טיול ג'יפים בסרי לנקה

טיול ג'יפים בסרי לנקה – ארץ של מפגשים
מאת: ארנון רומן


ברגע שיצאנו משדה התעופה של נגומבו, מצפון לקולומבו בירת סרי לנקה, אל החום הלחות וההמולה, ידענו כי אנו בדרך לחוויה שונה. שילוב של מפגש תרבויות – מערב מזרח, מפגש דתות – בודהיזם הינדואיזם, מעורב בנצרות ואיסלם, מפגש של ארץ טרופית וקור הררי – ארץ של מפגשים.


מפגש בלתי אמצעי זה מתקיים במהלך טיול ג'יפים בנהיגה עצמית, המשלב ביקור באתרים המוכרים של סרי לנקה, יחד עם הגעה לפנים הארץ, לכפרים קטנים, מטעי תה ותבלינים, למפגשים עם האוכלוסייה המקומית  ללא ויתור על תנאים טובים. גם להתפנק צריך לדעת.

1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

הג'יפים בדרכי ההרים של סרי לנקה (צילום: ארנון רומן)
טרסות האורז של סרי לנקה (צילום: ארנון רומן)
הכותב מצלם את מטייליו בג'יפים עם הגג הפתוח (צילום: ארנון רומן)
קוטפות התה של סרי לנקה  (צילום: ארנון רומן)
ריבוי אלים במקדשי סרי לנקה (צילום: ארנון רומן)
ארמון סיגירייה בראש הסלע  (צילום: wertu)
לטאה בשמורת סינהריה  (צילום: Utopia 88)
שמורות ובתי מחסה לפילים  (צילום: Kamchatka)

חלק מהיעדים בטיול ג'יפים בסרי לנקה, המוזכרים בכתבה (
להגדלת המפה לחצו בפינה העליונה)
 

טיולי אופנייםמפגש עם החיים סביב מאגרי המים

דרום סרי לנקה זוכה לכ- 4,000 מ"מ גשם בשנה, ולפיכך הנופים באזור זה ירוקים וטרופיים, אך חלקה הצפוני מקבל "רק" כרבע מכמות זו, משקעים המתרכזים על פני עונה קצרה מאוד. כדי לתמוך בחקלאות נבנו בסרי לנקה מערכות מים מרשימות, וכיום יש 11 אלף מערכות מים, שחלקן נבנו כבר לפני 2,500 שנה. הן כוללות סכרים גבוהים, מאגרי מים ומערכת מסועפת של תעלות השקייה, המגיעות לשדות ולמטעים.
 
בנסיעת שטח אנו זוכים להגיע אל כמה מערכות מים כאלו. מסביב למאגרי המים פזורים מבני מגורים מסורתיים, בנויים עץ ובוץ. מרתק לצפות במקומיים המשתמשים במקור המים גם לכביסה ורחצה. גם כיום ממשיכה הממשלה לשפץ מאגרי מים ישנים, שחלקם נהרסו בעבר והג'ונגל פלש אליהם. מתוך מאגר קנדלמה (Kandalama), שהתמלא שוב במים, מבצבצים עדיין הגזעים של עצי הג'ונגל.
 
טיול ג'יפים בסרי לנקה
בסרי לנקה מאגרי מים רבים, המשמשים גם לכביסה ורחצה (צילום: ארנון רומן)

מלון בלב הג'ונגל

מלון ג'אנגל האט ריזורט סיגירייה (Jungle Hut Resort Sigiriya) הוא המקום המושלם להתמקם בו ליומיים-שלושה של טיול כוכב. הוא ממוקם לא רחוק מהכביש הראשי, במרחק 8 ק"מ מעיר העתיקה סיגירייה (Sigiriya). בריכת שחייה, מסעדה, ארוחת בוקר מגוונת וחדרים מקסימים, היכולים להתאים גם למשפחות, ובחלקם שולבו גזעי העצים הרבים הצומחים במקום.ללא ספק אחד המקומות המקסימים בסרי לנקה.

מלון מומלץ במרכז סרילנקה, ליד סיגריה
ריזורט ג'אנגל האט סיגירייה - המקום המושלם להתמקם בו ליומיים-שלושה של טיול כוכב במרכז סרי לנקה
 

המפגש עם קוטפות התה הטמיליות

רוב תושביה הטמילים של סרי לנקה הם הינדים, המאמינים בריבוי אלים, שאת פסליהם אנו פוגשים במקדשים הפזורים לאורך הדרכים. הטמילים הגיעו לאי בשתי תקופות שונות. הראשונים הגיעו במאה הראשונה לספירה והם ה"וותיקים" וה"נחשבים" יותר. במאה ה- 19 הביאו הבריטים טמילים נוספים מקאסטה נמוכה יותר, שיעבדו במטעי הקפה והתה, ואלו העניים בתושבי סרי לנקה עד היום. מראה קוטפות התה הטמיליות אולי מצטלם טוב, אך סיפורן הוא די עצוב. הן משתכרות פרוטות על עבודה קשה, בהתאם למשקל שק העלים אותו הצליחו לקטוף באותו יום, בעבודה קשה וסיזיפית. השוקלים וכל שאר עובדי המנהלה הם תמיד גברים, בחלוקה מגדרית קשיחה ומקפחת.
 
למרות הזיהוי הכמעט מיידי של סרי לנקה ומטעי התה, האי לא החל את דרכו בגידול תה. התבלינים היו והם עדיין התמחות לא פחות גדולה, בעיקר פלפל, קינמון, ציפורן וגומי. הקפה גם הוא הגיע לאי על ידי האנגלים, אך עקב מחלה שפקדה את כל המטעים באמצע המאה ה- 19, הם הוסבו לגידול תה, על מגוון הטעמים והאיכויות המצוינות של המוצר המקומי.
כתבה על נופים ואנשים באזור ההר
 
טיול ג'יפים בסרי לנקה
קוטפות התה, משתכרות פרוטות עבור עבודה קשה (צילום: ארנון רומן)

טיול ג'יפים בסרי לנקה
חלוקה מגדרית ברורה, הגברים שוקלים את שקי התה שקטפו הנשים (צילום: ארנון רומן)
 

מפגש עם נופי ההרים

החוויה המיוחדת בטיול ג'יפים, היא היציאה מהדרכים המרכזיות וטיפוס על רכס ההרים המרכזי של האי, דרך יערות טרופיים ויערות עצי אקליפטוס. כך אנו מגיעים אל מטעי התה הפזורים בחוות ענק, ופוגשים בקוטפות התה. הנסיעה מביאה אותנו לאזורי גידול האורז על מדרונות ההרים, לנחלים שוצפים וגם לטיפולי מניקור טבעיים – דגים האוכלים את העור הקשה מהרגלים (בנחל Teligumo).
 
הדרך אל אגם סמבוואטה (Sembuwatta) יוצאת מהמלון בו בילינו את הלילה, ששימש בעבר הקולוניאלי שלו למגורי מנהל העבודה הבריטי. המקום מוקף בגן בוטני פרטי, נוף משגע ומפל כמעט פרטי. האגם נמצא בתוך חוות גידול תה, מוקף גבעות הנטועות בשיחי תה מוריקים, ונראה כלוע הר געש מלא במים. אנו עוצרים לצדו למנוחה קלה, כוס תה או קפה וקינוח.
כתבה על אנשים וטבע בסרי לנקה
 
טיול ג'יפים בסרי לנקה, אגם סמבוואטה
אגם סמבוואטה, מוקף גבעות הנטועות בשיחי תה מוריקים ונראה כלוע הר געש מלא במים  (צילום: Tharindu Karunarathne)
 

טיול ג'יפים בסרי לנקה, אגם סמבוואטה
אחדים מהפרחים הטרופיים המרהיבים (צילום: ארנון רומן)
מפגש עם התרבות האנגלית

עוד מפגש מעניין המתקיים בסרי לנקה, הוא המפגש בין התרבות המקומית לתרבות הקולוניאלית, בעיקר זו שהביאו עמם הכובשים האנגלים. העיר נוארה אליה (Nuwara Eliya) נבנתה על מנת לאפשר לאוכלוסייה הבריטית ששלטה באי מקום קריר ויבש, לברוח אליו מהחום והלחות הבלתי נסבלים של אזור החוף. יש בה סניף דואר אנגלי טיפוסי, מסלולי גולף ומרוצים ובנייה בסגנון אנגלי טיפוסי. מסילת רכבת נסללה בתנאים טופוגרפיים קשים, על מנת לקשר את חוות התה והעיר לערי החוף.
 
בעיר נוארה אליה גם שוק טכסטיל קטן, הנותן מענה לכל חובבי הקניות, עם כל מותגי אופנת הטיולים המובילים. מעבר לנוף ולביקור במפלים המרשימים סביבה, העיר משמשת נקודת יציאה לשמורת מישורי הורטון (Horton Plains National Park), השוכנת בגובה של מעל 2,000 מטר  חוויה של טיול רגלי עד למצוקים מעל למישורים הדרומים של האי.
 
מלון מומלץ בסרי לנקה
מלון גראנד הוטל  מפגש בין התרבות המקומית לתרבות הקולוניאלית בעיירה נוארה אליה
(צילום: The Grand Hotel

 
לאחר הליכה של כשעה מגיעים אל סוף העולם הקטן והגדול  נקודות תצפית מעל מצוק בגובה 800 מטר, המשקיף על חלקו הדרומי של האי. כשעומדים בראש המצוק התלול, מקבלים תחושה כי אנו ממש בסופו של העולם. כאן גם רואים היטב את התופעה של "יער ערפל", הנוצרת כאשר אוויר חם ולח נע מהים ומהמישורים, נתקל בחומת ההר, עולה, מתקרר, מתעבה ונוצר ערפל וכמויות גדולות של משקעים. באופן מפתיע לאי טרופי, יש כאן בעלי חיים וצמחים ייחודיים למקומות עם תנאי קור קיצוניים.
לינה בעיר נוארה אליה
 
טיול ג'יפים בסרי לנקה
סוף העולם, תצפית מהמצוק לעבר חלקו הדרומי של האי (צילום: ארנון רומן)
 

מפגש עם האוכל המקומי

בנסיעת שטח אתגרית, הכוללת סלאלום בתוך מטעי התה, אנו מגיעים למפל הגבוה באי  מפל במברקנדה (Bambarakanda), הצונח מגובה מרשים של 263 מטר. בבית פרטי, למרגלות המפל, אנו אוכלים ארוחת צהריים שבושלה על ידי אם המשפחה. את רוב מרכיבי הארוחה מגדלים בגינת הבית הקטנה. בבית שני חדרים בלבד, המטבח חלקו בחוץ, ואנו אוכלים בסלון.
 
הסעודה מוגשת לנו ולמלווים המקומיים בנפרד, פשוט משום שאין סיכוי שנצליח להתמודד עם מידת החריפות של המזון המקומי. על השולחן תבשילי קוקוס, ג'ק פרוט עם תפוחי אדמה, דאל – תבשיל העדשים המקומי, וכמובן – אין ארוחה בלי מספר סוגי אורז.
 
אגב, הג'ק פרוט, פרי גדול ומרשים שרואים בכל מקום כאן, גם הוא מורשת אנגלית. במצור שהטילו היפנים על האי במלחמת העולם השנייה, הוא שימש כמנת המזון העיקרית, שאיפשרה לאנגלים לשרוד באי, ומאז אסור לכרות אותו.
 
ג'יפים בסרי לנקה, מפל במברקנדה
המפל הגבוה באי – מפל במברקנדה, הצונח מגובה מרשים של 263 מטר  (צילום:  kapulya)

מסלול בסרי לנקה, ג'ק פרוט
הג'ק פרוט' פרי גדול ומרשים שרואים בכל מקום כאן, גם הוא מורשת אנגלית  (צילום: raweenuttapong)
 

מפגשים בדרכי הבוץ

ריחוק הכפרים מהדרכים הראשיות יוצר בידוד, אך למרות זאת לבית הספר הולכים כולם. בסרי לנקה מונהג חוק חינוך חובה חינם של 9 שנים, ובקרב הנוער 98 אחוז יודעי קרוא וכתוב, שיעור מהגבוהים בקרב המדינות המתפתחות. מפתיע לראות בדרכי הבוץ ילדים בתלבושת אחידה, נקיה ומגוהצת למשעי, צועדים ברגל לבית הספר המקומי. בבתים עוני גדול, אבל עבור התלמידים לא יוותרו על מדים צחורים ועניבה, כראוי למורשת האנגלית.
 
אני תוהה בליבי כמה מתוך הילדות הלבושות במדים המגוהצים, ימצאו עצמן בעוד מספר שנים בעבודה הסיזיפית של קטיף עלי התה. האם מי מהן תצליח לברוח מהגורל והמסורת של הנשים הטמיליות בסרי לנקה?
כתבה על החיים במשולש התרבות
 
טיול ג'יפים בסרי לנקה
למרות העוני ודרכי הבוץ, התלמידים תמיד נקיים ומסודרים (צילום: ארנון רומן)

טיול ג'יפים בסרי לנקה
בקתה מקומית באחד הכפרים, חיים בפשטות ובדלות (צילום: ארנון רומן)
 

מפגש עם יערות הגשם של סרי לנקה

לא ניתן לבקר בסרילנקה ללא ביקור באחד מיערות הגשם. לאחר ארוחת צהרים בביתו של הרנג'ר המקומי, אנחנו נכנסים לתוך יער הגשם של שמורת סינהריה (Sinharaja). בינות לעצים, שאת צמרותיהם קשה לראות, פוגשים בבעלי החיים הייחודים לסביבה זו  קופים מעלינו, לצד זוחלים  נחשים ולטאות, מתחת לרגלינו. האוויר הלח נותן את התחושה של היערות, שכיסו חלקים גדולים משטחו של האי, טרם הגעת המעצמות הקולוניאליות והפיכתו למרכז גידול תבלינים.
 
טיול ג'יפים בסרי לנקה
שמורת סינהריה - קופים מעלינו, לצד זוחלים – נחשים ולטאות, מתחת לרגלינו  (צילום: Alberto Carrera)
 
טיול ג'יפים בסרי לנקה, קופים
קופים ביערות הגשם של סרי לנקה (צילום: ארנון רומן)

מלון מומלץ בקולומבו בירת סרי לנקה

מלון סינמון רד קולומבו (Cinnamon Red Colombo) ממוקם במרחק הליכה קצר מהטיילת שלאורך החוף, כמעט צמוד לבית חב"ד של קולומבו. המלון בעיצוב מודרני, נקי ומצוחצח, עם בריכת גג מהממת, ממנה נשקפים נופי העיר והים (גם מהחדרים הגבוהים נוף נפלא). כל החדרים והסוויטות ממוזגים, עם שולחן, פינת ישיבה ופינת קפה-תה. למלון מסעדה מצוינת ובר, ארוחת בוקר עשירה וצוות הנכון לכל עזרה (החלפת כסף, הסעות, סיורים וכו').

מסעדות בקולומבו, סרי לנקה
מלון סינמון רד קולומבו  מיקום מעולה ומלון מודרני ומצוחצח
 

למה טיול ג'יפים בנהיגה עצמית?

אפשר לטייל בסרי לנקה בדרכים שונות, אך לבחירה בטיול ג'יפים סיבות רבות. הוא מאפשר את המעטפת של טיול מאורגן, לצד האינטימיות של החיים בג'יפ – זוג או ארבעה נוסעים. הג'יפ מעניק את היכולת להגיע לאזורים ומקומות שרכב רגיל אינו מסוגל להגיע אליהם, למפגשים עם טבע בתולי יותר ותושבים מקומיים באזורים נידחים, ללא הפסד של אתרי התיירות המשמעותיים. כל זאת עם מדריך מנוסה, לוגיסטיקה מוקפדת, וגם חברה כשתרצו בה.
 
בסרי לנקה הג'יפ מאפשר נסיעה בדרכי ההרים, בין שדות האורז ומטעי התה. כך נגלים לעינינו נופים נפלאים, השמורים בדרך כלל רק למיטיבי לכת, כפרים קטנים ומפגשים עם תושבים מקומיים שלא זוכים לפגוש תיירים רבים.
 

מידע נוסף

בתי מלון בסרי לנקה

כתבות נוספות על סרי לנקה

היפהפיות מארמון סיגירייה
חיים במשולש התרבות
נופים ואנשים באזור ההר
אנשים וטבע בסרי לנקה

ארנון רומן
 
אודות הכותב
ארנון רומן, מורה דרך בישראל ומדריך טיולים גיאוגרפיים בחו"ל, בדגש על טיולי גיפים. סקיפר, חובב צילום וריצות ארוכות. 
 סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר