מסלול בסרי לנקה א': ארמון סיגירייה

מסלול בסרי לנקה א':
היפהפיות מארמון סיגירייה
מאת: אתי ישיב


מסלול בסרי לנקה הוא מסע אל ארץ פילים פראיים, מטעי תה ירוקים, מקדשים ציוריים, ערים עתיקות ומרתקות, חוף ים מטריף, אוכל טעים להפליא, מסורת בריטית עד כדי שעשוע, דוק של מיסתורין ותושבים חביבים ומסבירי פנים.


בסדרה בת ארבע כתבות, נביא רשמים מ- 10 ימי טיול בסרי לנקה. כתבה זו תתמקד בביקור בארמון המיוחד בעיר העתיקה סיגירייה, אתר התיירות החשוב ביותר בסרי לנקה, אך תחילה כמה מילים על האי סרי לנקה ותושביו.
 
סרי לנקה, ארמון סיגירייה
ארמון סיגירייה בראש הסלע, אתר התיירות מספר אחד בסרילנקה (צילום: Ákos Helgert)
 
 

צורה של דמעה או ירך של חזיר

כמה וכמה כינויים לו, לאי סרי לנקה (Sri Lanka), השוכן במימי האוקיינוס ההודי, לא הרחק מחופי דרום הודו. מרקו פולו כינה אותו "האי היפה ביותר", רבים מכנים אותו, בשל צורתו, "הדמעה הנוטפת מעינה של הודו", אחרים – "העגיל באוזנה של הודו", וגם "גן עדן טרופי" או "פנינת האוקיינוס ההודי". ההולנדים (חסרי הדמיון) ששלטו באי כ- 150 שנה, כינו אותו "ירך של חזיר"... 
 
65,610 קמ"ר הוא שטחו של האי, שאורכו 433 ק"מ, ובמקום הרחב ביותר הוא מגיע ל- 244 ק"מ. מרכזו ההררי של האי, המגיע לגובה 2,524 מטר, נמשך קצת דרומה, לפני שהוא הופך לחופי ים קסומים, ואילו מהמרכז צפונה כולו שטוח ויבש.
 
במשך 2,500 שנה היה "האי הקדוש", או "היפה", כפי שהוא נקרא עתה, ידוע בשמות רבים ומשונים, שלכל אחד מהם משמעות גאוגרפית, אתנית, או תרבותית. כל אחד מהעמים ששלטו בו – הפורטוגזים, ההולנדים והאנגלים, שינה משהו בהגייה עד שהגיעו לשם ציילון (Ceylon).
 
אבל השם הקדום ביותר, והמקובל ביותר על תושבי האי, הוא לנקה, המוזכר כבר באפוס ההודי העתיק "ראמאיינה", כאשר המלך הרשע של לנקה חטף לשם את אשתו היפה של ראמה. ב- 1972 החליטה הרפובליקה לחזור אל השם המקורי, ולהוסיף לו את הקידומת סרי  שפירושו, הקדוש, או היפה.


האי סרי לנקה מול חופי דרום הודו, עיר הבירה קולומבו (A), ארמון סיגירייה (B), מלון ג'אנגל האט ריזורט סיגירייה (C)

 

בדרכי סרי לנקה

הכבישים באי צרים מאוד, ללא שוליים, מלאים מהמורות, והנסיעה בהם אטית ביותר. מעצבן? דווקא לא, כי בנסיעה כזו אפשר לספוג את המראות וליהנות מכל פיסת דרך. והדרך – מרהיבת עין. צמחייה עבותה של עצי פרי ונוי, עצי קוקוס מיתמרים מעל כולם עם גזעיהם החלקים, שחלקם זקופים לגמרי וחלקם מתפתלים כמו רקדניות בלט – לפי משבי הרוח. הבתים לצדי הכביש הם תערובת של בתי אחוזות ענקיים, אכולי טחב, ובקתות בוץ קטנטנות. ביניהם שטוחים פלפלים אדומים לייבוש על שמיכות.
 
הערים הקטנות שעברנו בדרך, נראות כמו בזאר אחד גדול, שהמוני אנשים מסתובבים בו, בודקים סחורות, מוכרים וקונים. הולכי הרגל הם סימפוניה צבעונית של שמלות סארי וצעיפים מתנפנפים. כיפות לבנות למוסלמים וצעיפים שחורים לנשותיהם. גברים בחצאיות סארונג, או ג'ינסים וחולצות טי. תלמידים במדי בית ספר, תמיד לבנים, מגוהצים. המטריות, שמחזיקות רוב הנשים, פתוחות מעל הראש, הן דו-תכליתיות – נגד הגשם או נגד השמש, שאחד מהם לבטח יגיע.
 
בדרכי סרי לנקה המון אופניים, טוסטוסים, מוניות תלת-אופן, משאיות, טנדרים ואוטובוסים ישנים זוחלים בכבישים. לזכות הנהגים יש לומר, שהם סבלניים במיוחד, לא מתרגזים אחד על השני ומפנים את הדרך בלי בעיות למשמע צפירה קלה. אבל זה כמובן נגזר מאופיים הידידותי של בני המקום, המסתפק בחיוך קטן כדי להתחיל מערכת יחסים שתסתיים בנשיקות.
 
במשך עשרה ימים לא ראינו תאונת דרכים אחת, לא שפשוף של מכונית ולא ריב בין נהגים. הנהג שלנו, שהצליח לפתח קצת מהירות והגיע פעם אחת ל- 80 קמ"ש, נקנס בו במקום על ידי שוטר, שמדיו הזכירו לנו את ימי המנדט הבריטי. אגב, מהקנס בגובה 1000 רופי סרי לנקי, מקבל השוטר "עמלה" של 35%.

סרי לנקה, נשים
הולכי הרגל הם סימפוניה צבעונית של שמלות סארי וצעיפים מתנפנפים  (צילום: Kamchatka)
 

בעלי החיים הרבים של סרי לנקה

בשדה אורז שלצד הכביש זיהינו אנפות לבניות קטנות (Little Egret), חסידות ארוכות מקור, תרנגולות מים, יונים מנומרות וגם בופאלו גדול, שקוע להנאתו במים הבוציים.
 
בסרי לנקה מבחר עצום של חיות בר, תודות לאקלים המגוון ולטופוגרפיה  סוואנות יבשות עד יערות גשם הרריים. אלפי פילים, חלקם מסתובבים עדיין חופשיים בג'ונגלים, נמרים, דובים חומים, קופים (חביב הילדים קופיקו, פרי עטה של תמר בורנשטיין, הגיע אלינו מסרי לנקה, שאז עוד נקראה ציילון), סנאים, 233 מיני ציפורים, 30 ייחודיות לאי ורובן נודדות, לטאות, תנינים וחמישה סוגים של צבי ים. את כל אלה אפשר לראות די בקלות, בשמורות הרבות הנמצאות ברחבי האי.
כתבה על שמורות הטבע של סרי לנקה

סרי לנקה, קופים
חביב הילדים קופיקו, פרי עטה של תמר בורנשטיין, הגיע אלינו מסרי לנקה, שאז עוד נקראה ציילון  (צילום: LUCKOHNEN)
 

המזרח הרחוקארמון הסלע של סיגירייה

בערבו של היום הראשון לטיול בסרי לנקה, ערכנו ביקור בארמונו המופלא של המלך קאשיאפה (Kashyapa) בעיר העתיקה סיגירייה (Sigiriya), 170 ק"מ צפון-מזרחה לקולומבו (Colombo) הבירה, בה נחתנו. 1,200 מדרגות מובילות אל ה"פנטהאוז", שניבנה על ראשו השטוח של סלע אדיר מימדים, החולש ממרום 200 מטר על כל הסביבה.
 
שילמנו ובתמורה קיבלנו כרטיס מהודר עם חותמת גדולה, וגם רשמו ביד את פרטינו האישיים, במחברת גדולה בכניסה לאתר. כשנגמרה הפרוצדורה המסובכת הזאת, חצינו ברגל את השביל העובר בגנים שלמרגלות הסלע, בינות לבריכות הרחצה העתיקות, דרך סלעים קדמונים ומערות, שאי פעם, מאות שנים לפני הספירה, שימשו משכן לנזירים בודהיסטים. 
 
אל ראש הצוק מובילים גנים מדורגים, התלויים זה מעל זה, ממש כמו הגנים התלויים בבבל. נושמים ונושפים אנו עולים במדרגות הלא אחידות, מעלה, מעלה, וכבר הגענו אל הסלע עצמו. ממשיכים לטפס ועוצרים מדי פעם לצפות בג'ונגלים המקיפים אותנו ובאגם, שבימיו הטובים סיפק מים לכל הנפלאות שבסביבה.
בתי מלון בקרבת סיגירייה
 
סרי לנקה, ארמון סיגרייה
המדרגות המטפסות אל ראש הסלע, ארמון סיגירייה  (צילום: pilesasmiles)
 

היפהפיות של סיגירייה

במהלך הטיפוס גילינו, בתוך "כיס" בסלע, ציורי קיר מדהימים של "הנשים מסיגירייה". עשרים ושתיים יפהפיות נועזות, חשופות שדיים שופעים, צרות מותנים, דקות ירכיים, כל אחת שונה מחברתה באישיות ובמצב הרוח שלה. הן עדויות תכשיטים, פרחים בשערן ובידיהן, מצוירות בצבעי אדמה טבעיים וחמים, שהשתמרו במצב מופלא לגילן – 1500 שנה.
 
הנשים הללו הן מה שנותר מגלריה בת 500 ציורי נשים. מי הן היו? נשות הרמונו של המלך קאשיאפה, או אולי נימפות שמימיות? ושאלה נוספת שמנקרת בראשינו  מה היה למלך, שמשל בסרי לנקה בסוף המאה החמישית לספירה, להתאמץ ולבנות ארמון דווקא בראש הסלע הרם?

סרי לנקה, ארמון סיגירייה, ציורי קיר
עדויות תכשיטים, פרחים בשערן ובידיהן, מצוירות בצבעי אדמה טבעיים וחמים  (צילום: itsmejust)

סרי לנקה, ארמון סיגירייה, ציורי קיר
שדיים שופעים ומותניים צרים, עשרים ושתיים יפהפיות נועזות (צילום: Dmitry Rukhlenko)
 

סיפורו של המלך קאשיאפה

קאשיאפה נולד בשנת 473 לספירה, למלך דטוסנה (Dhatusena) מאחת מפילגשיו. הנסיך השאפתן, שידע שכס המלכות יעבור לבנו החוקי של המלך, הרג את אביו, תפס את השלטון ובנה לעצמו את המבצר בסיגירייה. כאן הוא המתין להתקפת הנגד של אחיו, שאומנם הגיעה, אחרי 18 שנה. במהלך הקרב, מצא עצמו קאשיאפה רכוב על פיל, מבודד מצבאו, בתוך ביצה טובענית. כדי לא ליפול ביד אויביו, הוא שם קץ לחייו.
 
שליט חולה רוח? או אולי מלך שרק רצה להוכיח את כוחו? הסלע שומר על סודותיו, אבל בסרי לנקה, עד היום, אגדות, או שקרים המסופרים היטב, שווים אלף עובדות...


סרט וידאו קצר המתאר את נפלאות סיגירייה
 האריה והקופים של סיגירייה

כמה מדרגות מעל משכנן של הגברות הארוטיות, קיר מבהיק כזכוכית, גם 1,500 שנים אחר שנוצר, שזכה לכינוי קיר המראות. אלף וחמש מאות דברי פרוזה ושירה רשומים עליו בשפות סינהאלית, טמילית וסנסקריט (הודית העתיקה). רוב הכותבים קיבלו השראה מציורי הנשים, מהנופים, מהאגם, ומהארמון המלכותי.
 
התקדמנו בטיפוס והגענו אל מה שנותר מפסל לבנים של אריה ענק, שפיאר את פני הסלע, והעניק לו את כינויו סלע האריה, והוסיף עוד דרמה לטיפוס אל הארמון. כיום נותרו רק שתי כפותיו האדירות של האריה, עם ציפורניים חדות. סביבו ועליו המון קופי לנגור מצוי, או "קופי עלים" (Leaf Monkey) בשמם העממי, כפי שקוראים להם כאן. חמודים, עם ציצית שיער דמוית כיפה על ראשם, מתרוצצים לידו, משתעשעים, מחפשים אוכל, ולא "מנדנדים" למטפסים המתנשפים.

גרם המדרגות ממשיך לטפס בין שתי כפותיו של האריה. "את כמעט שם", עודד אותי מישהו בדרכו למטה. ה"כמעט שם" היה עלייה קשה של עוד מאות מדרגות, אבל הנה הגענו, והמראה  עוצר נשימה.
 
מהארמון שבראש הסלע נותרו רק יסודותיו, ובריכת שחייה שגודלה 21X27 מטרים. כשישבתי לרגע על כסא אבן, פני מזרחה, אמר לי המלווה המקומי שהתיישבתי בדיוק על כס המלכות של קאשיאפה. התחלנו במבצע הירידה ובשעה שש וחצי, בדיוק במחצית הדרך, התחילה השמש לשקוע. גלגל אש גדול צבע את השמים באדום לוהט, לפני שהחושך בלע את הסלע, הארמון, הנשים היפות ודברי השירה שעל הקיר.
 
סרי לנקה, ארמון סיגירייה
מהארמון שבראש הסלע נותרו רק יסודותיו, ובריכת שחייה שגודלה 21X27 מטרים  (צילום: LUCKOHNEN )

סרי לנקה, ארמון סיגירייה
גלגל אש גדול צבע את השמים באדום לוהט, לפני שהחושך בלע את הסלע,
הארמון, הנשים היפות ודברי השירה שעל הקיר.
  (צילום: givagaphoto)

מלון מומלץ בקרבת סיגירייה

מלון ג'אנגל האט ריזורט סיגירייה (Jungle Hut Resort Sigiriya) הוא המקום המושלם להתמקם בו ליומיים-שלושה של טיול כוכב. הוא ממוקם לא רחוק מהכביש הראשי, במרחק 8 ק"מ מסיגירייה. בריכת שחייה, מסעדה, ארוחת בוקר מגוונת וחדרים מקסימים, היכולים להתאים גם למשפחות, ובחלקם שולבו גזעי העצים הרבים הצומחים במקום.ללא ספק אחד המקומות המקסימים בסרי לנקה.

מלון מומלץ במרכז סרילנקה, ליד סיגריה
ריזורט ג'אנגל האט סיגירייה - המקום המושלם להתמקם בו ליומיים-שלושה של טיול כוכב במרכז סרי לנקה
 

מידע נוסף

כתבות נוספות

מסלול בסרי לנקה ב': חיים ואמונה במשולש התרבות
מסלול בסרי לנקה ג': נופים ואנשים באזור ההר
מסלול בסרי לנקה ד': קולומבו וחופי האוקיינוס ההודי
אנשים וטבע בסרי לנקה
טיול ג'יפים בסרי לנקה


אתי ואוריאל ישיב
 
אודות הכותבים
אתי ואוריאל ישיב, עוסקים שנים רבות בתיירות. ב- 1989 ייסדו את העיתון המקצועי לענף הנסיעות והתיירות "חדשות תיירות". ב- 1992 הקימו את מגזין התיירות "רואים עולם" שהוקדש כולו לכתבות תיירות וכיסה יעדים מקוטב לקוטב. גם היום מרבים לנסוע בעולם. כתבותיהם מתפרסמות בכתבי עת שונים ובאתר האינטרנט tnet.org.ilסטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר