טיולי משפחות בחו"ל
מאת: יונית אבני


הטיול המשפחתי האידיאלי: אבא אימא בן​ ובת, מטיילים במסדרונות הלובר, חיוך של אושר נסוך על פניהם. אחר כך יוצאים למסעדת גורמה צרפתית וכולם מדושני עונג. רק שסיטואציה כזו מתרחשת אצל משפחות מהסרטים. המציאות, לעיתים קרובות, היא: ילד שאומר "איכסה" על האוכל שמוגש לו, ריבים בספסל האחורי, האתר שציפו לו מתגלה כאכזבה לכל המשתתפים שגובהם מתחת למטר וחמישים...


טיול משפחתי בשוויץ
צולם בטיול משפחתי בשוויץ - הילדות המתוקות Made in Israel  (צילום: כרמית וייס)


טיולי אופניים
 
תכנון הטיול המשפחתי בחו"ל
טיול משפחתי הוא הזדמנות נפלאה לבילוי משפחתי משותף, הזדמנות לבלות עם הצאצאים באופן שחורג משגרת היום יום ורוטינת: "סיימת את שיעורי הבית בחשבון?".
הילדים לומדים להכיר אותנו, ההורים, באופן אחר. גם ההורים מוצאים נקודות חן ונמשים, שלא הכירו קודם, אפילו כשמדובר במתבגרים זעפנים ונוהמים.
לכן, עיקרון ראשוני בטיול משפחתי הוא השיתוף – לפני, תוך כדי, ואחרי הטיול.
 
כמו כל שיעור לשון בו לומדים את מילות השאלה - יש כמה שאלות שהמשפחה המטיילת כדאי שתענה לעצמה, לפני שתקבע את יעדי הטיול:
למה? מי? (נוסע) מה? (אוהבים בני המשפחה) לאן, מתי וכמה? (זמן) איך? (לינה, רכב) איזה? (תקציב)
 
למה טיול משפחתי?
למה אתם יוצאים לטיול המשפחתי? האם זהו טיול בר מצווה לכבודו של אחת הילדים, טיול לפני גיוס של מתבגר, או אולי לוקחים פעוטות קטנטנים כי לא רוצים להיפרד מהם. האם המטרה לגבש חוויה משפחתית, ל"שרוף" שבועיים כשאין קייטנה בקיץ, או בכלל בגלל החתונה של בת הדודה בפריז.
 
מי הנוסעים?
זוהי שאלה בסיסית, שכן, לא דומה טיול עם פעוטות מתחת גיל 4, לטיול עם ילדי בית ספר יסודי או טיול מתבגרים. היות וחלק ניכר מהמשפחות כוללות יותר משנתון יצור אחד של ילדים - יש שוני בגילאים, מינים ותחומי עניין.
קיימת אפשרות לפרק משפחות ולנסוע בחלקי משפחה. טיול אבא ובן-מצווה, או סבתא ונכדה, אבל במינוח "טיול משפחתי" נוהגים להתייחס למשפחה שיש בה מבוגר או שניים ויותר מילד אחד.
הטיול חייב להיות מותאם גם לגילאי הילדים. ילד בן 5 ישמח לבקר בגן החיות, בעוד נער בן 15 ישמח לגלוש במגלשות הרים. אמא תאהב מוזיאון בובות ואבא חולה מסלולי מרוצי מכוניות. הטיול, רצוי שיגשים את חלומות כל בני המשפחה, במידת האפשר.
 
שעשועי שלג על קרחון המרמולדה בדולומיטים, בילוי לכל המשפחה  (צילום: כרמית וייס)

 
מה אוהבים בטיול?
מה אוהבים בני המשפחה? חובבי טבע ישתעממו בעיר הגדולה וחובבי מוסיקה יאהבו פסטיבלי נגינה. כדאי מאד להתאים את הטיול למשפחה הפרטית שלכם ולא לזו של השכנה מקומה ג', שילדיה הם באותו גיל אבל חובבי כדורגל אנגלי.
 
לאן, מתי וכמה זמן?
שלוש השאלות קשורות זו בזו - יעדים שונים מתאימים לעונות שנה שונות. באנדלוסיה בדרום ספרד רצוי לבקר באביב או בסתיו, בעוד שבנורווגיה עדיף לבקר בקיץ. קביעת העיתוי מכתיבה, במידה רבה, את היעדים האפשריים.
כמה זמן הוא מדד נוסף הקובע את היעדים לטיול המשפחתי. מי שלרשותו שבוע לא יטוס לארה"ב אבל יוכל למצות את הזמן בהולנד הקומפקטית, בעוד שמי שמתכנן טיול של שלושה חודשים בקרוון יוכל לטייל בכיף בארה"ב.
ומכאן נגזר ה"לאן" - ככל שמסגרת הזמן קצרה יותר היעדים לטיול המשפחתי רצוי שיהיו קרובים יותר (מזרח תיכון, אירופה).
 
איך לתכנן טיול משפחתי?
כדאי להתאים את שיטת הטיול, ובעיקר הלינה, בהתאם לגילאי הילדים, כמובן, אבל גם בהתאם לתוואי הגיאוגרפי וסגנון הטיול המשפחתי. רוב המשפחות מעדיפות להתגורר בלינה אחת או שתיים במהלך כל הטיול, ממנה לצאת מדי בוקר ואליה לשוב בערב - "לינת "כוכב". אבל לא כל מדינה מתאימה ללינת כוכב, כמו למשל נורווגיה על מרחקיה הגדולים. ניתן למצוא פתרונות אחרים - קרוואנים, פיצולי לינה ל"כוכבונים", או "טיול מתגלגל", בו לנים כל לילה-שניים ביעד אחר.
ככל שהילדים גדולים יותר, כך ניתן להיות גמישים יותר בנושא הלינה, מכיוון שקל להם יותר להסתגל לשינויים ובתקווה שהם אורזים /פורקים לבד. למטיילים עם פעוטות הרבה יותר נוח, להם ולהוריהם, ללון במקום אחד - "לינה סטטית".
איך "מתניידים" ביעד הטיול? כאשר מדובר על ערים גדולות, מכונית אינה מתאימה והתנועה היא במערכת התחבורה הציבורית. מאידך, בטיול במרחבים גדולים, למשפחה עדיף, גם כלכלית וגם ארגונית, לנסוע במכונית שכורה.
 
איזה טיול מתאים לכם?
איזה טיול אתם רוצים? ובכן, תלוי, למרבה הצער, גם בגודל התקציב העומד לרשותכם. התקציב יקבע במידה משמעותית את היעד, את מסגרת הזמן ואפשרויות הטיול.
אז בפולניה לא מדברים על כסף - אבל זהו בהחלט מרכיב משמעותי בקביעת תוכנית הטיול.
 
טיפוס מצוקים בהרי הדולומיטים, אתגר לילדים אמיצים (צילום: כרמית וייס)
 
השכרת רכב לטיול עם ילדים

יונית אבני אודות הכותבת
יונית אבני, תופרת טיולים - ייעוץ והתאמת מסלולי טיול מותאמים ללקוח באירופה. שירות וליווי אישי בהכנת מסלול הטיול, למשפחות, זוגות ויחידים, מותאם לתקציב, יכולות והעדפות אישיות. באתר הבית של יונית מידע רב על יעדים בהם טיילה, וצרורות של טיפים להתייעלות בטיולים. דוא"ל yonit@yonitour.co.il

יונית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר