משפחה רוכבת: טיול אופניים משפחתי
מאת: יעל חפץ


אין תענוג גדול יותר מלשתף את ילדיכם, בהגיעם לגיל המתאים, בספורט אהוב עליכם כמו רכיבה על אופניים, ולתכנן ביחד טיול רכיבה. הכיף כפול שבעתיים כשהטיול משלב ביקור בארץ שמעבר לים.  ההתרגשות הגדולה מתחילה בשלב הדיבורים ובחירת היעד ומתגברת ככל שהתוכנית מתגבשת. טיול משפחתי רכוב הוא מתכון טוב לגיבוש המשפחה, ליצירת הווי ותחביב משותף ולהנאה רבה.


להלן צרור טיפים לטיולי אופניים עם ילדים.

טיול אופניים משפחתי
גם ילד בן שמונה יכול, 
רכיבה משפחתית לאורך הדנובה   (צילום:  Time Art - אבירם חסון)
 
 

אופניים לכל המשפחה

רוכבים רבים מתחילים את היסטוריית הטיולים הרכובים שלהם בעולם בשלב מוקדם בחייהם, בהיותם רווקים או כזוג צעיר ללא ילדים. לכן, תכנון טיול רכוב עם ילדים נראה עבורם, לעיתים, כמשימה בלתי אפשרית. למעשה, באמצעות תכנון מוקדם והקפדה על כמה נקודות חשובות ניתן להוציא לפועל טיול רכיבה נפלא, מגבש ומהנה, המתאים לכל בני המשפחה ומוציא את כולם מרוצים.
 
בכתבה זו אמליץ על כמה נקודות חשובות למחשבה, בשלב התכנון של טיול מסוג זה, ואחלוק איתכם מספר טיפים לטיול מוצלח, בין אם אתם משפחות ללא כל ניסיון בטיולים מסוג זה ובין אם אתם רוכבים מנוסים, שפתאום הפכו למשפחה קטנה עם עולל אחד או שניים (או יותר...)

כתבה על רכיבה משפחתית לאורך הדנובה

אופניים בבולצאנו, איטליה
מי אמר אני ולא קיבל? אופניים להשכרה במתקן בבולצאנו, איטליה  (צילום: כרמית וייס)


טיולי אופניים


תכנון מראש עושה סדר בראש

למשפחות צעירות שעבורן זהו טיול רכוב ראשון מחוץ לגבולות הארץ, אני ממליצה בחום לתכנן את הטיול מראש ובקפידה ולא לצאת לטיול עם תוכנית כללית. תוכנית כללית שכזו, ייתכן והתאימה לסגנון הטיולים שנהגתם לקיים כזוג או כבודדים, אך היא לא מתאימה כאשר יש ילדים במשוואה. יציאה לטיול עם ילדים, ללא תוכנית מגובשת היטב יכולה להסתיים במפח נפש גדול לכל המשתתפים. עצה זו טובה, כשמדובר בכל טיול עם ילדים, אך היא חשובה שבעתיים כשמדובר בטיול רכיבה, בו צריך לקחת בחשבון פרמטרים נוספים. אם תקפידו על תכנון מוקפד כאחד הקווים המנחים בקבלת ההחלטות שלכם, סיכויים טובים שתפיקו מהחוויה את מלוא ההנאה.
כתבה על טיול אופניים המתאים למשפחות בברצלונה

טיול אופניים בסלובניה
עם המשפחה על האופניים בשבילי סלובניה היפה
 (צילום: כרמית וייס)
 

בידור לשעות חירום – אמצעי חובה לטיול מוצלח

גם בטיול המתוכנן ביותר, בין אם הוא טיול משפחתי רכוב או לא, יכולות להיות הפתעות בלתי מתוכננות שעשויות לשנות את התוכניות, להאריך את זמני ההמתנה או לעכב את היציאה למסלול. שיבושים נפוצים הם: שינויים במזג האוויר – למשל, גשם פתאומי או רוח פרצים – שלא מאפשרים רכיבה באזור שבו תכננתם לרכוב; שיבושים בשעות הפתיחה של האתרים – למשל, בדיוק היום החליטו לסגור את האתר לצורך ספירת מלאי או לצורך שיפוצים במסלול; ל-GPS  נגמרה הבטרייה ועל כן התברברתם עם הניווט לנקודת התחלת המסלול, ועוד.

ראשית, תדאגו לכך שתמיד יהיה עליכם חטיף קטן, פרי או נשנוש דומה, להרגעת נפש רעבה. שנית, תדאגו לכך שתמיד יהיה בנמצא אמצעי בידור ההולם את גיל העולל. החל מגיל שנה בערך, כמה צבעים ודפים, ברוב המקרים, יקנו לכם לפחות 10 דקות של שקט, בהן תוכלו לתכנן את הצעד הבא. עבור ילדים קצת יותר גדולים אפשר לארגן משחק "ארץ-עיר", "איש תלוי" ומשחקי נייר ועפרון דומים. פתרון נוסף זמין וקל הוא לשלוף אייפד עם סרטונים ומשחקים, שיכולים להתאים לטווח רחב של גילאים. הפתרונות הללו שימושיים מאוד גם בדקות האלו שיושבים במסעדה מורעבים, אבל מה לעשות - לאוכל לוקח זמן להגיע.
סוסים טובים באמצע הדרך... טיול אופניים בברצלונה, ספרד  (צילום: יעל חפץ) 
 

מה הוא הגיל בו אפשר להתחיל לפדל בעולם?

כל עוד העולל או העוללים לא מסוגלים לשבת באופן יציב, טיולי משפחות רכובים, יהיו למעשה טיולים עם עגלה. גם שלב זה הוא שלב נהדר ומהנה והטיפים המפורטים מעלה מתאימים גם לטיולים מסוג זה. את טיולי האופניים אפשר להתחיל לשלב מהרגע שבו לומד העולל לשבת באופן יציב. אני ממליצה לא להקדים את המאוחר ולהמתין עם השלב האבולוציוני הבא – טיולי אופניים – לפחות עד שהעולל מגיע לגיל שנה. כמובן ששיקול הדעת הוא שלכם ויש ילדים שניתן יהיה לעשות זאת איתם עוד קודם לכן.

מיותר לציין, שטיולים מסוג זה אינם מיועדים למי שאין לו ניסיון רב ברכיבה על אופניים. אמנם אין צורך להיות רוכב מקצועי בעל מאות שעות רכיבה בשטח, אך יש לקחת בחשבון שהרכבת ילדים
על אופניים דורשת הרבה מאוד שיווי משקל ויכולת להתמודד עם משקל נוסף בעל רצון עצמאי ולא צפוי, שיכול בבת אחת להטות את האופניים ימינה או שמאלה ("אבא!! תראה איזה ציפור יש שם!!!"). המלצתי האישית היא להתאמן מספר פעמים על הרכבת הילד, טרם הטיול. הדבר מצריך כמובן זוג אופניים וכיסא, שאם אין לכם בנמצא, ניתן להשכיר בחנויות אופניים בארץ.


 

בדיקות הכרחיות לפני בחירת יעד לטיול אופניים משפחתי

כאשר מחליטים, לאור כל האמור לעיל, שטיול משפחה רכוב הולם את חברי המשפחה, צריך לבחור יעד מתאים. לא כל הערים בעולם מתאימות לסוג כזה של טיול וצריך לבחור בקפידה את יעד הטיול. ראשית, חשוב לוודא שתוואי השטח מתאים לרכיבה מהנה. אתם בטיול - לא במסע כומתה. עיר משופעת במיוחד לא תתאים לסוג כזה של טיול. בעליות, אתם פשוט תסבלו וירידות עשיות להיות מסוכנות. עיר שמתאימה לטיולי אופניים עם ילדים צריכה להיות מישורית.  

משתנה נוסף, חשוב לא פחות, הוא התשתית. ישנן ערים רבות בעולם, שבנו תשתית שלמה עבור רוכבי האופניים. תשתית זו כוללת נתיבי נסיעה ייעודיים, רמזורים ומקומות חניה (מתקני נעילת אופניים). בערים אלו, על פי רוב, גם נהגי המכוניות מורגלים בנוכחות הרוכבים והם מכבדים אותם.

משתנה שלישי ואחרון הוא היצע החנויות המשכירות זוגות אופניים. ככל שיהיו יותר חנויות, כך עולה הסיכוי לקבל זוג אופניים באיכות גבוהה ובעלות נמוכה יותר.

ערים ומדינות לדוגמה שמתאימות לטיולי רכיבה משפחתיים הן ברצלונה שבספרד, אמסטרדם וערים נוספות בהולנד, לונדון שבאנגליה, בואנוס איירס בארגנטינה, בעיר ניו יורק ישנם מסלולים נוחים, בגרמניה ועוד.
כתבות נוספות על טיולי אופניים בעולם


 

זהירות! הטיות משקל חדות לפניך

זה המקום להזהיר מבעיה מצחיקה מחד, אך מסוכנת מאוד מאידך, כשרוכבים עם עוללים:
למרות העובדה שהילדים כביכול לא מתאמצים כאשר הם מורכבים, משום מה, הם מאוד מתעייפים מחוויית הרכיבה. המשמעות היא, שאחרי כשעתיים ואולי פחות (תלוי כמובן בעולל), הם פשוט נרדמים, בלי התראה מוקדמת. כשילד נרדם על כיסא הרכבה, ראשו נשמט ואחריו כל הגוף ובבת אחת, גם הרוכב מאבד את שיווי המשקל ומכאן הדרך לתאונה קצרה מאוד!
 
בכדי למנוע תאונות להלן שני כללים שחובה להקפיד עליהם:

1.הפסקות! אתם לא בטירונות ואף אחד לא רודף אחריכם. אם יש לכם רכיבה שאורכת יותר מחצי שעה, עצרו לרגע לנוח.
2.אם אתם שני רוכבים (או יותר), בקשו מהרוכב שאיתכם לבדוק מה מצב המורכב  או לכל הפחות, תעיפו מבט לאחור כל כמה דקות. ילד לא נרדם בבת אחת וניתן לראות אם הוא מתחיל להיות מנומנם.
בנוסף לכללי הבטיחות, חשוב להקפיד על שימוש בקסדות.

ברצלונה - טיול אופניים עם ילדים
מיקה חולמת חלום מתוק, על כיסא ההרכבה  (צילום: יעל חפץ)

 

המטרה המרכזית – הנאה משותפת

חשוב לזכור שבסופו של דבר, המטרה של כולם היא ליהנות ביחד, כך שגם אם היום הראשון מוכיח לכם ששלב הרכיבה המשותפת עוד רחוק מכם – לא נורא. כמעט בכל מקום שבו ניתן לקיים טיול משפחתי על אופניים תמצאו גם אפשרויות רגועות יותר לטיולים משפחתיים רגליים. לשם כך דאגו מראש לתוכנית מגירה שלא כוללת רכיבה, ואל תתנו לילדים, בשום פנים ואופן, את התחושה שהם אכזבו אתכם. המלצתי היא לתת לזרימה הטבעית של הדברים להכתיב את רמת הטיול ולא להתאכזב אם לא הספקתם להגיע לכל האתרים שתכננתם לפקוד או אם פנטזיית הטיול הרכוב לא התממשה. העיקר שאת היעד המרכזי – הנאה משותפת – תצליחו לכבוש.

ברצלונה, פארק גאודי
כשנמאס לרכוב על אופניים, עוברים לרכוב על... אמא  (צילום: יעל חפץ)


רוצים לצאת לחופשה עם אופניים? לחצו לכל יעדי טיולי האופניים >>

 

מידע נוסף

כתבות נוספות

רכיבת אופניים לאורך הדנובה
רכיבה משפחתית לאורך הדנובה

השכרת רכב לטיול עם ילדים
כתבות על טיולי אופניים מומלצים בעולם
יעדים לטיולי משפחות בחו"ל


יעל חפץ
 
אודות הכותבת
יעל חפץ, התגוררה עם משפחתה בגיברלטר כ- 10 שנים, במהלכן טיילה לאורכה ולרוחבה של ספרד, וגם כיום היא חוזרת לנופים האהובים בכל הזדמנות. מנסה להכיר למטיילים את  האתרים התיירותיים החשובים של ספרד וגם את אלו שבדרך כלל נסתרים מעיניי התיירים.


יעל עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר