט צמוד אליו ומקושר עם גשר מקורה מלון אפרודיטה פאלאס (Hotel Aphrodite Palace), שהוא מפואר ממנו ובו נמצאת גם המסעדה עבור אורחי שני בתי המלון (האוכל והשירות ברמה גבוהה, אבל על כל תוספת קטנה יש לשלם).
 
אורחי הפנסיונים ובתי המלון האחרים בעיירה, וגם אורחים מזדמנים, יכולים גם הם להינות מהבריכות התרמיות של מלון אפרודיטה, עם מים בטמפרטורה של 38 מעלות. למרות הסגולות הרפואיות שמעניקים המינרלים שבמים, השכילו כאן להתאים אותן גם לקהל צעיר ובריא, שלא כמו במרכזי ספא אחרים בסלובקיה, וזה אכן ניכר בקהל הנופשים. גם פסטיבל מוסיקה ובירה, המתקיים בעיירה בסוף אוגוסט, מושך אליו קהל צעיר.
בתי מלון נוספים בעיירה ראיצקה טפליצה

 
מלון ספא אפרודיטה, ראיצקה טפליצה, סלובקיה
בריכות המים התרמיים החיצוניות של מלון הספא אפרודיטה פאלאס, בערב קר    (צילום: כרמית וייס)
 

להתרחק מהשביל השחוק

לא קל להחליט היכן לטייל בסלובקיה, המציעה שפע רכסי הרים נפלאים, נהרות שוצפים, עמקים מוריקים וכפרים בטעם של פעם. אבל אם אתם מחפשים להתרחק מעט מ"השביל התיירותי השחוק", נהר ואך ייקח אתכם בדיוק לשם.
 

מידע נוסף

בתיי מלון בעיירה ליפטובסקי מיקולאש ואזור ליפטוב
השכרת רכב בסלובקיה
 

כתבות נוספות

לאורך נהר ואך צפונה מברטיסלבה
טיול בהרי הטטרה הגבוהים
טיול משפחתי בסלובקיה
 
*  הכותבת היתה אורחת שגרירות סלובקיה בישראל. 

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר